ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 травня 2024 року
м. Київ
cправа № 914/2469/22
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду: Краснова Є. В. - головуючого, Мачульського Г. М., Рогач Л. І.,
секретаря судового засідання - Денисевича А. Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу фізичної особи-підприємця Крик Ярослави Андріївни на постанову Західного апеляційного господарського суду від 02.10.2023 (колегія суддів: Скрипчук О. С., Матущак О. І., Плотніцький Б. Д.) та рішення Господарського суду Львівської області від 04.04.2023 (суддя Трускавецький В. П.)
у справі за позовом фізичної особи-підприємця Крик Ярослави Андріївни до Управління комунальної власності Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача: 1) Львівське комунальне підприємство "Хуторівка", 2) Львівська муніципальна бібліотека, про визнання незаконним та скасування наказу, зобов`язання прийняти рішення про оголошення аукціону на продовження договору оренди,
за участю представників:
відповідача - Григорович Р. Р.,
ВСТАНОВИВ:
Короткий зміст позовних вимог
1. Фізична особа-підприємець Крик Я. А. (далі - ФОП) звернулася до суду з позовом до Управління комунальної власності Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради (далі - Управління), треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача: Львівське комунальне підприємство "Хуторівка" (далі - ЛКП "Хуторівка") та Львівська муніципальна бібліотека (далі - Бібліотека), в якому просила визнати незаконним і скасувати наказ відповідача від 18.11.2021 № 605-О "Про відмову у продовженні договору оренди" та зобов`язати його прийняти рішення про оголошення аукціону на продовження договору оренди щодо нежитлового приміщення, що знаходиться за адресою: вул. Хуторівка, 24 (перший поверх, площею 58,3 кв. м, індекси приміщень 15а, 16а, 16а-1, 16а-2), м. Львів.
2. На обґрунтування позовних вимог ФОП послався на повідомлення 08.11.2021 орендодавця про свій намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди нерухомого майна від 26.02.2019 на новий строк терміном на п`ять років після його закінчення 25.02.2022, що було останнім проігноровано, оскільки відповідач видав названий вище наказ, який, на думку ФОП, не відповідає вимогам статей 7, 18, 19 Закону України "Про оренду державного та комунального майна".
Фактичні обставини справи, встановлені судами
3. 26.02.2019 Управління як орендодавець і ФОП як орендар уклали договір оренди нерухомого майна (будівель, споруд, приміщень) № С-11706-19, предметом якого є приміщення, розташоване за названою вище адресою, з цільовим призначенням - для перукарні, терміном до 25.02.2022.
4. Сторони домовилися про те, що орендар, який належно виконує свої обов`язки, після спливу строку договору має переважне право перед іншими особами на укладення його на новий строк, при цьому повинен повідомити про це орендодавця до спливу строку договору шляхом звернення із заявою (пункт 4.5 договору).
5. 30.04.2021 Управління як орендодавець, Центральна бібліотечна система для дорослих м. Львова як орендар, ЛКП "Хуторівка" як балансоутримувач уклали договір оренди нерухомого майна, що належить до комунальної власності, № С-12341-21, предметом якого є нежитлові приміщення першого поверху під індексами 1 - 15 загальною площею 307,8 кв. м, розташовані за адресою: м. Львів, вул. Хуторівка 24, строком до 29.04.2024.
6. 27.10.2021 Централізована бібліотечна система для дорослих м. Львова звернулася з листом № 159-1 до Управління, в якому повідомила, що з метою реалізації грантового проекту "Lviv FashionHub створення FabLab та підтримки підприємництва у креативних сферах" у співпраці з Міністерством закордонних справ Республіки Польща у межах програми "Польська допомога за ради розвитку" існує гостра потреба додаткових приміщень будівлі за названою вище адресою. Просила не продовжувати названий вище договір оренди з ФОП, оскільки ці приміщення потрібні для власних потреб бюджетної установи.
7. 08.11.2021 позивач у системі "Прозорро продажі" зареєстрував заяву на продовження шляхом проведення аукціону договору оренди від 26.02.2019 № С-11706-19 об`єкта, що знаходиться за адресою: м. Львів, вул. Хуторівка 24 та перебуває на балансі ЛКП "Хуторівка", загальною площею 58,3 кв. м на термін п`ять років.
8. 18.11.2021 за наслідком розгляду цієї заяви, зважаючи на звернення Централізованої бібліотечної системи для дорослих м. Львова від 27.10.2021, Управління видало наказ № 605-О "Про відмову у продовженні договору оренди". Також, указавши на відсутність звіту про оцінку відповідно до статей 7, 19 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", відмовило ФОП у продовженні договору оренди від 26.02.2019 № С-11706-19.
9. ЛКП "Хуторівка" звернулося до Управління з листом від 03.02.2022 № 56, в якому просило не продовжувати договору оренди з ФОП у зв`язку з реалізацією міжнародного грантового проекту, з метою розширення та ревіталізації простору бібліотеки-філії № 33 Централізованої бібліотечної системи для дорослих м. Львова.
10. 03.02.2022 Управління надіслало листа № 4-2703-3720 Голові районної адміністрації про розгляд можливості приєднання до бібліотеки приміщення ЛКП "Хуторівка", Головного управління національної поліції у Львівської області, ФОП.
11. 22.03.2022 Управління повідомило ФОП про припинення договірних відносин у зв`язку із закінченням 25.02.2022 терміну дії договору оренди.
12. 21.06.2022 Львівська міська рада прийняла рішення № 549 "Про вирішення питання балансового обліку нежитлових приміщень на вул. Хуторівці, 24" про передачу з балансу ЛКП "Хуторівка" на баланс Центральної бібліотечної системи для дорослих м. Львова нежитлових приміщень, розташованих на вул. Хуторівці, 24 у м. Львові, а саме: перший поверх індекси/літера приміщень: 1б-15б, загальною площею 307,8 кв. м, 15а, 16а, 16а-1, 16а-2 загальною площею 58,3 кв. м та 3а, 4а загальною площею 30,9 кв. м.
13. 06.12.2022 Львівська міська рада прийняла ухвалу № 2656 "Про включення до переліку другого типу та надання в оренду нежитлових приміщень на вул. Хуторівці, 24" про включення до переліку другого типу нежитлових приміщень першого поверху під індексами 15а, 16а, 16а-1, 16а-2 загальною площею 58,3 кв. м на вул. Хуторівці, 24 у м. Львові. Як додаткову умову договору оренди визначено цільове призначення об`єкта - для розміщення установи, діяльність якої фінансується за рахунок місцевого бюджету, терміном на п`ять років без права передачі в суборенду.
14. 13.12.2022 Управління як орендодавець, Центральна бібліотечна система для дорослих м. Львова як орендар і балансоутримувач уклали договір оренди нерухомого майна, що належить до комунальної власності, № С-13241-22 (5-А), до 13.12.2027 включно, предметом якого є нежитлові приміщення першого поверху під індексами 15а, 16а, 16а-1, 16а-2 загальною площею 58,3 кв. м, розташовані на вул. Хуторівці, 24 у м. Львові.
15. Спір у цій справі виник у зв`язку з відмовою Управління у продовженні договору нерухомого майна (будівель, споруд, приміщень) від 26.02.2019 № С-11706-19.
Короткий зміст рішень судів попередніх інстанцій
16. 04.04.2023 Господарський суд Львівської області ухвалив рішення, залишене без змін постановою Західного апеляційного господарського суду від 02.10.2023, про відмову у позові.
17. Судові рішення мотивовані обґрунтованістю відмови відповідача від продовження договірних відносин у зв`язку з потребою використання цієї будівлі бюджетною організацією, яка в ній розміщена. Разом з тим, зауважили на відсутність необхідності звіту про оцінку об`єкта, який вимагається лише у випадку, коли такий договір продовжується у порядку частини другої статті 18 Закону України від 03.10.2019 № 157-ІX "Про оренду державного та комунального майна" без проведення аукціону, тоді як цей договір не міг бути продовжений без проведення аукціону. Суди не знайшли підтверджень посиланням позивача щодо незаконності спірного наказу.
Короткий зміст касаційної скарги
18. ФОП оскаржила ці судові рішення і в касаційній скарзі просить їх скасувати та ухвалити нове - про задоволення позову.
19. Визначаючи підставою касаційного оскарження пункт 3 частини другої статті 287 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України), ФОП зазначає про відсутність висновку Верховного Суду щодо питання застосування пункту 2 частини першої статті 7, частини першої статті 18, абзацу 1 частини першої статті 19 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", пункту 144 Порядку передачі в оренду державного та комунального майна, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2020 № 483, та статей 7, 80, 86, 118, 210 цього ж Кодексу у подібних правовідносинах.
Узагальнений виклад позицій інших учасників справи
20. Відзиву на касаційну скаргу від інших учасників не надійшло.
Позиція Верховного Суду
21. Спір виник у зв`язку із наявністю чи відсутністю правових підстав для визнання незаконним та скасування рішення Управління про відмову у продовженні договору оренди, оформленого наказом від 18.11.2021, а також зобов`язання прийняти рішення про оголошення аукціону на продовження договору оренди.
22. У цій справі суд апеляційної інстанції встановив законність рішення Управління про відмову у продовженні договору оренди, оформленого наказом від 18.11.2021 № 605-О, у зв`язку з потребою використання цієї будівлі бюджетною організацією, яка в ній розміщена.
23. Відповідно до пункту 2 частини першої статті 7 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" підставою для відмови у включенні майна до одного з Переліків або виключення майна із одного з Переліків є обґрунтовані власні потреби уповноваженого органу управління та/або балансоутримувача, або потреби іншої бюджетної установи, що розміщена в будівлі, споруді, їх окремій частині.
24. Згідно з приписами частин першої, третьої, четвертої та шостої статті 18 Закону України від 03.10.2019 "Про оренду державного та комунального майна", введеного в дію 01.02.2020, який відповідно до Прикінцевих та перехідних положень застосовується до цих правовідносин, продовження договорів оренди здійснюється за результатами проведення аукціону, крім випадків, передбачених частиною другою цієї статті; договори оренди можуть бути продовжені на той самий строк, на який вони були укладені, на підставі заяви орендаря про продовження договору, поданої орендодавцю не пізніше ніж за три місяці до закінчення строку дії договору оренди. Рішення про продовження договору оренди державного майна, передбаченого частиною другою цієї статті, і рішення про відмову у продовженні договору оренди державного майна приймаються орендодавцем. Рішення про продовження договору оренди комунального майна, передбаченого частиною другою цієї статті, та рішення про відмову у продовженні договору оренди комунального майна приймаються орендодавцем або представницьким органом місцевого самоврядування чи визначеними ним органами у випадках, встановлених рішенням представницького органу місцевого самоврядування. Будь-яке рішення, передбачене частиною четвертою цієї статті, приймається з урахуванням законодавства, статуту або положення балансоутримувача про погодження уповноваженим органом управління, до сфери управління якого належить балансоутримувач, на підставі довідки балансоутримувача, в якій зазначається інформація про: наявність або відсутність заборгованості зі сплати орендної плати чи страхових платежів за договором, що продовжується, станом на дату подання довідки; факти суттєвого (більше ніж на три місяці) прострочення сплати орендної плати чи інших обов`язкових за договором платежів; результати перевірок, які балансоутримувач та/або орендодавець здійснювали протягом строку оренди, а також інформація про цільове призначення, за яким об`єкт оренди фактично використовувався протягом строку оренди. У разі якщо перевірками виявлено порушення умов договору оренди, зазначається інформація про вжиті орендарем заходи для припинення порушення або про те, що порушення тривало і після строку, визначеного орендодавцем або балансоутримувачем для усунення порушення. Строк на усунення виявлених порушень не може перевищувати 30 календарних днів з дати отримання орендарем відповідного припису. Порядком передачі майна в оренду можуть бути встановлені додаткові вимоги до довідки балансоутримувача та порядку її подання.