ПОСТАНОВА
Іменем України
30 травня 2024 року
Київ
справа №140/3751/23
адміністративне провадження №К/990/39642/23
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого судді - Гімона М.М. (суддя-доповідач),
суддів: Васильєвої І.А., Юрченко В.П.,
за участю секретаря судового засідання: Лупінос Я. В.
учасники судового процесу:
представник позивача - Ємчик Р. І. (в режимі відеоконференції),
представник відповідача - Мельничук М. В. (в режимі відеоконференції),
розглянувши в судовому засіданні у режимі відеоконференції як суд касаційної інстанції справу № 140/3751/23 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ГРАНДТЕРМІНАЛ" до Головного управління ДПС у Волинській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, провадження у якій відкрито за касаційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю "ГРАНДТЕРМІНАЛ" на рішення Волинського окружного адміністративного суду від 12 червня 2023 року (головуючий суддя - Денисюк Р. С.) та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 04 жовтня 2023 року (головуючий суддя - Пліш М. А., судді: Курилець А. Р., Мікула О. І.),
ВСТАНОВИВ:
У березні 2023 року Товариство з обмеженою відповідальністю "ГРАНДТЕРМІНАЛ" (далі - позивач, ТОВ "ГРАНДТЕРМІНАЛ", Товариство) звернулось до суду з позовом до Головного управління ДПС у Волинській області (далі - відповідач, ГУ ДПС), в якому просило визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 09 грудня 2021 року № 0075970904.
На обґрунтування своїх вимог позивач посилався на те, що на акцизному складі №1013800 він здійснює виключно діяльність по зберіганню нафтопродуктів, на що отримано відповідну ліцензію на право зберігання пального. При цьому до 15 жовтня 2020 року Товариство не здійснювало жодних операцій щодо навантаження/розвантаження та зберігання пального на акцизному складі №1013800. Позивач звертав увагу, що 12 жовтня 2020 року було анульовано ліцензію ТОВ "ІМПОРТ ТРАНС СЕРВІС" на право зберігання пального за адресою місця зберігання: м. Київ, вул. Куренівська, 14/б, а тому, на його переконання, з моменту отримання відповідного розпорядження про анулювання ліцензії, ТОВ "ІМПОРТ ТРАНС СЕРВІС" не вправі здійснювати будь які операції щодо зберігання пального за вищевказаною адресою. Позивач доводив, що цей факт вже був предметом фактичної перевірки, за наслідками якої було складено акт №2392/26-15-09-02/42819799 від 02 листопада 2020 року. На переконання позивача, з 15 жовтня 2020 року ТОВ "ГРАНДТЕРМІНАЛ" після отримання ліцензії на право зберігання пального та реєстрації акцизного складу №1013800 з відповідним обладнанням, є єдиним розпорядником такого акцизного складу. Отже, за позицією ТОВ "ГРАНДТЕРМІНАЛ", він не допускав порушень норм податкового законодавства, адже на законних підставах отримував на зберігання пальне та здійснював його повернення зі зберігання відповідно до умов укладених договорів.
Волинський окружний адміністративний суд рішенням від 12 червня 2023 року, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 04 жовтня 2023 року, у задоволенні позовних вимог відмовив повністю.
Вирішуючи спір між сторонами, суди встановили такі обставини.
06 жовтня 2021 року на підставі наказу ГУ ДПС у м. Києві від 16 вересня 2021 року № 7176-п та направлень на перевірку від 06 жовтня 2021 року №№ 17950/26-15-09-02, №17953/26-15-09-02, № 17951/26-15-09-02, підпунктів 19-1.1.4, 19-1.1.14, 19-1.1.16, 19-1.1.17 пункту 19-1.1 статті 19-1, керуючись підпунктами 20.1.6, 20.1.8, 20.1.9, 20.1.10, 20.1.11, 20.1.12, 20.1.13 пункту 20.1 статті 20, підпункту 75.1.3 пункту 75.1 статті 75, підпункту 80.2.5 пункту 80.2 статті 80 Розділу ІІ, пункту 52-2.2 підрозділу 10 Розділу XX Перехідних положень Податкового кодексу України (далі - ПК України), Законом України від 19 грудня 1995 року № 481/95-ВР "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального", зі змінами та доповненнями, та іншими нормативними актами, контроль за дотриманням яких покладено на територіальні органи ДПС, з метою здійснення функцій, визначених законодавством у сфері ліцензування, виробництва, придбання, зберігання, реалізації, транспортування та обліку пального посадові особи ГУ ДПС у м. Києві провели фактичну перевірку суб`єкта господарської діяльності - ТОВ "ГРАНДТЕРМІНАЛ", що розташований за адресою: м. Київ, вул. Куренівська, буд. 14/Б, за наслідками якої складено акт перевірки від 18 жовтня 2021 року №77235/Ж5/26-15-09-02/42819799 (а. с. 66-72; далі - Акт фактичної перевірки від 18 жовтня 2021 року).
