ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 травня 2024 року
м. Київ
Справа № 727/7498/23
Провадження № 51-5803км 23
Верховний Суд колегією суддів Третьої судової палати Касаційного кримінального суду у складі:
головуючого ОСОБА_1,
суддів ОСОБА_2, ОСОБА_3,
за участю:
секретаря судового засідання ОСОБА_4,
прокурора ОСОБА_5,
адвоката (відеоконференція) ОСОБА_6,
розглянув у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу ОСОБА_7 на ухвалу Чернівецького апеляційного суду від 09 серпня 2023 року про повернення апеляційної скарги.
Зміст судових рішень і встановлені судами першої та апеляційної інстанцій обставини
Ухвалою слідчого судді Шевченківського районного суду м. Чернівці від 27 липня 2023 рокувідмовлено у задоволенні скарги ОСОБА_7 на бездіяльність П`ятого слідчого відділу (з дислокацією у м. Чернівці) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Хмельницькому, щодо невнесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Суддя Чернівецького апеляційного суду ухвалою від 09 серпня 2023 року апеляційну скаргу ОСОБА_7 повернув на підставі п. 4 ч. 3 ст. 399 КПК України.
В обґрунтування свого висновку суддя апеляційного суду вказав, що ОСОБА_7 27.07.2023 брав участь у судовому засіданні під час розгляду його скарги на бездіяльність П`ятого слідчого відділу (з дислокацією у м. Чернівці) ТУ ДБР щодо невнесення відомостей до ЄРДР.
Ухвала слідчого судді від 27 липня 2023 року ОСОБА_7 була вручена 28 липня 2023 року, про що останній сам зазначає у своїй апеляційній скарзі, а, отже, строк на апеляційне оскарження ухвали останнім обчислюється саме з цієї дати.
Тому кінцевою датою подання апеляційної скарги для нього є 02 серпня 2023 року. Однак, як указав апеляційний суд, ОСОБА_7 апеляційну скаргу на вказану ухвалу подав через поштове відділення лише 04 серпня 2023 року. У зв`язку з цим суддя апеляційного суду дійшов висновку, що вона подана поза межами встановленого строку на апеляційне оскарження ухвали слідчого судді.
Вимоги касаційної скарги та узагальнені доводи особи, яка її подала
У касаційній скарзі ОСОБА_7, посилаючись на істотне порушення вимог кримінального процесуального закону, просить скасувати ухвалу апеляційного суду про повернення апеляційної скарги і призначити новий розгляд у суді апеляційної інстанції.
Стверджує, що він ухвалу слідчого судді Шевченківського районного суду м. Чернівці від 27 липня 2023 року отримав 28 липня 2023 року й у той же день подав апеляційну скаргу, тому вважає безпідставним висновок апеляційного суду, що ним був пропущений п`ятиденний строк на подання апеляційної скарги на ухвалу слідчого судді Шевченківського районного суду м. Чернівці від 27 липня 2023 року.
Позиції учасників судового провадження
Адвокат ОСОБА_6 підтримала подану касаційну скаргу.
Прокурор також вважав, що доводи касаційної скарги є обґрунтованими, й скарга має бути задоволена.
Мотиви Суду
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 438 КПК України, підставою для скасування або зміни судових рішень при розгляді справи в суді касаційної інстанції є істотне порушення вимог кримінального процесуального закону. При цьому істотними порушеннями вимог кримінального процесуального закону є такі порушення вимог цього Кодексу, які перешкодили чи могли перешкодити суду ухвалити законне та обґрунтоване судове рішення (ч. 1 ст. 412 КПК).
Згідно з положеннями ст. 370 і ч. 2 ст. 418 КПК України ухвала суду апеляційної інстанції повинна бути законною, обґрунтованою і вмотивованою. Вмотивованим є рішення, в якому наведені належні і достатні мотиви та підстави його ухвалення.
Доступ до правосуддя є одним із основоположних принципів верховенства права, гарантованим Конституцією та законами України (ч. 2 ст.55, п. 8 ч. 2 ст. 129 Конституції України, ст. 7, ч. 6 ст. 9, ст. 24 КПК України).
Забезпечення права на апеляційний перегляд справи є однією з основних засад судочинства (п. 8 ч. 3ст. 129 Конституції України, ст. 14 Закону України від 02 червня 2016 року "Про судоустрій і статус суддів").
Згадані правові норми конкретизовано в пунктах 1, 2 та 17 статті 7 КПК України, де вказано, що зміст і форма кримінального провадження повинні узгоджуватися із загальними засадами кримінального провадження і, зокрема, із забезпеченням права на оскарження процесуальних рішень, дій чи бездіяльності.
Відповідно до ст. 24 КПК України кожному гарантується право на оскарження процесуальних рішень, дій чи бездіяльності суду, слідчого судді, прокурора, слідчого в порядку, передбаченому цим Кодексом. Гарантується право на перегляд вироку, ухвали суду, що стосується прав, свобод чи інтересів особи, судом вищого рівня в порядку, передбаченому зазначеним Кодексом, незалежно від того, чи брала така особа участь у судовому розгляді.