ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 червня 2024 року
м. Київ
справа № 420/19390/22
адміністративне провадження № К/990/39608/23
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Шарапи В.М.,
суддів Берназюка Я.О., Чиркіна С.М.,
розглянув у порядку письмового провадження
касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "ДК ТРЕЙД 2020"
на постанову П`ятого апеляційного адміністративного суду від 25.10.2023 (головуючий суддя Димерлій О.О., судді Танасогло Т.М., Крусян А.В.)
у справі №420/19390/22
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ДК ТРЕЙД 2020"
до Головного управління Державної податкової служби в Одеській області
про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,
ОПИСОВА ЧАСТИНА
Короткий зміст позовних вимог і рішень судів першої та апеляційної інстанцій:
1. Товариство з обмеженою відповідальністю "ДК ТРЕЙД 2020" (далі - ТОВ "ДК ТРЕЙД 2020") звернулось в суд з позовною заявою до Головного управління Державної податкової служби в Одеській області (далі - ГУ ДПС в Одеській області), у якій просило:
1.1. визнати протиправним та скасувати розпорядження ГУ ДПС в Одеській області №340-р від 22.12.2022 в частині анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним, виданої ТОВ "ДК ТРЕЙД 2020" №15090314202000145 з терміном дії з 20.11.2020 до 20.11.2025 за адресою місця торгівлі: Одеська область, Біляївський район, с. Усатове, Усатівська сільрада, масив №7, ділянка №4 (за межами населеного пункту);
1.2. зобов`язати ГУ ДПС в Одеській області видалити з "Єдиного державного реєстру суб`єктів господарювання, які отримали ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, та місць виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним" інформацію щодо анулювання ТОВ "ДК ТРЕЙД 2020" ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним за реєстраційним номером: №15090314202000145.
2. Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 07.03.2023 позов задоволено.
2.1. Визнано протиправним та скасовано індивідуальний акт відповідача, а саме Розпорядження №340-р від 22.12.2022 ГУ ДПС в Одеській області в частині анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним, виданої ТОВ "ДК ТРЕЙД 2020" №15090314202000145 з терміном дії з 20.11.2020 до 20.11.2025 за адресою місця торгівлі: Одеська область, Біляївський район, с. Усатове, Усатівська сільрада, масив №7, ділянка №4 (за межами населеного пункту).
2.2. Зобов`язано ГУ ДПС в Одеській області вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод та інтересів ТОВ "ДК ТРЕЙД 2020", а саме видалити з "Єдиного державного реєстру суб`єктів господарювання, які отримали ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, та місць виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним" інформацію, щодо анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним за реєстраційним номером: №15090314202000145.
2.3. Стягнуто з ГУ ДПС в Одеській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ТОВ "ДК ТРЕЙД 2020" судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 2481,00 грн.
3. Постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 25.10.2023 скасовано рішення Одеського окружного адміністративного суду від 07.03.2023 у справі №420/19390/22.
3.1. Ухвалено нове судове рішення, яким у задоволенні адміністративного позову ТОВ "ДК ТРЕЙД 2020" до ГУ ДПС в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії відмовлено повністю.
4. Судами попередніх інстанцій під час судового розгляду справи встановлено, що:
4.1. Відповідно до інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, ТОВ "ДК ТРЕЙД 2020" зареєстровано 11.02.2020. Основний вид економічної діяльності позивача КВЕД 46.71 оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами.
4.2. У листопаді 2020 року відповідно до Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального" позивач звернувся з відповідною заявою на одержання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним за місцем розташування власного об`єкту господарювання, а саме: Одеська область, м. Одеса, Малиновський р-н., вул. Хімічна, буд.1/27; адреса місця торгівлі: Одеська область, Біляївський район, с. Усатове, Усатівська сільрада, масив № 7, ділянка № 4 (за межами населеного пункту).