Згідно з висновками Акта фактичної перевірки ГУ ДПС у м. Києві встановило порушення позивачем, зокрема, підпункту 213.1.12 пункту 213.1 статті 213, пункту 216.12 статті 216, абзацу третього підпункту 230.1.1 пункту 230.1 статті 230, пункту 231.6 статті 231, пункту 232.3, підпункту 232.4.2 пункту 232.4 статті 232 ПК України, а саме: ТОВ "ГРАНДТЕРМІНАЛ" занизило податкові зобов`язання з акцизного податку за жовтень 2020 року на суму 26135678 грн.
На підставі висновків Акта фактичної перевірки 09 грудня 2021 року ГУ ДПС у Волинській області прийняло податкове повідомлення-рішення № 0075970904, згідно з яким позивачеві збільшено грошові зобов`язання за платежем акцизний податок на загальну суму 28749246,00 грн, в тому числі: за податковими зобов`язаннями - 26135678,00 грн; за штрафними (фінансовими) санкціями - 2613568,00 грн (а. с. 25-26).
Товариство, не погодившись із зазначеним рішенням, в порядку адміністративного оскарження подало скаргу до Державної податкової служби України, яка своїм рішенням від 08 лютого 2023 року №3168/6/99-00-06-03-01-06 залишила оскаржуване податкове повідомлення-рішення без змін, а скаргу - без задоволення (а. с. 27-31).
Суди встановили, що підставою для висновків про порушення позивачем вимог податкового законодавства стали виявлені під час перевірки такі обставини.
Під час перевірки відповідно до вимог підпунктів 20.1.2, 20.1.6 пункту 20.1 статті 20, пунктів 85.2, 85.4 статті 85 ПК України, представникові за довіреністю ТОВ "ГРАНДТЕРМІНАЛ" вручено під підпис запити від 06 жовтня 2021 року та від 12 жовтня 2021 року про надання до перевірки інформації та її документального підтвердження з питань обігу, зберігання та використання пального за період з 15 квітня 2020 року по дату закінчення перевірки. Вказані документи було запропоновано надати в термін до 12 години 08 жовтня 2021 року та до 12 години 13 жовтня 2021 року відповідно.
