1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду


ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 травня 2024 року

м. Київ

справа №280/6422/23

адміністративне провадження № К/990/14180/24

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду (далі - Суд):

судді-доповідача - Прокопенка О.Б.

суддів - Соколова В.М., Уханенка С.А.,

розглянувши в письмовому провадженні як суд касаційної інстанції адміністративну справу №280/6422/23

за позовом ОСОБА_1 до Міністерства юстиції України, Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро), третя особа без самостійних вимог на предмет спору - Головне територіальне управління юстиції у Запорізькій області про стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу, провадження в якій відкрито

за касаційною скаргою Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) на ухвалу Третього апеляційного адміністративного суду від 20 березня 2024 року (у складі колегії суддів: головуючого судді - Ясенової Т.І., суддів: Суховарова А.В., Головко О.В.)

У С Т А Н О В И В :

І. Короткий зміст позовних вимог

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1, позивач) звернувся до суду з позовом до Міністерства юстиції України, Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Головне територіальне управління юстиції у Запорізькій області, в якому просив стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) середній заробіток за час вимушеного прогулу з 30 листопада 2022 року по 31 травня 2023 року.

ІІ. Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій і мотиви їхнього ухвалення

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 17 жовтня 2023 року позов задоволено.

Не погодившись із прийнятим рішенням, Південно-Східне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) подало апеляційну скаргу.

Ухвалою Третього апеляційного адміністративного суду від 02 січня 2024 року апеляційну скаргу Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 17 жовтня 2023 року по справі №280/6422/23 повернуто скаржнику, оскільки скаржник використав спосіб звернення до суду апеляційної інстанції із апеляційною скаргою, який не передбачений чинним процесуальним законодавством.

05 січня 2024 року Південно-Східне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) повторно подало апеляційну скаргу на рішення суду першої інстанції.

Ухвалою Третього апеляційного адміністративного суду від 16 січня 2024 року апеляційну скаргу Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 17 жовтня 2023 року у справі №280/6422/23 залишено без руху та надано строк десять днів з дня отримання копії цієї ухвали для усунення недоліків, а саме для надання до суду апеляційної інстанції документу, який підтверджує факт сплати судового збору у розмірі 1052,74 грн.

Копію вказаної ухвали скаржник отримав 22 січня 2024 року, що підтверджується довідкою про доставлення до електронного кабінету скаржника в системі "Електронний суд" копії ухвали про залишення апеляційної скарги без руху від 16 січня 2024 року.

На виконання вимог ухвали суду про залишення апеляційної скарги без руху, скаржник посилаючись на відсутність коштів для сплати судового збору, подав клопотання про продовження строку на усунення недоліків апеляційної скарги.

Ухвалою Третього апеляційного адміністративного суду від 09 лютого 2024 року у задоволенні клопотання Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) про продовження строку на усунення недоліків апеляційної скарги відмовлено. Апеляційну скаргу Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 17 жовтня 2023 року у справі №280/6422/23 повернуто апелянту.

При цьому суд зазначив, що скаржник посилаючись на відсутність коштів для сплати судового збору надав виписки по рахунках, зокрема, з якого сплачується судовий збір, вибірково, лише за окремі дні за час з початку перебігу строку на апеляційне оскарження рішення суду першої інстанції і до дати звернення із клопотанням про продовження строку на усунення недоліків, що виключає можливість суд встановити наявність у скаржника можливості сплатити судовий збір і, відповідно, наявність підстав для продовження строку на усунення недоліків.

14 лютого 2024 року Південно-Східне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) втретє подало апеляційну скаргу на рішення суду першої інстанції.

Ухвалою Третього апеляційного адміністративного суду від 20 лютого 2024 року апеляційну скаргу Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 17 жовтня 2023 року залишено без руху та надано строк десять днів з моменту отримання заявником копії ухвали про залишення апеляційної скарги без руху для усунення недоліків апеляційної скарги шляхом направлення до суду апеляційної інстанції заяви із зазначенням поважних підстав для поновлення строку встановленого для апеляційного оскарження та доказів на підтвердження обставин викладених у такій заяві.

