ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 травня 2024 року
м. Київ
справа № 420/11070/22
адміністративне провадження № К/990/3621/24
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Прокопенка О.Б.,
суддів: Радишевської О.Р., Уханенка С.А.,
розглянувши у порядку письмового провадження у суді касаційної інстанції адміністративну справу №420/11070/22
за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Одеській області про визнання протиправним та скасування наказу, поновлення на посаді, провадження у якій відкрито
за касаційною скаргою Головного управління Національної поліції в Одеській області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 13 вересня 2023 року (головуючий суддя Білостоцький О.В.) та постанову П`ятого апеляційного адміністративного суду від 26 грудня 2023 року (головуючий суддя - Шляхтицький О.І., судді: Семенюк Г.В., Домусчі С.Д.),
УСТАНОВИВ:
Історія справи
У серпні 2022 року ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом, в якому просила:
- визнати протиправним та скасувати наказ начальника Головного управління Національної поліції в Одеській області від 11 липня 2022 року №122 о/с щодо звільнення зі служби в поліції за пунктом 4 частини першої статті 77 Закону України від 02 липня 2015 року №580-VIII "Про Національну поліцію" (далі - Закон №580-VII) (у зв`язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів) старшого лейтенанта поліції ОСОБА_1, слідчого слідчого відділення відділення поліції №3 Одеського районного управління поліції №2 Головного управління Національної поліції в Одеській області;
- зобов`язати Головне управління Національної поліції в Одеській області поновити старшого лейтенанта поліції ОСОБА_1 на посаді слідчого слідчого відділення відділення поліції №3 Одеського районного управління поліції №2 Головного управління Національної поліції в Одеській області з 11 липня 2022 року, або на рівнозначній посаді слідчого підрозділу;
- стягнути з Головного управління Національної поліції в Одеській області на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу, починаючи з 11 липня 2022 року по день фактичного поновлення на роботі;
- допустити до негайного виконання рішення суду в частині поновлення на роботі та стягнення середнього заробітку за один місяць.
На обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначала, що вона проходила службу на посаді слідчого слідчого відділення відділення поліції №3 Одеського районного управління поліції №2 Головного управління Національної поліції в Одеській області. У період з 28 червня 2022 року по 13 липня 2022 року перебувала на лікарняному, що підтверджується відповідною медичною довідкою.
11 липня 2022 року на її мобільний телефон зателефонувала особа, яка представилася інспектором кадрового забезпечення Головного управління Національної поліції в Одеській області та запропонувала їй посади дільничного офіцера. При цьому позивачка від цих посад не відмовлялася, а лише повідомила про перебування на лікарняному.
Разом з тим, наказом Головного управління Національної поліції в Одеській області від 11 липня 2022 року №122 о/с позивачку на підставі пункту 4 частини першої статті 77 Закону №580-VIII було звільнено зі служби в поліції у зв`язку із скороченням штатів.
ОСОБА_1 цей наказ вважала протиправним, оскільки вона не відмовлялася від подальшого проходження служби в поліції.
Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій
Одеський окружний адміністративний суд рішенням від 13 вересня 2023 року, з яким погодився П`ятий апеляційний адміністративний суд у постанові від 26 грудня 2023 року, позов задовольнив частково.
Визнав протиправним та скасував наказ начальника Головного управління Національної поліції в Одеській області від 11 липня 2022 року №122 о/с щодо звільнення зі служби в поліції за пунктом 4 частини першої статті 77 Закону №580-VII) (у зв`язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів) старшого лейтенанта поліції ОСОБА_1, слідчого слідчого відділення відділення поліції №3 Одеського районного управління поліції №2 Головного управління Національної поліції в Одеській області.
Зобов`язав Головне управління Національної поліції в Одеській області поновити з 12 липня 2022 року ОСОБА_1 на посаді слідчого слідчого відділення відділення поліції №3 Одеського районного управління поліції №2 Головного управління Національної поліції в Одеській області.
Стягнув з Головного управління Національної поліції в Одеській області на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу за період з 12 липня 2022 року по 13 серпня 2023 року включно у загальному розмірі 225 315,09 грн (двісті двадцять п`ять тисяч триста п`ятнадцять гривень дев`ять копійок) з вирахуванням із вказаної суми належних до сплати податків і зборів.
Допустив негайне виконання рішення суду в частині поновлення ОСОБА_1 на посаді слідчого слідчого відділення відділення поліції №3 Одеського районного управління поліції №2 Головного управління Національної поліції в Одеській області, та стягнення на її користь середнього заробітку за час вимушеного прогулу в межах суми стягнення за один місяць з вирахуванням із вказаної суми належних до сплати податків і зборів.
У задоволенні решти позовних вимог відмовив.
Ухвалюючи таке рішення, суд першої інстанції, з яким погодився й суд апеляційної інстанції, виходив з того, що пропозиція позивачці лише двох посад, а саме: дільничного офіцера поліції сектору дільничних офіцерів поліції відділу превенції Одеського районного управління поліції №2 ГУНП в Одеській області; дільничного офіцера поліції сектору превенції відділу поліції №3 Одеського районного управління поліції №1 ГУНП в Одеській області, від яких позивачка відмовилася, не може бути свідченням дотримання суб`єктом владних повноважень процедури звільнення поліцейського з причин скорочення штатів або проведення організаційних заходів, без пропонування позивачу всіх наявних вакансій.
Короткий зміст вимог касаційної скарги та відзиву на касаційну скаргу
Головне управління Національної поліції в Одеській області подало касаційну скаргу, у якій просить скасувати рішення Одеського окружного адміністративного суду від 13 вересня 2023 року та постанову П`ятого апеляційного адміністративного суду від 26 грудня 2023 року і ухвалити у справі нове рішення про відмову в задоволенні позову у повному обсязі.
Касаційна скарга подана з підстав, визначених пунктом 1 частини четвертої статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Обґрунтовуючи наявність підстави касаційного оскарження за пунктом 1 частини четвертої статті 328 КАС України, відповідач зазначає, що судами першої та апеляційної інстанцій в оскаржуваних судових рішеннях не враховано висновку Верховного Суду, викладеного у постанові від 14 грудня 2023 року у справі №420/13741/20 щодо застосування приписів статті 68 Закону №580-VII.
Також скаржник зазначає, що ухвалюючи рішення про задоволення позовних вимог ОСОБА_1 частково, суди попередніх інстанцій не врахували висновків Верховного Суду, викладених у постановах від 22 квітня 2020 року №814/2551/16, 09 липня 2020 року №814/1843/16, від 01 березня 2018 року №806/1899/17, від 31 травня 2018 року №823/1023/16, щодо пріоритетності норм спеціального законодавства над трудовим законодавством, яке підлягає застосуванню у випадках, якщо нормами спеціального законодавства не врегульовано спірних правовідносин або коли про це йдеться у спеціальному закону.
Відповідач наголошує, що, у спірних правовідносинах спеціальним є Закон №580-VII. Зокрема, статтею 68 цього Закону визначено порядок звільнення поліцейського у зв`язку зі скороченням його посади і цим порядком не передбачено обов`язку органу поліції пропонувати поліцейському, посада якого скорочується, усіх вакантних посад.
У відзиві на касаційну скаргу Головного управління Національної поліції в Одеській області Пивоварчик С.О., яка діє через свого представника ОСОБА_2, просить залишити касаційну скаргу відповідача без задоволення, а оскаржувані рішення - без змін.
Позивачка стверджує, що суд апеляційної інстанції урахував висновки Верховного Суду, викладені у постановах від 22 квітня 2020 року №814/2551/16, 09 липня 2020 року №814/1843/16, від 01 березня 2018 року №806/1899/17, від 31 травня 2018 року №823/1023/16.
Щодо посилання відповідача на неврахування позиції Верховного Суду, викладеної у постанові від 14 грудня 2023 року у справі №420/13741/20, то позивачка зазначає, що суд апеляційної інстанції, дійшовши висновку, що такий висновок Верховного Суду було викладено за інших фактичних обставин справи, оскільки у справі, що розглядається, на відміну від справи №420/13741/20, відповідач не надав доказів того, що на вакантні посади, які не були запропоновані позивачці та були рівнозначними посаді, з якої звільнено ОСОБА_1, були підібрані інші кандидати, що унеможливило б призначення позивачки на ці посади.
Рух касаційної скарги
Ухвалою Верховного Суду від 05 березня 2024 року відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою Головного управління Національної поліції в Одеській області з підстав, визначених пунктом 1 частини четвертої статті 328 КАС України.
14 березня 2024 року до суду касаційної інстанції надійшов відзив ОСОБА_1, в інтересах якої діє ОСОБА_2 .
Ухвалою від 22 травня 2024 року Верховний Суд у складі судді Касаційного адміністративного суду ОСОБА_3 провів необхідні дії з підготовки справи до касаційного розгляду та призначив її до розгляду в порядку письмового провадження.
Установлені судами попередніх інстанцій обставини справи
Відповідно до наказу Головного управління Національної поліції в Одеській області від 31 січня 2022 року №180 о/с старшого лейтенанта поліції ОСОБА_1 на підставі пункту 2 частини першої статті 65 Закону №580-VIII було призначено слідчим слідчого відділення відділення поліції №3 Одеського районного управління поліції №2 Головного управління Національної поліції в Одеській області.
02 травня 2022 року виданий наказ Національної поліції України №291 "Про затвердження Переліку змін у штатах Національної поліції", відповідно до якого у відділенні поліції №3 Одеського районного управління поліції №2 Головного управління Національної поліції в Одеській області скорочено 6 посад слідчих слідчого відділення відділення поліції №3 Одеського районного управління поліції №2 Головного управління Національної поліції в Одеській області.
11 травня 2022 року позивачку було письмово попереджено про наступне звільнення та ознайомлено з наказом Національної поліції України від 02 травня 2022 року №291, що підтверджується її особистим підписом.
08 липня 2022 року ОСОБА_1 подала на ім`я начальника Головного управління Національної поліції в Одеській області рапорт, в якому зазначила, що у зв`язку із організаційно-штатними змінами в Головному управлінні Національної поліції в Одеській області вона згодна на призначення на запропоновану їй посаду слідчого слідчого відділення відділення поліції №4 Одеського районного управління поліції №2 Головного управління Національної поліції в Одеській області.
Відповідно до змісту доповідної записки тимчасово виконуючого обов`язки начальника Управління кадрового забезпечення Головного управління Національної поліції в Одеській області ОСОБА_4 на ім`я начальника Головного управління Національної поліції в Одеській області від 11 липня 2022 року, Управлінням кадрового забезпечення Головного управління Національної поліції в Одеській області 04 липня 2022 року було направлено листа до Одеського районного управління поліції №2 Головного управління Національної поліції в Одеській області щодо перспективи працевлаштування позивача у ввіреному їм управлінні.
05 липня 2022 року в кабінеті начальника відділення поліції №3 Одеського районного управління поліції №2 Головного управління Національної поліції в Одеській області старшому лейтенанту поліції ОСОБА_1 було запропоновано посади слідчого, які входять до складу Одеського районного управління поліції №2 Головного управління Національної поліції в Одеській області. При цьому позивачка подала рапорт на посаду слідчого слідчого відділення відділення поліції №4 Одеського районного управління поліції №2 Головного управління Національної поліції в Одеській області.
08 липня 2022 року до канцелярії Управління кадрового забезпечення Головного управління Національної поліції в Одеській області надійшов рапорт позивачки, на якому заступником начальника Головного управління Національної поліції в Одеській області та начальником відділення поліції №4 Одеського районного управління поліції №2 Головного управління Національної поліції в Одеській області було проставлено резолюцію "Заперечую".
Також у доповідній записці вказано, що у зв`язку із цим 08 липня 2022 року позивачці було запропоновано інші вакансії, а саме:
- дільничного офіцера поліції сектору дільничних офіцерів поліції відділу превенції Одеського районного управління поліції № 2 ГУНП в Одеській області;
- дільничного офіцера поліції сектору превенції відділу поліції №3 Одеського районного управління поліції №1 ГУНП в Одеській області.
Однак 08 та 09 липня 2022 року позивачка відмовилася від вказаних вакансій.
11 липня 2022 року працівник Головного управління Національної поліції в Одеській області склав акт №9/4057 про відмову старшого лейтенанта поліції ОСОБА_1 від призначення на запропоновані їй посади у зв`язку з реалізацією наказу Національної поліції України №291 від 02 травня 2022 року.
Старший інспектор відділу комплектування Управління кадрового забезпечення Головного управління Національної поліції в Одеській області підполковник поліції ОСОБА_5, 11 липня 2022 року о 12 годині 10 хвилин зателефонувала старшому лейтенанту поліції ОСОБА_1 на номер мобільного телефону НОМЕР_1 та запропоновала їй призначення на вакантні посади, а саме:
- дільничного офіцера поліції сектору дільничних офіцерів поліції відділу превенції Одеського районного управління поліції №2 Головного управління Національної поліції в Одеській області;
- дільничного офіцера поліції сектору превенції відділу поліції №3 Одеського районного управління поліції №1 Головного управління Національної поліції в Одеській області.
Під час телефонної розмови ОСОБА_1 від призначення на вказані посади відмовилася.
Також ОСОБА_1 було повідомлено, що у разі непризначення її на посаду до 11 липня 2022 року вона буде звільнена зі служби в поліції на підставі пункту 4 частини першої статті 77 Закону №580-VIII.
Наказом Головного управління Національної поліції в Одеській області від 11 липня 2022 року №1222 о/с позивачку на підставі пункту 4 частини першої статті 77 Закону №580-VIII у зв`язку із скороченням штатів було звільнено зі служби в поліції. Підставою видання зазначеного наказу вказано: наказ Національної поліції України від 02 травня 2022 року №291 "Про затвердження Переліку змін у штатах Національної поліції", попередження про можливе наступне звільнення ОСОБА_6 від 11 травня 2022 року, подання начальника відділення поліції №3 Одеського районного управління поліції №2 Головного управління Національної поліції в Одеській області від 11 липня 2022 року та акт від 11 липня 2022 року №9/4057 про відмову.
Зазначений наказ було направлено позивачці засобами поштового зв`язку.
ОСОБА_1 у періоди з 28 червня по 13 липня 2022 року та з 14 по 28 липня 2022 року перебувала на лікарняному, що підтверджується відповідними медичними довідками.
Не погоджуючись із зазначеним наказом від 11 липня 2022 року №1222 о/с, уважаючи його протиправним, позивачка звернулася до суду за захистом особистих прав та інтересів в адміністративному судочинстві.
Крім того, як убачається зі змісту листа Головного управління Національної поліції в Одеській області від 11 січня 2023 року №9/238, на посаді, з якої була звільнена позивач, а саме: слідчого слідчого відділення відділення поліції №3 Одеського районного управління поліції №2 Головного управління Національної поліції в Одеській області, граничне спеціальне звання "старший лейтенант поліції", а рівнозначними цій посаді є посади слідчого, дільничного, інспектора, оперуповноваженого, інженера, психолога.
Відповідно до переліку некомплекту територіальних, окремих підрозділів та підрозділів апарату Головного управління Національної поліції в Одеській області, наданого також відповідачем до суду, некомплект територіальних підрозділів Головного управління Національної поліції в Одеській області у період з 11 травня 2022 року по 11 липня 2022 року, за вакансіями, які є рівнозначними посаді позивачки, становив: в Одеському районному управлінні поліції №1 - 16 вакансій; у відділі поліції №1 (Малиновський) ОРУП №1 - 5 вакансій; у відділі поліції №2 (Приморський) ОРУП №1 - 8 вакансій; у відділі поліції №3 (Суворівський) ОРУП №1 - 2 вакансії; у відділі поліції №5 (Шевченківський) ОРУП №1 - 1 вакансія; у відділі поліції №2 (Хаджибеївське) ОРУП №1 - 1 вакансія; у Одеському районному управлінні поліції №2 - 7 вакансій; у відділі поліції №1 (Чорноморськ) ОРУП №2 - 3 вакансії; у відділі поліції №2 (Усатове) ОРУП №2 - 3 вакансії; у відділі поліції №4 (Южний) ОРУП №2 - 2 вакансії; у секторі поліцейської діяльності №2 (Саврань) ВП №1 Подільського РУП - 1 вакансія; у відділенні поліції №1 (Балта) Подільського РУП - 1 вакансія; у Березівського районному відділені поліції - 3 вакансії; у відділенні поліцейської діяльності №1 (Миколаївка) Березівського РВП - 1 вакансія; у відділенні поліцейської діяльності №1 (Іванівка) Березівського РВП - 2 вакансії; у Білгород-Дністровському районному відділі поліції - 8 вакансій; у відділенні поліцейської діяльності №1 (Сарата) Б-Дністровського РВП - 1 вакансія; у Болградському районному відділі поліції - 9 вакансій; у відділенні поліції №1 (Арциз) Болградського РВП - 5 вакансій; у відділенні поліції №2 (Тарутине) Болградського РВП - 1 вакансія; у Ізмаїльському районному відділі поліції - 17 вакансій; у відділенні поліції № 2 (Рені) Ізмаїльського РВП - 1 вакансія; у Роздільнянському районному відділі поліції - 3 вакансії; відділенні поліції № 1 (Великомихайлівка) Ізмаїльського РВП - 3 вакансії.