На запит від 12 жовтня 2021 року № 1 ТОВ "ГРАНДТЕРМІНАЛ" листом від 13 жовтня 2021 року б/н повідомило таке: "...на даному об`єкті (нафтобазі) безпосередньо не здійснюється ведення бухгалтерського обліку підприємства на підставі первинних та прохідних документів. Таким чином, зберігання первинних документів здійснюється у бухгалтерії підприємства під відповідальність осіб, уповноважених на ведення бухгалтерського обліку на підприємстві, в тому числі первинних документів по взаємовідносинах із ТОВ "Вог Ресурс" та ТОВ "Імпорт Транс Сервіс". Крім того, запитувані документи по взаємовідносинах із ТОВ "Вог Ресурс" та ТОВ "Імпорт Транс Сервіс" стосуються періоду, який був предметом фактичної перевірки ГУ ДПС у м. Києві у відповідності до її мети тому, вказане виключає необхідність зберігання таких документів безпосередньо на об`єкті (нафтобазі). Слід врахувати, що згідно запитів затребується копії значної кількості документів господарської діяльності ТОВ "Грандтермінал", без зазначення правових підстав, як це передбачається п.85.4 ст.85 ПК України…"
Під час аналізу наданих документів встановлено, що у визначений термін та станом на 13 жовтня 2021 року запитувані документи надано не у повному обсязі, а саме, до перевірки не надано: картки по рахунку 0231 та іншим, де відображались операції прийняття на зберігання та відвантаження пального за період з 15 квітня 2020 року по 13 жовтня 2021 року; документи, що підтверджують прийняття на зберігання та відвантаження пального за період з 15 квітня 2020 року по 05 жовтня 2021 року, а саме: акти приймання-передачі, видаткові накладні, ТТН та інші: журнал обліку надходження нафти і нафтопродуктів (№ 6-НП), журнал прийому нафтопродуктів (форма 13-НП) за період з 15 квітня 2020 року по 13 жовтня 2021 року; відомості на відпуск нафтопродуктів (форма 16-НП) або звіти по відпуску нафтопродуктів за період з 15 квітня 2020 року по 05 жовтня 2021 року; договори зберігання з ТОВ "ВЕСТ КАРД", ТОВ "ВЕСТ ПЕТРОЛ МАРКЕТ", що зазначені як Поклажодавці у оборотно-сальдовій відомості по рахунку 0231 за період з 15 жовтня 2020 року по 30 вересня 2021 року; документи, що підтверджують отримання ТОВ "ГРАНДТЕРМІНАЛ" 15 жовтня 2020 року від ТОВ "ІМПОРТ ТРАНС СЕРВІС" з акцизного складу (уніфікований номер 1004975) пального у загальному обсязі 4355997,45 л; документи складського обліку: журнал обліку вантажів, що надійшли (форма № М-1, прибуткові ордери (форма № М-4), акти приймання матеріалів (форма № М-7), відомості на відпуск нафтопродуктів (форма 16-НП), журнал прийому НП (форма 13-НП) та журнал прийому СУГ (форма 5-ГС) та інші за період з 15 квітня 2020 року по 05 жовтня 2021 року.
Контролюючий орган встановив, що ТОВ "ГРАНДТЕРМІНАЛ" зареєстроване платником акцизного податку з реалізації пального у Системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового (далі - СЕАРП СЕ) відповідно до заяви за Формою № 1-АКПС від 20 лютого 2020 року за №9030417021 із реєстрацією акцизного складу з уніфікованим номером 1013800 за адресою: м. Київ, вул. Куренівська, буд. 14/Б.
Відповідно до договору оренди № 6 від 26 квітня 2019 року та акта приймання-передачі без дати та номера, які були надані під час перевірки, ТОВ "МОСКОВСЬКИЙ МІСТ ЛТД" (Орендодавець) передав, а ТОВ "ГРАНДТЕРМІНАЛ" (Орендар) прийняв в тимчасове платне користування майно, зокрема: ємності РВС 1000 м3 - 6 шт., ємності 80 м3 - 27 шт. та інше обладнання нафтобази за адресою: м. Київ, вул. Куренівська, 14/Б.
Відповідно до Єдиного державного реєстру суб`єктів господарювання, які отримали ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним ТОВ "ГРАНДТЕРМІНАЛ" отримало ліцензію на право зберігання пального № 26540414202000333 від 13 жовтня 2020 року, термін дії з 15 жовтня 2020 року до 15 жовтня 2025 року, адреса місця зберігання: Україна, м. Київ, Оболонський р-н, вулиця Куренівська, буд. 14/Б.
Під час обстеження місця зберігання пального за адресою: м. Київ, вул. Куренівська, буд. 14 Б працівники контролюючого органу встановили наявність ємностей для зберігання пального, а саме - виявлено 33 резервуари для зберігання пального: 6 резервуарів РВС-1000, 27 резервуарів РГС-80 обладнані рівнемірами та витратомірами-лічильниками.
Крім того, виявлено естакаду для автоналиву та 6 автозаправних блокпунктів, за допомогою яких здійснюється налив (відпуск) пального в автоцистерни.
Перевіркою встановлено, що за адресою: м. Київ, вул. Куренівська, буд. 14/Б знаходиться нафтобаза, що використовується ТОВ "ГРАНДТЕРМІНАЛ" для зберігання пального.
