1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду


Перейти до правової позиції

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 червня 2024 року

м. Київ

справа № 725/5934/22

провадження № 51-1104 км 24

Верховний Суд колегією суддів Третьої судової палати Касаційного кримінального суду у складі:

головуючого ОСОБА_1,

суддів ОСОБА_2, ОСОБА_3 ,

за участю:

секретаря судового засідання ОСОБА_4,

прокурора ОСОБА_5,

прокурора (у режимі відеоконференції) ОСОБА_6,

розглянув у відкритому судовому засіданні касаційні скарги прокурора ОСОБА_7 на вирок Першотравневого районного суду м. Чернівцівід 26 липня 2023 року та ухвалу Чернівецького апеляційного суду від 11 грудня 2023 року, а також захисника ОСОБА_8 на ухвалу Чернівецького апеляційного суду від 11 грудня 2023 року у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань (далі - ЄРДР) за № 12022262020002644 від 30 серпня 2022 року, за обвинуваченням

ОСОБА_9, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця м. Донецьк, який проживає за адресою: АДРЕСА_1,

у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 307 Кримінального кодексу України (далі - КК України).

Зміст судових рішень і встановлені судами першої та апеляційної інстанцій обставини

За вироком Першотравневого районного суду м. Чернівці від 26 липня 2023 року ОСОБА_10 визнано винуватим у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 307 КК України, і призначено йому покарання у виді позбавлення волі на строк 7 років з конфіскацією майна, крім житла.

Вирішено питання щодо процесуальних витрат, речових доказів та заходів забезпечення у провадженні.

Як встановлено судом першої інстанції, ОСОБА_9 за невстановлених досудовим розслідуванням обставинах, незаконно придбав, зберігав при собі з метою збуту особливо небезпечний наркотичний засіб, обіг якого заборонено - канабіс, маса якого (в перерахунку на висушену речовину) становить 1,223 г, до 10:15 30 серпня 2022 року, тобто до моменту виявлення та вилучення працівниками поліції під час проведеного огляду місця події біля будинку АДРЕСА_2 .

Крім того, ОСОБА_9 повідомив, що по АДРЕСА_3, зберігає наркотичні речовини, які в подальшому було виявлено та вилучено працівниками поліції, а саме:

- чотири зіп-пакети із вмістом речовини, яка є особливо небезпечним наркотичним засобом, обіг якого заборонено - канабісом, загальна маса якого (в перерахунку на висушену речовину) становить 2,532 г.

- десять зіп-пакетів із вмістом речовини, яка є особливо небезпечним наркотичним засобом, обіг якого заборонено - канабісом, загальна маса якого (в перерахунку на висушену речовину) становить 6,372 г.

- одинадцять таблеток синього кольору, які містять у своєму складі особливо небезпечну психотропну речовину, обіг якої заборонено, МДМА (3,4-метилендіоксиметамфетамін), загальна маса якого становить 2,3877 г.

- десять зіп-пакетів із вмістом речовини, яка є особливо небезпечним наркотичним засобом, обіг якого заборонено - канабісом, загальна маса якого (в перерахунку на висушену речовину) становить 6,7504 г.

- десять зіп-пакети із вмістом речовини, яка є особливо небезпечним наркотичним засобом, обіг якого заборонено - канабісом, загальна маса якого (в перерахунку на висушену речовину) становить 5,993 г.

Чернівецький апеляційний суд ухвалою від 11 грудня 2023 року апеляційну скаргу захисника ОСОБА_8 задовольнив частково, вирок Першотравневого районного суду м. Чернівці від 26 липня 2023 року змінив. Перекваліфікував дії ОСОБА_9 з ч. 2 ст. 307 на ч. 1 ст. 309 КК України, призначив йому покарання у виді штрафу в розмірі 51 000 грн.

У решті вирок залишив без змін.

Вимоги та узагальнені доводи осіб, які подали касаційні скарги

У касаційній скарзі прокурор ОСОБА_7, не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, вказує на істотні порушення вимог кримінального процесуального закону та неправильне застосування закону України про кримінальну відповідальність, просить провадження по справі стосовно ОСОБА_9 закрити на підставі п. 2 ч. 1 ст. 284 Кримінального процесуального кодексу України (далі - КПК України).

Захисник ОСОБА_8 у поданій касаційній скарзі, також посилаючись на істотні порушення вимог кримінального процесуального закону та неправильне застосування закону України про кримінальну відповідальність, просить скасувати ухвалу апеляційного суду, а провадження по справі стосовно ОСОБА_9 закрити на підставі п. 2 ч. 1 ст. 284 КПК України.

Обґрунтовуючи доводи касаційних скарг, зазначають, що апеляційним судом ОСОБА_9 було визнано винуватим у незаконному придбанні, зберіганні без мети збуту наркотичного засобу - канабісу масою (в перерахунку на висушену речовину) 1,223 г, що є невеликим розміром, а отже дії останнього не є кримінальним правопорушенням, а лише вказують на наявність ознак адміністративного правопорушення.

Також захисник наголошує, що під виглядом поверхневої перевірки фактично було проведено обшук, під час якої у його підзахисного були виявлені наркотичні засоби.

