ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 травня 2024 року
м. Київ
cправа № 911/4610/15(910/549/23)
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Білоуса В.В. - головуючого, Васьковського О.В., Погребняка В.Я.
за участю секретаря судового засідання - Кондратюк Л.М.;
за участю представників:
скаржника - адвокат Рожкова Л. О. (у с/з 23.04.2024, 21.05.2024),
відповідача - Маленко В. О. (у с/з 23.04.2024, 21.05.2024)
розглянувши у відкритому судовому засіданні в касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Донецькі енергетичні послуги"
на постанову Північного апеляційного господарського суду
від 20.02.2024
у складі колегії суддів: Остапенка О. М. (головуючого), судді: Пантелієнка В.О., Копитової О. С.
та на рішення Господарського суду Київської області
від 03.08.2023
у складі судді: Янюк О. С.
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Донецькі енергетичні послуги"
до Державного підприємства "Регіональні електричні мережі"
за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: 1. Державного підприємства "Добропіллявугілля-видобуток"2. Державного підприємства зовнішньоекономічної діяльності "Укрінтеренерго"
про визнання дій відповідача такими, що вчинені за відсутності належних повноважень та зобов`язання вчинити дії
в межах справи №911/4610/15
про банкрутство Державного підприємства "Регіональні електричні мережі", -
ВСТАНОВИВ:
1. У провадженні Господарського суду Київської області перебуває справа №911/4610/15 про банкрутство Державного підприємства "Регіональні електричні мережі" (ДП "РЕМ"), на стадії судової процедури - розпорядження майном боржника, яку здійснює арбітражний керуючий Сольський Володимир Степанович.
2. Ухвалою Господарського суду м. Києва від 12.01.2023 на підставі КУзПБ вирішено передати за підсудністю до Господарського суду Київської області для розгляду в межах справи №911/4610/15 про банкрутство ДП "РЕМ" позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Донецькі енергетичні послуги" (далі - ТОВ "ДЕП" до Державного підприємства "Регіональні електричні мережі", в якій позивач просив:
- визнати дії відповідача такими, що вчинені за відсутності належних повноважень та з порушенням п.п. 6.2.3.-6.2.4. Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №312 від 14.03.2018 та п. 12.4.1.-12.4.6. Кодексу комерційного обліку електричної енергії;
- зобов`язати ДП "РЕМ" відновити становище, яке існувало до порушення прав та законних інтересів суб`єктів господарювання, шляхом проведення зняття (коригування, заміни) обсягів споживання Державним підприємством "Добропіллявугілля-видобуток" (далі - ДП "Добропіллявугілля-видобуток") в період з 02.06.2022 з комерційного обліку електричної енергії на електронній платформі "Market management system" (MMS) в реєстрі споживачів ТОВ "ДЕП" з переведенням таких обсягів до реєстру споживачів постачальника "останньої надії".
Короткий зміст оскаржуваних рішень судів першої та апеляційної інстанції
3. Рішенням Господарського суду Київської області від 03.08.2023 року у справі №911/4610/15(910/549/23) позовну заяву залишено без задоволення.
4. Не погоджуючись із зазначеним рішенням місцевого господарського суду, ТОВ "Донецькі енергетичні послуги" звернулось до Північного апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою.
5. Постановою Північного апеляційного господарського суду від 20.02.2024 апеляційну скаргу ТОВ "Донецькі енергетичні послуги" залишено без задоволення, рішення Господарського суду Київської області від 03.08.2023 залишено без змін.
Рух касаційної скарги
6. 26.03.2024 Товариство з обмеженою відповідальністю "Донецькі енергетичні послуги" звернулось до Верховного Суду із касаційною скаргою на постанову Північного апеляційного господарського суду від 20.02.2024 та на рішення Господарського суду Київської області від 03.08.2023 у справі № 911/4610/15 (910/549/23).
7. Автоматизованою системою документообігу суду для розгляду касаційної скарги Товариства з обмеженою відповідальністю "Донецькі енергетичні послуги" у справі № 911/4610/15(910/549/23) визначено колегію суддів у складі: головуючого судді - Білоуса В.В., судді - Васьковського О. В., судді- Погребняка В. Я., що підтверджується протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 26.03.2024.
8. Ухвалою Верховного Суду від 08.04.2024 відкрито касаційне провадження у справі № 911/4610/15(910/549/23) за касаційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю "Донецькі енергетичні послуги" на постанову Північного апеляційного господарського суду від 20.02.2024 та на рішення Господарського суду Київської області від 03.08.2023 та призначено розгляд касаційної скарги Товариства з обмеженою відповідальністю "Донецькі енергетичні послуги" на 23.04.2024 року о 10:45.