З урахуванням вимог підпункту 20.1.9 пункту 20.1 статті 20 ПК України під час перевірки 07 жовтня 2021 року проведено зняття залишків нафтопродуктів за адресою: м. Київ, вул. Куренівська, 14/Б, результати якого відображені в акті зняття залишків нафтопродуктів на акцизному складі (додаток № 1 до Акта фактичної перевірки).
Також встановлено, що ТОВ "ГРАНДТЕРМІНАЛ" укладено договір зберігання № 01/09/20 від 02 вересня 2020 року з ТОВ "ВОГ ТРЕЙД РЕСУРС" (Поклажодавець) та № 01/09/20 від 01 вересня 2020 року, відповідно до яких ТОВ "ГРАНДТЕРМІНАЛ" (зберігач) зобов`язується зберігати нафтопродукти в асортименті, в подальшому іменовані майно, передане йому Поклажодавцем та повернути йому це майно в цілості на умовах, визначених договором. Передача майна здійснюється в момент підписання акта приймання-передачі нафтопродуктів, при цьому право власності на майно не переходить. Поставка здійснюється товарними партіями на умовах СРТ, EXW.
Отримання пального на відповідальне зберігання та видача із зберігання підтверджується актом від 15 жовтня 2020 року приймання-передачі майна до договору зберігання № 02/09/20 від 02 вересня 2020 року.
Відповідно до Довідки про розпорядника акцизного складу пального, акцизні склади пального, розташовані на них резервуари пального, витратоміри та рівнеміри від 15 жовтня 2020 року № 9268086217 ТОВ "ГРАНДТЕРМІНАЛ" зареєструвало у Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників і рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі резервуари та рівнеміри-лічильники, та витратоміри-лічильники, встановлені на акцизному складі (уніфікований номер 1013800) за адресою: м. Київ, вул. Куренівська, буд. 14/Б, згідно з переліком зазначеним у пункті 2.2.16 Акта фактичної перевірки (5-7 сторінки Акта перевірки).
Крім того, під час аналізу бази даних ЄРАН 2019 встановлено, що ТОВ "ІМПОРТ ТРАНС СЕРВІС" на адресу ТОВ "ГРАНДТЕРМІНАЛ" виписало та зареєструвало акцизні накладні з кодом операцій для складання в одному примірнику " 0" та напрямом використання пального " 2" - реалізація пального з акцизного складу до іншого акцизного складу з використанням акцизного складу пересувного, в тому числі через магістральний трубопровід, у разі, якщо до реалізації пального такий інший акцизний склад уже відомий: від 15 жовтня 2020 року №70885, №70884, №70886, №70883, №70894.
Відповідно до бази даних ЄРАН 2019 та зареєстрованих акцизних накладних відбулась реалізація пального у загальному обсязі 4355997,45 л з акцизного складу (уніфікований номер 1004975) ТОВ "ІМПОРТ ТРАНС СЕРВІС" до акцизного складу (уніфікований номер 1013800) ТОВ "ГРАНДТЕРМІНАЛ" через магістральний трубопровід (код типу ТЗ-70, держ. №T3-TRPROVID).
Під час проведення перевірки ТОВ "ГРАНДТЕРМІНАЛ" жодних первинних бухгалтерських і документів підтверджуючих передачу/прийняття пального у загальному обсязі 4355997,45 л співробітникам ГУ ДПС у місті Києві не надало.
Під час аналізу бази даних СЕАРП СЕ встановлено, що за адресою: м. Київ, вул. Куренівська, 14/Б, відповідно до заяви за Формою № 1-АКПС від 24 червня 2019 року за №9134874620 ТОВ "ІМПОРТ ТРАНС СЕРВІС" був зареєстрований акцизний склад з уніфікованим номером 1004975. Крім того у Заяві від 24 червня 2019 року за №9134874620 вказано, що право на користування акцизним складом надано договором оренди від 30 грудня 2016 року № 6.
Відповідно до Єдиного державного реєстру суб`єктів господарювання, які отримали ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним ТОВ "ІМПОРТ ТРАНС СЕРВІС" отримало ліцензію на право зберігання пального № 26540414201900002 від 01 липня 2019 року, термін дії з 01 липня 2019 року до 01 липня 2024 року, місце зберігання за адресою: м. Київ, вул. Куренівська, буд. 14-Б. У подальшому, 12 жовтня 2020 року ліцензія на право зберігання пального № 26540414201900002 від 01 липня 2019 року була анульована.