Крім того, на ухвалу апеляційного суду свою касаційну скаргу подавав прокурор Чернівецької окружної прокуратури ОСОБА_6 . Однак, до початку касаційного розгляду на адресу Верховного Суду від першого заступника керівника Чернівецької обласної прокуратури ОСОБА_11 надійшла заява про відмову від поданої прокурором ОСОБА_6 касаційної скарги на вказане судове рішення стосовно ОСОБА_9 .Відповідно до ст. 432 КПК України відмова від касаційної скарги, зміна та доповнення касаційної скарги під час касаційного провадження здійснюється згідно з положеннями статті 403 цього Кодексу.

За ч. 1 ст. 403 цього Кодексу особа, яка подала апеляційну скаргу, має право відмовитися від неї до закінчення апеляційного розгляду.

Відповідно до ч. 4 ст. 36 КПК України генеральний прокурор, керівник обласної прокуратури, їх перші заступники та заступники мають право доповнити, змінити або відмовитися від апеляційної чи касаційної скарги, заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами, внесених ними, керівниками, першими заступниками чи заступниками керівників або прокурорами прокуратур нижчого рівня.

З огляду на вищевказані положення КПК України, зважаючи на те, що перший заступник керівника Чернівецької обласної прокуратури ОСОБА_12 відмовився від поданої прокурором ОСОБА_6 касаційної скарги, вона не підлягає розгляду судом касаційної інстанції.

Заперечень на касаційні скарги до Суду не надходило.

Позиції учасників судового провадження

Прокурор ОСОБА_5 касаційну скаргу прокурора ОСОБА_7 підтримала в повному обсязі, а касаційну скаргу сторони захисту - частково, та просила провадження по справі стосовно ОСОБА_9 закрити на підставі п. 2 ч. 1 ст. 284 КПК України.

Прокурор ОСОБА_6 просив задовольнити подану ним касаційну скаргу.

Мотиви Суду

Заслухавши доповідь судді, обговоривши доводи, наведені в касаційних скаргах, перевіривши матеріали кримінального провадження, колегія суддів дійшла таких висновків.

За приписами ст. 438 КПК України підставами для скасування або зміни судового рішення судом касаційної інстанції є істотне порушення вимог кримінального процесуального закону, неправильне застосування закону України про кримінальну відповідальність та невідповідність призначеного покарання тяжкості кримінального правопорушення і особі засудженого.

Згідно зі ст. 433 КПК України суд касаційної інстанції переглядає судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій у межах касаційної скарги. При цьому наділений повноваженнями лише щодо перевірки правильності застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин і не має права досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в оскарженому судовому рішенні, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.

Отже, касаційний суд не перевіряє судових рішень у частині неповноти судового розгляду, а також невідповідності висновків судів фактичним обставинам кримінального провадження. Під час перегляду судових рішень у касаційному порядку Суд виходить із фактичних обставин справи, встановлених судами попередніх інстанцій.

Відповідно до ч. 1 ст. 413 КПК України неправильним застосуванням закону України про кримінальну відповідальність, що тягне за собою скасування або зміну судового рішення, є: 1) незастосування судом закону, який підлягає застосуванню; 2) застосування закону, який не підлягає застосуванню; 3) неправильне тлумачення закону, яке суперечить його точному змісту; 4) призначення більш суворого покарання, ніж передбачено відповідною статтею (частиною статті) закону України про кримінальну відповідальність.

Суд апеляційної інстанції переглянув за апеляційною скаргою сторони захисту вирок місцевого суду, за яким ОСОБА_9 було визнано винуватиму вчинені кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 307 КК України. Навівши докладні мотиви прийнятого рішення, апеляційний суд перекваліфікував дії ОСОБА_9 з ч. 2 ст. 307 на ч. 1 ст. 309 КК України за незаконне придбання і зберігання наркотичних засобів без мети збуту та призначив йому відповідне покарання.

Зі змісту ухвали апеляційного суду убачається, що цим судом визнано доведеним те, що ОСОБА_9 за невстановлених слідством обставинах місці та часі, незаконно придбав, зберігав при собі речовину рослинного походження зеленого кольору в зіп-пакеті, яка згідно висновку експерта № СЕ-19/126-22/6047-НЗПРАП від 31 серпня 2022 року є особливо небезпечним наркотичним засобом, обіг якого заборонено - канабісом, маса якого (в перерахунку на висушену речовину) становить 1,223 г, до моменту виявлення та вилучення працівниками поліції під час проведеного огляду місця події від 30 серпня 2022 року, тобто біля будинку АДРЕСА_2 .

Варто зауважити, що у цьому провадженні висновки апеляційного суду щодо кваліфікації дій засудженого в касаційному порядку не оспорюються.

Втім захисник ОСОБА_8 у поданій касаційній скарзі стверджує, що працівниками поліції під виглядом поверхневої перевірки фактично було проведено обшук до внесення відомостей про кримінальне правопорушення в ЄРДР, в ході якого у ОСОБА_9 були виявлені наркотичні засоби.


................
Перейти до повного тексту