9. Ухвалою Верховного Суду від 08.04.2024 оголошено перерву в судовому засіданні у справі № 911/4610/15(910/549/23) за касаційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю "Донецькі енергетичні послуги" на постанову Північного апеляційного господарського суду від 20.02.2024 та на рішення Господарського суду Київської області від 03.08.2023 до 14:15 21 травня 2024 року у приміщенні Касаційного господарського суду за адресою: м. Київ, вул. О. Копиленка, 6 в залі судових засідань №330.
Короткий зміст вимог касаційної скарги з узагальненими доводами особи, яка подала касаційну скаргу
10. Не погоджуючись з ухваленою постановою, ТОВ "Донецькі енергетичні послуги" подано касаційну скаргу, в якій останнє просить скасувати постанову суду апеляційної інстанції та рішення суду першої інстанції повністю та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
11. Аргументи касаційної скарги полягають у наступному.
11.1. Неправильне застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального права, а саме п. пунктів 3.1.6., 3.2.15., 6.2.3., 6.2.4. Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП від 14.03.2018 №312 (далі - Правила № 312, ПРРЕЕ), п.2.2.2. Кодексу комерційного обліку електричної енергії затвердженого постановою НКРЕКП від 14.03.2018 №311 (далі - Кодекс комерційного обліку).
11.2. Припинення дії договору та постачання електричної енергії, для відносин між електропостачальником та споживачем (в контексті дострокового розірвання договору про постачання чи закінчення строку дії такого договору) є тотожними поняттями і відбуваються в одну дату.
11.3. Суди обох інстанцій дійшли помилкового висновку, що з урахуванням п.67 та п.93 ч.1 ст.1 Законом України "Про ринок електричної енергії" та п. 3.1.6 ПРРЕЕ обов`язком постачальника універсальної послуги є зазначення у повідомлені відповідних підстав припинення договору - закінчення строку його дії чи дострокове розірвання, при зміні постачальника електричної енергії на постачальника "останньої надії".
11.4. Суди, не надавши правової оцінки діям Відповідача та не обґрунтувавши нормами чинного законодавства наявність у Відповідача відповідного права на невиконання покладених законодавством обов`язків, фактично визнав право Відповідача здійснювати власне трактування норм діючого законодавства і діяти на власний розсуд не виконуючи передбачених нормативними актами обов`язків в супереч частинам 1 та 2 ст.14 ЦК України.
11.5. Пункт 3.1.6. ПРРЕЕ не встановлює заборони для ПУП та ПОН на розірвання чи припинення договору взагалі, як не забороняє і Документ сформований в системі "Електронний суд" 26.03.2024 8 передбачати в умовах договору відповідні умови, а тому договір про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг може бути розірваний або припинений на підставах зазначених у договорі (в тому числі у додатках до Договору, яким є Комерційна пропозиція).
11.6. Діюче законодавство не передбачає вимог до особливої форми та змісту повідомлення про закінчення строку дії договору про постачання електричної енергії або дострокового його розірвання, передбаченого п. 3.2.15. ПРРЕЕ, крім того, що таке повідомлення повинно бути зроблене не пізніше ніж за 20 календарних днів до передбачуваного дня припинення дії договору, а також з зазначенням дати припинення постачання електричної Документ сформований в системі "Електронний суд" 26.03.2024 9 енергії споживачу, що Постачальником було й виконано.
11.7. Позивачем оскаржувались тільки дії відповідача, тому оцінка відносин між позивачем та третьою особою (ДП "Добропіллявугілля-видобуток"), могла б здійснюватися судом в межах іншого спору, учасником якого є саме ці сторони щодо визнання такого розірвання договору недійсним, але не в рамках цієї справи.
11.8. Відповідач, всупереч вимогам пунктів 6.2.3. - 6.2.4. Правил, не виконав зміни в реєстрі споживачів ТОВ "ДЕП" на платформі адміністратора комерційного обліку MMS та продовжив обліковувати обсяги споживання за ТОВ "ДЕП". При цьому, оператор системи розподілу, як адміністратор комерційного обліку, своїм листом № 17/928 від 29.07.2022 року (наявний в матеріалах справи) надав Позивачу відповідь про не можливість переведення споживача до постачальника "останньої надії", чим фактично відмовив в виконанні законодавчо встановлених функцій оператора системи розподілу, на якого покладені обов`язки виконання функцій адміністратора комерційного обліку. Такі дії оператора системи є неприпустимими.
11.9. Відповідач фактично примушує позивача здійснювати постачання електричної енергії споживачу на безоплатній основі, тобто нести постійні збитки і ще й вимагає здійснювати на користь Відповідача оплату послуг з розподілу.
