ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 червня 2024 року
м. Київ
справа № 580/2091/21
касаційне провадження № К/990/11106/22
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Бившевої Л.І.,
суддів: Ханової Р.Ф., Хохуляка В.В.,
розглянув у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 17.12.2021 (суддя Руденко А.В.) та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 18.04.2022 (головуючий суддя - Бужак Н.П., судді - Костюк Л.О., Степанюк А.Г.) у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Черкаській області, Державної податкової служби України про визнання дій протиправними та визнання протиправним рішення,
УСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - позивач, платник, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з позовом до Головного управління ДПС у Черкаській області (далі - відповідач, Управління, контролюючий орган), Державної податкової служби України (далі - ДПС України), в якому просив:
визнати протиправними дії посадових осіб Управління щодо прийняття рішення про віднесення позивача до категорії найбільш ризикових платників податків;
визнати протиправним рішення ДПС України щодо затвердження плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків на 2021 рік в частині включення до нього позивача;
прийняти рішення про компенсацію моральної шкоди та стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління на користь позивача моральну шкоду, завдану протиправними діями та рішеннями посадових осіб Державної податкової інспекції у м. Черкасах Головного управління ДФС у Черкаській області та Головного управління ДПС у Черкаській області, в сумі 1200000,00 грн.
На обґрунтування позовних вимог послався на необґрунтованість і безпідставність рішення ДФС України щодо включення його до плану-графіку перевірок на 2021 рік з підстав необґрунтованого віднесення його до категорії найбільш ризикових платників податків. Позивач вважає, що Управлінням було порушено процедуру включення його до плану-графіка проведення перевірок на 2021 рік, оскільки ним не наведено розрахунку втрат бюджету, не вказано звідки взято суми нарахованих податків.
Також позивач вважає, що безпідставне включення його до плану-графіка проведення перевірок на 2021 рік призвело до погіршення ділової репутації та завдало моральної шкоди.
Черкаський окружний адміністративний суд ухвалою від 19.04.2021, залишеною без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 07.07.2021 та постановою Верховного Суду від 17.09.2021 відмовив позивачу у відкритті провадження у справі в частині позовних вимог про компенсацію моральної шкоди та стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Управління на користь позивача моральної шкоди, завданої протиправними діями та рішеннями посадових осіб Державної податкової інспекції у м. Черкасах Головного управління ДФС у Черкаській області та Головного управління ДПС у Черкаській області, в сумі 1200000,00 грн.
Черкаський окружний адміністративний суд рішенням від 17.12.2021, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 18.04.2022, у задоволенні позову відмовив.
Відмовляючи у задоволенні позову, суди виходили з того, що відповідачі, включаючи платника до плану-графіку проведення документальних планових перевірок платників податків на 2021 рік здійснювали свої повноваження на підставі норм чинного законодавства, сам факт включення позивача до плану-графіку проведення документальних планових перевірок платників податків на 2021 рік не створює для суб`єкта господарювання жодних правових наслідків у вигляді виникнення, зміни чи припинення його прав. Платник податку, який вважає порушеним порядок та підстави призначення податкової перевірки щодо нього, має захищати свої права шляхом не допуску посадових осіб контролюючого органу до такої перевірки в порядку, встановленому статтею 81 ПК України.
Не погоджуючись із прийнятими рішеннями судів попередніх інстанцій, позивач подав касаційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просив скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій.
У касаційній скарзі позивач посилається на неврахування судами, що відповідачами було порушено процедуру включення платника до плану-графіка проведення перевірок на 2021 рік, оскільки не наведено розрахунок втрат бюджету, не вказано звідки взято суми нарахованих податків. Скаржник вважає, що рішення про включення його до плану-графіка документальних перевірок на 2021 рік є протиправним з підстав того, що посадовою особою податкового органу безпідставно віднесено його до категорії найбільш ризикових платників податків.
Верховний Суд у складі Касаційного адміністративного суду ухвалою від 05.07.2022 відкрив провадження за касаційною скаргою позивача та витребував матеріали справи із суду першої інстанції.
Управління у відзиві на касаційну скаргу, посилаючись на законність і обґрунтованість судових рішень попередніх інстанцій, просить залишити їх без змін, а касаційну скаргу позивача залишити без задоволення.
Верховний Суд у складі Касаційного адміністративного суду ухвалою від 04.06.2024 визнав за можливе проведення попереднього розгляду справи і призначив попередній розгляд справи на 05.06.2024.
Переглядаючи оскаржувані судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, перевіряючи дотримання судами попередніх інстанцій норм процесуального права при встановленні фактичних обставин у справі та правильність застосування ними норм матеріального права, Верховний Суд дійшов висновку, що касаційна скарга задоволенню не підлягає, з огляду на наступне.
У справі, що розглядається, суди попередніх інстанцій установили, що відповідно до листа від 30.11.2020 за №30066/8/23-00-07-1103 Управління направило до ДПС України проект розділу ІІІ річного плану-графіка на 2021 рік та інформаційно-аналітичну довідку по кожному платнику податків, зокрема, по позивачу. Вказані документи направлені у електронному вигляді.
