ф
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 червня 2024 року
м. Київ
справа №580/3131/23
адміністративне провадження № К/990/37128/23
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Мартинюк Н.М.,
суддів - Жука А.В., Мельник-Томенко Ж.М.,
розглянув у порядку письмового провадження у касаційній інстанції адміністративну справу №580/3131/23
за позовом ОСОБА_1
до військової частини НОМЕР_1
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_2 )
про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дії
за касаційною скаргою військової частини НОМЕР_1
на постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 2 листопада 2023 року (головуючий суддя: Грибан І.О., судді: Беспалов О.О., Кузьмишина О.М.).
УСТАНОВИВ:
І. ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
1. У квітні 2023 року ОСОБА_1 пред`явив позов до військової частини НОМЕР_1, у якому просив суд:
- визнати протиправною бездіяльності відповідача щодо не нарахування та невиплати йому збільшеної додаткової грошової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану", у розмірі до 100000 грн з розрахунку на місяць пропорційно дням його участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії за періоди з 19 жовтня 2022 року до 20 січня 2023 року з урахуванням фактично сплачених сум;
- зобов`язати відповідача нарахувати й виплатити йому збільшену додаткову грошову винагороду, передбачену постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану", у розмірі до 100000 грн з розрахунку на місяць пропорційно дням його участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії за періоди з 19 жовтня 2022 року до 20 січня 2023 року з урахуванням фактично сплачених сум.
2. В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначав, що він проходить військову службу в ІНФОРМАЦІЯ_6 (військовій частині НОМЕР_1 ) Державної прикордонної служби України. Вказував, що відповідно до бойового наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 16 вересня 2022 року №165 (гриф) його було направлено у службове відрядження до ІНФОРМАЦІЯ_2 (військова частина НОМЕР_2 ), де у період з 19 жовтня 2022 року до 20 січня 2023 року він виконував бойові завдання в Чернігівській області на підставі бойових наказів (розпоряджень) начальника ІНФОРМАЦІЯ_7.
На цій основі ОСОБА_1 стверджував, що він набув право на отримання збільшеної додаткової винагороди до 100 тис грн, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України №168 від 28 лютого 2022 року, яку відповідач йому протиправно не виплатив.
Короткий зміст рішення суду першої інстанції
3. Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 29 червня 2023 року у задоволенні позову відмовлено.
4. Прийняте рішення суд першої інстанції мотивував відсутністю доказів безпосередньої участі позивача у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії під час безпосереднього перебування в районах у період здійснення зазначених заходів, що давало би йому право на отримання додаткової винагороди до 100000 грн відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України №168.
Короткий зміст постанови суду апеляційної інстанції
5. Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 2 листопада 2023 року задоволено апеляційну скаргу ОСОБА_1, скасовано рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 29 червня 2023 року й ухвалено нове про часткове задоволення позову:
- визнано протиправною бездіяльність відповідача щодо ненарахування та невиплати в повному обсязі додаткової винагороди позивачу, встановленої пунктом 1 Постанови №168, у розмірі до 100000 грн, як військовослужбовцю, який брав безпосередню участь у бойових діях або здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України на території Чернігівської області за періоди з 19 жовтня 2022 року до 31 жовтня 2022 року, з 1 листопада 2022 року до 30 листопада 2022 року, з 1 грудня 2022 року до 31 грудня 2022 року в розрахунку на місяць пропорційно часу виконання таких завдань;
- зобов`язано військову частину НОМЕР_1 Державної прикордонної служби України витребувати від військової частини НОМЕР_2 Державної прикордонної служби України інформацію про безпосередню участь ОСОБА_1 як військовослужбовця, який брав безпосередню участь у бойових діях або здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України на території Чернігівської області за періоди з 19 жовтня 2022 року до 31 жовтня 2022 року, з 1 листопада 2022 року до 30 листопада 2022 року, з 1 грудня 2022 року до 31 грудня 2022 року, передбачену пунктами 4, 5, 11 та додатками 1 та 2 наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 30 липня 2022 року №392/0/81-22-АГ "Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168" для нарахування та виплати додаткової винагороди ОСОБА_2, встановленої пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України № 168 від 28 лютого 2022 року "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану", у розмірі до 100000 грн в розрахунку на місяць пропорційно часу виконання таких завдань.
