1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду


ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 травня 2024 року

м. Київ

cправа № 875/357/24

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:

Білоуса В .В. - головуючого, Пєскова В. Г., Погребняка В. Я.

за участю секретаря судового засідання - Кондратюк Л.М.;

за участю представників сторін:

скаржника - адвокат Бериндя О.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Акціонерного Товариства "Мегабанк" Білої І.

на ухвалу Східного апеляційного господарського суду

від 11.03.2024

суддя Бородіна Л. І.

за заявою Акціонерного товариства "МЕГАБАНК"

про видачу наказів на примусове виконання рішення Постійно діючого третейського суду при Асоціації "Слобожанська перспектива" від 27.10.2021 (суддя Максимчук І.А.)

у справі № 2/1253-2021

за позовом: Акціонерного товариства "МЕГАБАНК",

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕКО.АЛЬЯНС",

про стягнення заборгованості,-

ВСТАНОВИВ:

1. Рішенням Постійно діючого третейського суду при Асоціації "Слобожанська перспектива" від 27.10.2021 у справі № 2/1253-2021 позовні вимоги АТ "МЕГАБАНК" задоволено в повному обсязі. Стягнуто з ТОВ "ЕКО.АЛЬЯНС" на користь АТ "МЕГАБАНК" заборгованість за кредитним договором № 20-51/2019 від 13.09.2017, що становить 9 459 000 грн та складається з: суми заборгованості за кредитом у розмірі 9 000 000 грн, суми нарахованих та несплачених відсотків за період з 01.06.2021 по 10.09.2021 включно в розмірі 459 000 грн. Стягнуто з ТОВ "ЕКО.АЛЬЯНС" на користь АТ "МЕГАБАНК" витрати по оплаті третейського збору в розмірі 3 000 грн.

2. АТ "МЕГАБАНК" 05.02.2024 звернулося до Східного апеляційного господарського суду із заявою про видачу наказів на примусове виконання рішення третейського суду, в якій просить постановити ухвалу про видачу наказів на примусове виконання рішення Постійно діючого третейського суду при Асоціації "Слобожанська перспектива" від 27.10.2021 у справі № 2/1253-2021 за позовом АТ "МЕГАБАНК" до ТОВ "ЕКО.АЛЬЯНС" про стягнення заборгованості за кредитним договором, а також стягнення третейського збору та видати накази на примусове виконання рішення Постійно діючого третейського суду при Асоціації "Слобожанська перспектива" від 27.10.2021 у справі № 2/1253-2021.

Короткий зміст оскаржуваного рішення суду апеляційної інстанції

3. Ухвалою Східного апеляційного господарського суду від 11.03.2024 у справі

№ 875/357/24 у задоволенні заяви Акціонерного товариства "МЕГАБАНК" про видачу наказів на примусове виконання рішення третейського суду відмовлено.

Надходження апеляційної скарги до Верховного Суду

4. 08.04.2024 Уповноважена особа Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Акціонерного Товариства "Мегабанк" Біла І. звернулась до Верховного Суду із апеляційною скаргою на ухвалу Східного апеляційного господарського суду від 11.03.2024 у справі № 875/357/24.

5. Автоматизованою системою документообігу суду для розгляду апеляційної скарги Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Акціонерного Товариства "Мегабанк" Білої І. у справі № 875/357/24 визначено колегію суддів у складі: головуючого судді - Білоуса В.В., судді - Погребняка В.Я., судді - Пєскова В. Г., що підтверджується протоколом передачі судової справи (касаційної скарги, апеляційної скарги, заяви) раніше від 09.04.2024.

6. Ухвалою Верховного Суду від 15.04.2024, зокрема, відкрито апеляційне провадження у справі № 875/357/24 за апеляційною скаргою Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Акціонерного Товариства "Мегабанк" Білої І. на ухвалу Східного апеляційного господарського суду від 11.03.2024; призначено розгляд апеляційної скарги на 14.05.2024 о 10:00 год.

