ПОСТАНОВА
Іменем України
05 червня 2024 року
Київ
справа №520/4882/23
адміністративне провадження №К/990/43707/23
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого судді - Гімона М.М. (суддя-доповідач),
суддів: Бившевої Л.І., Юрченко В.П.,
за участю секретаря судового засідання: Лупінос Я. В.
учасники судового процесу:
представники позивача: ОСОБА_1., Смиковська А. М. (в режимі відеоконференції),
представник відповідача - Гуда К. П. (в режимі відеоконференції),
розглянувши у судовому засіданні в режимі відеоконференції як суд касаційної інстанції справу № 520/4882/23 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕНЕРГОПРОМСТРОЙ" до Головного управління ДПС у Харківській області про визнання протиправним та скасування наказу, провадження у якій відкрито за касаційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕНЕРГОПРОМСТРОЙ" на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 09 травня 2023 року (головуючий суддя Бідонько А. В.) та постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 27 листопада 2023 року (головуючий суддя - П`янова Я. В., судді: Русанова В. Б., Присяжнюк О. В.),
ВСТАНОВИВ:
У березні 2023 року Товариство з обмеженою відповідальністю "ЕНЕРГОПРОМСТРОЙ" (далі - позивач, ТОВ "ЕНЕРГОПРОМСТРОЙ", Підприємство) звернулося до суду з позовом до Головного управління ДПС у Харківській області (далі - відповідач, ГУ ДПС), у якому просило визнати протиправним та скасувати наказ ГУ ДПС № 494-п від 10 лютого 2023 року "Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ "ЕНЕРГОПРОМСТРОЙ" (код ЄДРПОУ 40490888)".
На обґрунтування своїх вимог позивач посилався на те, що на момент прийняття відповідачем наказу про проведення перевірки підприємство було визнане банкрутом і знаходилось на стадії ліквідації, а перевірка була призначена в тому числі за період, коли здійснювалась ліквідаційна процедура. Крім того, відповідно до Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09 грудня 2011 року №1588 (далі - Порядок №1588), а також Методичних рекомендацій щодо порядку взаємодії між підрозділами органів Державної податкової служби України при організації, проведенні та реалізації матеріалів перевірок платників податків, затверджених Наказом ДПС України № 470 від 04 вересня 2020 року (далі - Методичні рекомендації № 470) перевірка підприємства повинна була бути проведена не пізніше 06 березня 2022 року (не пізніше 30 днів з дня офіційного оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про банкрутство), однак, оскаржуваний наказ про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки був прийнятий лише 10 лютого 2023 року, тобто вже на стадії ліквідаційної процедури позивача, що, на думку позивача, є протиправним, а тому такий наказ є незаконним і підлягає скасуванню.
Харківський окружний адміністративний суд рішенням від 09 травня 2023 року, залишеним без змін постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 27 листопада 2023 року, у задоволенні позовних вимог відмовив повністю.
Вирішуючи спір між сторонами, суди встановили такі обставини.
Ухвалою від 27 січня 2022 року у справі №922/5238/21 Господарський суд Харківської області відкрив провадження у справі про банкрутство ТОВ "ЕНЕРГОПРОМСТРОЙ" (код ЄДРПОУ 40490888) (т. 1 а. с. 81).
Відповідно до наказу ГУ ДПС від 10 листопада 2022 року №1366-П, посадові особи здійснили вихід 15 листопада 2022 року за податковою адресою Підприємства: просп. Науки, буд.38, кв. (офіс) 307, м. Харків. Однак, Підприємства та його посадових осіб не встановлено за місцезнаходженням, про що складено акт від 15 листопада 2022 року №1194/20-40-07-09-05/40490888 "Про неможливість проведення перевірки, у зв`язку з відсутністю за місцезнаходженням ТОВ "ЕНЕРГОПРОМСТРОЙ" (код ЄДРПОУ 40490888)". Акт направлено на адресу підприємства засобами поштового зв`язку та повернуто з відміткою пошти про неможливість вручення (т. 1 а.с.200-216).
До Головного управління Національної поліції в Харківській області направлено запит від 16 листопада 2022 року № 6720/5/20-40-07-09-09 на встановлення місцезнаходження ТОВ "ЕНЕРГОПРОМСТРОЙ"(код ЄДРПОУ 40490888), опитування керівника, посадових осіб (або їх законних (уповноважених) представників) (т. 1 а.с.219).
