ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 червня 2024 року
м. Київ
Справа № 607/8080/21
Номер провадження в апеляційному суді 11-кп/817/215/23
Провадження № 51 - 504км 24
Верховний Суд колегією суддів Другої судової палати Касаційного кримінального суду у складі:
головуючого ОСОБА_1,
суддів: ОСОБА_2, ОСОБА_3,
за участю:
секретаря судового засідання ОСОБА_4,
прокурора ОСОБА_5,
у режимі відеоконференції:
засудженого ОСОБА_6,
його захисника адвоката ОСОБА_7,
розглянув у відкритому судовому засіданні кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12021211040000084 від 30 січня
2021 року, щодо
ОСОБА_6,
ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця м. Тернополя, громадянина України, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1, раніше неодноразово судимого, останній раз вироком Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 11 вересня 2018 року за
ст. 185 ч. 2, ст. 15 ч. 3, ст. 185 ч. 2, ст. 70 ч. 1 КК України до покарання у виді позбавлення волі на строк 1 рік 6 місяців,
за ст. 185 ч. 3 КК України,
за касаційною скаргою захисника засудженого ОСОБА_6 - адвоката ОСОБА_7 на вирок Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 10 травня 2023 року та ухвалу Тернопільського апеляційного суду від 25 жовтня 2023 року щодо нього.
Зміст судових рішень і встановлені судами першої та апеляційної інстанцій обставини
Вироком Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від
10 травня 2023 року ОСОБА_6 засуджено за ст. 185 ч. 3 КК України до покарання у виді позбавлення волі на строк 4 роки.
Строк відбування покарання ОСОБА_6 вказано рахувати з моменту приведення вироку до виконання.
Ухвалено стягнути зі ОСОБА_6 на користь держави 1 511 гривень 90 копійок процесуальних витрат за проведення судових експертиз.
Прийнято рішення щодо речових доказів.
Вироком суду ОСОБА_6 визнано винуватим і засуджено за те, що він
27 січня 2021 року приблизно о 15 годині 00 хвилин шляхом пошкодження навісного замка проник до належного ОСОБА_8 підвального приміщення
АДРЕСА_2, звідки повторно, таємно викрав ручний плиткоріз та дві автомобільні шини, чим заподіяв потерпілому ОСОБА_8 матеріальну шкоду на загальну суму 2 092 гривні 11 копійок.
Ухвалою Тернопільського апеляційного суду від 25 жовтня 2023 року зазначений вирок суду першої інстанції щодо ОСОБА_6 залишено без зміни, а апеляційну скаргу його захисника - адвоката ОСОБА_7 - без задоволення.
Вимоги касаційної скарги і узагальнені доводи особи, яка її подала
У касаційній скарзі захисник ОСОБА_7 в інтересах засудженого
ОСОБА_6, посилаючись на істотне порушення вимог кримінального процесуального закону, просить скасувати вирок суду першої інстанції та ухвалу апеляційного суду щодо ОСОБА_6 і призначити новий розгляд у суді першої інстанції. Даючи свою оцінку доказам у кримінальному провадженні, вважає, що в діях ОСОБА_6 відсутній склад кримінального правопорушення, передбаченого ст. 185 ч. 3 КК України, оскільки вчинене діяння не потягло заподіяння майнової шкоди в розмірі понад 227 гривень, що необхідно для виникнення кримінальної відповідальності за крадіжку. Указує на те, що висновки судів першої та апеляційної інстанцій щодо вартості викраденого майна ґрунтуються на припущеннях та суперечливих доказах. Зазначає, що висновок експерта про вартість плиткоріза є припущенням, а експертне дослідження вартості викрадених коліс взагалі не проводилось. Вважає, що суд апеляційної інстанції в порушення вимог ст. 419 КПК України належним чином не перевірив всіх доводів апеляційної скарги сторони захисту.
Заперечень на касаційну скаргу захисника ОСОБА_7 від учасників судового провадження не надходило.
Позиції учасників судового провадження
Засуджений ОСОБА_6 та його захисник - адвокат ОСОБА_7 у судовому засіданні висловили доводи на підтримання касаційної скарги та просили її задовольнити.
Прокурор у судовому засіданні вважала касаційну скаргу захисника ОСОБА_7 необґрунтованою і просила залишити її без задоволення.
Мотиви Суду
Заслухавши суддю-доповідача, доводи учасників судового провадження, перевіривши матеріали кримінального провадження та обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів дійшла до таких висновків.
Згідно зі ст. 433 КПК України суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин і не має права досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в оскарженому судовому рішенні, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу. Суд касаційної інстанції переглядає судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій у межах касаційної скарги.
Відповідно до ст. 370 КПК України судове рішення повинно бути ухвалене компетентним судом згідно з нормами матеріального права з дотриманням вимог щодо кримінального провадження, передбачених цим Кодексом, на підставі об`єктивно з`ясованих обставин, які підтверджені доказами, дослідженими під час судового розгляду та оціненими судом відповідно до ст. 94 цього Кодексу, та в якому наведені належні і достатні мотиви та підстави його ухвалення.
Відповідно до ст. 94 КПК України оцінка доказів є компетенцією суду, який ухвалив вирок. Касаційний суд при перевірці матеріалів кримінального провадження встановив, що суди дотримались зазначених вимог закону.
Висновок суду першої інстанції про доведеність винуватості ОСОБА_6 у таємному викраденні чужого майна, вчиненому повторно, поєднаному з проникненням у інше приміщення, відповідає встановленим обставинам і підтверджується безпосередньо дослідженими в судовому засіданні та оціненими судом доказами.
Суд першої інстанції ретельно дослідив докази, що мають значення для з`ясування всіх обставин кримінального правопорушення, та на підтвердження винуватості ОСОБА_6 обґрунтовано послався на такі докази.
У суді ОСОБА_6 свою вину не визнав, заперечив своє перебування в зазначеному підвальному приміщенні, проте не зміг пояснити де він перебував
27 січня 2021 року.
Потерпілий ОСОБА_8 у суді надав показання про крадіжку з належного йому підвального приміщення, яке знаходиться біля входу до під`їзду будинку і яке закривалось на навісний замок. Вказав про те, що навісний замок було пошкоджено, а в середині приміщення були відсутні плиткоріз та два автомобільних колеса, в результаті чого йому заподіяно матеріальну шкоду, яка не відшкодована.
Свідок ОСОБА_9 у суді повідомив, що він знайомий зі ОСОБА_6, останній приходив до нього взимку 2021 року і пропонував купити автомобільні колеса. Також зазначив про те, що ОСОБА_6 і раніше приходив до нього та пропонував придбати різні речі. Свідок підтвердив обставини проведення з ним предʼявлення особи для впізнання за фотознімками.
Із протоколу предʼявлення особи для впізнання за фотознімками від
24 квітня 2021 року вбачається, що свідок ОСОБА_9 впізнав
ОСОБА_6 як чоловіка, який 29 січня 2021 року намагався здати в пункт прийому металолому металеві вироби і пропонував придбати дві автомобільні зимові шини та вказав на ознаки, за якими він впізнав ОСОБА_6 .
Згідно з протоколом огляду місця події від 30 січня 2021 року з фототаблицею до нього за письмовим дозволом власника було оглянуто місце вчинення крадіжки - підвальне приміщення АДРЕСА_2, та в ході огляду виявлено і вилучено 4 сліди пальців рук.