ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 червня 2024 року
м. Київ
cправа № 921/403/22
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Кібенко О.Р. - головуючий, Бакуліна С.В., Кондратова І.Д.,
за участю секретаря судового засідання - Янковський В.А.,
представників учасників справи:
Товариства з обмеженою відповідальністю "Оператор ГТС" - Оніщук В.М.,
Приватного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Тернопільгаз" - Мельник О.С.,
Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг - не з`явився
розглянув у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Оператор ГТС"
на рішення Господарського суду Тернопільської області від 02.03.2023 (суддя Шумський І.П.)
та постанову Західного апеляційного господарського суду від 14.02.2024 (колегія суддів: Желік М.Б., Орищин Г.В., Галушко Н.А.)
у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Оператор ГТС" (далі - ТОВ "Оператор ГТС")
до Приватного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Тернопільгаз" (далі - ПрАТ "Тернопільгаз")
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП)
про стягнення 76 627 043,19 грн.
СУТЬ СПОРУ
1. Сторони справи уклали договір транспортування природного газу від 16.12.2019 №1910000200 (далі - Договір).
2. ПрАТ "Тернопільгаз" у двох газових місяцях - жовтень та грудень 2021 року здійснило відбір природного газу в обсязі, що призвів до негативних щодобових небалансів.
3. ПрАТ "Тернопільгаз" у період часу з січня до червня 2022 року здійснювало часткову оплату небалансів, що виникли у газовому місяці - жовтні 2021 року, зокрема вказаний борг погашався зарахуванням зустрічних однорідних вимог на підставі ст.601 Цивільного кодексу України (далі - ЦК).
4. Прострочення терміну оплати ПрАТ "Тернопільгаз" негативних щодобових небалансів у повному обсязі стало наслідком звернення ТОВ "Оператор ГТС" до господарського суду з позовними вимогами про стягнення такої заборгованості, а також пені та нарахувань, передбачених ч.2 ст.625
5. Суд першої інстанції, з яким погодився суд апеляційної інстанції, позов задовольнив частково.
6. ТОВ "Оператор ГТС" звернулося до Верховного Суду з касаційною скаргою, якою просило скасувати рішення судів попередніх інстанцій та ухвалити нове - про задоволення позову скаржника.
7. Перед Верховним Судом у цій справі постали такі питання:
- у який момент спливає шестимісячний строк нарахування пені, передбачений ч.6 ст.232 Господарського кодексу України (далі - ГК);
- чи звільняється боржник від зобов`язання компенсувати кредиторові втрати від інфляції за період прострочення виконання грошового зобов`язання у разі, якщо в такий період мали місце лише щомісячні часткові погашення заборгованості, але вона продовжила існувати у непогашеному розмірі.
8. Верховний Суд частково задовольнив касаційну скаргу, виходячи з таких мотивів.
ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
9. ТОВ "Оператор ГТС" звернулося до суду з позовом до ПрАТ "Тернопільгаз" про стягнення 76 627 043,19 грн, з яких: 58 964 459,97 грн основного боргу; 6 112 731,94 грн пені; 1 232 014,24 грн 3% річних; 10 317 837,04 грн інфляційних втрат.