11.10. У відповідності до норм діючого законодавства, а саме пунктів 3.2.15., 6.2.3., 6.2.4. Правил та п.2.2.2. Кодексу комерційного обліку, повноваження оператора системи, зокрема, відповідача - ДП "РЕМ", як адміністратора комерційного обліку, зводяться до того, що останній виконує лише адміністративну функцію під час фіксації припинення договору постачання електричної енергії одним постачальником та початком постачання іншим. Відповідні положення не наділяють правами чи повноваженнями щодо перевірки обґрунтованості вчинюваних дій іншими учасниками ринку електричної енергії, наприклад, постачальниками, як не наділяють і правом відмови на вчинення передбачених законодавством обов`язків.
11.11. ДП "РЕМ", перевищив свої повноваження як оператора системи розподілу, виконуючого функції адміністратора комерційного обліку (АКО), вдався до власного тлумачення норм діючого законодавства, тим самим фактично втрутився у договірні відносини третіх осіб (Постачальника та Споживача,) штучно продовживши дію договору про постачання електричної енергії з ДП "Добропіллявугілля-видобуток", включивши обсяг спожитої електричної енергії Споживачем до обсягів закупівлі ТОВ "ДЕП" та нарахувавши Позивачу вартість послуг з розподілу електричної енергії.
11.12. У судових засіданнях 23.04.2024, 21.05.2024 представник скаржника підтримувала касаційну скаргу.
Узагальнений виклад позиції інших учасників у справі
11.13. ДП "Регіональні електричні мережі" подано відзив на касаційну скаргу, в якому останнє просить касаційну скаргу залишити без задоволення, а оскаржувані судові рішення залишити без змін.
11.14. У судових засіданнях 23.04.2024, 21.05.2024 представник відповідача заперечувала проти касаційної скарги з підстав наведених у відзиві.
Позиція Верховного Суду
12. Колегія суддів, заслухавши доповідь судді - доповідача, пояснення представників сторін, обговоривши доводи касаційної скарги, дослідивши матеріали справи, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, перевіривши правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм права дійшла висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню частково.
13. Відповідно статті 300 Господарського процесуального кодексу України, переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, суд касаційної інстанції в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права. Суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази. У суді касаційної інстанції не приймаються і не розглядаються вимоги, що не були предметом розгляду в суді першої інстанції. Зміна предмета та підстав позову у суді касаційної інстанції не допускається. Суд не обмежений доводами та вимогами касаційної скарги, якщо під час розгляду справи буде виявлено порушення норм процесуального права, передбачені пунктами 1, 3, 4, 8 частини першої статті 310, частиною другою статті 313 цього Кодексу, а також у разі необхідності врахування висновку щодо застосування норм права, викладеного у постанові Верховного Суду після подання касаційної скарги.
14. Як вбачається з матеріалів справи, у провадженні Господарського суду Київської області на стадії судової процедури розпорядження майном боржника перебуває справа №911/4610/15 про банкрутство ДП "Регіональні електричні мережі".
15. Предметом судового розгляду є позовні вимоги позивача (ТОВ "ДЕП") про проведення зняття (коригування, заміни) відповідачем (ДП "РЕМ") обсягів споживання третьою особою (ДП "Добропіллявугілля-видобуток") з комерційного обліку електричної енергії на електронній платформі MMS в реєстрі споживачів позивача (ТОВ "ДЕП") з переведенням таких обсягів до реєстру споживачів постачальника "останньої надії" з 02.06.2022.
16. Судами попередніх інстанцій встановлено наступні обставини справи.
16.1. Наказом Міністерства енергетики України "Щодо проведення розрахунків на ринку електричної енергії" від 04.03.2022 №104 (далі - Наказ №104) встановлено, що тимчасово не період дії воєнного стану в Україні та впродовж 30 днів після завершення воєнного стану споживачі електричної енергії, які станом на 01.03.2022 не перебували на постачанні ПОН та яким припиняється постачання електричної енергії поточним постачальником, переводяться на постачання до електропостачальника, на якого покладено спеціальні обов`язки постачальника універсальних послуг, згідно якого:
- електропостачальнику, на якого покладено спеціальні обов`язки ПУП здійснювати постачання електричної енергії такому споживачу з дня наступного за днем припинення постачання попереднім постачальником (п.2 наказу №104);
- переведення споживача на ПУП здійснює оператор системи розподілу шляхом зміни записів в реєстрах точок комерційного обліку постачальників електричної енергії (п.4 наказу №104);
- на споживачів електричної енергії, які станом на 01.03.2022 перебували на постачанні ПОН, норми цього наказу не поширюються (п.6 наказу №104).