У інформаційно-аналітичній довідці ОСОБА_1 зазначені наступні ризики:
1) високий ступень ризику "Загальна сума витрат, відображених у декларації про майновий стан і доходи, становить більше 75 відсотків загального доходу, задекларованого у такій декларації" (абзац 11 підпункту 1 пункту 4 розділу 1V Порядку), відсоток витрат ОСОБА_1 становить: за 2017 рік 100% обсяг витрат 8475,16 тис. грн поділено на обсяг доходу 8475,16 тис. грн, помножити на 100%, що відповідно відображено в інформаційно-аналітичній довідці (Додаток 3), дані для обчислення взяті з річної декларації про майновий стан і доходи ФОП ОСОБА_1, поданої платником самостійно; за 2018 рік 98,49% обсяг витрат 2149,69 тис. грн поділено на обсяг доходу 2182,67 тис. грн, помножити на 100% (що відповідно відображено в інформаційно-аналітичній довідці (Додаток 3), дані для обчислення взяті з річної декларації про майновий стан і доходи ФОП ОСОБА_1 за 2018 рік, поданої платником самостійно; за 2019 рік - 98,01% обсяг витрат 701,58 тис. грн поділено на обсяг доходу 715,86 тис. грн, помножити на 100% (що відповідно відображено в інформаційно-аналітичній довідці (Додаток 3), дані для обчислення взяті з річної декларації про майновий стан і доходи ФОП ОСОБА_1 за 2019 рік, поданої платником самостійно.
2) середній ступінь ризику "Декларування податкових зобов`язань з податку на додану вартість на рівні податкового кредиту" (абзац 3, підпункту 2 пункту 4 розділу 1V Порядку), а саме: за 2018 рік обсяг постачання (податкові зобов`язання) з ПДВ =3350,07 тис. грн (сумарний показник рядка 1 (кол. А), обсяг придбання (податковий кредит з ПДВ в сумі 3444,21 грн (сумарний показник рядка (10.1 кол. А);
3) незначний ступінь ризику "Заниження податкового зобов`язання в обсязі, що становить менше 10% суми задекларованих податкових зобов`язань з ПДВ за календарний рік, та/або завищення податкового кредиту з ПДВ в обсязі, що становить менше 5% суми задекларованого податкового кредиту з ПДВ" (абзац 1 підпункту 3 пункту 4 розділу ІV Порядку).
23.12.2020 ДПС України затверджено план-графік проведення документальних перевірок платників податків на 2021 рік та розміщено на офіційному сайті ДПС України. Період, що підлягає перевірці - з 01.01.2017 по 31.12.2020, запланований місяць початку перевірки - лютий 2021 року. Вказана обставина підтверджується листом ДПС України від 24.12.2020 №23704/7/99-00-07-04-02-07.
План-графік проведення планових документальних перевірок на 2021 рік був оприлюднений 23.12.2020 на офіційному сайті Державної податкової служби України (http://tax.gov.ua), що підтверджується наявними в матеріалах справи копіями листів, інформаційно-аналітичної довідки, скрин-шоту з сайту ДПС України про план-графік планових документальних перевірок на 2021 рік (з врахуванням коригування); витягом з таблиці Excel щодо розділу 111 плану-графіка "Документальні планові перевірки фізичних осіб" з урахуванням коригування (червень 2021) від 29.06.2021.
Також, суди встановили, що наказ про проведення планової документальної перевірки позивача станом на час розгляду справи контролюючим органом не приймався.
Надаючи оцінку правомірності дій Управління та рішення ДПС України, Верховний Суд виходить із такого.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулює Податковий кодекс України (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) (далі - ПК України), який, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Підпунктом 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 ПК України встановлено, що контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.
Згідно з пунктом 75.1 статті 75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Підпунктом 75.1.2 статті 75 ПК України визначено, що документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов`язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків. Документальна планова перевірка проводиться відповідно до плану-графіка перевірок.
Таким чином, контролюючий орган наділений правом проводити перевірки, одним із різновидів яких є документальні планові перевірки.
Пунктом 77.1 статті 77 ПК України передбачено, що документальна планова перевірка повинна бути передбачена у плані-графіку проведення планових документальних перевірок.
План-графік документальних планових перевірок на поточний рік оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, до 25 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки.
Відповідно до пункту 77.2 статті 77 ПК України до плану-графіка проведення документальних планових перевірок відбираються платники податків, які мають ризик щодо несплати податків та зборів, невиконання іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи.
Періодичність проведення документальних планових перевірок платників податків визначається залежно від ступеня ризику в діяльності таких платників податків, який поділяється на високий, середній та незначний. Платники податків з незначним ступенем ризику включаються до плану-графіка не частіше, ніж раз на три календарних роки, середнім - не частіше ніж раз на два календарних роки, високим - не частіше одного разу на календарний рік.