6. Задовольняючи позовні вимоги за період з 19 жовтня 2022 року до 31 грудня 2022 року, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що безпосередня участь позивача у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії на території Чернігівської області у спірний період підтверджена рапортами про виплату винагороди ОСОБА_1 і довідкою військової частини НОМЕР_2 від 20 січня 2023 року №4566, виданою на підставі бойового розпорядження Адміністрації Державної прикордонної служби України від 2 квітня 2022 року №56гриф.
У цьому контексті суд апеляційної інстанції виснував, що недотримання органами Держприкордонслужби вимог щодо обміну інформацію про участь військовослужбовця у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів чи наявність окремих недоліків документів, складених уповноваженими особами, не може мати негативні наслідки для такого військовослужбовця.
Одночасно з цим, суд апеляційної інстанції виснував про необхідність виходу за межі позовних вимог, заявлених стосовно указаного періоду.
7. Відмовляючи у задоволенні позовних вимог за період з 1 січня 2023 року до 20 січня 2023 року, суд апеляційної інстанції виходив з їхньої необґрунтованості, мотивувавши тим, що за січень 2023 року ОСОБА_1 отримав додаткову винагороду у збільшеному до 100 тис грн розмірі.
Короткий зміст касаційної скарги і відзивів
8. Військова частина НОМЕР_1 просить Верховний Суд скасувати постанову суду апеляційної інстанції та залишити в силі рішенні суду першої інстанції.
9. В обґрунтування підстав касаційного оскарження військова частина послалася на пункт 3 частини четвертої статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України (далі також - "КАС України").
10. Скаржник стверджує, що суд апеляційної інстанції неправильно застосував норми матеріального права, а саме: пункт 1 постанови Кабінету Міністрів України № 168 від 28 лютого 2022 року "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану", за відсутності висновку Верховного Суду щодо його застосування у подібних правовідносинах.
11. Позиція військової частини полягає в тому, що участь позивача у бойових діях або заходах протягом спірного періоду в повній мірі не підтверджена, а тому суд першої інстанції на відміну від апеляційного суду правильно вирішив спір, відмовивши у задоволенні позову.
12. Ухвалою від 6 грудня 2023 року Суд відкрив касаційне провадження на підставі пункту 3 частини четвертої статті 328 КАС України.
13. Позивач чи його представник відзиву на касаційну скаргу не подали, копія ухвали про відкриття касаційного провадження була вручена позивачу 15 грудня 2023 року та доставлена до електронного кабінету його представника 7 грудня 2023 року.
14. Третя особа відзиву на касаційну скаргу не подала, копія ухвали про відкриття касаційного провадження доставлена до її електронного кабінету 21 травня 2024 року.
II. ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ СПРАВИ
15. 15 вересня 2022 року на підставі Указу Президента України №65/2022 ОСОБА_1 був призваний у Збройні Сили України та 19 жовтня 2022 року зарахований в списки військової частини НОМЕР_5, що підтверджується копією військового квитка серії НОМЕР_6 .
16. Витягом з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 від 3 листопада 2022 року №3637-ОС підтверджується, що ОСОБА_1 призначено інспектором прикордонної служби 3 категорії третього відділення інспекторів прикордонної служби другої прикордонної застави відділу прикордонної служби НОМЕР_7 у розпорядження начальника прикордонного загону.
17. Довідкою Військової частини НОМЕР_2 Державної прикордонної служби України від 20 січня 2023 року №4566, підписаною командиром полковником ОСОБА_3 й виданою ОСОБА_1, який проходить військову службу в військовій частині НОМЕР_1, підтверджується, що він приймав безпосередню участь у бойових діях або забезпеченні заходів національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії на території Чернігівської області на підставі бойового наказу Адміністрації державної прикордонної служби України №165 гриф від 16 вересня 2022 року у наступні періоди: з 19 жовтня 2022 року до 31 жовтня 2022 року, з 1 листопада 2022 року до 30 листопада 2022 року, з 1 грудня 2022 року до 31 грудня 2022 року, з 1 січня 2023 року до 20 січня 2023 року.