10. Позовні вимоги обґрунтовані, зокрема, таким:
- за результатами співставлення остаточних алокацій подач/відборів відповідачем природного газу до/з газотранспортної системи за жовтень, грудень 2021 року (складених на підставі інформації, поданої відповідачем до інформаційної платформи) виявлено наявність у відповідача негативних щодобових небалансів як різниці між вказаними алокаціями подач/відборів природного газу, на підставі чого здійснено розрахунок остаточних обсягів щодобового небалансу відповідача за кожну газову добу звітного місяця та визначено його остаточну плату за такі щодобові небаланси за кожну газову добу і сумарно за звітні місяці жовтня, грудня 2021 року;
- щодобові небаланси відповідача виникли внаслідок безпідставного відбору відповідачем за вказаний період з газотранспортної системи природного газу без подання таких обсягів природного газу до газотранспортної системи;
- акти врегулювання щодобових небалансів та рахунки на оплату щодобових негативних небалансів за період жовтень, грудень 2021 року позивач направив відповідачу через інформаційну платформу; відповідач не в повному обсязі виконав обов`язок щодо оплати негативних щодобових небалансів за наведений у позові період;
- щодо укладення додатків №1, №2 до договору від 16.12.2019 №1910000200: такі додатки не укладалися, однак потужність може замовлятися на період однієї газової доби, що взагалі не потребує укладення відповідних додатків; при цьому, неукладення вказаних додатків свідчить про те, що відповідач не замовив (не забронював) розподіл потужності того чи іншого виду, а тому позивач не був зобов`язаний забезпечувати для відповідача потужність точок входу/виходу на гарантованій та/або переривчастій основі/або права використання потужності з обмеженнями.
Фактичні обставини справи, встановлені судами попередніх інстанцій
11. 16.12.2019 ТОВ "Оператор ГТС" уклало з ПрАТ "Тернопільгаз" договір транспортування природного газу №1910000200, за умовами якого оператор надає замовнику послугу транспортування природного газу на умовах, визначених у цьому договорі, а замовник сплачує оператору встановлені в цьому договорі вартість такої послуги та плат (за їх наявності), які виникають при його виконанні.
12. Відповідно до п.2.3 Договору обсяг послуги, що надається за цим договором, визначається підписанням додатка 1 до цього договору (розподіл потужності) та/або додатка 2 (розподіл потужності з обмеженнями), крім надання доступу до потужності на період однієї газової доби.
13. Приймання-передача газу, документальне оформлення та подання звітності оператору здійснюються відповідно до вимог кодексу (п. 2.4 Договору).
14. Замовник має виконувати вимоги, визначені в Кодексі, подавати газ у точках входу та/або приймати газ у точках виходу в обсягах, встановлених цим договором, протягом погоджених термінів, а також оплачувати послуги на умовах, зазначених у договорі (п. 2.5 Договору).
15. Взаємовідносини між замовником та оператором при забезпеченні (замовленні, наданні, супроводженні) послуг транспортування за цим договором здійснюються сторонами через інформаційну платформу оператора відповідно до вимог кодексу. (п.2.8 Договору).
16. Відповідно до п.4.1 Договору замовник зобов`язаний: своєчасно та в повному обсязі оплачувати вартість наданих йому послуг; дотримуватися обмежень, встановлених цим договором та кодексом; не перевищувати замовлені потужності, визначені в цьому договорі; здійснити своєчасну та повну оплату додаткової плати оператору у разі перевищення розміру замовленої потужності та/або плати за зміну умов (обмежень) користування потужністю з обмеженнями, та/або недотримання параметрів якості природного газу, який передається ним у газотранспортну систему, у порядку, визначеному цим договором та кодексом; здійснити своєчасну та повну оплату за перевищення розміру договірної потужності, додаткову плату за зміну умов (обмежень) використання потужності з обмеженнями, плату за добовий небаланс, плату за нейтральність балансування, додаткову плату у разі недотримання параметрів ФХП газу та плату за несанкціонований відбір природний газу з газотранспортної системи в порядку, визначеному кодексом та цим договором; здійснити у термін до 5 робочих днів з дня виставлення рахунка оплату вартості добових небалансів, якщо загальна вартість щодобових негативних небалансів протягом звітного газового місяця перевищує загальну вартість щодобових позитивних небалансів замовника протягом звітного газового місяця.
17. У п.4.2 Договору визначено, що замовник має право, зокрема замовляти транспортування та одержувати з газотранспортної системи обсяги природного газу, що відповідають його підтвердженим номінаціям/реномінаціям. Оператор забезпечує наявність відповідних потужностей у точках входу до газотранспортної системи або в точках виходу з газотранспортної системи в обсязі, визначеному згідно з додатком 1 до цього договору (розподіл потужності) та/або додатком 2 до цього договору (розподіл потужності з обмеженнями), та/або в обсязі підтвердженої номінації у випадку замовлення потужності на період однієї газової доби (п.6.1 Договору).