Постановою від 01 грудня 2022 року у справі №922/5238/21 Господарський суд Харківської області визнав ТОВ "ЕНЕРГОПРОМСТРОЙ" (код ЄДРПОУ 40490888, адреса: 61166, Харківська обл., місто Харків, просп. Науки, будинок 38, офіс 307) банкрутом та відкрив ліквідаційну процедуру строком на 12 місяців. Призначив ліквідатором ТОВ "ЕНЕРГОПРОМСТРОЙ" арбітражного керуючого ОСОБА_1 (далі - Ліквідатор, ОСОБА_1.; свідоцтво на право здійснення діяльності арбітражного керуючого № 1759 від 30 березня 2016 року, адреса для листування: АДРЕСА_1 ; т. 1 а. с. 88).
Згідно з цією постановою суду зобов`язано: посадових осіб банкрута - протягом 15 днів з дня призначення ліквідатора передати бухгалтерську та іншу документацію, печатки і штампи, матеріальні та інші цінності банкрута ліквідатору; ліквідатора - закрити всі рахунки банкрута в установах банку та відкрити або переоформити один основний рахунок для проведення розрахунків з кредиторами, виконати інші дії, передбачені статтями 59-67 Кодексу України з процедур банкрутства; ліквідатора - в строк до 01 грудня 2023 року виконати ліквідаційну процедуру та після завершення всіх розрахунків з кредиторами подати до господарського суду звіт та ліквідаційний баланс, до якого додаються: відомості за результатами інвентаризації майна боржника та перелік ліквідаційної маси; відомості про реалізацію об`єктів ліквідаційної маси з посиланням на укладені договори купівлі-продажу; копії документів, що підтверджують відчуження активів боржника під час ліквідаційної процедури (у тому числі протоколи про проведення аукціону, договори купівлі-продажу, акти приймання-передачі майна, акти про придбання майна на аукціоні тощо); реєстр вимог кредиторів з даними про розміри погашених вимог кредиторів; документи, що підтверджують погашення вимог кредиторів; довідка архівної установи про прийняття документів, які відповідно до закону підлягають довгостроковому зберіганню.
22 грудня 2022 року з метою проведення документальної позапланової виїзної перевірки, відповідно до вимог підпункту 78.1.7 пункту 78.1 статті 78 Податкового кодексу України (далі - ПК України) та наказу ГУ ДПС від 22 грудня 2022 року №1756-П про призначення перевірки ТОВ "ЕНЕРГОПРОМСТРОЙ", посадові особи відповідача здійснили вихід за фактичною адресою Ліквідатора АДРЕСА_1, за результатами чого склали акт від 22 грудня 2022 року №1580/20-40-07-07-05/40490888 "Про неможливість проведення перевірки, у зв`язку з відсутністю за місцезнаходженням ТОВ "ЕНЕРГОПРОМСТРОЙ" (т. 1 а. с. 30).
Акт направлено на адресу підприємства та Ліквідатора засобами поштового зв`язку та вручено за адресою Підприємства 27 січня 2023 року, за адресою Ліквідатора 28 грудня 2022 року (довірена особа Смиковська).
Листом від 29 грудня 2022 року №б/н Ліквідатор подав заперечення на акт про неможливість проведення перевірки у зв`язку з відсутністю за місцезнахоженням ТОВ "ЕНЕРГОПРОМСТРОЙ" від 22 грудня 2022 року №1580/20-40-07-07-05/40490888, у якому зокрема повідомив про фактичне місцезнаходження арбітражного керуючого та контактні дані, а саме номер телефону (097-427-47-24). Також зазначив, що у разі наміру проведення перевірки підприємств, у тому числі ТОВ "ЕНЕРГОПРОМСТРОЙ" (код за ЄДРПОУ 40490888) використовувати зазначену інформацію, викладену у листі (т. 1 а. с. 34).