На виконання вимог вказаної ухвали суду на адресу Третього апеляційного адміністративного суду від Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) надійшов письмовий документ, в якому скаржник наводить пояснення стосовно поважності причин пропуску строку на апеляційне оскарження та ставить питання про поновлення пропущеного строку. Відповідач зазначив, що первинна апеляційна скарга подана в строк, проте була повернута. Повернення апеляційної скарги не позбавляє права повторного звернення та є безумовною підставою для поновлення такого процесуального строку. Також апелянт наголошував на неналежному фінансуванні державного органу, що перешкоджало скаржнику вчинити певні процесуальні дії з дотриманням правил закону.

Ухвалою Третього апеляційного адміністративного суду від 20 березня 2024 року відмовлено в задоволенні заяви Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) про поновлення строку на апеляційне оскарження рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 17 жовтня 2023 року.

Відмовлено у відкритті апеляційного провадження за апеляційною скаргою Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 17 жовтня 2023 року.

Суд апеляційної інстанції виходив з того, що поважність причин пропуску строку звернення із скаргою, фактично ґрунтуються на неналежному фінансуванні державного органу, що перешкоджало скаржнику вчинити певні процесуальні дії з дотриманням правил закону. Однак, ці обставини стосуються організації діяльності відповідача як суб`єкта владних повноважень, і не можуть бути розцінені як об`єктивна та непереборна перешкода у реалізації ним права на апеляційне оскарження.

Також суд зазначив, що сама по собі та обставина, що повернення апеляційної скарги не позбавляє повторного звернення до апеляційного суду не означає наявність у особи безумовного права оскаржувати судові рішення у будь-який момент після повернення вперше поданої апеляційної скарги без урахування процесуальних строків встановлених для цього, а у суду - обов`язку поновлювати такий строк, у разі його пропуску, тим більш за відсутності поважних причин.

ІІІ. Короткий зміст та обґрунтування вимог касаційної скарги та її рух у касаційній інстанції. Позиція інших учасників справи

У касаційній скарзі Південно-Східне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м. Дніпро), посилаючись на порушення судом апеляційної інстанції норм процесуального права, просить скасувати ухвалу суду апеляційної інстанції, справу направити до суду апеляційної інстанції для продовження розгляду.

На обґрунтування вимог касаційної скарги скаржник зазначає, що ним вживались всі можливі заходи щодо оскарження рішення суду першої інстанції, що свідчить про намір скористатися правом на доступ до правосуддя.

Скаржник указує на те, що суд апеляційної інстанції дійшов помилкового висновку про неповажність причин пропуску строку на апеляційне оскарження, оскільки перша апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції була подана вчасно, однак ухвалою суду апеляційної інстанції від 02 січня 2024 року скаргу повернуто скаржнику. На наступний день після отримання ухвали суду апеляційної інстанції про повернення апеляційної скарги, скаржником без затримок та в межах розумного строку повторно подано апеляційну скаргу.

Ухвалою Третього апеляційного адміністративного суду від 16 січня 2024 року повторно подану апеляційну скаргу залишено без руху та надано строк десять днів з дня отримання копії ухвали для усунення недоліків, а саме для надання до суду апеляційної інстанції документу, який підтверджує факт сплати судового збору у розмірі 1052,74 грн.

На виконання вимог зазначеної ухвали суду, 31 січня 2024 року Південно-Східним міжрегіональним управлінням Міністерства юстиції (м. Дніпро) через підсистему "Електронний суд" було направлено до Третього апеляційного адміністративного суду заяву про продовження процесуальних строків для надання документу, який підтверджує факт сплати судового збору, у зв`язку з відсутністю коштів на рахунках загального фонду разом з доказами неможливості сплати судового збору.

Проте, суд апеляційної інстанції ухвалою від 09 лютого 2024 року відмовив у задоволенні клопотання Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) про продовження строку на усунення недоліків апеляційної скарги, а апеляційну скаргу повернув заявнику.

Після отримання 12 лютого 2024 року зазначеної ухвали суду апеляційної інстанції, відповідачем 14 лютого 2024 року втретє подано апеляційну скаргу на рішення суду першої інстанції та заявлено клопотання про поновлення строку на апеляційне оскарження.

Ухвалою Третього апеляційного адміністративного суду від 20 лютого 2024 року апеляційну скаргу залишено без руху та надано десятиденний строк з дня вручення копії цієї ухвали для усунення недоліків апеляційної скарги, а саме клопотання про поновлення строку апеляційного оскарження, в якому вказати підстави для поновлення строку з наданням відповідних доказів на обґрунтування клопотання.

Скаржник зазначає, що на виконання вимог ухвали Третього апеляційного адміністративного суду від 20 лютого 2024 року Південно-Східним міжрегіональним управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) через підсистему "Електронний суд" подано заяву про поновлення строку на апеляційне оскарження рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 17 жовтня 2023 року.

Однак, незважаючи на це, ухвалою Третього апеляційного адміністративного суду від 20 березня 2024 року відмовлено у задоволенні заяви Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) про поновлення строку на апеляційне оскарження, відмовлено у відкритті апеляційного провадження за апеляційною скаргою Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро).

На переконання скаржника, ухвала Третього апеляційного адміністративного суду від 20 березня 2024 року про відмову у відкритті апеляційного провадження за апеляційною скаргою Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) була прийнята з порушенням норм чинного законодавства. Відповідач наголошує, що були наявні поважні причини для поновлення строку на апеляційне оскарження, оскільки повторне звернення до суду з апеляційною скаргою відбулось без надмірних зволікань та зі сплатою судового збору. Тобто, було продемонстровано добросовісне ставлення до реалізації права на апеляційне оскарження й вжито усіх можливих та залежних від нього заходів з метою усунення недоліків апеляційної скарги, які стали підставою для повернення вперше поданої апеляційної скарги, і такі недоліки фактично усунуті станом на момент повторного звернення з апеляційною скаргою.

Ухвалою від 01 травня 2024 року Верховний Суд відкрив касаційне провадження за вказаною касаційною скаргою.

У відзиві на касаційну скаргу позивач посилається на те, що оскаржувана ухвала суду апеляційної інстанції є законною та обґрунтованою, прийнятою з дотриманням норм процесуального права, а тому не підлягає скасуванню.

Міністерство юстиції України у відзиві на касаційну скаргу посилаючись на порушення судом апеляційної інстанції норм процесуального права, просить скасувати ухвалу суду апеляційної інстанції, а справу направити до суду апеляційної інстанції для продовження розгляду.

IV. Джерела права й акти їх застосування

Пункт 8 частини другої статті 129 Конституції України серед основних засад судочинства закріплює забезпечення права на апеляційний перегляд справи. Цим конституційним положенням кореспондують норми статті 14 Закону України від 02 червня 2016 року № 1402-VIII "Про судоустрій і статус суддів" і статті 13 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

Згідно з частиною першою статті 293 КАС України учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право подати апеляційну скаргу на рішення суду першої інстанції.

Відповідно до частини першої статті 295 КАС України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Частиною другою статті 295 КАС України передбачено, що учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу (частина третя статті 295 КАС України).

Пунктом 4 частини першої статті 299 КАС України передбачено, що суд апеляційної інстанції відмовляє у відкритті апеляційного провадження у справі, якщо скаржником у строк, визначений судом, не подано заяву про поновлення строку на апеляційне оскарження або наведені підстави для поновлення строку на апеляційне оскарження визнані судом неповажними.

V. Висновки Верховного Суду

Згідно з ухвалою Верховного Суду від 01 травня 2024 року, касаційне провадження у справі відкрито з метою перевірки доводів касаційної скарги про порушення судом апеляційної інстанцій норм процесуального права при постановленні ухвали про відмову у відкритті апеляційного провадження, що є підставою касаційного оскарження згідно з частиною четвертою статті 328 КАС України.

Надаючи оцінку оскаржуваному судовому рішенню у межах, визначених статтею 341 КАС України, Верховний Суд виходить з такого.

Системний аналіз положень КАС України дає підстави для висновку, що право на апеляційне оскарження реалізується у спосіб подання в установленому порядку апеляційної скарги.

Умовою прийнятності апеляційної скарги до розгляду є її відповідність вимогам щодо форми і змісту, які визначені у статті 293 КАС України, а також дотримання термінів її подачі, обов`язкове подання переліку матеріалів, що повинні бути додані до неї, у тому числі і в частині сплати судового збору та, у разі пропуску строку на апеляційне оскарження, подання відповідного клопотання про його поновлення.

Статтею 295 КАС України встановлено, що апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п`ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: 1) на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду; 2) на ухвалу суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.


................
Перейти до повного тексту