18. За умовами пунктів 7.1, 7.2 Договору вартість послуг розраховується: розподіл потужності - за тарифами, які встановлюються регулятором; транспортування - за тарифами, які встановлюються регулятором; балансування - за фактичною вартістю, яка визначається відповідно до порядку, встановленого Кодексом. Оператор розміщує інформацію про чинні тарифи та базову ціну газу на своєму веб-сайті: www.tsoua.com.
19. Сторони дійшли згоди, що у разі виникнення у замовника добового небалансу оператор здійснює купівлю/продаж природного газу замовника в обсягах добового небалансу (п.9.1 Договору). У разі виникнення у замовника негативного добового небалансу оператор здійснює продаж замовнику, а замовник купівлю в оператора природного газу в обсягах негативного добового небалансу за ціною, яка встановлюється розділом XIV Кодексу (п.9.2 Договору).
20. У випадку якщо загальна вартість щодобових негативних небалансів протягом звітного газового місяця перевищує загальну вартість щодобових позитивних небалансів протягом звітного газового місяця, оператор до 14 числа газового місяця, наступного за звітним, надсилає замовнику рахунок на оплату за добовий небаланс (розмір визначається як різниця між загальною вартістю щодобових негативних небалансів протягом звітного газового місяця та загальною вартістю щодобових позитивних небалансів протягом звітного газового місяця). Замовник має оплатити рахунок на оплату за добовий небаланс у термін до 5 робочих днів, крім вартості послуг, визначених абзацом другим цього пункту.
21. Згідно з п.9.6 Договору розбіжності щодо вартості добових небалансів підлягають урегулюванню відповідно до умов цього договору або в суді. До прийняття рішення суду вартість добових небалансів, яку замовник зобов`язаний сплатити у строк, визначений п.9.3 цього Договору, визначається за даними оператора.
22. Відповідно до п.11.2 Договору оператор до п`ятнадцятого числа місяця, наступного за звітним, направляє замовнику два примірники акта наданих послуг за газовий місяць, підписані уповноваженим представником та скріплені печаткою оператора.
23. Замовник протягом двох днів з дати одержання акта наданих послуг зобов`язується повернути оператору один примірник оригіналу акта наданих послуг, підписаного уповноваженим представником та скріпленого печаткою замовника, або надати в письмовій формі мотивовану відмову від підписання акта наданих послуг. У випадку відмови від підписання акта наданих послуг розбіжності підлягають урегулюванню відповідно до умов цього договору або в судовому порядку. До прийняття рішення судом вартість послуг визначається за даними оператора (п.11.3 Договору).
24. У п. 11.4 Договору сторонами обумовлено, що врегулювання щодобових небалансів оформлюються одностороннім актом за підписом оператора на весь обсяг щодобових небалансів. В акті зазначаються щодобові обсяги небалансів, а також ціни, за якими оператор врегулював щодобові небаланси (у розрізі кожної доби).
25. Згідно п.13.1 Договору у випадку невиконання або неналежного виконання своїх зобов`язань за цим договором сторони несуть відповідальність, передбачену чинним законодавством та цим договором.
26. У разі порушення замовником строків оплати, передбачених цим договором, замовник сплачує пеню в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла в період, за який сплачується пеня, від суми простроченого платежу за кожен день прострочення платежу (п.13.5 Договору).
27. 14.07.2020 між сторонами укладено додаткову угоду №1 та додаткову угоду №2 до Договору, де зазначено, що додаткові угоди вважаються укладеними з моменту їх підписання уповноваженими представниками сторін та скріплення їх підписів печатками. Сторони домовились, що додаткові угоди розповсюджують свою дію на відносини сторін, що виникли з 01.07.2020 та діють протягом дії цього Договору.