Наказом ГУ ДПС № 494-п від 10 лютого 2023 року "Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВАРИСТВА 3 ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "ЕНЕРГОПРОМСТРОЙ" (код ЄДРПОУ 40490888) у зв`язку з отриманням відомостей від державного реєстратора щодо визнання банкрутом ТОВ "ЕНЕРГОПРОМСТРОЙ" на підставі підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20, пункту 41.1 статті 41, пункту 61.1, пункту 61.2 статті 61, підпункту 61.2.3 пункту 62.1 статті 62, підпункту 75.1.2 пункту 75.1 статті 75, підпункту 78.1.7 пункту 78.1 статті 78, пункту 82.2 ст. 82 ПК України, вирішено провести документальну позапланову виїзну перевірку ТОВ "ЕНЕРГОПРОМСТРОЙ", податкова адреса: 61166, Харківська обл., місто Харків, просп. Науки, будинок 38, офіс 307, фактична адреса ліквідатора (арбітражного керуючого): АДРЕСА_1, з 16 лютого 2023 року тривалістю 5 робочих днів (т. 1 а. с. 24).
15 лютого 2023 року на підставі вказаного наказу №494-п видані направлення на перевірку за № 1071, № 1072, № 1073, № 1074.
16 лютого 2023 року посадові особи ГУ ДПС вручили Ліквідатору запит за вих. №6814/6/20-40-07-09-11 від 15 лютого 2023 року про надання документів (т. 1 а.с.25).
Листом від 16 лютого 2023 року Ліквідатор повідомив відповідача про вчинені ним дії задля отримання документів Підприємства, здійснені запити, та зазначив, що на виконання вимог Кодексу України з процедур банкрутства (далі - КУзПБ) щодо обов`язку ліквідатора відкривати всю наявну запитувану кредитором інформацію у справі про банкрутство, надав копії всіх наявних документів (т. 1 а.с. 58).
З метою проведення документальної позапланової виїзної перевірки, відповідно до вимог підпункту 78.1.7 пункту 78.1 статті 78 ПК України та наказу ГУ ДПС від 10 лютого 2023 року №494-П, посадові особи ГУ ДПС здійснили вихід 16 лютого 2023 року на перевірку ТОВ "ЕНЕРГОПРОМСТРОЙ" (код ЄДРПОУ 40490888, податкова адреса м. Харків, просп Науки, 38, оф. 307) за фактичною адресою Ліквідатора: АДРЕСА_1.
Однак, Ліквідатор 16 лютого 2023 року своєю заявою повідомив про відмову посадовим особам у допуску до перевірки (т. 1 а.с.70), у зв`язку з чим в присутності Ліквідатора складено акт про відмову у допуску до проведення/відмову від проведення документальної позапланової виїзної перевірки від 16 лютого 2023 року №644/20-40-07-07-0/40490888 (т. 1 а.с.72).
Також 16 лютого 2023 року посадові особи ГУ ДПС склали акти: №645/20-40-07-07-05/40490888 - відмови платника податків та/або його посадових (службових) осіб (представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) в отриманні акта, що засвідчує факт відмови у допуску до проведення перевірки та/або наданні письмових пояснень до нього (т. 1 а.с.76); №647/20-40-07-07-05/40490888 - відмови платника податків та/або його посадових (службових) осіб (представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) розписатися у направленнях на перевірку посадовими (службовими) особами контролюючого органу від 15 лютого 2023 року №1071, №1072, №1073, №1074 (т. 1 а.с.78).
Акти від 16 лютого 2023 року №644/20-40-07-07-0/40490888, №645/20-40-07-07-05/40490888, №647/20-40-07-07-05/40490888 направлені на адресу ТОВ "ЕНЕРГОПРОМСТРОЙ" (код ЄДРПОУ 40490888) засобами поштового зв`язку та вручені 20 лютого 2023 року.