18. ІНФОРМАЦІЯ_1 супровідними листами від 8 листопада 2022 року №22/4313-22-Вих, від 4 грудня 2022 року №22/4933-22-Вих направив ІНФОРМАЦІЯ_3 рапорти щодо виплати додаткової винагороди військовослужбовцям ІНФОРМАЦІЯ_4 та повідомив, що підтверджуюча інформація відповідно до вимог підпунктів 1-8 пункту 2 наказу від 30 липня 2022 року №392-АГ відсутня.
19. За період з 1 жовтня 2022 року до 31 жовтня 2022 року подані рапорти щодо виплати додаткової винагороди від 1 листопада 2022 року №1477 у розмірі: 30000 грн та від 1 листопада 2022 року №1474 у розмірі: 70000 грн пропорційно із розрахунку на місяць особовому складу відділу прикордонної служби № НОМЕР_7 ІНФОРМАЦІЯ_4 .
20. Згідно з рапортом від 1 листопада 2022 року №1477 ОСОБА_1 зараховано 31 день служби, а згідно з рапортом від 1 листопада 2022 року №1474 - 14 днів. Підстава - бойове розпорядження коменданта ПКШР 24 приказ №601-ДСК від 30 вересня 2022 року; бойове розпорядження коменданта ПКШР 24 приказ № НОМЕР_8 від 21 жовтня 2022 року; бойове розпорядження коменданта ПКШР 24 приказ № НОМЕР_9 від 26 жовтня 2022 року.
21. За період з 1 листопада 2022 року до 30 листопада 2022 року подані рапорти щодо виплати додаткової винагороди від 1 грудня 2022 року №1884 у розмірі: 30000 грн та від 1 грудня 2022 року №1883 у розмірі: 70000 грн пропорційно розрахунку на місяць особовому складу відділу прикордонної служби № НОМЕР_7 ІНФОРМАЦІЯ_4 .
22. Згідно з рапортом від 1 грудня 2022 року №1884 позивачу зараховано 30 днів служби, а згідно з рапортом від 1 грудня 2022 року №1883 також 30 днів (підставою зазначено бойове розпорядження коменданта ПКШР 24 приказ №601-ДСК від 30 вересня 2022 року; бойове розпорядження коменданта ПКШР 24 приказ № НОМЕР_8 від 21 жовтня 2022 року; бойове розпорядження коменданта ПКШР 24 приказ № НОМЕР_9 від 26 жовтня 2022 року; розпорядження коменданта ПКШР 24 приказ №699-ДСК від 28 жовтня 2022 року, журнал бойових дій №53дск ст.13-20; 62-67).
23. За період з 1 до 31 грудня 2022 року начальник відділу прикордонної служби НОМЕР_7 підполковник ОСОБА_4 клопотав рапортом перед першим заступником начальника загону-коменданту прикордонної комендатури швидкого реагування ІНФОРМАЦІЯ_5 щодо виплати винагороди для старшого сержанта ОСОБА_1 у розмірі 70000 грн.
24. Витягом з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 від 3 листопада 2022 року №3632-ОС про виплату додаткової винагороди підтверджується зобов`язання виплатити додаткову винагороду у розмірі: 30000 грн за період з 1 жовтня 2022 року до 31 жовтня 2022 року включно військовослужбовцям ІНФОРМАЦІЯ_8, у т.ч. ОСОБА_1 .
25. Витягом з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 від 3 грудня 2022 року №4112-ОС про виплату додаткової винагороди підтверджується зобов`язання виплатити додаткову винагороду у розмірі: 30000 грн за період з 1 листопада 2022 року до 30 листопада 2022 року включно військовослужбовцям ІНФОРМАЦІЯ_8, у т.ч. ОСОБА_1 .
26. Витягом з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 від 26 грудня 2022 року №4613-ОС про виплату додаткової винагороди підтверджується зобов`язання виплатити додаткову винагороду у розмірі: 30000 грн за період з 1 грудня 2022 року до 31 грудня 2022 року включно військовослужбовцям ІНФОРМАЦІЯ_8, у т.ч. ОСОБА_1 .