28. За результатами співставлення остаточних алокацій подач/відборів відповідачем природного газу до/з газотранспортної системи за жовтень, грудень 2021 року ТОВ "Оператор ГТС" як оператор за Договором виявив наявність у ПрАТ "Тернопільгаз" негативних щодобових небалансів як різниці між вказаними алокаціями подач/відборів природного газу, на підставі чого здійснено розрахунок остаточних обсягів щодобового небалансу відповідача за кожну газову добу звітного місяця та визначено його остаточну плату за такі щодобові небаланси за кожну газову добу і сумарно за звітний місяць року.
29. У зв`язку із вказаним складені односторонні акти врегулювання щодобових небалансів, а саме: від 31.10.2021 №10-2021-1910000200 за газовий місяць жовтень 2021 року з остаточними обсягами негативних щодобових небалансів в розмірі 1564,33462 тис. куб. м. (16190863 кВт *год) на суму 66287140,90 грн; від 31.12.2021 №12-2021-1910000200 за газовий місяць грудень 2021 року з остаточними обсягами негативних щодобових небалансів в розмірі 33,88595 тис. куб. м. (350720 кВт *год) на суму 1216589,92 грн, всього на загальну суму 67503730,82 грн.
30. За даними ТОВ "Оператор ГТС", у жовтні 2021 року обсяг негативного небалансу ПрАТ "Тернопільгаз" склав 1564,33462 тис. куб. м, а у грудні 2021 року - 33,88595 тис. куб. м.
31. Дані такого ж змісту про загальні обсяги добових небалансів у жовтні, грудні 2021 року ТОВ "Оператор ГТС" відобразило у розрахунках обсягів добових небалансів ПрАТ "Тернопільгаз", що також містять їх обсяг з урахуванням кожної газової доби.
32. Відповідно до п.2.8 Договору ТОВ "Оператор ГТС" через інформаційну платформу направило ПрАТ "Тернопільгаз" рахунки для оплати за добові небаланси від 31.10.2021 №10-2021-1910000200 на суму 66 287 140,90 грн за жовтень 2021 року та від 31.12.2021 №12-2021-1910000200 на суму 1 216 589,92 грн за грудень 2021 року.
33. Згідно з реєстром файлів ТОВ "Оператор ГТС" відправило ПрАТ "Тернопільгаз" з інформаційної платформи рахунки за добові небаланси за газові місяці жовтень, грудень 2021 року 12.11.2021 та 13.01.2022 відповідно.
34. ПрАТ "Тернопільгаз" у поданих до НКРЕКП звітах (форми 8в) про використання потужності газорозподільної системи та стан розрахунків за жовтень та грудень 2021 року вказав, що нарахована плата за добові негативні небаланси у жовтні 2021 року складає 66287,14090 тис. грн, а у грудні 2021 року 1216,58992 тис. грн.
35. Матеріали справи не містять доказів існування між сторонами спору розбіжностей щодо вартості добових небалансів, їх урегулювання у визначеному договором або судовому порядку, як це визначено п.9.6 договору.
36. З довідки АБ Укргазбанк від 04.08.2022 №5932/15215/2022 вбачається, що ПрАТ "Тернопільгаз" за період з 01.11.2021 до 22.07.2022 перерахувало на рахунок ТОВ "Оператор ГТС" 8 729 284,34 грн. Як додаток до довідки міститься реєстр платежів ПрАТ "Тернопільгаз" на користь ТОВ "Оператор ГТС". Зміст вказаного реєстру платежів вказує на те, що у період з 27.01.2022 до 15.05.2022 ПрАТ "Тернопільгаз" здійснило перерахування грошових коштів на рахунок ТОВ "Оператор ГТС" на загальну суму 7 491 224 грн, а саме: 27.01.2022 - 2 087 581 грн; 31.01.2022 - 700 000 грн; 02.02.2022 - 600 000 грн; 09.02.2022 - 200 000 грн; 11.02.2022 - 400 000 грн; 16.02.2022 - 409 022 грн; 17.02.2022 - 157 698 грн; 18.02.2022 - 200 000 грн; 21.02.2022 - 200 000 грн; 22.02.2022 - 372 430 грн; 23.02.2022 - 651 560 грн; 28.02.2022 - 106 115 грн; 01.04.2022 - 200 000 грн; 04.04.2022 - 213 796 грн; 05.04.2022 - 300 000 грн; 08.04.2022 - 300 000 грн; 11.04.2022 - 200 000 грн; 15.04.2022 - 193 022 грн.