Копію наказу ГУ ДПС від 10 лютого 2023 року №494-П вручено 16 лютого 2023 року Ліквідатору.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суди виходили з таких мотивів:
1) згідно з підпунктом 78.1.7 пункту 78.1 статті 78 ПК України і пунктом 11.5 розділу XI Порядку № 1588 у разі, якщо порушено провадження у справі про визнання банкрутом платника податків, припинення юридичної особи у зв`язку з визнання підприємства банкрутом контролюючий орган повинен здійснити документальну позапланову перевірку такого платника податків. Тобто провадження у справі про банкрутство є безумовною підставою для проведення позапланової перевірки платника податків згідно із приписами підпункту 78.1.7 пункту 78.1 статті 78 ПК України. Водночас ПК України не обмежує терміни проведення документальної позапланової виїзної перевірки відповідно до цієї норми;
2) податкові органи у зв`язку з введенням в Україні воєнного стану набули право здійснювати документальні позапланові виїзні перевірки відповідно до підпункту 78.1.7 пункту 78.1 статті 78 ПК України, починаючи з 27 травня 2022 року;
3) посадові особи ГУ ДПС у повному обсязі забезпечили умови, встановлені статтею 81 ПК України, для допуску до перевірки, але на законодавчих підставах не змогли приступити до проведення документальної виїзної перевірки ТОВ "ЕНЕРГОПРОМСТРОЙ", оскільки Ліквідатор відмовив в допуску до її проведення;
4) проаналізувавши вимоги пункту 102.9 статті 102 ПК України, пункту 52-2 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України, підпункту 69.2 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України (щодо зупинення строків), суди дійшли висновку, що строки були зупинені, тому перевірка ТОВ "ЕНЕРГОПРОМСТРОЙ" могла бути здійснена за період з 01 січня 2017 року по 15 лютого 2023 року;
5) Методичні рекомендації №470 затверджені ДПС України з метою надання територіальним органам ДПС методичної допомоги в організації контрольно-перевірочної роботи та чіткої взаємодії між структурними підрозділами органів державної податкової служби при організації, проведенні та реалізації матеріалів перевірок платників податків. Ці Методичні рекомендації №470 мають рекомендаційний характер та не містять нових правових норм щодо організації, проведення та реалізації матеріалів перевірок платників податків. Методичні рекомендації не є вичерпними і можуть змінюватись та/або доповнюватись у випадках, якщо такі зміни чи доповнення затверджуються відповідними наказами ДПС.
Також суди попередніх інстанцій визнали недоречними посилання позивача на те, що він має право на легітимне очікування бути звільненим від податкового обов`язку щодо сплати податків і зборів (обов`язкових платежів), термін сплати яких настав у період після прийняття постанови про визнання боржника банкрутом, оскільки в межах цієї справи не розглядається питання стягнення з позивача податків і зборів, предметом цієї справи є наказ ГУ ДПС №494-п від 10 лютого 2023 року "Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ "ЕНЕРГОПРОМСТРОЙ".
Суд апеляційної інстанції, надаючи оцінку доводам позивача щодо ненадання відповідачем під час розгляду справи відповіді від Головного управління Національної поліції в Харківській області на запити контролюючого органу № 6720/5/20-40-07-09-09 від 16 листопада 2022 року, № 7970/5/20-40-07-07-09 від 26 грудня 2022 року, зазначив, що скаржник в апеляційній скарзі не обґрунтував та не довів належними та допустимими доказами, яким чином такі відповіді вплинуть на права та інтереси платника податків в контексті спірних правовідносин сторін щодо визнання протиправним та скасування наказу про проведення перевірки.
Крім того, суд апеляційної інстанції не взяв до уваги посилання позивача на те, що лише за наявності письмового звернення платника податків, яке позивач не надавав, замість документальної невиїзної перевірки може проводитися документальна виїзна перевірка. Свою позицію мотивував тим, що в даному випадку керівником ГУ ДПС в межах повноважень, наданих приписами ПК України, було прийнято спірний наказ про виїзну перевірку.
Щодо інших доводів позивача суд апеляційної інстанції дійшов висновку про відсутність необхідності надання відповіді на всі аргументи позивача, оскільки суд дослідив усі основні питання, які є важливими для ухвалення судового рішення.
Також під час апеляційного перегляду справи позивач заявив клопотання про накладення на відповідача штрафу відповідно до статті 149 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), у задоволенні якого суд відмовив, оскільки не знайшов підстав для визнання дій відповідача зловживанням процесуальними правами.
Не погодившись з висновками судів першої і апеляційної інстанцій, ТОВ "ЕНЕРГОПРОМСТРОЙ" подало касаційну скаргу, у якій, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права і порушення ними норм процесуального права, просить судові рішення скасувати і ухвалити нове, яким задовольнити позовні вимоги повністю і здійснити розподіл судових витрат.