4.3. Позивачем надано відповідачу витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права (право оренди земельної ділянки), витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності (нежитлові будівлі та споруди автомобільної заправної станції), технічний паспорт на нежитлові будівлі та споруди автомобільної заправної станції розташованої за вказаною адресою, договір оренди нежитлових будівель та споруд АЗС від 09.11.2020, а також копії паспортів заводу виробника на паливороздавальні колонки, ємність для зберігання палива (з сертифікатом відповідності), тобто документи, які підтверджують право землекористування, право користування АЗС та прийняття об`єкту в експлуатацію.
4.4. За результатами розгляду заяви позивача ГУ ДПС в Одеській області видано ТОВ "ДК ТРЕЙД 2020" ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним: реєстраційний номер 15090314202000145; дата реєстрації: 20.11.2020; термін дії: з 20.11.2020 до 20.11.2025; місцезнаходження: Україна, 65031, Одеська область, м. Одеса, Малиновський р-н., вул. Хімічна, буд.1/27; адреса місця торгівлі: Одеська область, Біляївський район, с. Усатове, Усатівська сільрада, масив № 7, ділянка № 4 (за межами населеного пункту).
4.5. 22.12.2022 ГУ ДПС в Одеській області прийняло розпорядження №340-р про анулювання ТОВ "ДК ТРЕЙД 2020" дії ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним за порушення вимог статті 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального" від 19.12.1995 №481/95-ВР щодо встановлення факту подання заявником недостовірних даних у документах, поданих разом із заявою на отримання ліцензії.
4.6. Розпорядження №340-р прийнято на підставі листа Управління стратегічних розслідувань в Одеській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України від 20.12.2022 №8652/55/114/03 2022 (вх. ГУ від 21.12.2022 року №38370/5) про вжиття заходів реагування.
4.7. Відповідно до даного листа, Національною поліцією України у взаємодії з компетентними державними в рамках діяльності міжвідомчих регіональних робочих груп, створених при обласних державних адміністраціях рішенням Кабінету Міністрів України від 24.12.2019, проводяться додаткові заходи із протидії правопорушенням, пов`язаним з нелегальним обігом пального в Україні, з метою подолання критичної ситуації на нафтогазовому ринку. Зокрема, спрямовані додаткові зусилля на виявлення фактів правопорушень під час отримання ліцензії на право оптовою або роздрібної торгівлі пальним. Під час реалізації службових повноважень було встановлено, що документи з ліцензійних справ, згідно яких видано ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним суб`єктам господарської діяльності встановлено, що суб`єкти господарської діяльності, які здійснюють роздрібну торгівлю пальним, надали документи, що жодним чином не являють собою "актом вводу в експлуатацію об`єкта або актом готовності об`єкта до експлуатації, або сертифікат про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, або іншими документами, що підтверджують прийняття об`єктів в експлуатацію відповідно до законодавства".
4.8. Не погоджуючись з розпорядженням, позивач звернувся до суду з позовом.
5. Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції дійшов висновку, що в оскаржуваному рішенні податковим органом не наведено конкретних мотивів його прийняття, та не вказано на підставі яких доказів відповідачем зроблено висновок про зазначення ТОВ "ДК ТРЕЙД 2020" недостовірних даних у документах, наданих разом із заявою на отримання ліцензії на право оптової торгівлі пальним.
Суд наголосив, що наведені у спірному розпорядженні підстави не узгоджуються з положеннями статті 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального" від 19.12.1995 №481/95-ВР (далі - Закон №481/95-ВР).
6. Суд апеляційної інстанції, не погодившись із позицією суду першої інстанції, виходив з того, що податкові органи наділені повноваженнями щодо анулювання ліцензій на право роздрібної торгівлі пальним з підстави встановлення факту подання заявником недостовірних даних у документах, поданих разом із заявою на отримання ліцензії шляхом прийняття розпорядження про таке анулювання. Виснував, що в порушення приписів статті 15 Закону №481/95-ВР податковим органом протиправно видано позивачу ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним з огляду на подачу неповного переліку документів.