Короткий зміст вимог апеляційної скарги з узагальненими аргументами особи, яка подала апеляційну скаргу та узагальнений виклад позиції учасників у справі щодо поданої апеляційної скарги.

7. Не погоджуючись із вказаною ухвалою, Уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Акціонерного Товариства "Мегабанк" подано апеляційну скаргу в якій остання просить скасувати вказану ухвалу та ухвалити нове рішення яким задовольнити заяву про видачу наказів.

8. Апеляційну скаргу мотивовано наступним.

8.1 У суду були відсутні всі встановлені чинним Господарським процесуальним кодексом України підстави для відмови у видачі наказів на примусове виконання рішення третейського суду.

8.2 Помилковими є висновки суду про відмову у видачі наказів на примусове виконання рішення третейського суду на підставі пункту 8 частини першої статті 355 Господарського процесуального кодексу України.

8.3 Помилковим є висновок суду про відмову у задоволенні клопотання заявника про відкладення розгляду справи.

9. Представник скаржника в судовому засіданні 14.05.2024 підтримав апеляційну скаргу з підстав викладених у ній.

Позиція Верховного Суду

10. Колегія суддів, заслухавши пояснення представника скаржника, дослідивши матеріали справи № 875/357/24 та третейської справи № 2/1253-2021 та докази, що стосуються фактів, на які скаржник посилається в апеляційній скарзі, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду апеляційної інстанції, який діяв як суд першої інстанції, в межах доводів та вимог апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування господарським судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

11. Відповідно до частини третьої статті 3 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.

12. Оскаржувана ухвала апеляційного господарського суду постановлена ним як судом першої інстанції за результатами розгляду заяви АТ "МЕГАБАНК" про видачу наказів на примусове виконання рішення третейського суду від 27.10.2021 у справі № 2/1253-2021.

13. Відповідно до частини другої статті 25 Господарського процесуального кодексу України Верховний Суд переглядає в апеляційному порядку судові рішення апеляційних господарських судів, ухвалені ними як судами першої інстанції.

14. Згідно частини першої статті 269 Господарського процесуального кодексу України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

15. Відповідно до статті 50 Закону України "Про третейські суди" сторони, які передали спір на вирішення третейського суду, зобов`язані добровільно виконати рішення третейського суду, без будь-яких зволікань чи застережень. Сторони та третейський суд вживають усіх необхідних заходів з метою забезпечення виконання рішення третейського суду, що також кореспондується зі змістом частини першої статті 55 названого Закону, відповідно до якої рішення третейського суду виконуються зобов`язаною стороною добровільно, в порядку та строки, що встановлені в рішенні.

16. Стаття 57 Закону України "Про третейські суди" передбачає, що рішення третейського суду, яке не виконано добровільно, підлягає примусовому виконанню в порядку, встановленому Законом України "Про виконавче провадження". Виконавчий документ, виданий на підставі рішення третейського суду, може бути пред`явлений до примусового виконання в строки, встановлені Законом України "Про виконавче провадження".

17. Згідно частини другої статті 352 Господарського процесуального кодексу України заява про видачу наказу на примусове виконання рішення третейського суду подається до апеляційного господарського суду за місцем проведення третейського розгляду протягом трьох років з дня ухвалення рішення третейським судом, що також узгоджується з частиною першою статті 56 Закону України "Про третейські суди".

18. Відповідно до частини третьої статті 354 Господарського процесуального кодексу України при розгляді справи в судовому засіданні господарський суд встановлює наявність чи відсутність підстав для відмови у видачі наказу на примусове виконання рішення третейського суду, передбачених статтею 355 цього Кодексу.