Касаційна скарга обґрунтована такими доводами:
1) суди неправильно застосували підпункт 78.1.7 пункту 78.1 статті 78 ПК України і пункт 11.5 розділу XI Порядку № 1588, адже спеціальною нормою ПК України, який є актом вищої юридичної сили аніж Порядок № 1588, підставою для проведення перевірки є саме порушення провадження у справі про банкрутство (процедура розпорядження майном), а не визнання боржника банкрутом (ліквідаційна процедура);
2) суди дійшли помилкового висновку, що ПК України не обмежує терміни проведення документальної позапланової виїзної перевірки відповідно до підпункту 78.1.7 пункту 78.1 статті 78 ПК України, тим самим неправильно застосували приписи матеріального права та нівелювали приписи як Порядку № 1588, так і Методичних рекомендацій № 470. На переконання скаржника, підпункт 78.1.7 пункту 78.1 статті 78 ПК України встановив лише підставу для проведення документальних позапланових перевірок. А вже терміни, коли має бути проведена дана документальна позапланова перевірка після настання відповідних підстав для проведення перевірки, передбачені Методичними рекомендаціями № 470 або Порядком № 1588 - не пізніше 30 днів з дня офіційного оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про банкрутство. Виходячи з вимог пункту 11.10 Порядку № 1588, право на проведення документальної позапланової перевірки платника податків, відносно якого порушено справу про банкрутство обмежено часовими межами, а саме призначення та початок такої перевірки не може бути здійснено пізніше місяця після отримання контролюючим органом судового рішення або відомостей із Єдиного державного реєстру, іншої інформації щодо прийняття судом рішення про порушення провадження у справі про банкрутство такого платника. Скаржник наполягає на безумовному обов`язку контролюючого органу дотримуватися цього строку, але в цій справі він не дотриманий, що тягне за собою протиправність наказу. Суди ж не надали оцінки безпідставному зволіканню податковими органами з організації та проведення перевірки протягом всього 2022 року;
3) суди залишили поза увагою приписи підпункту 2.1.6 пункту 2.1 Методичних рекомендацій № 470 і пункт 11.6 розділу XI Порядку №1588, за змістом яких доцільність проведення перевірки полягає в тому, щоб вимоги щодо сплати платежів, контроль за справлянням яких здійснюють органи ДПС, були сформовані й отримані особою, відповідальною за погашення грошових зобов`язань або податкового боргу платника податків. Саме тому, територіальні органи ДПС повинні вживати заходи не пізніше строку, визначеного для заявлення кредиторами своїх вимог, а саме протягом 30 робочих днів від дня отримання органом ДПС інформації щодо прийняття рішення про реорганізацію (крім перетворення), ліквідацію (зняття з обліку) платника податків, або щодо порушення провадження у справі про банкрутство;
4) із посиланням на висновки Верховного Суду у складі колегій суддів та судових палат Касаційного господарського суду, викладені у постановах від 19 січня 2021 року у справі № 916/4181/14, від 14 серпня 2019 року у справі № 913/412/16, скаржник звертає увагу, що для того, щоб вимоги щодо сплати платежів, контроль за справлянням яких здійснюють органи ДПС, були сформовані й отримані особою, що взагалі і є самою ціллю проведення перевірки, відповідальною за погашення грошових зобов`язань або податкового боргу, можливе лише за умови, якщо територіальні органи ДПС вжили заходів для проведення перевірки протягом 30 робочих днів від дня порушення провадження у справі про банкрутство. Доцільність і взагалі сама ціль, винесення наказу про проведення перевірки і отриманих результатів проведення перевірки повинні узгоджуватись з діючими нормами Кодексу України з процедур банкрутства і таким чином, щоб мати можливість реалізувати результати такої перевірки в рамках процедури банкрутства. У разі проведення перевірки без можливості реалізації податкових зобов`язань порушується і принцип належного урядування. Тобто, за позицією скаржника, проведення у спірному випадку податкової перевірки позбавлене взагалі будь-якого сенсу, адже згідно з практикою Верховного Суду податковим органам відмовляють у визнанні їх кредиторських вимог, які були заявлені за результатами проведених перевірок вже на стадії ліквідаційної процедури;
5) суди не надали належної правової оцінки доводам позивача про те, що податковий орган повинен був провести документальну невиїзну перевірку, а не виїзну. На переконання скаржника, лише за наявності письмового звернення платника податків, може проводитися документальна виїзна перевірка. Однак, з незрозумілих причин ГУ ДПС самостійно вирішило провести документальну позапланову саме виїзну перевірку ТОВ "ЕНЕРГОПРОМСТРОЙ", що в свою чергу, також вказує на незаконність прийняття даного наказу;
