ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 травня 2024 року
м. Київ
справа № 200/3219/22
адміністративне провадження № К/990/15108/23
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Єзерова А.А.,
суддів Берназюка Я.О., Стародуба О.П.,
розглянув в порядку письмового провадження адміністративну справу
за касаційною скаргою ОСОБА_1
на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 25.08.2022 (головуючий суддя Тарасенко І.М.) та постанову Першого апеляційного адміністративного суду від 29.03.2023 (колегія суддів у складі головуючого судді Геращенка І.В., суддів Блохіна А.А., Казначеєва Е.Г.)
у справі №200/3219/22
за позовом ОСОБА_1
до Міністерства внутрішніх справ України
про визнання протиправною бездіяльність, зобов`язання вчинити певні дії,
I. РУХ СПРАВИ
1. У лютому 2022 року ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Міністерства внутрішніх справ України (далі - відповідач, МВС України), в якому просив:
- визнати протиправною бездіяльність щодо відмови включити до довідки МВС України в особі Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України, про розмір грошового забезпечення станом на 19.11.2019 за прирівняною посадою старшого дільничного офіцера поліції (управління (відділення) відділи): 2500,00 грн, оклад за спеціальним званням майор поліції 2000,00 грн, надбавка за вислугу років (40%) 1800,00 грн, надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (45%) 2835,00 грн, премія (80,70%) 7372,00 грн, індексація - 887,09 грн, діючи не скасовані види міліцейського грошового забезпечення, які виплачувалися міліціонерам під час їх існування: надбавка за виконання особливо важливих завдань - 70%, надбавка за вислугу років - 35%, міліцейська премія - 111%, та надіслання цієї довідки позивачеві та до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області для перерахунку основного розміру пенсії з 01.12.2019;
- зобов`язати включити до довідки про розмір грошового забезпечення станом на 19.11.2019 за прирівняною посадою старшого дільничного офіцера поліції (управління (відділення) відділи): 2500,00 грн, оклад за спеціальним званням майор поліції 2000,00 грн, надбавка за вислугу років (40%) 1800,00 грн, надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (45%) 2835,00 грн, премія (80,70%) 7372,00 грн, індексація - 887,09 грн, діючи не скасовані види міліцейського грошового забезпечення, які виплачувалися міліціонерам під час їх існування: надбавка за виконання особливо важливих завдань - 70%, надбавка за вислугу років - 35%, міліцейська премія - 111%, та надіслати таку довідку позивачеві та Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області для проведення з 01.12.2019 перерахунку основного розміру пенсії.
2. Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 25.08.2022, залишеним без змін постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 29.03.2023, у задоволенні позову відмовлено.
3. Не погодившись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, позивач подав до Верховного Суду касаційну скаргу, в якій просив скасувати судові рішення попередніх інстанцій та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги.
II. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
4. Судами попередніх інстанцій установлено, що позивач з 26.09.2014 перебуває на обліку в Головному управління Пенсійного фонду України в Донецькій області як отримувач пенсії за вислугу років, призначеної відповідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-XII (далі - Закон №2262-XII, у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).
5. Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 30.09.2020 у справі № 200/6796/20-а зобов`язано МВС України в особі Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України скласти та направити позивачу та до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення станом на 19.11.2019, у відповідності до вимог статей 43, 63 Закону №2262-ХІІ, з врахуванням положень Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (далі - Порядок №45) та постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (далі - Постанова №988), із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.12.2019 перерахунку основного розміру пенсії позивачу.
6. Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 28.12.2021 у справі № 200/15331/21 зобов`язано МВС України внести зміни до довідки від 17.03.2021 № 22-6/1251у про розмір грошового забезпечення позивача шляхом включення до неї індексації грошового забезпечення за листопад 2019 року в сумі 887,09 грн та надіслати дану довідку позивачу і Головному управлінню Пенсійного фонду України в Донецькій області для проведення з 01.12.2019 перерахунку пенсії.
7. Позивач 19.01.2022 звернувся до Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України із заявою, в якій просив згідно до пункту 15 розділу ХІ абзацу 2, 3 Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" від 23.12.2015 № 900 та Закону України "Про Національну поліцію" від 02.07.2015 №580-VIII, постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" включити до довідки виготовленої Міністерством внутрішніх справ України в особі Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України, про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 19.11.2019 за прирівняною старшого дільничного офіцера поліції (управління (відділення) відділи): 2500,00 грн, оклад за спеціальним званням майор поліції 2000,00 грн, надбавка за вислугу років (40%) 1800,00 грн, надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (45%) 2835,00 грн, премія (80,70%) 7372,00 грн, індексації 887,09 грн - діючи не скасовані види міліцейського грошового забезпечення, які виплачувались міліціонерам під час їх існування: надбавка за виконання особливо важливих завдань - 70%, надбавка за вислугу років - 35%, міліцейська премія - 111%.
8. Листом Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ України від 03.02.2022 вих. № Б-1932/22 повідомлено позивача, що підстав для виготовлення нової довідки з вказаними видами грошового забезпечення не має.
9. Всі зазначені дії відповідача, як вказував позивач, призводять до отримання ним пенсії у неналежному розмірі. Зазначене у сукупності стало підставою для звернення позивача до суду з цим позовом.
III. ОЦІНКА СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
10. Відмовляючи у задоволенні позову, суди виходили з того, що позивач реалізував своє право на отримання пенсії у належному йому розмірі, відповідно до Постанови №988, оскільки йому виготовлено та направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області довідку про грошове забезпечення із зазначенням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій, тому відповідач правомірно відмовив позивачу у видачі нової довідки.
11. Суди дійшли висновку про відсутність правових підстав, визначених положеннями статті 63 Закону №2262-XII та Порядку №45 для перерахунку призначеної позивачу пенсії, як працівнику поліції.
IV. ДОВОДИ КАСАЦІЙНОЇ СКАРГИ
12. Підставами касаційного оскарження судових рішень попередніх інстанцій, скаржник визначає положення пункту 3 частини 4 статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), відповідно до якого підставами касаційного оскарження судових рішень, зазначених у частині першій цієї статті, є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права, якщо відсутній висновок Верховного Суду щодо питання застосування норми права у подібних правовідносинах.
13. Як на підставу касаційного оскарження скаржник покликається на те, що суди вирішили спір без урахування висновків, сформульованих у постановах Верховного Суду від 12.11.2019 у справі №826/3858/18, від 20.10.2022 у справі №826/6453/18 щодо правомірності врахування під час здійснення перерахунку пенсії грошового забезпечення поліцейського на посаді, прирівняної до його посади, надбавки за виконання особливо важливих завдань, надбавки за вислугу років та премії у розмірах, які були призначені позивачу.
14. У доводах касаційної скарги позивач посилається на неврахування судами висновків Великої Палати Верховного Суду, викладених у постанові від 09.06.2022 у справі №520/2098/19 та Верховного Суду, викладених у постановах від 11.04.2023 у справі №460/2203/19, від 14.12.2022 у справі №520/2259/19, від 07.09.2022 у справі 520/1567/19, від 21.12.2022 у справі №520/2727/19, від 27.01.2023 у справі №120/1564/19-а, в яких Суд дійшов висновку, що величина грошового забезпечення як виплати, що є визначальною при перерахунку пенсії, встановлюється Кабінетом Міністрів України в межах повноважень щодо визначення розміру перерахунку пенсій. При цьому орган виконавчої влади не уповноважений та не вправі змінювати визначений Законом перелік складових грошового забезпечення, які встановлені статтею 43 Закону №2262-XII. Обмеження виплати пенсії, нарахованої особі в порядку, передбаченому Законом №2262-XII, не може бути встановлено постановою Кабінету Міністрів України. Юридична природа соціальних виплат, у тому числі пенсій, розглядається не лише з позицій права власності, але й пов`язує з ними принцип захисту "законних очікувань" (reasonable expectations) та принцип правової визначеності (legal certainty), що є невід`ємними елементами принципу правової держави та верховенства права.
15. Позивач посилається на неврахування судами положень Закону України "Про Національну поліцію" від 02.07.2015 №580-VIII та Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" від 23.12.2015 №900.
16. Скаржник доводить неврахування судовими інстанціями, що з 19.11.2019, з дня набрання чинності судовими рішеннями у справах №826/3858/18, №826/12704/18, виникли підстави для перерахунку йому пенсії, призначеної відповідно до Закону №2262-XII, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки зв вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення (як грошове забезпечення) міліціонера ( у даному випадку з вказанням надбавки за виконання особливо важливих завдань та міліцейської премії у розмірах, які йому були призначені, так і про грошове забезпечення поліцейського на посаді, прирівняної до його посали).
17. Позивач вважає, що він має право на перерахунок пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановами №704, №988 у відповідності до вимог статей 43, 63 Закону №2262-XII. Стверджує, що МВС України протиправно відмовилось надати довідку про розмір грошового забезпечення станом на 19.11.2019.
V. ВИСНОВКИ ВЕРХОВНОГО СУДУ
18. Верховний Суд, перевіривши і обговоривши доводи касаційної скарги, в межах касаційного перегляду, визначених статтею 341 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), вважає за необхідне зазначити наступне.
19. У справі, яка розглядається, спір виник щодо відмови МВС України надати довідку про розмір грошового забезпечення, визначеного станом на 19.11.2019, у відповідності до статей 43, 63 Закону № 2262-ХІІ, із врахуванням положень Порядку № 45 та Постанови № 988, із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, премії), для проведення з 01.12.2019 перерахунку пенсії позивача.
20. Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, визначає Закон № 2262-ХІІ. Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
21. Правовою основою для реалізації гарантії перерахунку призначених пенсій у зв`язку зі збільшенням рівня грошового забезпечення діючих поліцейських є положення частини третьої статті 43, статті 63 Закону № 2262-XII.
22. Так, частиною третьою статті 43 Закону № 2262-XII передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
23. Процитована норма статті 43 цього Закону міститься в розділі V "Обчислення пенсії", тобто в загальному розділі, та безпосередньо визначає складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення.
24. У разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку (частина вісімнадцята статті 43 Закону № 2262-ХІІ).
25. Порядок перерахунку пенсій врегульований розділом VIII "Порядок перерахунку пенсій" Закону № 2262-XII, згідно із частинами першою та другою статті 63 якого перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом надасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
26. Частиною третьою статті 63 Закону № 2262-ХІІ визначено, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції та податкової міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.