37. Окрім цього, у доданому до позову розрахунку суми основного боргу ТОВ "Оператор ГТС" зазначив про проведення між сторонами взаємозаліку при розрахунках на суму 1 048 046,85 грн, а саме: 15.11.2021 на суму 169 501,25 грн (від 15.11.2021 №ТОВ ВИХ-21-12814); 15.12.2021 на суму 112 613,42 грн (від 15.12.2021 №ТОВ ВИХ-21-14309); 17.01.2022 на суму 39 266,29 грн (від 17.01.2022 №ТОВ ВИХ-22-485); 21.03.2022 на суму 17 227,83 грн (від 21.03.2022 №ТОВ ВИХ-22-3082); 20.04.2022 на суму 184 567,80 грн (від 20.04.2022 №ТОВ ВИХ-22-4005); 20.05.2022 на суму 259 679,99 грн (від 20.05.2022 №ТОВ ВИХ-22-5023); 20.06.2022 на суму 129 205,74 грн (від 20.06.2022 №ТОВ ВИХ-22-6519); 20.07.2022 на суму 135 984,53 грн (від 20.07.2022 №ТОВ ВИХ-22-7671).
38. Проти обставин щодо проведення взаємозаліків на суму 1 048 046,85 грн (зокрема, окремих дат та окремих сум зарахувань) ПрАТ "Тернопільгаз" не заперечує.
39. Порушення з боку ПрАТ "Тернопільгаз" грошового зобов`язання на суму 58 964 459,97 грн стало підставою для звернення ТОВ "Оператор ГТС" до суду з вимогою про відновлення його порушених прав шляхом стягнення розміру заборгованості.
40. Після відкриття провадження у справі ПрАТ "Тернопільгаз" долучило до матеріалів справи адресовані йому з боку ТОВ "Оператор ГТС" заяви від 19.08.2022 №ТОВ ВИХ-22-8848, від 23.09.2022 №ТОВ ВИХ-22-10211, від 19.10.2022 №ТОВ ВИХ-22-11155, від 17.11.2022 №ТОВ ВИХ-22-12478, від 20.12.2022 №ТОВ ВИХ-22-13839, у яких оператор повідомив про припинення у замовника грошових зобов`язань за Договором на загальну суму 1 851 028,94 грн шляхом зарахування зустрічних однорідних вимог згідно зі ст.601 ЦК.
41. Матеріали справи також містять заяви від 19.01.2023 №ТОВ ВИХ-23-629, від 27.02.2023 №ТОВ ВИХ-23-2469, у яких ТОВ "Оператор ГТС" повідомило ПрАТ "Тернопільгаз" про припинення у останнього грошових зобов`язань за Договором на загальну суму 157 429,11 грн та 93 871,59 грн відповідно.
42. ТОВ "Оператор ГТС" долучило оформлені сторонами справи:
- акти наданих послуг від 31.10.2021 №10-2021-1910000200/1001021 та від 31.12.2021 №12-2021-1910000200/1001221, згідно з якими відповідно до умов Договору ТОВ "Оператор ГТС" надало, а ПрАТ "Тернопільгаз" отримало послуги перевищення замовленої (договірної) потужності в точках входу/виходу обсягом 1564,33462 тис. м куб./добу на суму 233 073,35 грн за жовтень 2021 року та обсягом 33,88595 тис. м куб./добу на суму 5 048,74 грн за грудень 2021 року;
- акти приймання передачі природного газу від 01.11.2021 за жовтень 2021 року та від 01.01.2022 за грудень 2022 року;
- зведені акти приймання передачі природного газу від 05.11.2021 за жовтень 2021 року та від 05.01.2022 за грудень 2022 року.