19. Згідно статті 355 Господарського процесуального кодексу України та статті 56 Закону України "Про третейські суди", суд відмовляє у видачі наказу на примусове виконання рішення третейського суду, якщо:

1) на день ухвалення рішення за заявою про видачу наказу рішення третейського суду скасовано судом;

2) справа, у якій прийнято рішення третейського суду, не підвідомча третейському суду відповідно до закону;

3) пропущено встановлений строк для звернення за видачею наказу, а причини його пропуску не визнані господарським судом поважними;

4) рішення третейського суду прийнято у спорі, не передбаченому третейською угодою, або цим рішенням вирішені питання, які виходять за межі третейської угоди. Якщо рішенням третейського суду вирішені питання, які виходять за межі третейської угоди, то скасовано може бути лише ту частину рішення, що стосується питань, які виходять за межі третейської угоди;

5) третейська угода визнана недійсною;

6) склад третейського суду, яким прийнято рішення, не відповідав вимогам закону;

7) рішення третейського суду містить способи захисту прав та охоронюваних інтересів, не передбачені законом;

8) постійно діючий третейський суд не надав на вимогу господарського суду відповідну справу;

9) третейський суд вирішив питання про права та обов`язки осіб, які не брали участі у справі.

20. Частиною шостою статті 56 Закону України "Про третейські суди" визначено, що компетентний суд відмовляє в задоволенні заяви про видачу виконавчого документа, якщо:

1) на день прийняття рішення за заявою про видачу виконавчого документа рішення третейського суду скасовано компетентним судом;

2) справа, по якій прийнято рішення третейського суду, не підвідомча третейському суду відповідно до закону;

3) пропущено встановлений цією статтею строк для звернення за видачею виконавчого документа, а причини його пропуску не визнані судом поважними;

4) рішення третейського суду прийнято у спорі, не передбаченому третейською угодою, або цим рішенням вирішені питання, які виходять за межі третейської угоди; якщо рішенням третейського суду вирішені питання, які виходять за межі третейської угоди, то скасовано може бути лише ту частину рішення, що стосується питань, які виходять за межі третейської угоди;

5) третейська угода визнана недійсною компетентним судом;

6) склад третейського суду, яким прийнято рішення, не відповідав вимогам статей 16 - 19 цього Закону;

7) рішення третейського суду містить способи захисту прав та охоронюваних інтересів, які не передбачені законами України;

8) постійно діючий третейський суд не надав на вимогу компетентного суду відповідну справу;

9) третейський суд вирішив питання про права і обов`язки осіб, які не брали участь у справі.

21. З урахуванням зазначених положень чинного законодавства при розгляді заяви про видачу виконавчого документа господарський суд не здійснює оцінки законності і обґрунтованості рішення третейського суду в цілому, а лише встановлює відсутність або наявність підстав для задоволення заяви про видачу виконавчого документа, визначених положеннями статей 56 Закону України "Про третейські суди" та 355 Господарського процесуального кодексу України (зазначений висновок узгоджується із правовою позицією, висвітленою у постановах Верховного Суду від 12.03.2019 у справі № 910/8665/17, від 04.06.2019 у справі № 873/8/19, від 27.06.2019 у справі № 873/19/19, від 11.07.2019 у справі № 910/8692/17, від 13.11.2019 у справі № 873/51/19, від 24.12.2019 у справі № 870/45/19).

22. З наведеного убачається, що Господарський процесуальний кодекс України і спеціальний закон визначають вичерпний перелік підстав для відмови у видачі наказу на примусове виконання рішення третейського суду, їх недоведення боржником та не встановлення господарським судом за результатами розгляду відповідної заяви позивача матиме наслідком видачу відповідного наказу.

23. Ухвалами Східного апеляційного господарського суду від 08.02.2024 та від 22.02.2024 витребувано у Постійно діючого третейського суду при Асоціації "Слобожанська перспектива": справу № 2/1253-2021; належним чином засвідчені копії свідоцтва про реєстрацію, Положення та Регламенту Постійно діючого третейського суду при Асоціації "Слобожанська перспектива"; документи на підтвердження обставин щодо визначення кількісного та персонального складу суду для розгляду третейської справи № 2/1253-2021; документи, що підтверджують склад третейського суду.


................
Перейти до повного тексту