6) скаржник звертає увагу, що перевірку вирішено провести за місцезнаходженням Ліквідатора, а не Підприємства, однак, не обґрунтовано, чому ГУ ДПС дійшло висновку, що це місце є безпечним для проведення перевірки, з урахуванням ще тієї обставини, що місто Харків є прифронтовим містом і гарантувати безпечність умов доступу до перевірки Ліквідатор не міг. Крім того, Ліквідатор ще у своєму листі від 27 грудня 2022 року повідомив, що будь-яка документація підприємства від колишнього керівництва йому не передавалась, а відтак надати бухгалтерську документацію для перевірки ГУ ДПС неможливо. Відповідно, не зрозуміло в чому була необхідність взагалі проведення даної виїзної документальної перевірки, тим паче за місцезнаходженням офісу арбітражного керуючого, а не за юридичною адресою підприємства, оскільки ще з 27 грудня 2022 року податковій було відомо про відсутність будь-якої необхідної для перевірки документації підприємства;
7) суди не надали належної правової оцінки доводам позивача про те, що не було правових підстав для прийняття трьох наказів про проведення позапланової виїзної перевірки на підставі однієї і тієї ж нормативної підстави - підпункту 78.1.7 пункту 78.1 статті 78 ПК України.
Обґрунтовуючи доводи і вимоги касаційної скарги, позивач посилався на пункт 3 частини четвертої статті 328 КАС України і вважав, що є необхідність у формуванні судової практики Верховного Суду з порушених у касаційній скарзі питань.
Відповідно до доводів і підстав, зазначених позивачем в касаційній скарзі, Верховний Суд ухвалою від 27 грудня 2023 року відкрив касаційне провадження у цій справі.
ГУ ДПС правом на подання відзиву на касаційну скаргу не скористалося, натомість, 15 травня 2024 року через підсистему "Електронний суд" направило додаткові пояснення у справі.
У судовому засіданні Ліквідатор ТОВ "ЕНЕРГОПРОМСТРОЙ" - арбітражний керуючий ОСОБА_1 у повному обсязі підтримав доводи і вимоги касаційної скарги, просив її задовольнити. Наполягав на протиправності оскарженого наказу про проведення перевірки, адже строк для її проведення значно пропущений через допущену ГУ ДПС бездіяльність.
Представник позивача - адвокат Смиковська А. М. також підтримала доводи і вимоги касаційної скарги з підстав, викладених в останній. Вважала, що ця справа має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовчої практики.
Гуда К. П., яка діяла в порядку самопредставництва ГУ ДПС, проти доводів і вимог касаційної скарги заперечувала. Вважала, що судові рішення є законними і обґрунтованими, а підстави для їх скасування відсутні.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення учасників судового процесу, надані у судовому засіданні, обговоривши доводи касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, перевіривши правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального права і дотримання ними норм процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з таких мотивів.
Відповідно до статті 341 КАС України суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права. Суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази. Суд не обмежений доводами та вимогами касаційної скарги, якщо під час розгляду справи буде виявлено порушення норм процесуального права, передбачені пунктами 1, 4-7 частини третьої статті 353, абзацом другим частини першої статті 354 цього Кодексу, а також у разі необхідності врахування висновку щодо застосування норм права, викладеного у постанові Верховного Суду після подання касаційної скарги.
Спірне у цій справі питання, в межах вирішення якого відкрито касаційне провадження, пов`язане із правомірністю наказу ГУ ДПС про призначення документальної позапланової виїзної перевірки відповідно до підпункту 78.1.7 пункту 78.1 статті 78 ПК України, прийнятого після набрання законної сили постанови Господарського суду Харківської області від 01 грудня 2022 року у справі №922/5238/21, якою ТОВ "ЕНЕРГОПРОМСТРОЙ" визнано банкрутом і відкрито ліквідаційну процедуру.
Першочергово слід звернути увагу, що в межах цієї справи наказ про призначення перевірки не був реалізований через недопуск посадових осіб контролюючого органу до перевірки, а тому цей акт індивідуальної дії за висновками Верховного Суду не вичерпав своєї дії і може бути предметом самостійного оскарження в суді.
Під час касаційного перегляду справи Верховний Суд, з огляду на доводи, викладені в касаційній скарзі, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, має надати відповідь на такі ключові питання з питання застосування норм права:
1) чи є перешкодою для проведення перевірки на підставі підпункту 78.1.7 пункту 78.1 статті 78 ПК України ухвалення господарським судом судового рішення про визнання платника податків банкрутом, як наслідок, чи може проводитись перевірка підприємства відповідно до цієї норми на стадії ліквідаційної процедури;
2) чи є обов`язковим і присічним встановлений Методичними рекомендаціями № 470 тридцятиденний строк для організації і проведення перевірки, як наслідок, чи тягне за собою пропуск такого строку наслідок у вигляді втрати контролюючим органом права на проведення відповідної перевірки;
3) який вид документальної позапланової перевірки мав бути проведений щодо ТОВ "ЕНЕРГОПРОМСТРОЙ" відповідно до підпункту 78.1.7 пункту 78.1 статті 78 ПК України: виїзна чи невиїзна;
4) чи є перешкодою для прийняття наказу про проведення перевірки відповідно до підпункту 78.1.7 пункту 78.1 статті 78 ПК України наявність попередніх двох наказів, прийнятих на цій же підставі, які не були реалізовані.
Спірні правовідносини стосуються періоду з 27 січня 2022 року (дата ухвали Господарського суду Харківської області у справі №922/5238/21 про відкриття провадження у справі про банкрутство ТОВ "ЕНЕРГОПРОМСТРОЙ") до 10 лютого 2023 року (дата прийняття спірного наказу про проведення перевірки). Відтак, для вирішення ключових питань застосуванню в межах цієї справи підлягають норми законодавства у відповідних редакціях.
Також колегія суддів вважає за необхідне першочергово надати правову оцінку доводам скаржника про те, що за змістом пункту 1.3 статті 1 ПК України цей Кодекс не регулює питання погашення податкових зобов`язань або стягнення податкового боргу з осіб, на яких поширюються судові процедури, визначені Кодексом України з процедур банкрутства.
Предметом спору у цій справі не є питання погашення податкових зобов`язань або стягнення податкового боргу з ТОВ "ЕНЕРГОПРОМСТРОЙ". Предмет спору обумовлений реалізацією контролюючим органом своєї компетенції щодо проведення перевірки юридичної особи, яку визнано банкрутом і відкрито ліквідаційну процедуру. Реалізація такої компетенції здійснюється в межах і на підставі, що визначені саме Податковим кодексом України, а тому доводи скаржника в цій частині є безпідставними.
1. Вирішуючи перше ключове питання у цій справі, колегія суддів виходить з такого.
Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до підпункту 78.1.7 пункту 78.1 статті 78 ПК України документальна позапланова перевірка здійснюється у випадку, якщо розпочато процедуру реорганізації юридичної особи (крім перетворення), припинення юридичної особи або підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, закриття постійного представництва чи відокремленого підрозділу юридичної особи, в тому числі іноземної компанії, організації, порушено провадження у справі про визнання банкрутом платника податків або подано заяву про зняття з обліку платника податків.
Згідно з пунктом 78.4 статті 78 ПК України про проведення документальної позапланової перевірки керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу приймає рішення, яке оформлюється наказом.
ПК України не встановлює конкретного строку задля реалізації контролюючим органом права на проведення документальної позапланової перевірки на підставі підпункту 78.1.7 пункту 78.1 статті 78 ПК України після виникнення відповідної підстави, а лише у пункті 102.1 статті 102 ПК України визначає, що контролюючий орган може провести перевірку та самостійно визначити суму грошових зобов`язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня (2555 дня - у разі проведення перевірки операції відповідно до статей 39 і 39-2 цього Кодексу), що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації, визначеної пунктом 133.4 статті 133 цього Кодексу, та/або граничного строку сплати грошових зобов`язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання.
У період виникнення спірних правовідносин застосування статті 102 ПК України мало свої особливості, а саме: пункт 52-2 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України встановив зупинення перебігу усіх строків давності, встановлених статтею 102 ПК України, на період з 18 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19).