Відповідно до Довідки про розпорядника акцизного складу пального, акцизні склади пального, розташовані на них резервуари пального, витратоміри та рівнеміри від 28 вересня 2019 року №9224369243 ТОВ "ІМПОРТ ТРАНС СЕРВІС" зареєструвало у Реєстрі резервуари, витратоміри-лічильники та рівнеміри-лічильники, встановлені на акцизному складі (уніфікований номер 1004975) за адресою: м. Київ, вул. Куренівська, буд. 14Б згідно з переліком, зазначеним у пункті 2.2.16 Акта фактичної перевірки (8-11 сторінки Акта перевірки).
28 жовтня 2020 року відповідно до поданих ТОВ "ІМПОРТ ТРАНС СЕРВІС" заяв від 28 жовтня 2020 року №9281059800, 9281061166, 9281111620, 9281123198, реєстрація акцизного складу (уніфікований номер 1004975) за адресою: м. Київ, вул. Куренівська, 14/Б анульована.
Отже, перевіркою встановлено, що ТОВ "ІМПОРТ ТРАНС СЕРВІС" 24 червня 2019 року зареєструвало акцизний склад (уніфікований номер 1004975) за адресою: м. Київ, вул, Куренівська, 14/Б з наступним резервуарним парком: ємності РВС1000 м3 - 6 шт., ємності 80 м3 -27 шт., 33 рівнеміри- лічильники та 45 витратомірів-лічильників. Реєстрація акцизного складу (уніфікований номер 1004975) анульована 28 жовтня 2020 року.
Водночас ТОВ "ГРАНДТЕРМІНАЛ" 20 лютого 2020 року зареєстрував акцизний склад (уніфікований номер 1013800) за адресою: м, Київ, вул, Куренівська, 14/Б з наступним резервуарним парком: ємності РВС 1000 м3 - 6 шт, ємності 80 м3 -27 шт, 33 рівнеміри-лічильники та 45 витратомірів-лічильників.
Серійні (ідентифікаційні) номери резервурів, рівнемірів, витратомірів, розташованих на акцизних складах з уніфікованими номерами 1004975 та 1013800 повністю співпадають.
Тобто, ТОВ "ІМПОРТ ТРАНС СЕРВІС" та ТОВ "ГРАНДТЕРМІНАЛ" реєструвалось та використовувалось у період з 20 лютого 2020 року по 27 жовтня 2020 року абсолютно те ж саме обладнання нафтобази за адресою: м. Київ, вул. Куренівська, 14/Б.
Таким чином, перевіркою встановлено що ТОВ "ІМПОРТ ТРАНС СЕРВІС" 15 жовтня 2020 року відвантажило з акцизного складу (уніфікований номер 1004975) підакцизне пальне на акцизний склад ТОВ "ГРАНДТЕРМІНАЛ" (уніфікований номер 1013800) в загальному обсязі 4355997,45 л, при цьому, на момент здійснення операції - 15 жовтня 2020 року обидва акцизні склади були зареєстровані за однією адресою: м. Київ, вул. Куренівська, буд. 14/Б.
Отже, у період з 20 лютого 2020 року по 27 жовтня 2020 року на території нафтобази - акцизного складу за адресою: м. Київ, вул. Куренівська, 14/Б було два розпорядники акцизного складу - ТОВ "ГРАНДТЕРМІНАЛ" та ТОВ "ІМПОРТ ТРАНС СЕРВІС", що суперечить вимогам підпункту 230.1.1 пункту 230.1 статті 230 ПК України.
Відтак, на думку контролюючого органу, 15 жовтня 2020 року ТОВ "ГРАНДТЕРМІНАЛ" не мало законних підстав на прийняття від ТОВ "ІМПОРТ ТРАНС СЕРВІС" на території нафтобази за адресою: м, Київ, вул, Куренівська, 14/Б підакцизного пального загальним обсягом 4355997,45 л, та відповідно, у ТОВ "ГРАНДТЕРМІНАЛ" було відсутнє право на використання ліміту пального обсягом 4355997,45 л.