16.2. 30.03.2022 ДП "РЕМ" (Донецька філія) листом №17/494 повідомила позивача про зміну постачальника ДП "Добропіллявугілля-видобуток", а саме з 01.04.2022 з ТОВ "ЕК "ЕНОЛЛ" на ТОВ "ДЕП".
16.3. 01.04.2022 року між ТОВ "ДЕП" та ДП "Добропіллявугілля-видобуток" укладений договір № 2014 про постачання електричної енергії ПУП (постачальник універсальних послуг)(далі - Договір від 01.04.2024 № 2014), за умовами якого:
- ТОВ "ДЕП" є постачальником, а ДП "Добропіллявугілля-видобуток" - споживачем;
- постачальник продає електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача, а споживач оплачує постачальнику вартість спожитої (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього Договору (п.2.1);
- Договір укладається на строк, зазначеній в комерційній пропозиції, яку обрав споживач, та набуває чинності з дати подання споживачем заяви-приєднання. Умови цього Договору починають виконуватись з дати початку постачання електричної енергії, зазначеної споживачем у заяві-приєднання (п.13.1).
16.4. Зі змісту Комерційної пропозиції, яка є додатком 2 до Договору від 01.04.2024 № 2014 та підписана обома сторонами, вбачається, що споживач приєднався до комерційної пропозиції "Універсальна" (далі - КП) якою передбачено (розділ 10 "Термін дії договору"), зокрема, що: Договір на умовах цієї комерційної пропозиції укладається на строк до кінця календарного року; Договір вважається щорічно продовженим на наступний календарний рік, якщо не пізніше ніж за 21 календарний день до закінчення терміну дії Договору жодна із сторін не заявить про припинення його дії або розірвання; Договір може бути розірвано або припинено і в інший термін за ініціативою будь-якої зі сторін у поряду, визначеному законодавством України та цим Договором, але в будь-якому випадку Договір діє до повної оплати заборгованості по Договору, включаючи штрафні санкції.
16.5. Близька за змістом умова міститься і в п. 13.5 Договору від 01.04.2024 № 2014, в якій зазначено, що сторони мають право розірвати цей Договір у встановленому законодавством порядку.
16.6. До позовної заяви позивачем надано КП в іншій редакції, аніж та, яка була підписана сторонами Договору від 01.04.2024 № 2014, та яка, як зазначає позивач, діє з 20.04.2022. Вказану КП судами не було взято до уваги з огляду на те, що:
- у розділі 10 "Термін дії договору" КП (у редакції, яка діяла станом на 01.04.2022) зазначено, що інформація про зміни цієї Комерційної пропозиції оприлюднюється на офіційному вебсайті постачальника не пізніше ніж за 20 календарних днів до строку введення відповідних змін;
- У розділі 12 "Інші умови" КП (у редакції, яка діяла станом на 01.04.2022) визначено, що постачальник інформує споживача, з яким укладено Договір, про будь-яку зміну в умовах Договору шляхом направлення відповідної інформації одним із наступних способів: через особистий кабінет; на своєму офіційному сайті у мережі Інтернет; засобами електронного зв`язку на електронну адресу, вказану у заяві-приєднання до умов договору; СМС-повідомленням на номер, зазначений у заяві-приєднання до умов договору, та чатпрограми; в центрах обслуговування споживачів, тощо. Постачальник має повідомити про зміну будь-яких у мов Договору споживача, в тому числі умов КП, не пізніше ніж за 20 днів до дати їх застосування з урахуванням інформації про право споживача розірвати цей Договір;
- позивачем не надано до суду першої інстанції жодного доказу дотримання ним вищевказаних умов КП.
16.7. Наказом Міністерства енергетики України від 21.05.2022 №179 "Про внесення змін до складу Робочої групи з підготовки узгоджених рішень в рамках процесу об`єднання ринків електричної енергії України з країнами що є членами Європейського Союзу чи Енергетичного співтовариства", а саме, п.2, визнано таким, що втратили чинність, зокрема, Наказ Міністерства енергетики України від 04.03.2022 №104.
16.8. 12.05.2022 позивачем надіслані повідомлення про розірвання Договору про постачання електричної енергії № 2/1677 на адресу ДПЗД "Укрінтеренерго" та №2/1686 на адресу Східної філії ДП "РЕМ", в якому із посиланням на п.3.2.15 Правил № 312 зазначено про намір не подовжувати договірні відносини, зокрема, з ДП "Добропіллявугілля-видобуток" з 02.06.2022. Крім того, у повідомленні зазначено, що у разі подовження договірних відносин з даними клієнтами, буде відправлена уточнююча інформація.
16.9. Листом від 02.06.2022 №17/743 ДП "РЕМ" (Східна філії) із посиланням на ст. 62 Закону, п.1.2.8 Правил №312 повідомила ТОВ "ДЕП", що відмова ПУП у надані універсальної послуги ДП "Добропіллявугілля-видобуток" не відповідає нормам чинного законодавства.
16.10. У відповідь на зазначений лист від 02.06.2022 ТОВ "ДЕП" повідомило, що останнім в повному обсязі виконано вимоги, встановлені відповідними нормативними актами щодо здійснення порядку переведення споживача на ПОН, у зв`язку з чим вимагало до 15.06.2022 скоригувати дії Східної філії ДП "РЕМ" та внести відповідні зміни на платформі MMS щодо об`єму електричної енергії ДП "Добропіллявугілля-видобуток"(лист від 10.06.2022 №2033).
16.11. 15.07.2022 ДП "РЕМ" (Східна філії) із посиланням на лист Міненерго України зазначила про коригування обсягів споживача ДП "Добропіллявугілля-видобуток" та переведення даного споживача до ПОН з 02.06.2022.
16.12. Листом від 28.07.2022 № 7204/20.4/7-22 Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП) за зверненням ТОВ "ДЕП" від 14.06.2022 надала роз`яснення ПОН, ТОВ "ДЕП", ДП "РЕМ" та ДП "Добропіллявугілля-видобуток", в яких зазначила, що відповідно до інформації, наданої ДП "Добропіллявугілля-видобуток", 16.05.2022 підприємством було отримано повідомлення від постачальника щодо дострокового з 02.06.2022 розірвання договорів про постачання електричної енергії, зокрема, від 01.04.2022 №2014. Підставою для дострокового розірвання Договорів визначено наявну у споживача станом на 13.05.2022 заборгованість за спожиту електричну енергію. Із посиланням на п.4 ч.3 ст.57 та п.11 ч.1 ст.58 Закону, п.3.1.6 глави 3.1 розділу ІІІ Правил №312, п.2 Положення про особливості постачання електричної енергії споживачам та розрахунків між учасниками роздрібного ринку електричної енергії у період дії в Україні воєнного стану, затвердженого наказом Міністерства енергетики України від 13.04.2022 № 148 (далі - Положення №148) НКРЕКП вказав, що розірвання в односторонньому порядку Договорів, та як наслідок, переведення з 02.06.2022 ДП "Добропіллявугілля-видобуток" на постачання електричної енергії до ПОН, свідчить про недотримання ТОВ "ДЕП" та ДП "РЕМ" вимог чинного законодавства.
16.13. Зі змісту листа НКРЕКП від 18.10.2022 вбачається, зокрема, що ДП "РЕМ" виконані відповідні рекомендації НКРЕКП (викладені у листі від 28.07.2022) та було перевантажено відповідні дані комерційного обліку на платформу MMS за червень 2022 року. Крім того, у вказаному листі роз`яснено, що відповідно до пункту 9.1.15 глави 9.1. розділу ІХ Кодексу комерційного обліку електричної енергії, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 № 311 (далі - ККО), конфліктні питання, пов`язані з даними, на отримання яких кожен учасник ринку має право, та/або процеси, пов`язані з обміном даними, вирішуються відповідно до процедур врегулювання суперечок. Адміністратором комерційного обліку (далі - АКО) розглядаються суперечки, що попередньо розглядались сторонами та щодо яких не було досягнуто згоди (п. 10.2.1 глави 102 розділу Х ККО).
16.14. 05.08.2022 між ТОВ "ДЕП" та ДП "Добропіллявугілля-видобуток" укладено додаткову угоду до Договору від 01.04.2022 №2014, в якій сторони домовились припинити дію Договору від 01.04.2022 №2014, в частині постачання електричної енергії з 27.08.2022. Дана угода є невід`ємною частиною Договору.
16.15. 05.08.2022 позивачем на адресу Східної філії ДП "РЕМ" надіслане повідомлення про припинення договору про постачання електричної енергії № 2/2574, в якому із посиланням на п.3.2.15 Правил зазначено про намір не подовжувати договірні відносини, зокрема, з ДП "Добропіллявугілля-видобуток" з 27.08.2022.
17. 04.01.2023 до Господарського суду м. Києва звернулось ТОВ "ДЕП" із позовною заявою №28/1 від 02.01.2023 до ДП "РЕМ", в якій просить:
- визнати дії відповідача такими, що вчинені за відсутності належних повноважень та з порушенням п.п. 6.2.3.-6.2.4. Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП) № 312 від 14.03.2018 (далі - Правила №312) та п. 12.4.1.-12.4.6. Кодексу комерційного обліку електричної енергії (далі - Кодекс КОЕЕ);
- зобов`язати ДП "РЕМ" відновити становище, яке існувало до порушення прав та законних інтересів суб`єктів господарювання, шляхом проведення зняття (коригування, заміни) обсягів споживання ДП "Добропіллявугілля-видобуток" в період з 02.06.2022 з комерційного обліку електричної енергії на електронній платформі "Market management system" (MMS) в реєстрі споживачів ТОВ "ДЕП" з переведенням таких обсягів до реєстру споживачів постачальника "останньої надії". Крім того, позивач просить стягнути з відповідача судовий збір.
18. Суди попередніх інстанцій враховуючи особливості регулювання господарських відносин у сфері енергопостачання дійшли висновку, що обраний позивачем спосіб захисту в частині зобов`язання відповідача вчинити дії, може відновити порушене право позивача. Водночас, щодо окремої позовної вимоги позивача про визнання дій відповідача такими, що вчиненні за відсутності належних повноважень, то апеляційний господарський суд зазначив, що остання за своєю суттю є вимогою про встановлення судом факту, що має юридичне значення та не стосується захисту цивільного права.
19. Суди попередні інстанцій дійшли висновку про відсутність правових підстав для проведення зняття (коригування, заміни) ДП "РЕМ" обсягів споживання ДП "Добропіллявугілля-видобуток" з комерційного обліку електричної енергії на електронній платформі MMS в реєстрі споживачів ТОВ "ДЕП" з переведенням таких обсягів до реєстру споживачів ПОН з 02.06.2022 враховуючи наступне:
- зі змісту повідомлення позивача про розірвання Договору вбачається, що останнє містить у собі лише посилання на п.3.2.12 Правил та намір не подовжувати Договір без зазначення відповідних підстав (закінчення строку його дії чи дострокове розірвання, яке можливо з виключних підстав, встановлених Договором або законом), що з урахуванням п.67 та п.93 ч.1 ст.1 Закону та п. п.3.1.6 Правил, є обов`язком;
- дата припинення Договору та дата фактичного припинення електропостачання у деяких випадках не є тотожною;
- позивачем не надано суду доказів надіслання споживачу повідомлення про припинення дії Договору. Проте, зі змісту листа із роз`ясненнями НКРЕКП від 28.07.2022 вбачається, що 16.05.2022 ДП "Добропіллявугілля-видобуток" все ж таки отримала від ТОВ "ДЕП" відповідне повідомлення. Доказів, які спростовували зазначену обставини учасниками справи суду надано не було;
- зі змісту роз`яснення НКРЕКП від 28.07.2022 вбачається, що підставою для дострокового розірвання Договору є наявна у споживача станом на 13.05.2022 заборгованість за спожиту електричну енергію, що відповідно до п.3.1.6 Правил №312 не може бути підставою для розірвання відповідного Договору, а отже і підставою для зміни постачальника, ПУП на ПОН.
- наявність повідомлення (без зазначення причин його надіслання) не може бути безумовною підставою для зміни постачальника, оскільки як законом так і Договором визначені випадки та встановленні обмеження, коли відповідне право електропостачальника може бути використане.
20. Колегія суддів, з огляду на встановлені судами попередніх інстанцій обставини на підставі поданих сторонами доказів, не погоджується з рішенням суду першої інстанції, залишеним без змін постановою суду апеляційної інстанції враховуючи наступне.
21. Правові, економічні та організаційні засади функціонування ринку електричної енергії, регулювання відносин, пов`язаних з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею-продажем, постачанням електричної енергії для забезпечення надійного та безпечного постачання електричної енергії споживачам з урахуванням інтересів споживачів, розвитку ринкових відносин, мінімізації витрат на постачання електричної енергії та мінімізації негативного впливу на навколишнє природне середовище визначає Закон України "Про ринок електричної енергії" (далі - Закон).
22. Кодекс комерційного обліку визначає, зокрема, основні положення щодо організації комерційного обліку електричної енергії на ринку електричної енергії, права та обов`язки учасників ринку, постачальників послуг комерційного обліку та адміністратора комерційного обліку щодо забезпечення комерційного обліку електричної енергії, отримання точних і достовірних даних комерційного обліку та їх агрегації (об`єднання), порядок проведення реєстрації постачальників послуг комерційного обліку, точок комерційного обліку та реєстрації автоматизованих систем, що використовуються для комерційного обліку електричної енергії (ст. 7 Закону).
23. Суб`єкти владних повноважень, а також суди при застосовуванні норм цього Закону беруть до уваги правозастосовну практику Енергетичного Співтовариства та Європейського Союзу, зокрема рішення Суду Європейського Союзу (Європейського Суду, Загального Суду), практику Європейської Комісії та Секретаріату Енергетичного Співтовариства щодо застосовування положень актів законодавства Європейського Союзу, зазначених у цій статті (ст. 11 Закону).
24. За приписами статті 12 Закону рішення (заходи) суб`єктів владних повноважень, прийняті на виконання норм цього Закону, мають прийматися на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією і законами України, з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення, відповідати меті, з якою повноваження надані, бути обґрунтованими, відповідати принципам неупередженості, добросовісності, розсудливості, пропорційності, прозорості, недискримінації та своєчасності.
Згідно з принципом пропорційності рішення (заходи) суб`єктів владних повноважень повинні бути необхідними і мінімально достатніми для досягнення мети - задоволення загальносуспільного інтересу.
Згідно з принципом прозорості рішення (заходи) суб`єктів владних повноважень мають бути належним чином обґрунтовані та повідомлені суб`єктам, яких вони стосуються, у належний строк до набрання ними чинності або введення в дію.
Згідно з принципом недискримінації рішення, дії, бездіяльність суб`єктів владних повноважень не можуть призводити:
до юридичного або фактичного обсягу прав та обов`язків особи, який є відмінним від обсягу прав та обов`язків інших осіб у подібних ситуаціях, якщо лише така відмінність не є необхідною та мінімально достатньою для задоволення загальносуспільного інтересу;
до юридичного або фактичного обсягу прав та обов`язків особи, який є таким, як і обсяг прав та обов`язків інших осіб у неподібних ситуаціях, якщо така однаковість не є необхідною та мінімально достатньою для задоволення загальносуспільного інтересу.
Дія принципів пропорційності, прозорості і недискримінації поширюється також на учасників ринку електричної енергії у випадках, передбачених цим Законом.
25. Кодекс комерційного обліку електричної енергії (далі - ККОЕЕ) визначає основні положення щодо організації комерційного обліку електричної енергії на ринку електричної енергії, права та обов`язки учасників ринку, постачальників послуг комерційного обліку та адміністратора комерційного обліку щодо забезпечення комерційного обліку електричної енергії, отримання точних і достовірних даних комерційного обліку та їх агрегації (об`єднання), порядок проведення реєстрації постачальників послуг комерційного обліку, точок комерційного обліку та реєстрації автоматизованих систем, що використовуються для комерційного обліку електричної енергії. Дія цього Кодексу поширюється на відносини у сфері забезпечення комерційного обліку електричної енергії на ринку електричної енергії, а також усіх учасників ринку електричної енергії, адміністратора комерційного обліку та постачальників послуг комерційного обліку електричної енергії (далі - ППКО).
26. Для виконання зобов`язань, визначених ККОЕЕ, учасники ринку та споживачі повинні залучати ППКО, які мають відповідну реєстрацію в адміністратора комерційного обліку (далі - АКО), або зареєструватися в АКО як ППКО та самостійно виконувати функції ППКО.
27. У ККОЕЕ терміни вживаються в таких значеннях, зокрема:
автоматизована система комерційного обліку електричної енергії (АСКОЕ) - різновид автоматизованої системи, що складається із засобів вимірювальної техніки, а також з устаткування, що забезпечує збір, обробку, збереження та відображення інформації, засобів зв`язку та синхронізації часу, функціонально об`єднаних для забезпечення комерційного обліку електричної енергії;
агрегатор даних комерційного обліку (АДКО) - функція (роль), що виконує АКО у процесі агрегації даних комерційного обліку;
агрегація даних (агрегація) - упорядкування та об`єднання даних комерційного обліку електричної енергії окремих площадок та/або областей комерційного обліку, що здійснюється АКО з метою подальшого їх використання при здійсненні розрахунків між учасниками ринку та/або формуванні статистичної звітності;
адміністратор точок комерційного обліку (АТКО) - функція (роль), що виконує ППКО у процесі адміністрування даних щодо комерційного обліку у реєстрі точок комерційного обліку;
адміністрування точок комерційного обліку - процес реєстрації, внесення змін та видалення в базах даних точок комерційного обліку, пов`язаних засобів комерційного обліку, областей комерційного обліку та сторін;
дані комерційного обліку електричної енергії (дані комерційного обліку) - дані, отримані на основі вимірювання або розрахунковим шляхом під час здійснення комерційного обліку електричної енергії, а також дані про стан засобів комерційного обліку, що використовуються для здійснення розрахунків та проведення аналізу на ринку електричної енергії;
дистанційне зчитування лічильника електричної енергії (дистанційне зчитування лічильника) - зчитування результатів вимірювання лічильника електричної енергії (первинних даних комерційного обліку) уповноваженою стороною з використанням телекомунікаційного інтерфейсу зв`язку та технічних засобів дистанційного зчитування без фізичного доступу до лічильника електричної енергії;
замовник послуги комерційного обліку (замовник) - фізична або юридична особа, яка офіційно звернулася в письмовій (зокрема електронній) формі до ППКО про намір отримати послугу комерційного обліку;
ідентифікаційний код - код у встановленому форматі, що використовується для цілей ідентифікації суб`єкта чи об`єкта;
комерційний облік електричної енергії - сукупність процесів та процедур із забезпечення формування даних щодо обсягів виробленої, відпущеної, переданої, розподіленої, спожитої, імпортованої та експортованої електричної енергії у визначений проміжок часу з метою використання таких даних для здійснення розрахунків між учасниками ринку;
оператор даних комерційного обліку (ОДКО) - функція (роль), яку виконує постачальник послуг комерційного обліку електричної енергії у процесі надання послуг (виконання робіт) із формування та керування даними, зокрема їх обробки, перевірки, валідації, зберігання, архівування та передачі валідованих даних комерційного обліку АКО, учасникам ринку та споживачам;
основні дані - дані, необхідні для виконання процедур комерційного обліку. До таких даних належить інформація, що міститься в реєстрах щодо учасників ринку, постачальників послуг комерційного обліку електричної енергії, областей та площадок комерційного обліку, пов`язаних з ними точок комерційного обліку та ЗКО тощо;
останній день надання даних для остаточних розрахунків - день, включно до якого постачальник послуг комерційного обліку має право надіслати або виправити надіслані раніше дані, що будуть використовуватися на ринку електричної енергії для цілей остаточних розрахунків;
останній день надання даних для попередніх розрахунків - день, включно до якого ППКО має право надіслати або виправити надіслані раніше дані, які будуть використовуватися на ринку електричної енергії для цілей попередніх розрахунків;
послуги комерційного обліку електричної енергії (послуги комерційного обліку) - послуги із забезпечення комерційного обліку електричної енергії на ринку електричної енергії, що визначені Законом України "Про ринок електричної енергії";
сторона, відповідальна за точку комерційного обліку (ВТКО) - юридична або фізична особа (зокрема фізична особа-підприємець), яка відповідає за організацію комерційного обліку електричної енергії в конкретній точці комерційного обліку відповідно до цього Кодексу;
сторона, приєднана до мережі (СПМ) - юридична, фізична особа (у тому числі фізична особа-підприємець), яка має право відпускати або приймати електричну енергію до/з електричних мереж у точці комерційного обліку відповідно до укладених договорів.
28. Відповідно до п.3.1.7. Кодексу КОЕЕ АКО повинен забезпечувати оприлюднення на власному вебсайті інформації про реєстрацію чи анулювання реєстрації ППКО не пізніше наступного робочого дня з моменту її здійснення.
29. Підключення до електричних мереж та експлуатація електроустановок, призначених для передачі, розподілу, виробництва, споживання електричної енергії та зберігання енергії, без організації приладового комерційного обліку електричної енергії та реєстрації відповідних ТКО в реєстрі АКО забороняється (крім випадків, передбачених цим Кодексом) (п. 4.1.1. Кодексу КОЕЕ).
30. АКО створює і постійно підтримує функціонування реєстру ТКО, що повинен містити блоки ідентифікації, параметризації та технічний блок. Внесення змін до реєстру ТКО, зокрема реєстрація ТКО, вилучення ТКО, а також будь-які інші зміни повинні виконуватись одразу після отримання ППКО (у ролі ATKO) відповідної інформації або звернення заінтересованого учасника ринку. ППКО (у ролі ATKO) зобов`язані вносити інформацію до реєстру ТКО та вести належну документацію, у якій фіксуються підстави внесення всіх змін до реєстру ТКО, а також надавати за зверненням користувача системи відповідну інформацію, яка міститься в реєстрі ТКО. (п. 4.2.1., 4.2.6., 4.2.7. Кодексу КОЕЕ).
31. Обмін даними комерційного обліку електричної енергії між АКО, ППКО та учасниками ринку здійснюється на договірних засадах у вигляді електронних документів. Обсяг, формат та порядок обміну (передачі/отримання) даних комерційного обліку визначається регламентами та протоколами інформаційного обміну АКО, а також укладеними договорами між відповідними сторонами інформаційного обміну. Дані комерційного обліку електричної енергії надаються винятково стороні договору та в обсязі, визначеному його умовами. (п. 9.1.1., 9.1.2. Кодексу КОЕЕ).