1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду


Перейти до правової позиції

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 червня 2024 року

м. Київ

Справа № 317/2508/20

Провадження № 51-6560км23

Верховний Суд колегією суддів Третьої судової палати Касаційного кримінального суду у складі:

головуючого ОСОБА_1,

суддів ОСОБА_2, ОСОБА_3,

за участю:

секретаря судового засідання ОСОБА_4,

прокурора ОСОБА_5

захисників (відеоконференція) ОСОБА_6, ОСОБА_7,

засудженого (відеоконференція) ОСОБА_8

розглянув у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу захисника ОСОБА_6 на ухвалу Запорізького апеляційного суду від 03 серпня 2023 року у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12020080230000680,за обвинуваченням

ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця та жителя АДРЕСА_1, громадянина України, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_2, у силу положень ст. 89 КК України не судимого,

у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст.121 КК України.

Зміст судових рішень і встановлені судами першої та апеляційної інстанцій обставини

Вироком Запорізького районного суду Запорізької області від 21 вересня 2022 року ОСОБА_8 засуджено за ч. 2 ст. 121 КК України до покарання у виді позбавлення волі на строк 7 років і 3 місяці. Запобіжний захід до набрання вироком законної сили ОСОБА_8 не обирався. Строк відбування покарання вирішено рахувати з моменту фактичного затримання.

Згідно з вироком ОСОБА_8 визнано винуватим та засуджено за те, що він 15 червня 2020 року в період з 18 до 19 год., будучи у стані алкогольного сп`яніння, у будинку АДРЕСА_3 на ґрунті особистих неприязних відносин, які виникли внаслідок неправдивого обмовлення його зі сторони ОСОБА_9 у вчиненні крадіжок, умисно завдав кулаком правої руки не менше двох ударів в ліву частину голови ОСОБА_9, спричинивши останньому тяжкі тілесні ушкодження, від яких настала його смерть на місці події.

Ухвалою Запорізького апеляційного суду від 03 серпня 2023 року вирок місцевого суду залишено без зміни.

Вимоги касаційної скарги і узагальнені доводи особи, яка її подала

У касаційній скарзі захисник просить ухвалу апеляційного суду у зв`язку з істотним порушенням вимог кримінального процесуального закону скасувати та призначити новий розгляд в суді апеляційної інстанції.

Стверджує про порушення права на захист ОСОБА_8, оскільки апеляційний суд, з урахуванням поданого клопотання захисника ОСОБА_7 про відкладення розгляду провадження, а також заперечення самого обвинуваченого проти слухання справи за відсутності його захисника, дійшов висновку про можливість здійснення судового розгляду без захисника ОСОБА_7 .

Окрім того, стверджує, що апеляційний суд у судовому засіданні не дослідив висновок експерта від 19.05.2023 № 654/к за результатами комісійної судово-медичної експертизи, яка була призначена апеляційним судом, і який був новим доказом у цьому провадженні.

Вказує, що в проваджені містяться два висновки експертів від 16.06.2020 № 2508 та від 14.08.2020 № 39, однак висновок експерта від 19.05.2023 № 654/к спростував попередні висновки експертів та показання експерта ОСОБА_10 щодо часу завдання тілесних ушкоджень потерпілому та часу настання смерті останнього, тому апеляційний суд мав надати йому оцінку.

Позиції учасників судового провадження

Захисники та засуджений підтримали подану касаційну скаргу.

Прокурор заперечував проти задоволення касаційної скарги захисника.

Інші учасники судового провадження були повідомлені про дату, час та місце касаційного розгляду, однак у судове засідання вони не з`явилися. Клопотань про його відкладення не надходило.

Мотиви Суду

Відповідно до ч. 2 ст. 433 КПК України суд касаційної інстанції переглядає судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій у межах касаційної скарги.

За частиною першою цієї статті суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин і не має права досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, які не були встановлені в оскарженому судовому рішенні, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.

Суд апеляційної інстанції фактично виступає останньою інстанцією, яка надає можливість сторонам перевірити повноту судового розгляду та правильність встановлення фактичних обставин кримінального провадження судом першої інстанції, і це покладає на апеляційний суд певний обов`язок щодо дослідження й оцінки доказів, але з урахуванням особливостей, передбачених ст. 404 КПК України. У певних випадках дослідження доказів апеляційним судом може бути визнано додатковою гарантією забезпечення права на справедливий суд (ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод).

Виходячи із завдань та загальних засад кримінального провадження, визначених у статтях 2, 7 КПК України, функція апеляційного суду полягає в об`єктивному, неупередженому перегляді вироків та ухвал суду першої інстанції, справедливому вирішенні поданих апеляційних скарг із додержанням усіх вимог чинного законодавства.

Відповідно до положень ст. 370 КПК України судове рішення повинно бути законним, обґрунтованим і вмотивованим. Законним є рішення, ухвалене компетентним судом згідно з нормами матеріального права з дотриманням вимог щодо кримінального провадження, передбачених цим Кодексом. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі об`єктивно з`ясованих обставин, які підтверджені доказами, дослідженим під час судового розгляду та оціненими судом відповідно до положень статті 94 цього Кодексу. Вмотивованим є рішення, в якому наведені належні і достатні мотиви та підстави його ухвалення.


................
Перейти до повного тексту