За результатом аналізу даних СЕАРП СЕ за перевіряємий період встановлено, що у ТОВ "ГРАНДТЕРМІНАЛ" відсутні обсяги пального для подальшої фізичної передачі (відпуску; відвантаження) без поповнення залишків ліміту обсягів пального та сплати акцизного податку у загальному обсязі 4355997,45 л, у тому числі: за кодом УКТ ЗЕД 2710194300 - 1918092,20 л; за кодом УКТЗЕД 2710124512 - 1671148,90 л; за кодом УКТ ЗЕД 2710124912 - 276570,82 л; за кодом УКТ ЗЕД 2710124194 - 485487,53 л; за кодом УКТ ЗЕД 3811900000 - 4698,00 л.
Отже, ТОВ "ГРАНДТЕРМІНАЛ" повинно було здійснити поповнення ліміту при подальшому відвантаженні (відпуску) пального з акцизного складу з уніфікованим номером 1013800.
Перевіркою не було підтверджено фактичну наявність 15 жовтня 2020 року пального на акцизному складі з уніфікованим номером 1013800 в кількості 4355997,45 л.
Станом на дату складання акта ТОВ "ГРАНДТЕРМІНАЛ" не скористалось правом, передбаченим підпунктом 232.4.2 пункту 232.4 статті 232 ПК України, в межах 365 днів зареєструвати коригування до заявок на поповнення вищевказаного обсягу залишку пального.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог суди попередніх інстанцій у повному обсязі погодилися із висновками контролюючого органу, які стали підставою для прийняття спірного податкового повідомлення-рішення. Також суди врахували висновки Верховного Суду, викладені у постанові від 14 липня 2022 року у справі № 520/18801/2020, відповідно до яких встановлення обставин щодо наявності реєстрації акцизного складу за іншим розпорядником, дати такої реєстрації, наявності чи відсутності внесення змін у дані про акцизний склад, анулювання реєстрації акцизного складу розпорядником акцизного складу є в даному випадку визначальним, оскільки акцизний склад реєструється виключно одним розпорядником акцизного складу. Тобто у разі якщо певний акцизний склад, вже було зареєстровано за певним розпорядником акцизного складу, то такий акцизний склад не може бути зареєстровано за іншим розпорядником.
Суди відхилили доводи позивача, що зазначені в Акті фактичної перевірки 2021 року обставини були перевірені під час проведення фактичної перевірки у 2020 році, оскільки як вбачається із останнього абзацу розділу 2 (описової частини Акта №2392/26-15-09-02/42819799 від 02 листопада 2020 року) у зв`язку з відсутністю (ненаданням для проведення перевірки) документів визначити правильність та своєчасність виписки акцизних накладних на отримання та відповідно відвантаження пального в рамках фактичної перевірки не виявилося можливим.
Не погодившись з висновками судів попередніх інстанцій, ТОВ "ГРАНДТЕРМІНАЛ" подало касаційну скаргу, у якій, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права і порушення ними норм процесуального права, просить судові рішення скасувати і ухвалити нове, яким позовні вимоги задовольнити повністю.
Касаційна скарга обґрунтована неправильним застосуванням судами попередніх інстанцій підпункту 230.1.1 пункту 230.1 статті 230 ПК України і відсутністю висновку Верховного Суду з питання його правильного застосування у подібних правовідносинах. На переконання скаржника, ані ця норма податкового законодавства, ані інші не передбачають, що у випадку виявлення факту одночасної реєстрації одного й того ж акцизного складу двома розпорядниками акцизного складу (у зв`язку із зміною розпорядника акцизного складу) це має наслідком застосування до нового розпорядника акцизного складу певних санкцій (анулювання ліміту пального, донарахування податкового зобов`язання з акцизного податку тощо). Позивач звертає увагу, що саме на контролюючий орган покладено повноваження на ведення реєстру платників акцизного податку, розпорядників акцизних складів. Тобто, саме контролюючий орган зареєстрував за позивачем акцизний склад без висловлення будь-яких заперечень чи зауважень. До того ж, після анулювання ліцензії на право зберігання пального ТОВ "ІМПОРТ ТРАНС СЕРВІС" не могло бути розпорядником акцизного складу відповідно до абзацу шостого пункту 12 Порядку електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 квітня 2019 року № 408 (далі - Порядок № 408). Відповідно, з 15 жовтня 2020 року саме позивач є єдиним розпорядником акцизного складу за адресою: м. Київ, вул. Куренівська, 14/Б. Цей факт вже перевірявся під час попередньої перевірки позивача (Акт перевірки від 02 листопада 2020 року).