43. На підтвердження вчинення балансуючих дій ТОВ "Оператор ГТС" подало до суду першої інстанції укладені між ним (як оператором) та ТОВ Газопостачальна компанія Нафтогаз Трейдинг (як виконавцем) договір надання послуги балансування від 19.01.2021 з додатковими угодами від 12.02.2021 №1, від 20.12.2021 №2, від 29.12.2021 №3 та акти надання послуг балансування від 31.10.2021 №10-2021-2101000095, від 31.12.2021 №12-2021-2101000095.
44. Окрім цього, ТОВ "Оператор ГТС" подало до суду: бухгалтерські довідки щодо загальних обсягів врегулювання щодобових небалансів ПрАТ "Тернопільгаз" за газові місяці жовтень, грудень 2021 року; розрахунки ТОВ "Оператор ГТС" про обсяги природного газу, відібрані ПрАТ "Тернопільгаз" з газотранспортної системи України для власних потреб та /або виробничо - технологічних витрат (ВТВ) за газові місяці жовтень, грудень 2021 року.
Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій
45. Господарський суд Тернопільської області рішенням від 02.03.2023:
- закрив провадження у справі за п.2 ч.1 ст.231 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК) в частині позовних вимог ТОВ "Оператор ГТС" про стягнення з ПрАТ "Тернопільгаз" 1 906 414,46 грн боргу у зв`язку з відсутністю предмета спору;
- позов задовольнив частково та стягнув з ПрАТ "Тернопільгаз" на користь ТОВ "Оператор ГТС" 56 862 130,33 грн боргу, 6 017 368,03 грн пені, 1 232 014,24 грн 3% річних, 599 385,02 грн втрат від інфляції.
46. Рішення суду першої інстанції мотивоване, зокрема, таким:
- - актами наданих послуг за газові місяці жовтень, грудень 2021 року підтверджуються погоджені обома сторонами отримані відповідачем послуги перевищення замовленої (договірної) потужності у обсягах, наведених позивачем у актах врегулювання щодобових небалансів за вказаний період;
- вказана в актах врегулювання щодобових небалансів та рахунках на їх оплату вартість за добові негативні небаланси самим же відповідачем відображена у поданих ним до НКРЕКП звітах (форми 8в) про використання потужності газорозподільної системи та стан розрахунків за жовтень, грудень 2021 року;
- доказів на підтвердження проведення повної оплати вартості негативних щодобових небалансів за жовтень, грудень 2021 року як в строк, обумовлений у п.4.1, п.9.3 Договору, так і станом на час розгляду справи в суді, відповідач не надав;
- за час підготовчого провадження відповідач не надав доказів на спростування як факту існування у нього негативних щодобових небалансів, так і доказів на спростування їх вартості;
- відповідач визнає факт існування щодобових негативних небалансів за спірний період, частково сплатив вартість негативних небалансів на суму 7 491 224 грн;
- відповідно до ст.601 ЦК між сторонами у справі припинені грошові зобов`язання за договором від 16.12.2019 №1910000200 на загальну суму 2 954 461,31 грн шляхом проведення зарахування зустрічних однорідних вимог, з яких зарахування на суму 1 906 414,46 грн сторони провели після відкриття провадження у цій справі; з огляду на це, вимоги про примусове стягнення боргу в сумі 56 862 130,33 грн за щодобові негативні небаланси підлягають задоволенню як обґрунтовані;