27. Витягом з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 від 3 лютого 2023 року №56-ОС про виплату додаткової винагороди підтверджується зобов`язання виплатити додаткову винагороду у розмірі: 30000 грн за період з 1 січня 2023 року до 31 січня 2023 року включно військовослужбовцям ІНФОРМАЦІЯ_8, у т.ч. ОСОБА_1 .
28. Витягом з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 від 8 лютого 2023 року №64-ОС про виплату додаткової винагороди підтверджується зобов`язання виплатити додаткову винагороду у розмірі: 70000 грн пропорційно дням участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії за січень 2023 року за період з 1 січня 2023 року до 31 січня 2023 року включно військовослужбовцям ІНФОРМАЦІЯ_8 ( ОСОБА_1 нараховано 13548,39 грн додаткової винагороди за 6 діб).
29. Довідкою від 4 квітня 2023 року №63-М про види грошового забезпечення, що нараховані ОСОБА_1, за період з 1 жовтня 2022 року до 31 січня 2023 року підтверджується, що йому у вказаному періоді нарахована додаткова винагорода за постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 у сумі: 30000 грн щомісячно.
30. Архівною відомістю відповідача №1 за період з січня 2022 року до квітня 2023 року підтверджується, що додаткова винагорода за постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 виплачена ОСОБА_1 : у жовтні - 30000 грн, листопаді - 30000 грн, у грудні - 30000 грн, у січні - 30000 грн + 13548,39 грн.
31. 28 березня 2023 року ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою, у якій, серед іншого, просив нарахувати й виплатити йому в повному розмірі додаткову винагороду у розмірі до 100000 грн, передбачену постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168, за періоди з 19 жовтня 2022 року до 31 жовтня 2022 року, з 1 листопада 2022 року до 30 листопада 2022 року, з 1 грудня 2022 року до 31 грудня 2022 року, з 1 січня 2023 року до 20 січня 2023 року, з урахуванням фактично виплачених сум.
32. Листом від 5 квітня 2023 року №25-2436-23-вих відповідач повідомив, що позивачу виплачена додаткова винагорода з розрахунку до 30000 грн на місяць за період з вересня 2022 року до січня 2023 року. Виплата збільшеної додаткової винагороди за період з 1 до 20 січня 2023 року позивачу не передбачена, оскільки Чернігівська область у період з 1 до 31 січня 2023 року не входила до районів ведення воєнних (бойових) дій. У зв`язку з ненаданням ІНФОРМАЦІЯ_2 підтверджуючих документів для виплати додаткової грошової винагороди до 100000 грн за вказаний період (період перебування позивача у відрядженні на ділянці ІНФОРМАЦІЯ_2 ), відсутні підстави для прийняття рішення та видачі наказу на її виплату.
33. Вважаючи свої права порушеними внаслідок бездіяльності відповідача, ОСОБА_1 звернувся до суду з цим позовом.
ІІІ. ОЦІНКА СУДУ
34. За змістом частини першої статті 6, частини першої статті 14 Закону України "Про Державну прикордонну службу України" від 3 квітня 2003 року №661-IV Державна прикордонна служба України є правоохоронним органом спеціального призначення, до особового складу якої входять військовослужбовці та працівники Державної прикордонної служби України.
35. Згідно зі статтею 16 цього Закону умови грошового забезпечення військовослужбовців та оплати праці працівників Державної прикордонної служби України визначаються законодавством.
36. Відповідно до частини першої статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20 грудня 1991 року №2011-XII, дія якого, в силу приписів пункту 1 частини першої статті 3 цього Закону, поширюється в тому числі на військовослужбовців правоохоронних органів спеціального призначення, держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
37. У частині другій статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" установлено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
38. Згідно з абзацами першим і другим частини четвертої статті 9 цього Закону грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.
Порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України.
39. На виконання Указів Президента України від 24 лютого 2022 року №64 "Про введення воєнного стану в Україні" та №69 "Про загальну мобілізацію" Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 28 лютого 2022 року №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану".
У пункті 1 цієї постанови Уряд установив, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі 30 000 гривень щомісячно (крім військовослужбовців строкової служби), а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах. Виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників).