1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду


Перейти до правової позиції

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 січня 2024 року

м. Київ

cправа № 911/266/22

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:

Бакуліна С. В. головуючий (доповідач), Кібенко О.Р., Студенець В.І.,

за участю секретаря судового засідання - Федорченка В.М.,

представників учасників справи:

ОСОБА_1 - Москаленка А.С.,

Товариства з обмеженою відповідальністю "Преміорі" - Слободяника О.П.,

ОСОБА_2 - не з`явились,

Приватного нотаріуса Білоцерківського районного нотаріального округу Київської області Савчук Наталії Іванівні - не з`явились,

розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Преміоррі ЛТД (Premiorri LTD)

на постанову Північного апеляційного господарського суду від 15.08.2023 (колегія суддів: Владимиренко С.В., Демидова А.М., Ходаківська І.П.)

за первісним позовом ОСОБА_1

до відповідачів:

1) Товариства з обмеженою відповідальністю "Преміорі";

2) Преміоррі ЛТД (Premiorri LTD),

треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача 2:

1) ОСОБА_2 ;

2) Приватний нотаріус Білоцерківського районного нотаріального округу Київської області Савчук Наталія Іванівна,

про визнання права власності на частку в статутному капіталі товариства, визначення розміру статутного капіталу товариства, визначення розмірів часток учасників товариства,

та за зустрічним позовом Преміоррі ЛТД (Premiorri LTD) (далі - Компанія Преміоррі ЛТД, англійська компанія)

до відповідачів:

1) Товариства з обмеженою відповідальністю "Преміорі" (далі - ТОВ "Преміорі", товариство);

2) ОСОБА_1,

треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача:

1) ОСОБА_2 ;

2) Приватний нотаріус Білоцерківського районного нотаріального округу Київської області Савчук Наталія Іванівна (далі - Приватний нотаріус Савчук Н.І.)

про визнання недійсними правочинів, визначення розміру статутного капіталу товариства, визначення розмірів часток учасників товариства.

СУТЬ СПОРУ

1. Англійській Компанії Преміоррі ЛТД належала частка 100% у статутному капіталі українського ТОВ "Преміорі", зареєстрованого у 2015 році. Товариство було відомим виробником гумових шин, володіло значними активами (більше 1,4 млрд грн), втім, мало невеликий статутний капітал, всього лише 500,00 грн.

2. У 2020 році Компанія Преміоррі ЛТД як єдиний учасник ТОВ "Преміорі" вирішила збільшити статутний капітал ТОВ "Преміорі" у п`ять разів (на 2 000,00 грн) за рахунок вкладу ОСОБА_1, який на момент ухвалення такого рішення взагалі не був учасником товариства. Компанія відмовилася від реалізації свого переважного права на внесення додаткового вкладу. В результаті частка англійської компанії у статутному капіталі українського товариства зменшилася зі 100% до 20%.

3. На дату ухвалення рішення про збільшення статутного капіталу (01.09.2020) єдиним учасником та директором Компанії Преміоррі ЛТД був ОСОБА_2, але одразу після цього він втратив цей статус - статус учасника 01.09.2020, а статус директора 07.09.2020 (за даними британського реєстру компаній).

4. Компанія Преміоррі ЛТД вважала такий перехід корпоративного контролю щодо ТОВ "Преміорі" рейдерським захопленням, вчиненим за зловмисною згодою між ОСОБА_2 і ОСОБА_1, і не визнавала права ОСОБА_1 як учасника товариства.

5. ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом про визначення розміру капіталу та часток учасників. Просив визнати розмір статутного капіталу 2500,00 грн і частки учасників: ОСОБА_1 - 80%, Компанія Преміоррі ЛТД - 20%. Стверджував, що він законно став учасником товариства, а у ОСОБА_2 як директора англійської компанії були всі повноваження для ухвалення відповідних рішень. Оскільки він був не лише директором, а й єдиним учасником англійської компанії, його інтереси повністю співпадали з її інтересами. ОСОБА_1 стверджував, що в подальшому мав наміри інвестувати значну суму грошей в ТОВ "Преміорі", але в будь-якому випадку суд не може оцінювати ефективність бізнес-рішень Компанії Преміоррі ЛТД чи ТОВ " Преміорі".

6. Компанія Преміоррі ЛТД звернулася із зустрічним позовом, просила визначити розмір статутного капіталу у 500,00 грн і свою частку - 100%. Стверджувала, що ОСОБА_2 був лише номінальним власником її акцій та номінальним директором, який не мав права вчиняти правочини на шкоду компанії та всупереч її інтересам. Пояснювала, що ОСОБА_2 працював юристом групи компаній "Росава" і через це був призначений номінальним учасником та директором Компанії Преміоррі ЛТД, при цьому він ніколи не здійснював реальне управління її справами. Його статус був набутий та припинений за вказівками кінцевого бенефіціарного власника. Вважала, що збільшення статутного капіталу ТОВ "Преміорі" мало за реальну мету безоплатну передачу 80% частки у статутному капіталі ОСОБА_1 (тобто, так зване "розмивання" частки Компанії Преміорі ЛТД в статутному капіталі українського товариства, зменшення її розміру зі 100% до 20% при незмінній номінальній вартості). Стверджувала, що ОСОБА_2, діючи недобросовісно і не в інтересах Компанії Преміоррі ЛТД, по суті подарував 80% належної їй частки ОСОБА_1, замаскувавши це під процедуру збільшення статутного капіталу.

7. Суд першої інстанції у позові ОСОБА_1 відмовив, а позов Компанії Преміоррі ЛТД задовольнив, визначивши розмір статутного капіталу 500,00 грн і частку Компанії Преміоррі ЛТД у 100%. Рішення суду мотивовано тим, що статутний капітал ТОВ "Преміорі" не був оплачений, відтак, його збільшення суперечить приписам закону.

8. Суд апеляційної інстанції це рішення скасував і ухвалив нове, протилежне за змістом - задовольнив позов ОСОБА_1, вважав збільшення статутного капіталу законним, визначив статутний капітал ТОВ "Преміорі" у розмірі 2 500,00 грн і, відповідно, частки учасників: ОСОБА_1 - 80%, Компанія Преміоррі ЛТД - 20%.

9. Компанія Преміоррі ЛТД звернулася з касаційною скаргою до Верховного Суду.

10. Перед Верховним Судом у цій справі постали такі питання:

- яке право підлягає застосуванню до спірних відносин з іноземним елементом; яким чином встановлюється зміст іноземного права;

- чи може бути збільшення статутного капіталу удаваним правочином, яким замасковано дарування або розмивання частки;

- чи є зменшення відносного розміру частки у статутному капіталі у відсотках даруванням частки, якщо номінальний розмір частки у гривнях не змінився;

- у яких випадках правочин може вважатися таким, що укладений не в інтересах англійської компанії; чи співпадають інтереси компанії з інтересами її єдиного учасника;

- чи може суд оцінювати економічну (фінансову) ефективність ухвалених юридичною особою бізнес- рішень та вчинених на їх виконання правочинів.

11. Верховний Суд касаційну скаргу задовольнив частково, постанову суду апеляційної інстанції скасував, а справу направив на новий розгляд до суду апеляційної інстанції.

ІСТОРІЯ СПРАВИ

Фактичні обставини справи, встановлені судами попередніх інстанцій

(а) створення ТОВ Преміорі"

12. 16.06.2015 установчі збори засновників ТОВ "Преміорі" ( ОСОБА_3 та ОСОБА_4 ) рішенням, оформленим протоколом №1, вирішили створити ТОВ "Преміорі" та затвердити статут товариства, за змістом якого:

- розмір статутного капіталу ТОВ "Преміорі" складає 500,00 грн;

- статутний капітал розділений на частки учасників таким чином: ОСОБА_3 - 250,00 грн, що складає 50% статутного капіталу; ОСОБА_4 - 250,00 грн, що складає 50% статутного капіталу (п.5.2);

- статутний капітал підлягає сплаті учасниками до закінчення першого року з дня державної реєстрації товариства (п.5.3);

- якщо учасники протягом першого року діяльності товариства не сплатять повністю своїх вкладів, товариство повинно оголосити про зменшення свого статутного капіталу і зареєструвати відповідні зміни до цього статуту у встановленому чинним законодавством порядку (п.5.4);

- учасник товариства може відступити свою частку (її частину) одному чи кільком учасникам цього ж товариства або третім особам або самому товариству, в порядку, визначеному цим статутом та чинним законодавством України (п.10.1);

- передача всієї частки третім особам можлива тільки після повного внесення вкладу учасника, який її відступає; частка учасника товариства може бути відчужена до повної її оплати лише у тій частині, в якій її уже оплачено (п.10.2).

13. 19.06.2015 відбулась державна реєстрація ТОВ "Преміорі" за реєстраційною карткою (форма 1) на проведення державної реєстрації юридичної особи, утвореної шляхом заснування нової юридичної особи, заповненою ОСОБА_3, та на підставі поданих ТОВ "Преміорі" документів.

14. 25.12.2015 загальні збори учасників ТОВ "Преміорі" рішенням, оформленим протоколом №3, вирішили погодити відступлення (продаж) учасниками товариства - ОСОБА_3 та ОСОБА_4 своїх часток у розмірі 100% статутного (складеного) капіталу товариства на користь Компанії Преміоррі ЛТД.

15. Цим протоколом вирішили перерозподілити статутний капітал ТОВ "Преміорі" таким чином: вартість частки в статутному (складеному) капіталі Компанії Преміоррі ЛТД 500,00 грн, що становить 100% статутного (складеного) капіталу товариства та має 100% голосів. Протоколом №3 також внесено відповідні зміни до статуту товариства, затверджено його нову редакцію. Протокол від 25.12.2015 №3 підписано ОСОБА_3, ОСОБА_4 та тогочасним директором Комапнії Преміоррі ЛТД ОСОБА_5 .

б) набуття Компанією Преміоррі ЛТД 100% частки у капіталі ТОВ "Преміорі"

16. 25.12.2015 ОСОБА_3 (як продавець) та Компанія Преміоррі ЛТД (як покупець) уклали договір купівлі-продажу (відступлення) частки у статутному (складеному) капіталі товариства з обмеженою відповідальністю (далі - Договір 1), за умовами якого:

- продавець зобов`язується в порядку та на умовах, визначених у цьому договорі, передати у власність покупця свою частку у статутному (складеному) капіталі ТОВ "Преміорі", вказану у п.1.3 договору, а покупець зобов`язується в порядку та на умовах, визначених у цьому договорі, прийняти та оплатити названу частку;

- статутний (складений) капітал: 500,00 грн; частка, що реалізується згідно з умовами договору: розмір 50% статутного (складеного) капіталу товариства, що становить 250,00 грн; частка у статутному (складеному) капіталі товариства належить продавцю на праві власності, що підтверджується статутом; частка у статутному (складеному) капіталі товариства сплачена продавцем повністю (п.1.2);

- відступлення частки за цим договором є чинним і покупець вважається повноправним учасником товариства з моменту державної реєстрації покупця як учасника товариства (п.2.1).

17. 25.12.2015 ОСОБА_4 (як продавець) та Компанія Преміоррі ЛТД (як покупець) уклали Договір купівлі-продажу (відступлення) частки у статутному (складеному) капіталі товариства з обмеженою відповідальністю (далі - Договір 2), за умовами якого:

- продавець зобов`язується в порядку та на умовах, визначених у цьому договорі, передати у власність покупця свою частку у статутному (складеному) капіталі ТОВ "Преміорі", вказану у п.1.3 договору, а покупець зобов`язується в порядку та на умовах, визначених у цьому договорі, прийняти та оплатити названу частку;

- статутний (складений) капітал: 500,00 грн; частка, що реалізується згідно з умовами договору: розмір 50% статутного капіталу (складеного) капіталу товариства, що становить 250,00 грн; частка у статутному (складеному) капіталі товариства належить продавцю на праві власності, що підтверджується статутом; частка у статутному (складеному) капіталі товариства сплачена продавцем повністю (п.1.2);

- відступлення частки за цим договором є чинним і покупець вважається повноправним учасником товариства з моменту державної реєстрації покупця як учасника товарситва (п.2.1).

в) статус Компанії Преміоррі ЛТД

18. Статутом Компанії Преміоррі ЛТД передбачено:

- директор компанії (в тому числі кожен заступник) повинен виконувати загальні посадові обов`язки, які визначені у розділах 171-177 Закону про компанії від 2006 року, які у будь-який час повинні виконуватися кожним директором компанії;

- кожен призначений директор повинен у будь-який час при виконанні своїх посадових обов`язків тощо: діяти в межах повноважень зареєстрованого статуту Компанії, здійснювати повноваження з дійсною метою, для якої вони були надані йому; діяти добросовісно з метою просування підтримки успіху Компанії на користь її учасників, працівників, співдружності, в яких вона була встановлена та у якій здійснюється діяльність, та з метою майбутніх добросовісних відносин між постачальниками та клієнтами, діяти розумно та сумлінно між учасниками та просувати репутацію, успіх та домовленості компанії; у випадку необхідності ухвалювати самостійні рішення; заявляти про характер та обсяг будь-якого інтересу у запропонованій транзакції або угоді із компанією, то така заява має бути вчинена шляхом письмового повідомлення до ради директорів, на зборах ради, або шляхом письмового повідомлення відповідно до розділу 184, 2006 Закону або шляхом загального повідомлення відповідно до розділу 185, 2006 Закону до моменту укладання будь-якої транзакції;

- акціонери можуть спеціальною резолюцією наказати вжити або відмовити від вжиття спеціальної дії. Жодна така спеціальна резолюція не скасовує будь-яку дію, яку директори вже зробили.

19. Відповідно до першого протоколу зборів ради директорів Компанії Преміоррі ЛТД, які відбулися 19.11.2015, пані ОСОБА_21 належало 100 акцій. Було вирішено видати Акціонерний сертифікат №1 на 100% акцій з номінальною вартістю 1,00 фунт стерлінгів.

г) збільшення статутного капіталу ТОВ "Преміорі"

20. 08.07.2020 одноособовий учасник ТОВ "Преміорі" - Компанія Преміоррі ЛТД в особі директора ОСОБА_2 рішенням №16 вирішила:

- збільшити розмір статутного капіталу ТОВ "Преміорі" на 2 000,00 грн за рахунок залучення додаткового вкладу від ОСОБА_1 ;

- Компанія Преміоррі ЛТД відмовляється від реалізації свого переважного права на внесення додаткового вкладу у межах суми збільшення статутного капіталу пропорційно його частки у статутному капіталі;

- коефіцієнт відношення суми збільшення до розміру частки учасника Компанії Преміоррі ЛТД у статутному капіталі такий: частка ОСОБА_1 у статутному капіталі ТОВ "Преміорі" після внесення ним додаткового вкладу становитиме 80% статутного капіталу (2 000,00 грн), а частка учасника Компанії Преміоррі ЛТД становитиме 20% статутного капіталу (500,00 грн);

- строк для внесення ОСОБА_1 додаткового вкладу до статутного капіталу ТОВ "Преміорі" - до 28.08.2020 включно;

- запланований розмір статутного капіталу ТОВ "Преміорі" - 2 500,00 грн;

- після внесення ОСОБА_1 додаткового вкладу до статутного капіталу ТОВ "Преміорі" у сумі та у строки, встановлені у цьому рішенні, прийняти ОСОБА_1 до складу учасників ТОВ "Преміорі".

21. 28.08.2020 ОСОБА_1 вніс до статутного капіталу ТОВ "Преміорі" додатковий вклад у розмірі 2 000,00 грн (1 070,00 грн згідно квитанції №NОX6А5141М від 28.08.2020 та 930,00 грн згідно квитанції №NОX6А5026М від 27.08.2020).

22. Відповідно до протоколу від 28.08.2020 №7 (м. Біла Церква) загальних зборів учасників Компанії Преміоррі ЛТД, по порядку денному одноособовий акціонер ОСОБА_2 прийняв рішення надати повноваження директору ОСОБА_2 приймати участь у загальних зборах учасників ТОВ "Преміорі" щодо розгляду питання про внесення змін до статуту ТОВ "Преміорі" та затвердження нової редакції статуту.

23. 01.09.2020 одноособовий учасник ТОВ "Преміорі" - Компанія Преміоррі ЛТД в особі директора ОСОБА_2 рішенням №17 вирішила:

- на виконання рішення одноособового учасника ТОВ "Преміорі" №16 від 08.07.2020 затвердити результати внесення додаткового вкладу до статутного капіталу ТОВ "Преміорі" у сумі 2 000,00 грн ОСОБА_1 ;

- затвердити розміри часток учасників ТОВ "Преміорі" та їх номінальної вартості з урахуванням фактично внесеного додаткового вкладу: частка учасника ОСОБА_1 у статутному капіталі ТОВ "Преміорі" - 80% статутного капіталу, що в грошовому еквіваленті становить 2 000,00 грн; частка учасника Компанії Преміоррі ЛТД у статутному капіталі ТОВ "Преміорі" - 20% статутного капіталу, що у грошовому еквіваленті становить 500,00 грн;

- затвердити статутний капітал ТОВ "Преміорі" у розмірі 2 500,00 грн.

24. Справжність підпису директора Компанії Преміоррі ЛТД ОСОБА_2 засвідчена Приватним нотаріусом Савчук Н.І.

25. Відповідно до протоколу від 01.09.2020 №1 позачергових загальних зборів ТОВ "Преміорі" (м. Біла Церква), на зборах були присутні учасники - Компанія Преміоррі ЛТД та ОСОБА_1, які в сукупності володіють 100% голосів, збори визнані правомочними приймати рішення.

26. До порядку денного були включені питання: (1) обрання голови та секретаря зборів, якими в результаті голосування стали ОСОБА_1 (голова) та ОСОБА_2 (секретар); (2) внесення змін до статуту ТОВ "Преміорі" та затвердження статуту у новій редакції.

27. По другому питанню порядку денного одноголосно ухвалено: у зв`язку із зміною складу учасників ТОВ "Преміорі" та розміру статутного капіталу товариства внести відповідні зміни до статуту товариства та затвердити нову редакцію.

28. Протокол підписано головою зборів ОСОБА_1 та секретарем зборів ОСОБА_2 . На протоколі позачергових загальних зборів №1 приватний нотаріус Білоцерківського міського нотаріального округу Київської області Дерун Анатолій Андрійович здійснив запис, відповідно до якого засвідчено справжність підпису ОСОБА_1 та ОСОБА_2 . Особу голови та секретаря зборів, які підписали документ встановлено, їх дієздатність перевірено. Вказано, що факти, що зазначені у цьому документі нотаріусом не перевірялись. Наявна відмітка про реєстрацію в реєстрі за №1931, 1932.

29. Відповідно до даних про хронологію реєстраційних дій, що наявні у відомостях з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (далі - ЄДР) (витяг №189696291232) 01.09.2020 о 18:36:23 відбулась державна реєстрація змін до відомостей про юридичну особу ТОВ "Преміорі" за номером 1003531070012007391, а саме: зміна розміру статутного (складеного) капіталу (пайового фонду) юридичної особи. Зміна складу засновників (учасників) або зміна відомостей про засновників (учасників) юридичної особи.

30. Зміни до установчих документів були зареєстровані в державному реєстрі 02.09.2020 о 16:53:53 за номером 1003531070013007391.

д) Припинення статусу ОСОБА_2 як директора та учасника Компанії Преміоррі ЛТД

31. З 12.08.2020 по 02.09.2020 відбувалося листування стосовно діяльності та реєстраційних дій відносно Компанії Преміоррі ЛТД між особами ( ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_22).

32. 01.09.2020 до електронного реєстру Реєстраційної Палати Великобританії (Companies House) (https://www.gov.uk) щодо Компанії Преміоррі ЛТД внесені наступні відомості:

- 14:10:35 відповідно до форми PSC01(ef) було внесено повідомлення про фізичну особу зі значним контролем на ім`я пан ОСОБА_12 ;

- 14:15:34 відповідно до форми PSC08(ef) зареєстровано заяву про повідомлення особи зі значним контролем;

- 14:15:56 відповідно до форми AD01(ef) відбулася зміна юридичної адреси компанії;

- 14:19:55 відповідно до форми PSC09(ef) внесено заяву про відкликання особи зі значним контролем;

- 15:47:14 відповідно до форми PSC07(ef) сформовано повідомлення про припинення статусу ОСОБА_2 як особи, що здійснює значний контроль компанії.

33. 02.09.2020 о 00:30:02 до електронного реєстру внесено форму AP01(ef), яка датована 01.09.2020 про призначення директора.

34. 07.09.2020 о 13:15:01 створено форму TM01(ef) про припинення повноважень ОСОБА_2 як директора Компанії Преміоррі ЛТД. Дата припинення є 01.09.2020, але для реєстрації в електронному форматі отримано 07.09.2020. Відповідно до форми CS01(ef) внесено заяву про підтвердження (дата та час створення цієї форми: 07.09.2020 о 14:26:00).

35. Припинення повноважень ОСОБА_2, як директора Компанії Преміоррі ЛТД відповідно до форми TM01(ef) відбулось 07.09.2020 о 13:15:01. Втрата статусу особи, що має значний контроль відбулось 01.09.2020.

Короткий зміст позовних вимог

36. 07.02.2022 ОСОБА_1 звернувся до Господарського суду Київської області із позовом до ТОВ "Преміорі" та Компанії Преміоррі ЛТД про:

- визнання права власності за ним на частку у статутному капіталі ТОВ "Преміорі" у розмірі 2 000,00 грн, що становить 80% статутного капіталу;

- визначення розміру статутного капіталу ТОВ "Преміорі" у розмірі 2 500,00 грн;

- визначення розмірів часток учасників ТОВ "Преміорі", а саме: частка ОСОБА_1 складає 2 000,00 грн, що становить 80% статутного капіталу, частка Компанії Преміоррі ЛТД складає 500,00 грн, що становить 20% статутного капіталу.

37. В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 вказав, що:

- ОСОБА_1 є учасником ТОВ "Преміорі" із часткою у статутному капіталі у розмірі 80% та є директором вказаного товариства відповідно до рішень одноосібного учасника ТОВ "Преміорі" - Компанії Преміоррі ЛТД в особі його єдиного акціонера та директора ОСОБА_2 від 08.07.2020 №16, від 01.09.2020 №17 та рішення позачергових загальних зборів учасників ТОВ "Преміорі", оформленого протоколом від 01.09.2020 №01, рішення загальних зборів учасників ТОВ "Преміорі", оформленого протоколом від 14.04.2021; відомості про зазначене внесено до ЄДР;

- Компанія Преміоррі ЛТД не визнає вказану обставину - право ОСОБА_1 на частку у статутному капіталі та корпоративні права, про що свідчить оскарження останнім реєстраційних дій з посиланням на припинення повноважень ОСОБА_2 як директора Компанії Преміоррі ЛТД з 01.09.2020.

38. Компанія Преміоррі ЛТД звернулася до Господарського суду Київської області із зустрічним позовом до ТОВ "Преміорі", ОСОБА_1 про:

- визнання недійсним правочину щодо збільшення розміру статутного капіталу ТОВ "Преміорі" на 2 000,00 грн за рахунок долучення додаткового вкладу до статутного капіталу від ОСОБА_1 ;

- визначення розміру статутного капіталу ТОВ "Преміорі" у розмірі 500,00 грн, що становить 100% статутного капіталу ТОВ "Преміорі";

- визначення розміру частки Компанії Преміоррі ЛТД як одноособового учасника ТОВ "Преміорі" у статутному капіталі останнього у розмірі 500,00 грн, що становить 100% статутного капіталу ТОВ "Преміорі".

39. Позовні вимоги за зустрічним позовом обґрунтовані тим, що:

- станом на 01.09.2020 повноваження ОСОБА_2 як директора Компанії Преміоррі ЛТД були припинені, що підтверджується формою PSCO07 (ef) про припинення статусу ОСОБА_2, формою PSCO01 (ef), за якою фізичною особою, яка здійснює значний контроль Компанії Преміоррі ЛТД є ОСОБА_23 (громадянство Велика Британія), формою ТМ01 (ef) про припинення статусу ОСОБА_2 з 01.09.2020, формою АР01 (ef), за якою директором Компанії Преміоррі ЛТД призначено ОСОБА_13 (громадянство Велика Британія), з підтвердженням того, що вказана особа погодилася виконувати обов`язки директора;

- отже, рішення щодо збільшення статутного капіталу, затвердження нової редакції статуту ТОВ "Преміорі" прийнятті неуповноваженими на це особами, за відсутності кворуму, чим було порушено права позивача за зустрічним позовом, оскільки останній втратив 100% статутного капіталу та вирішальний вплив на ТОВ "Преміорі";

- недобросовісними є дії ОСОБА_2 та його зловмисна змова із ОСОБА_1, оскільки такі дії були вчинені всупереч інтересам Компанії Преміоррі ЛТД та є порушенням вимог ч.3 ст.92 Цивільного кодексу України (далі - ЦК); такі дії суперечили інтересам компанії та завдали їй пряму шкоду, адже остання без жодної розумної компенсації втратила 80% корпоративних прав на ТОВ "Преміорі", статус одноособового учасника та прямий вирішальний вплив на товариство.

Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій

40. Господарський суд Київської області рішенням від 21.04.2023 у задоволенні первісного позову відмовив повністю, зустрічний позов задовольнив частково: визначив розмір статутного капіталу ТОВ "Преміорі" у розмірі 500,00 гривень, що становить 100% статутного капіталу ТОВ "Преміорі"; визначив розмір частки Компанії Преміоррі ЛТД як одноособового учасника ТОВ "Преміорі" у статутному капіталі ТОВ "Преміорі" у розмірі 500,00 гривень, що становить 100% статутного капіталу ТОВ "Преміорі", у решті вимог зустрічного позову відмовив.

41. Рішення суду першої інстанції мотивоване таким:

- задоволення позовних вимог про визнання права власності або визнання недійсними рішень не відповідає належному та ефективному способу захисту порушеного права та не забезпечує можливість його поновлення; суд не вбачає за доцільне надавати правову оцінку окремим аргументам представників сторін щодо відступлення від правових висновків Верховного Суду, що висловлені в контексті необхідності задоволення вимоги первісної позовної заяви про визнання права власності та зустрічної позовної заяви про визнання недійсними правочинів; суд відмовляє в цій частині вимог первісного та зустрічного позовів з огляду на обраний позивачами спосіб захисту, який з огляду на правові позиції Верховного Суду не відновить порушеного права жодної зі сторін;

- вимоги первісної позовної заяви про визначення розміру статутного капіталу ТОВ "Преміорі", розмірів часток та аналогічні за змістом вимоги зустрічного позову є такими, що призводять до ефективного відновлення прав заявників та є належним способом захисту своїх корпоративних прав;

- якщо все ж взяти до уваги відомості з електронного ресурсу Реєстраційної Палати Великобританії, припинення повноважень ОСОБА_2 як директора Компанії Преміоррі ЛТД відповідно до форми TM01(ef) відбулось 07.09.2020 о 13:15:01; втрата статусу особи, що має значний контроль відбулась 01.09.2020, водночас, особа, що має значний контроль не є тотожним терміном до директора компанії;

- ані позивач за первісним позовом, ані позивач за зустрічним позовом, ані третя особа ОСОБА_2 не надали доказів, які б могли ясно і безсумнівно визначити обсяг прав ОСОБА_2 в Компанії Преміоррі ЛТД станом на 01.09.2020 щодо відчуження корпоративних прав компанії на частку у статутному капіталі ТОВ "Преміорі" позивачу за первісним позовом шляхом прийняття рішень про збільшення статутного капіталу;

- суд приймає до уваги наявність у ОСОБА_2 як представника одноосібного учасника ТОВ "Преміорі" мотивів саме для залучення додаткових інвестицій; суд не повинен занадто втручатися у діяльність компанії та визначати доцільність чи недоцільність рішень, якщо особа, що мала достатній обсяг повноважень вирішила діяти певним чином;

- суд, відповідно до заявлених у первісному та зустрічному позовах вимог, перевіряє законність проведення процедури збільшення розміру статутного капіталу, без урахування наявності потреби у цьому;

- надані до суду матеріали реєстраційної справи не містять жодних відомостей про те, що статутний капітал ТОВ "Преміорі" був сформований у обсязі 500,00 грн станом на дату прийняття рішення про його збільшення та на дату затвердження результатів внесення суми в 2 000,00 грн ОСОБА_1 до статутного капіталу ТОВ "Преміорі";

- статутний капітал ТОВ "Преміорі" у розмірі 500,00 грн не був сформований станом на момент прийняття спірних рішень щодо збільшення розміру статутного капіталу за рахунок внеску особи, яка не є учасником товариства;

- відомості, викладені в договорах купівлі-продажу часток від 25.12.2015, щодо того, що відчужені частки сплачені продавцем, не беруться до уваги, оскільки жодних доказів цього відомості реєстраційної справи не містять, так само як і договори не містять жодних посилань на докази, якими підтверджується факт сплати учасником, що продає частку, розміру вказаної частки до статутного капіталу товариства;

- учаснику, який повністю вніс свій вклад, видається свідоцтво товариства (ст.52 Закону "Про господарські товариства", чинного на момент створення ТОВ "Преміорі"); Договори купівлі-продажу не містять посилань на вказані свідоцтва;

- у період між прийняттям рішень №16 від 08.07.2020 та №17 від 01.09.2020 ОСОБА_2, навіть маючи відповідний обсяг повноважень у Компанії Преміоррі ЛТД, задля проведення процедури збільшення розміру статутного капіталу ТОВ "Преміорі", перерозподілу розміру часток шляхом зменшення обсягу корпоративних прав Компанії Преміоррі ЛТД мав би переконатися, що законодавство України дозволяє проводити таку процедуру; так само і позивач за первісним позовом, ідучи на угоду з набуття корпоративних прав у ТОВ "Преміорі" повинен був врахувати всі ризики оформлення рішення про зменшення обсягу прав Компанії Преміоррі ЛТД на ТОВ "Преміорі" до 20% за відсутності відомостей та доказів про сформованість статутного капіталу ТОВ "Преміорі", що ставиться чинним законодавством у пряму залежність із можливістю вчинення таких дій;

- всі дії, вчинені одноосібним учасником ТОВ "Преміорі" - Компанією Преміоррі ЛТД щодо збільшення статутного капіталу ТОВ "Преміорі" за рахунок додаткового вкладу, не породжують для ТОВ "Преміорі" жодних правових наслідків в силу прямої заборони, що міститься в ст.16 Закону "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю" (далі - Закон "Про ТОВ та ТДВ"), позаяк статутний капітал ТОВ "Преміорі" в обсязі 500,00 грн станом на момент проведення такого збільшення сформований не був, що підтверджується та не спростовується матеріалами реєстраційної справи ТОВ "Преміорі";

- статутний капітал ТОВ "Преміорі" станом на момент прийняття рішення у справі становить 500,00 грн, є несформованим та, враховуючи відомості з ЄДР станом на момент, що передує внесенню відомостей про зміну розміру статутного капіталу та часток у розмірі 100%, належить нерезиденту Компанії Преміоррі ЛТД.

42. Північний апеляційний господарський суд постановою від 15.08.2023 рішення Господарського суду Київської області від 21.04.2023 скасував та ухвалив нове, яким позовні вимоги за первісним позовом задовольнив частково: визначив розмір статутного капіталу ТОВ "Преміорі" у розмірі 2 500,00 грн, що становить 100%, визначив розмір часток: ОСОБА_1 у статутному капіталі ТОВ "Преміорі" на суму 2 000,00 грн, що становить 80% статутного капіталу ТОВ "Преміорі", та Компанії Преміоррі ЛТД у статутному капіталі ТОВ "Преміорі" на суму 500,00 грн, що становить 20% статутного капіталу ТОВ "Преміорі", у решті позовних вимог за первісним позовом відмовив; у задоволенні зустрічного позову відмовив повністю.

43. Постанова суду апеляційної інстанції мотивована, зокрема, таким:

1) припинення повноважень ОСОБА_2, як директора Компанії Преміоррі ЛТД відповідно до форми TM01(ef) відбулось 07.09.2020 о 13:15:01, а втрата статусу особи, що має значний контроль відбулась 01.09.2020; втрата статусу особи, яка має значний контроль не свідчить про автоматичне припинення повноважень призначеного директора компанії;

2) щодо вимог за первісним позовом:

- статутний капітал ТОВ "Преміорі" був сформований 100% у розмірі 500,00 грн на момент укладення 25.12.2015 Компанією Преміоррі ЛТД договорів купівлі-продажу (відступлення) часток ОСОБА_3 та ОСОБА_4, у розмірі 50% кожна у статутному капіталі товариства, внаслідок чого Компанія Преміоррі ЛТД стала одноосібним власником ТОВ "Преміорі", якому належало 100% статутного капіталу ТОВ "Преміорі", про що зазначено у рішенні загальних зборів учасників ТОВ "Преміорі", оформленому протоколом №3 від 25.12.2015, та у статуті товариства, затвердженому вказаним рішенням; це спростовує висновки суду першої інстанції про те, що статутний капітал ТОВ "Преміорі" у розмірі 500,00 грн не був сформований станом на момент приймання спірних рішень щодо збільшення розміру статутного капіталу за рахунок внеску особи, яка не є учасником товариства;

- сформованість статутного капіталу підтверджена наявними матеріалами реєстраційної справи ТОВ "Преміорі", зокрема, договорами купівлі-продажу (відступлення) частки у статутному (складеному) капіталі товариства від 25.12.2015, укладеними на підставі ч.3 ст.147, статей 655, 658 ЦК, ч.4 ст.53 Закону "Про господарські товариства" (в редакціях чинних на момент укладення правочинів) між Компанією Преміоррі ЛТД та ОСОБА_3, ОСОБА_4, які є правомірними в силу ст.204 ЦК; тому наявні підстави для часткового задоволення позовних вимог за первісним позовом;

- позовна вимога про визнання права власності на частку у статутному капіталі товариства не відповідає належним та ефективним способам захисту, оскільки її задоволення не може бути підставою для внесення змін до ЄДР; за таких обставин, позовна вимога за первісним позовом про визнання за позивачем права власності на частку у статутному капіталі ТОВ "Преміорі" у розмірі 2 000,00 грн задоволенню не підлягає;

3) щодо вимог за зустрічним позовом:

- позивач за зустрічним позовом не навів та не довів наявності підстав для визнання недійсними рішень загальних зборів учасників (акціонерів, членів) юридичної особи, що є підставою для відмови у задоволенні зустрічного позову в цій частині;

- посилання на те, що спірні рішення приймались неуповноваженими на це особами за відсутності кворуму, документально не підтверджені;

- стосовно повноважень ОСОБА_2, то станом на дати прийняття спірних рішень він був директором Компанії Преміоррі ЛТД та діяв в межах наданих йому повноважень, а втрата статусу значного контролю не свідчить про автоматичне припинення повноважень призначеного директора компанії;

- позовні вимоги про визначення розміру статутного капіталу ТОВ "Преміорі" та визначення розміру частки Компанії Преміоррі ЛТД як одноособового учасника ТОВ "Преміорі" задоволенню не підлягають, враховуючи встановлені обставини справи та часткове задоволення позовних вимог за первісним позовом.

Короткий зміст вимог та доводів касаційної скарги, відзиву на касаційну скаргу, інших заяв учасників справи

44. Компанія Преміоррі ЛТД звернулася до Верховного Суду з касаційною скаргою, в якій просила скасувати постанову Північного апеляційного господарського суду від 15.08.2023 повністю і залишити в силі рішення Господарського суду Київської області від 21.04.2023 у справі №911/266/22.

45. Скаржник як на підставу касаційного оскарження посилається на пункти 1 та 3 ч.2 ст.287 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК) та вказує, що:

- суд апеляційної інстанції не врахував висновок Верховного Суду, викладений у постанові від 01.10.2019 у справі №909/1294/15, щодо застосування статей 147, 717, 719 ЦК та ст.53 Закону "Про господарські товариства"; вирішуючи спір про законність/незаконність безоплатного відчуження ОСОБА_2 від імені Компанії Преміоррі ЛТД частки у статутному капіталі ТОВ "Преміорі" ОСОБА_1 згідно ст.21 Закону "Про ТОВ та ТДВ" суд апеляційної інстанції неправильно застосував вимоги статей 717, 719 ЦК, та не визнав вказаний договір нікчемним через недодержання письмової форми;

- відсутній висновок Верховного Суду щодо питання застосування положень ч.1 ст.232 ЦК в частині визначення критеріїв визнання судом недійсними правочинів, вчинених внаслідок зловмисної домовленості представника однієї сторони з другою стороною у випадках, коли такі правочини суперечать принципам розумності та добросовісності дій директора як представника товариства, за умови відсутності будь-яких розумних пояснень та доказів зворотного.

46. Компанія Преміоррі ЛТД у касаційній скарзі також зазначає:

- у рішенні №17 вказана недостовірна інформація, що ОСОБА_2 станом на 01.09.2020 продовжував обіймати посаду директора Компанії Преміоррі ЛТД, оскільки повноваження ОСОБА_2 як директора припинились з 01.09.2020;

- відбулося недобросовісне та нерозумне безоплатне відчуження ОСОБА_2 як директором Компанії Преміоррі ЛТД частки компанії у ТОВ "Преміорі" розміром 80%, внаслідок чого Компанія Преміоррі ЛТД незаконно позбавлена своєї частки 100% статутного капіталу ТОВ "Преміорі" та втратила вирішальний вплив на товариство;

- у разі відчуження частки особа набуває права на частку внаслідок укладення правочину з учасником товариства, а не внаслідок його прийняття до складу учасників товариства загальними зборами чи державної реєстрації відповідних змін; включення такого учасника до складу учасників товариства на підставі рішення загальних зборів учасників товариства та державна реєстрація відповідних змін до статуту є діями на виконання договору щодо відчуження частки учасником товариства, що відповідає висновкам, викладеним у постанові Великої Палати Верховного Суду від 01.10.2019 у справі №909/1294/15;

- суд апеляційної інстанції не спростував визнане судом першої інстанції тлумачення дій сторін як таких, що передбачали безоплатний перехід до ОСОБА_1 частки в статутному капіталі ТОВ "Преміорі" у розмірі 80% (дарування), яке не відповідає принципам справедливості та пропорційності, адже створює істотний економічний дисбаланс для Компанії Преміоррі ЛТД; безоплатна передача є вочевидь економічно недоцільною дією, вона позбавляє позивача права власності на частку 80% у товаристві;

- щодо припинення повноважень ОСОБА_2 як директора Компанії Преміоррі ЛТД з 01.09.2020, про що свідчать відомості з офіційного ресурсу Реєстраційної Палати Великобританії щодо Компанії Преміоррі ЛТД: 01.09.2020 о 14:10:35 до електронного реєстру внесені відомості про фізичну особу зі значним контролем на ім`я пан ОСОБА_12, о 15:47:14 сформовано повідомлення про припинення статусу ОСОБА_2 як особи, що здійснює значний контроль компанії; 02.09.2020 о 00:30:02 до електронного реєстру внесено форму про призначення директора; 07.09.2020 о 13:15:01 створено форму про припинення повноважень ОСОБА_2 як директора Компанії Преміоррі ЛТД, дата припинення з 01.09.2020, але для реєстрації в електронному форматі отримано 07.09.2020;

- висновки суду про припинення повноважень ОСОБА_2 як директора Компанії Преміоррі ЛТД ґрунтуються на неправильному застосуванні норм матеріального права (ст.29 Закону "Про міжнародне приватне право", частин 1, 2 ст.10 Закону "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" (далі - Закон про державну реєстрацію), ст.204 ЦК, ст.11 ГПК), а не на правильній чи неправильній оцінці доказів, яка в цьому випадку фактично не могла здійснюватися;


................
Перейти до повного тексту