- позовні вимоги в частині стягнення 195 915,18 грн позивач заявив безпідставно, а відтак такі не підлягають до задоволення, оскільки, станом на 26.08.2022 (дату позову) та 30.08.2022 (дату звернення з позовом до суду) борг на вказану суму припинив існувати (19.08.2022 проведено зарахування зустрічних однорідних вимог);
- відсутній предмет спору в частині заявленої до стягнення 1 906 414,46 грн суми основного боргу, а відтак наявні підстави для закриття провадження у справі на підставі п.2 ч.1 ст.231 ГПК;
- суд провів перерахунок заявлених до стягнення сум 3% річних, інфляційних нарахувань, пені за допомогою інформаційно-правової системи "Ліга:Закон"; згідно проведеного перерахунку, в межах визначених позивачем періодів, сум на які ним здійснювались нарахування, враховуючи, що прострочення оплати рахунку за жовтень 2021 року виникло 20.11.2021 та з урахуванням приписів ч.6 ст.232 Господарського кодексу України (далі - ГК), оформлення розрахунку стягуваних сум станом на 22.07.2022, встановлено, що правомірними є нарахування 6 017 368,03 грн - пені, 1 232 014,24 грн - 3% річних, 599 385,02 грн - інфляційних нарахувань; позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню;
- позовні вимоги в частині стягнення 195 915,18 грн основного боргу, 95 363,91 грн - пені, 9 718 452,02 грн - інфляційних нарахувань не підлягають задоволенню як необґрунтовані;
- відсутність укладених додатків 1 та 2 до Договору від 16.12.2019 не свідчить про неукладеність Договору, оскільки відповідно до пунктів 2.3. та 2.7 Договору, укладення цих додатків для надання послуг врегулювання добового небалансу не є обов`язковим, якщо відбувається замовлення потужності на добу наперед та/або протягом доби;
- відповідач частково виконав умови Договору щодо оплати; це встановлено судом при обґрунтуванні мотивів стягнення з відповідача суми боргу за щодобові негативні небаланси;
- відповідач не надав доказів ані проведення взаєморозрахунків, ані укладення договору про реструктуризацію, як це встановлено статтями 4, 5 Закону "Про заходи, спрямовані на подолання кризових явищ та забезпечення фінансової стабільності на ринку природного газу" від 14.07.2021 №1639-IX (далі - Закон №1639-IX), з огляду на що безпідставними є твердження відповідача про те, що заборгованість, яка є предметом розгляду цієї справи не підлягає стягненню в силу Закону №1639-IX, а також про те, що провадження у справі підлягає закриттю за п.2 ч.1 ст.231 ГПК;
- припинення існування зобов`язання між сторонами на суму 1 851 028,94 грн, хоча і відбулось до 31.12.2022, однак регулювалось ст.601 ЦК; ця норма передбачає припинення зобов`язання шляхом зарахування зустрічних однорідних вимог, строк виконання яких настав;
- оскільки сума боргу в розмірі 1 851 028,94 грн не підпадає під визначення заборгованості, наведене у абз.8 ч.1 ст.1 Закону №1639-IX, а існування обов`язку зі сплати боргу в сумі 1 851 028,94 грн припинилося не у відповідності до наведених вище окремих положень статей 4, 5 Закону №1639-IX, то безпідставними є твердження відповідача про те, що на цю суму не підлягають нарахуванню 3% річних, інфляційні та пеня;
- відповідач не довів існування збитковості його діяльності, не навів тих виняткових обставин, з існуванням яких суд би пов`язував можливість зменшення заявленої до стягнення суми неустойки (пені).
47. Західний апеляційний господарський суд постановою від 14.02.2024 залишив рішення суду першої інстанції без змін, додатково вказавши таке:
- щодо визначення судом конкретної дати (події), з настанням якої пов`язується строк виконання грошового зобов`язання: останнім днем виконання зобов`язання з оплати вартості небалансів за жовтень 2021 є наступний робочий день - а саме 22.11.2021, а отже, період прострочення починається із 23.11.2021;
- позовні вимоги в частині стягнення 195 915,18 грн позивач заявив безпідставно, оскільки станом на час звернення з позовом до суду борг на вказану суму припинив існувати;
- проект постанови НКРЕКП про затвердження ПрАТ "Тернопільгаз" обсягу перевищення фактичної вартості послуг з розподілу природного газу за даними звітності, поданої ПрАТ "Тернопільгаз" до НКРЕКП, над тарифною виручкою, передбаченою тарифами на розподіл природного газу, встановленими НКРЕКП, з урахуванням отриманих компенсацій витрат, що утворився за період з 01.11.2021 до 28.02.2022 включно у сумі 340 894,89 тис. грн (без ПДВ) є лише проєктом, а не офіційно прийнятим документом, що правильно встановив суд першої інстанції;
- відповідач не довів існування збитковості його діяльності, а також не навів тих виняткових обставин, з існуванням яких суд би пов`язував можливість зменшення заявленої до стягнення суми неустойки (пені); заявлена до стягнення сума пені не є надмірно великою у порівнянні з сумою основного боргу відповідача.
Короткий зміст вимог та доводів касаційної скарги, відзиву на касаційну скаргу, інших заяв учасників справи
15.03.2024 ТОВ "Оператор ГТС" через систему "Електронний суд" звернулося до Верховного Суду з касаційною скаргою на рішення Господарського суду Тернопільської області від 02.03.2023 та постанову Західного апеляційного господарського суду від 14.02.2024, в якій просить їх скасувати в частині відмови у стягненні 195 915, 18 грн основної заборгованості, 95 363,91 грн пені, 9 718 452,02 грн інфляційних витрат та ухвалити нове рішення, яким: (1) задовольнити позовні вимоги щодо стягнення пені та втрат від інфляції, (2) закрити провадження у справі в частині вимоги про стягнення основного боргу у вказаній сумі на підставі п.2 ч.1 ст. 231 ГПК, (3) в іншій частині оскаржувані рішення залишити без змін.
48. Також ТОВ "Оператор ГТС" просить розподілити судові витрати зі сплати судового збору та витрати на професійну правничу допомогу.
49. Скаржник у касаційній скарзі як на підставу касаційного оскарження посилається на пункти 1, 3 ч.2 ст.287 та зазначає, зокрема, таке:
1) п.1 ч.2 ст.287 ГПК: суди попередніх інстанцій неправильно застосували норми матеріального права в оскаржуваній частині судових рішень, без урахування висновку щодо застосування норм права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду:
- суди попередніх інстанцій не врахували висновок Верховного Суду, викладений, зокрема, у постанові Верховного Суду від 17.10.2023 у справі №921/460/22, щодо застосування статей 3, 509, 510, 525, 525, 598, 599, 610, 612, 625 ЦК, ст.202 ГК, а саме:
"таким чином при частковому погашенні боргу застосовується правило, за яким у розрахунковому місяці від загальної суми боргу, помноженої на індекс інфляції у цьому місяці, віднімається сума погашення. Залишкова заборгованість продовжує слугувати невиконаним грошовим зобов`язанням, на яке до моменту фактичного виконання можуть нараховуватися інфляційні втрати.
Якщо ж у конкретному місяці сума боргу зменшується лише частково (на певну суму), і надалі борг продовжує існувати, підстави для ненарахування інфляції за цей місяць відсутні.
Зворотне означало б, що боржник, який щомісяця з 1 до 15 числа формально сплачує кредитору частину боргу (яка може бути незначною порівняно із загальною сумою боргу), повністю звільняється від обов`язку сплати інфляційних втрат з їх виключенням зі складу грошового зобов`язання";
2) п.3 ч.2 ст.287 ГПК: суди попередніх інстанцій неправильно застосували ч.3 ст.254, ст.549, ст.611 ЦК та ч.6 ст.232 ГК, щодо застосування яких відсутній висновок Верховного Суду у подібних правовідносинах; якби суди попередніх інстанцій правильно застосували ці норми матеріального права, то вони дійшли б висновку про те, що: