Постанова
Іменем України
21 травня 2024 року
м. Київ
справа № 686/25821/22
провадження № 61-999св24
Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду: Зайцева А. Ю. (суддя-доповідач), Коротенка Є. В., Тітова М. Ю.,
учасники справи:
позивач ОСОБА_1,
відповідачі: ОСОБА_2, Лісогринівецька сільська рада Хмельницького району Хмельницької області,
третя особа ОСОБА_3,
розглянув у попередньому судовому засіданні в порядку письмового провадження без повідомлення учасників цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2, Лісогринівецької сільської ради Хмельницького району Хмельницької області, третя особа ОСОБА_3, про застосування наслідків нікчемності заповіту та виключення заповіту зі Спадкового реєстру
за касаційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 15 вересня 2023 року у складі судді Приступи Д. І. та постанову Хмельницького апеляційного суду від 07 грудня 2023 року у складі колегії суддів:Грох Л. М., Янчук Т. О., Ярмолюка О. І.,
ВСТАНОВИВ:
1.Описова частина
Короткий зміст позовних вимог
У грудні 2022 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, у якому просив застосувати наслідки недійсності нікчемного правочину, виключивши зі Спадкового реєстру запис про реєстрацію заповіту, складеного від імені ОСОБА_4 на користь ОСОБА_2, посвідченого 25 грудня 2005 року секретарем Стуфчинецької сільської ради Хмельницького району Хмельницької області Хміль Г. У., зареєстрованого в реєстрі за № 164.
Як на обґрунтування заявлених вимог ОСОБА_1 посилався на те, що він є сином ОСОБА_4, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1, після смерті якої він 04 серпня 2022 року звернувся до приватного нотаріуса Хмельницького районного нотаріального округу Гайдамаки О. В. із заявою про прийняття спадщини за законом. На підставі його заяви нотаріус відкрила спадкову справу № 69539676 та повідомила його, що 25 грудня 2005 року його мати склала заповіт, посвідчений секретарем Стуфчинецької сільської ради Хміль Г.У., який зареєстровано в реєстрі за № 64, яким усе майно заповіла ОСОБА_2 .
Вказаний заповіт позивач вважає нікчемним, оскільки секретар Стуфчинецької сільської ради Хміль Г. У. не мала повноважень на його посвідчення, що підтверджується листом архівного відділу Хмельницької військової адміністрації від 07 листопада 2022 року № 01-33/2022-100.
Короткий зміст рішення суду першої інстанції
Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області рішенням від 15 вересня 2023 року в задоволенні позову відмовив.
Рішення суду першої інстанції мотивоване недоведеністю заявлених вимог.
Короткий зміст рішення апеляційного суду
Хмельницький апеляційний суд постановою від 07 грудня 2023 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишив без задоволення, а рішення Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 15 вересня 2023 року без змін.
Постанова апеляційного суду мотивована законністю і обґрунтованістю рішення суду першої інстанції. Позивач не довів існування обставин, які свідчили б про нікчемність заповіту на противагу дійсному волевиявленню спадкодавиці щодо розпорядження своїм майном.
Короткий зміст вимог касаційної скарги, відзиву на неї, їх узагальнені аргументи
У касаційній скарзі, поданій до Верховного Суду, ОСОБА_1 просить скасувати рішення Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 15 вересня 2023 року та постанову Хмельницького апеляційного суду від 07 грудня 2023 року і ухвалити нове рішення, яким позов задовольнити.
Як на підставу касаційного оскарження судових рішень заявник посилається на те, що суд апеляційної інстанції застосував норму права без урахування висновків щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладених у постановах Верховного Суду від 11 грудня 2019 року у справі № 323/3359/17, від 28 вересня 2022 року у справі № 147/1062/21, від 09 грудня 2019 року у справі № 683/3061/18, від 11 листопада 2020 року у справі № 756/10183/16-ц, від 24 березня 2021 року у справі № 219/12839/19, від 18 травня 2022 року у справі № 551/1324/19-ц, від 07 вересня 2022 року у справі № 551/1321/19.
Касаційна скарга обґрунтована неправильним застосуванням судами норм матеріального права та порушенням норм процесуального права.
Вчинення нотаріальної дії (посвідчення заповіту) може здійснюватися лише уповноваженою на те посадовою або службовою особою органу місцевого самоврядування на підставі рішення виконавчого комітету відповідної Ради народних депутатів.Оскільки на секретаря Стуфчинецької сільської ради Хміль Г. У. не були покладені станом на 25 грудня 2005 року повноваження із вчинення нотаріальних дій, зокрема посвідчення заповітів, заповіт, складений від імені ОСОБА_4 25 грудня 2005 року, посвідчений секретарем Стуфчинецької сільської ради Хміль Г. У. та зареєстрований в реєстрі за № 164, є нікчемним відповідно до частини першої статті 1257 ЦК України. Відповідачі не надали доказів на підтвердження повноважень секретаря Стуфчинецької сільської ради Хміль Г. У. на вчинення нотаріальних дій, зокрема посвідчення оспорюваного заповіту. Зважаючи на те що оспорюваний заповіт є нікчемним, вимога позивача про застосування наслідків недійсності нікчемного правочину шляхом виключення зі Спадкового реєстру запису про реєстрацію заповіту є обґрунтованою, що є підставою для скасування оскаржуваних судових рішень з ухваленням нового рішення про виключення зі Спадкового реєстру запису про реєстрацію нікчемного заповіту.
23 квітня 2024 року до Верховного Суду надійшов відзив ОСОБА_2 на касаційну скаргу, мотивований законністю і обґрунтованістю ухвалених у справі судових рішень. Заповіт укладений згідно з вимогами законодавства, з часу його складання 25 грудня 2005 року і до часу смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 його зміст не змінювала і заповіт не скасовувала. Така поведінка ОСОБА_4 свідчить про її волевиявлення на випадок своєї смерті, тому її волевиявлення не може ставитись під сумнів можливими недоліками під час посвідчення заповіту посадовими особами.
Рух справи в суді касаційної інстанції
Ухвалою Верховного Суду від 28 березня 2024 року відкрито касаційне провадження у справі та витребувано її матеріали із суду першої інстанції.
11 квітня 2024 року справа надійшла до Верховного Суду.
Фактичні обставини справи, встановлені судами
ІНФОРМАЦІЯ_1 померла мати позивача, ОСОБА_4
04 серпня 2022 року ОСОБА_1 звернувся до приватного нотаріуса Хмельницького районного нотаріального округу Гайдамаки О. В. із заявою про прийняття спадщини за законом після смерті матері.
На підставі заяви позивача нотаріус відкрила спадкову справу № 69539676 і повідомила, що 25 грудня 2005 року ОСОБА_4 склала заповіт, який посвідчений секретарем Стуфчинецької сільської ради Хміль Г. У. та зареєстрований в реєстрі за № 64, яким усе майно заповіла ОСОБА_2
Лісогринівецька сільська рада Хмельницького району Хмельницької області є правонаступником прав та обов`язків Стуфчинецької сільської ради, що об`єдналася з іншими територіальними громадами. В Лісогринівецькій сільській раді зберігаються перші примірники нотаріально посвідчених заповітів за період з 1990 року до 2010 року, які посвідчені секретарем Стуфчинецької сільської ради Хміль Г. У. (лист Лісогринівецької сільської ради Хмельницького району Хмельницької області від 05 травня 2023 року № 584).
У Лісогринівецькій сільській раді зберігається особова справа ОСОБА_5, в якій є оригінал рішення № 1 першої сесії сільської ради від 10 квітня 2002 року "Про обрання секретаря сільської ради", а також рішення першої сесії сільської ради V скликання від 18 квітня 2006 року № 4 "Про обрання секретаря сільської ради". Наявність в особовій справі оригіналів цих документів підтверджує, що протягом 2005 року ОСОБА_5 дійсно обіймала посаду секретаря Стуфчинецької сільської ради (лист Лісогринівецької сільської ради від 05 травня 2023 року № 10).
2. Мотивувальна частина
Позиція Верховного Суду
Частиною другою статті 389 ЦПК України передбачено, що підставами касаційного оскарження судових рішень, зазначених у пункті 1 частини першої цієї статті, є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права виключно у таких випадках: 1) якщо суд апеляційної інстанції в оскаржуваному судовому рішенні застосував норму права без урахування висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду, крім випадку наявності постанови Верховного Суду про відступлення від такого висновку; 2) якщо скаржник вмотивовано обґрунтував необхідність відступлення від висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду та застосованого судом апеляційної інстанції в оскаржуваному судовому рішенні; 3) якщо відсутній висновок Верховного Суду щодо питання застосування норми права у подібних правовідносинах; 4) якщо судове рішення оскаржується з підстав, передбачених частинами першою, третьою статті 411 цього Кодексу.
Згідно з частиною першою статті 400 ЦПК України, переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, суд касаційної інстанції в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, перевіряє правильність застосування судом першої або апеляційної інстанції норм матеріального чи процесуального права і не може встановлювати або (та) вважати доведеними обставини, що не були встановлені в рішенні чи відкинуті ним, вирішувати питання про достовірність або недостовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими.
Верховний Суд, перевіривши правильність застосування судом норм права в межах касаційної скарги, дійшов висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.
Мотиви і доводи Верховного Суду та застосовані норми права
Правовідносини у цій справі стосуються захисту спадкових прав позивача як спадкоємця за законом, пов`язаних із наявністю заповіту, складеного на користь ОСОБА_2, посвідченого у 2005 році секретарем Стуфчинецької сільської ради Хміль Г. У.
Відповідно до статті 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).