Короткий зміст вимог та узагальнені доводи касаційної скарги:
7. ТОВ "ДК ТРЕЙД 2020" подало касаційну скаргу, в якій просить скасувати постанову П`ятого апеляційного адміністративного суду від 25.10.2023 і залишити в силі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 07.03.2023.
7.1. Вважає, що суд апеляційної інстанції неправильно застосував норми матеріального права. В якості підстави для відкриття касаційного провадження у справі скаржник вказує на те, що судом апеляційної інстанції не було враховано висновків щодо застосування норм права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Великої Палати Верховного Суду від 18.09.2019 у справі №9901/801/18 (пункт 1 частини 4 статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України)), а також необхідність відступлення від висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладених у постановах Верховного Суду по справах №826/10130/18 та №817/1269/17, та застосованого судом апеляційної інстанції в оскаржуваному судовому рішенні (пункт 2 частини 4 статті 328 КАС України).
7.2. Позивач зазначає, що у матеріалах справи відсутні докази обґрунтованості та вмотивованості оскарженого рішення відповідача, не наведено переконливих мотивів його прийняття. На його переконання, відповідач жодним чином не доводить існування фактичної інформації про внесення недостовірних даних в документах, поданих ТОВ "ДК ТРЕЙД 2020" разом із заявою на отримання ліцензії і не спростовує факту перевірки всього пакету документів на відповідність переліку, встановленого діючим законодавством під час подання заяви на отримання ліцензії, та не вказує в яких саме документах міститься недостовірна інформація і коли цей факт встановлено. Вважає, що податковий орган повинен був перевірити інформацію, що надійшла від органу Національної поліції, та, в разі її підтвердження, вчинити дії, передбачені чинним законодавством України у межах своєї компетенції.
7.3. Суб`єкт господарювання, з посиланням на постанову Великої Палати Верховного Суду від 18.09.2019 у справі №9901/801/18, вважає, що суд апеляційної інстанції проігнорував вимоги, які ставляться для індивідуального акта, яким є спірне розпорядження, щодо чіткості формулювання та конкретності.
7.4. Скаржник стверджує, що суд апеляційної інстанції неправильно застосував положення статті 15 Закону №481/95-ВР щодо підстави для анулювання ліцензії на торгівлю пальним. Вважає помилковим те, що суд апеляційної інстанції не розрізняє поняття "неподана інформація" (дані, документи) та недостовірні дані/інформація (яка міститься в поданих документах). У цьому контексті скаржник зазначає про неврахування судом апеляційної інстанції висновку Верховного Суду, викладеного у постанові від 01.11.2022 у справі №560/377/20, за яким відповідальність суб`єкта у вигляді анулювання ліцензії може мати місце тоді, коли серед інших документів, які подавались разом із заявою для отримання ліцензії, насправді не видавався відповідним органом, відтак є підробленим (сфальшованим), або містить недостовірну інформацію. Тоді ж, коли суб`єкт взагалі не подавав певний документ, норми статті 15 Закону №481/95-ВР, а саме встановлення факту подання заявником недостовірних даних у документах, поданих разом із заявою на отримання ліцензії, як підстави для анулювання ліцензії, застосовані бути не можуть.
7.5. Також позивач вказує на необхідність відступлення від висновків Верховного Суду, викладених у справах №826/10130/18 та №817/1269/17, які врахував суд апеляційної інстанції, оскільки судові рішення у зазначених справах ухвалено за інших фактичних обставин справи.
8. Відзив на касаційну скаргу від податкового органу надійшов з пропуском строку, встановленого ухвалою Верховного Суду про відкриття касаційного провадження, в якому суб`єкт владних повноважень просив відмовити у задоволенні позовних вимог.
МОТИВУВАЛЬНА ЧАСТИНА
Висновки суду за результатами розгляду касаційної скарги з посиланням на норми права, якими керувався суд касаційної інстанції:
9. Під час розгляду даної касаційної скарги колегія суддів враховує приписи частин 1-2 статті 341 КАС України, відповідно до яких суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права. Суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази.
10. Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
11. Порядок видачі та анулювання ліцензій на виробництво, зберігання, оптову та роздрібну торгівлю пальним врегульовано нормами Закону № 481/95-ВР.
12. Статтею 1 Закону №481/95-ВР визначено, що ліцензія (спеціальний дозвіл) - це документ державного зразка, який засвідчує право суб`єкта господарювання на провадження одного із зазначених у цьому Законі видів діяльності протягом визначеного строку.
Роздрібна торгівля пальним - це діяльність із придбання або отримання та подальшого продажу або відпуску пального із зміною або без зміни його фізико-хімічних характеристик з автозаправної станції/автогазозаправної станції/газонаповнювальної станції/газонаповнювального пункту та інших місць роздрібної торгівлі через паливороздавальні колонки.
13. Згідно з частиною 1 статті 15 Закону № 481/95-ВР оптова торгівля пальним та зберігання пального здійснюються суб`єктами господарювання всіх форм власності за наявності ліцензії.
14. Відповідно до частини 20 статті 15 Закону № 481/95-ВР (у редакції, чинній на час отримання ліцензії) Роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами або пальним може здійснюватися суб`єктами господарювання (у тому числі іноземними суб`єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій на роздрібну торгівлю.
15. Частиною 30 статті 15 цього ж Закону передбачено, що ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним видаються уповноваженими Кабінетом Міністрів України органами виконавчої влади за місцем торгівлі суб`єкта господарювання (у тому числі іноземного суб`єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) терміном на п`ять років.
16. Згідно із частинами 32 - 36 статті 15 Закону № 481/95-ВР ліцензія видається за заявою суб`єкта господарювання (у тому числі іноземного суб`єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво), до якої додається документ, що підтверджує внесення річної плати за ліцензію.
У заяві зазначається вид господарської діяльності, на провадження якого суб`єкт господарювання (у тому числі іноземний суб`єкт господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) має намір одержати ліцензію (оптова, роздрібна торгівля алкогольними напоями, тютюновими виробами, оптова, роздрібна торгівля пальним або зберігання пального).
Суб`єкти господарювання (у тому числі іноземні суб`єкти господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) отримують ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним на кожне місце роздрібної торгівлі пальним. У заяві про видачу ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями або пальним додатково зазначаються адреса місця торгівлі, перелік реєстраторів розрахункових операцій (книг обліку розрахункових операцій), які знаходяться у місці торгівлі, а також інформація про них: модель, модифікація, заводський номер, виробник, дата виготовлення; реєстраційні номери посвідчень реєстраторів розрахункових операцій (книг обліку розрахункових операцій), які знаходяться у місці торгівлі, та дата початку їх обліку в податкових органах.
У заяві на видачу ліцензії на роздрібну торгівлю тютюновими виробами зазначається адреса місця торгівлі.
17. Для отримання ліцензії на право оптової або роздрібної торгівлі пальним або на право зберігання пального разом із заявою додатково подаються завірені заявником копії таких документів:
- документи, що підтверджують право власності або право користування земельною ділянкою, або інше передбачене законодавством право землекористування на земельну ділянку, на якій розташований об`єкт оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, чинні на дату подання заяви та/або на дату введення такого об`єкта в експлуатацію, будь-якого цільового призначення;
- акт вводу в експлуатацію об`єкта або акт готовності об`єкта до експлуатації, або сертифікат про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, або інші документи, що підтверджують прийняття об`єктів в експлуатацію відповідно до законодавства, щодо всіх об`єктів у місці оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, необхідних для оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального;
- дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (частина 38 статті 15 Закону № 481/95-ВР).
18. За частиною 38 статті 15 Закону № 481/95-ВР копії таких документів не подаються у разі їх наявності у відкритих державних реєстрах, якщо реквізити таких документів та назви відповідних реєстрів зазначено в заяві на видачу ліцензії на право оптової або роздрібної торгівлі пальним або на зберігання пального.