ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 травня 2024 року
м. Київ
справа № 620/8320/23
адміністративне провадження № К/990/42547/23
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого - Бучик А.Ю.,
суддів: Рибачука А.І., Тацій Л.В.
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на ухвалу Чернігівського окружного адміністративного суду від 17.07.2023 (суддя Бородавкіна С.В.) та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 15.11.2023 (колегія суддів: Парінов А.Б., Беспалов О.О., Грибан І.О.) у справі №620/8320/23 за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_2 ) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ :
І. РУХ СПРАВИ
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_3 та просив:
- визнати протиправними дії відповідача щодо:
відмови йому в підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (далі - ГУПФУ в Чернігівській області) оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 29.01.2020, станом на 01.01.2022 та станом на 01.01.2023 для та перерахунку пенсії;
складання, оформлення та подання до ГУПФУ в Чернігівській області довідки про розмір його грошового забезпечення від 07.03.2023 №ФЧ31698 зі зменшенням розмірів надбавки за особливості проходження служби до 1% та премії до 10%;
- зобов`язати відповідача підготувати та надати до ГУПФУ в Чернігівській області довідку про розмір його грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії станом на 29.01.2020, станом на 01.01.2021, станом на 01.01.2022, станом на 01.01.2023 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ ʼʼПро пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осібʼʼ (далі - Закон № 2262-ХІІ), з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 ʼʼПро грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осібʼʼ (далі - постанова № 704), щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідні тарифні коефіцієнти згідно з додатками 1, 12, 13 і 14 до постанови № 704, із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку основного розміру його пенсії з 01.02.2020, 01.02.2021, 01.02.2022, 01.02.2023 відповідно.
2. Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 26.06.2023 позовну заяву залишено без руху та надано позивачу строк на усунення недоліків шляхом надання обґрунтованої заяви про поновлення пропущеного строку звернення до суду в частині позовних вимог за 29.01.2020 та 01.01.2022.
3. 07.07.2023 позивач направив на адресу суду заяву на виконання ухвали, в якій зазначив, що строк звернення до суду не пропущений, оскільки відповідно до Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсії, непроведений з вини органів Пенсійного фонду України або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком. Також покликається на правові позиції Верховного Суду, викладені у постанові від 05.06.2023 у справі № 400/1424/23, від 12.06.2023 у справі №400/1879/23, від 13.06.2023 у справі № 400/2423/23, в яких предметом спору є видача оновлених довідок для перерахунку пенсії. Вказує, що спеціальним законом, яким врегульовано правовідносини щодо пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби та строки перерахунку пенсій є Закон № 2262-ХІІ.
4. Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 17.07.2023, залишеною без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 15.11.2023, позовну заяву повернуто позивачу в частині позовних вимог про зобов`язання оформити та подати до ГУПФУ в Чернігівській області довідку про розмір грошового забезпечення за нормами, чинними станом на 29.01.2020 та 01.01.2022.
5. Не погоджуючись із судовими рішеннями, позивач подав касаційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судами норм процесуального права, просить їх скасувати та направити справу для продовження розгляду до суду першої інстанції.
6. Верховний Cуд ухвалою від 20.12.2023 відкрито касаційне провадження.
7. Від відповідача надійшов відзив на касаційну скаргу, в якому просить залишити її без задоволення, а судові рішення - без змін.
8. Враховуючи предмет касаційного оскарження, справа розглядається в порядку письмового провадження.
9. Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши доводи касаційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.
ІІ. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
10. Судами встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУПФУ у Чернігівській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону № 2262-ХІІ.
11. 07.05.2023 позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_3 із заявою щодо виготовлення та направлення до ГУПФУ у Чернігівській області довідок про розмір грошового забезпечення, виходячи із розрахункової величини - прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом станом на 01.01.2020, станом на 01.01.2021, станом на 01.01.2022 та станом на 01.01.2023 із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії для проведення перерахунку з 01.02.2020, з 01.02.2021, з 01.02.2022, з 01.02.2023 основного розміру пенсії.
12. Відповідач листом від 16.05.2023 №5/8005 відмовив позивачу у виготовленні оновлених довідок, оскільки грошове забезпечення діючих військовослужбовців визначається, виходячи з прожиткового мінімуму, встановленого на 01.01.2018. Враховуючи викладене, відсутні підстави для складання довідок про розмір грошового забезпечення станом на січень 2020, 2021 та 2022 року.
13. Вважаючи відмову відповідача протиправною, позивач звернувся до суду з цим позовом.
ІІІ. ОЦІНКА СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
14. Повертаючи позовну заяву, суд першої інстанції, з яким погодився апеляційний суд виходив з того, що позивачем не наведено об`єктивних обставин, які б не дозволяли йому звернутися до суду у визначений законодавством строк. Відтак позивач звернувся до суду за захистом свого порушеного права з пропуском шестимісячного строку, встановленого статтею 122 КАС України.
ІV.ДОВОДИ КАСАЦІЙНОЇ СКАРГИ
15. Касаційна скарга обґрунтована тим, що оскаржувані судові рішення ухвалені з неправильним застосуванням норм матеріального права та з порушенням норм процесуального права. Наголошено, що суди попередніх інстанцій помилково застосували під час розгляду цієї справи правову позицію Верховного Суду, викладену в постанові від 31.03.2021 в справі № 240/12017/19.
Позивач звертає увагу, що Верховний Суд у рішенні від 15.02.2018 в зразковій справі № 820/6514/17 виснував, що КАС України є загальним законом, яким урегульовані строки звернення до адміністративного суду за захистом прав. Натомість спеціальним законом, яким урегульовано правовідносини щодо пенсійного забезпечення осіб, звільнених із військової служби, та строки перерахунку пенсії, є Закон № 2262-ХІІ.
У зв`язку з викладеним скаржник вважає, що його право на здійснення перерахунку пенсії в контексті спірних правовідносин у силу вимог частини третьої статті 51 Закону № 2262-ХІІ не може бути обмежено будь-яким строком, а тому й строк звернення до суду з позовними вимогами щодо складання відповідних довідок про розмір його грошового забезпечення станом на січень 2020, 2021 та 2022 року для перерахунку пенсії на підставі статті 63 Закону № 2262-ХІІ не застосовується.
V. ВИСНОВКИ ВЕРХОВНОГО СУДУ
16. Частинами першою, четвертою статті 63 Закону № 2262-ХІІ установлено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
17. Кабінет Міністрів України постановою від 13.02.2008 № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393" затвердив Порядок № 45, який визначає алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема, територіальний орган Пенсійного фонду України та державний орган, з якого осіб, яким призначено пенсію відповідно до Закону № 2262-ХІІ, було звільнено зі служби, для реалізації перерахунку раніше призначених пенсій.
18. Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
19. Згідно з пунктом 2 цього Порядку Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС, Службі судової охорони (далі - державні органи).
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
20. На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено Порядком № 45 (пункт 3 Порядку № 45).
21. Відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
22. Також варто зазначити, що питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює і Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою Правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1 "Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) (далі - Порядок № 3-1).