Також скаржник звертає увагу, що документи на підтвердження факту передачі пального надавалися контролюючому органу разом із запереченнями на Акт фактичної перевірки, а тому такі обов`язково мали бути враховані відповідно до положень пункту 44.6 статті 44 ПК України. За позицією скаржника, акт про ненадання документів не був долучений до Акта фактичної перевірки, про що свідчить відсутність запису у відповідній графі "додатки до акту перевірки". Долучена відповідачем до відзиву копія акта про ненадання документів необхідних для проведення фактичної перевірки ТОВ "ГРАНДТЕРМІНАЛ" від 12 жовтня 2021 року №5267/ж6/26-15-09-02-10/42819799 не містить підпису платника податків (законного представника) або ж відповідного запису про те, що уповноважена особа ТОВ "ГРАНДТЕРМІНАЛ" відмовилась його підписувати, а відтак, контролюючим органом не дотримано вимог пункту 85.6 статті 85 ПК України, тобто, належним чином не зафіксовано факту ненадання запитуваних документів.
Разом з тим, скаржник звертає увагу, що факт отримання позивачем на зберігання нафтопродуктів від ТОВ "ІМПОРТ ТРАНС СЕРВІС" (попередній зберігач), власником яких є ТОВ "ВОГ ТРЕЙД РЕСУРС", відповідачем не заперечувався, заперечувалась лише можливість отримання ТОВ "ГРАНДТЕРМІНАЛ" таких нафтопродуктів з огляду на положення абзацу третього підпункту 230.1.1 пункту 230.1 статті 230 ПК України, що й підтримано судами першої та апеляційної інстанцій в оскаржуваних рішеннях.
Доводи ж щодо перевищення позивачем обсягів реалізованого пального над обсягами, обчисленими відповідно до пункту 232.3 статті 232 ПК України, без реєстрації відповідних заявок на поповнення обсягу залишку пального в СЕАРП СЕ позивач вважає такими, що не відповідають дійсності, оскільки відповідно до даних ДПС, які ведуться у автоматичному режимі за допомогою СЕАРП СЕ, встановлено, що у TOB "ГРАНДТЕРМІНАЛ" були наявні залишки обсягів пального для подальшої реалізації без обов`язку поповнювати залишки ліміту обсягів пального.
Також позивач у касаційній скарзі акцентує увагу на порушенні контролюючим органом процедури проведення фактичної перевірки, оскільки її результати мають відображати стан дотримання законодавства саме на день перевірки. Під час фактичної перевірки мають фіксуватись реальні факти на час перевірки. Висновки про можливі порушення за межами конкретного часу фактичної перевірки нівелюють саму природу фактичної перевірки та її особливість проведення без попередження платника податків. Однак, перевірка даних за минулий період часу носить характер документальної перевірки, а тому такі дії не можуть вчинятися в рамках фактичної перевірки та слугувати підставою для застосування штрафних санкцій. Тобто, перевірка питань зберігання пального, яке знаходилось на нафтобазі рік тому, враховуючи, що період обревізований, свідчить про вихід контролюючим органом за межі предмета фактичної перевірки та використання для висновків акта перевірки документів та інформації з системи ЄРАН, які за приписами пунктів 85.1, 85.2, 85.8 статті 85 ПК України, не підлягають дослідженню в межах фактичних перевірок. Отримання інформації з власних програм контролюючого органу не є предметом фактичної перевірки, що здійснюється за місцем проведення господарської діяльності. Аналогічний правовий висновок викладений у постанові Верховного Суду від 27 березня 2018 року у справі № 805/4067/17-а.
Обґрунтовуючи вимоги касаційної скарги, ТОВ "ГРАНДТЕРМІНАЛ" посилалося на пункт 3 частини четвертої статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), на підставі якого Верховний Суд ухвалою від 21 грудня 2023 року відкрив касаційне провадження у цій справі з метою перевірки зазначених доводів позивача.
08 січня 2024 року до суду від ГУ ДПС надійшов відзив на касаційну скаргу, направлений через підсистему "Електронний суд" 05 січня 2024 року. Відповідач, посилаючись на правильність висновків судів попередніх інстанцій і безпідставність доводів касаційної скарги, просить у задоволенні вимог останньої відмовити, а судові рішення - залишити без змін.
У судовому засіданні представник ТОВ "ГРАНДТЕРМІНАЛ" - адвокат Ємчик Р. І. підтримав доводи і вимоги касаційної скарги, просив її задовольнити. Вважав, що суди попередніх інстанцій дійшли помилкових висновків, які не узгоджуються з дійсними обставинами справи, адже порушень з боку позивача вимог чинного законодавства не було допущено.
Мельничук М. В., який діяв в порядку самопредставництва ГУ ДПС у Волинській області, проти доводів і вимог касаційної скарги заперечував, просив відмовити у її задоволенні. Наполягав на тому, що судові рішення є законними і обґрунтованими, а підстав для їх скасування немає. Звертав увагу, що безпосередню перевірку дотримання вимог чинного законодавства здійснював інший орган - ГУ ДПС у м. Києві, а ГУ ДПС у Волинській області лише прийняло податкове повідомлення-рішення на підставі надісланих до нього матеріалів. Тому додаткових пояснень щодо суті виявлених порушень Мельничук М. В. не зміг надати.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення учасників судового процесу, надані у судовому засіданні, обговоривши доводи касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, а також доводи відзиву на касаційну скаргу, перевіривши правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального права і дотримання ними норм процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню, виходячи з такого.
Як вже зазначалося, підставою для прийняття податкового повідомлення-рішення стали висновки про порушення позивачем підпункту 213.1.12 пункту 213.1 статті 213, пункту 216.12 статті 216, абзацу третього підпункту 230.1.1 пункту 230.1 статті 230, пункту 231.6 статті 231, пункту 232.3, підпункту 232.4.2 пункту 232.4 статті 232 ПК України. Ці висновки суди попередніх інстанцій визнали такими, що відповідають дійсним обставинам, які були встановлені під час перевірки і не спростовані позивачем.
Відповідно до підпункту 14.1.212 пункту 14.1 статті 14 ПК України реалізація підакцизних товарів (продукції) - будь-які операції на митній території України, що передбачають відвантаження підакцизних товарів (продукції) згідно з договорами купівлі-продажу, міни, поставки та іншими господарськими, цивільно-правовими договорами з передачею прав власності або без такої, за плату (компенсацію) або без такої, незалежно від строків її надання, а також безоплатного відвантаження товарів, у тому числі з давальницької сировини, реалізація суб`єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів.
Реалізація пального або спирту етилового для цілей розділу VI цього Кодексу - будь-які операції з фізичної передачі (відпуску, відвантаження) пального або спирту етилового з переходом права власності на таке пальне або спирт етиловий чи без такого переходу, за плату (компенсацію) чи без такої плати на митній території України з акцизного складу/акцизного складу пересувного: до акцизного складу; до акцизного складу пересувного; для власного споживання чи промислової переробки; будь-яким іншим особам.
Відповідно до підпункту 212.1.15 пункту 212.1 статті 212 ПК України платником акцизного податку є особа (у тому числі юридична особа, що веде облік результатів діяльності за договором про спільну діяльність без створення юридичної особи), яка реалізує пальне або спирт етиловий.
Згідно з підпунктом 212.3.4 пункту 212.3 статті 212 ПК України особи, які здійснюватимуть реалізацію пального або спирту етилового, підлягають обов`язковій реєстрації як платники податку контролюючими органами за місцезнаходженням юридичних осіб, постійних представництв, місцем проживання фізичних осіб - підприємців до початку здійснення реалізації пального або спирту етилового. Реєстрація платника податку здійснюється на підставі подання особою не пізніше ніж за три робочі дні до початку здійснення реалізації пального або спирту етилового заяви, форма якої затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики.