ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 травня 2024 року
м. Київ
справа № 373/2508/14-к
провадження № 51-6195км23
Верховний Суд колегією суддів Третьої судової палати
Касаційного кримінального суду у складі:
головуючого ОСОБА_1,
суддів ОСОБА_2, ОСОБА_3,
за участю:
секретаря судового засідання ОСОБА_4,
прокурора ОСОБА_5,
захисників ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8,
розглянув у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу потерпілої ОСОБА_9 на ухвалу Київського апеляційного суду від 25 вересня 2023 року про повернення апеляційної скарги.
Зміст судових рішень
За вироком Бориспільського міськрайонного суду Київської області від 17 липня 2023 року:
ОСОБА_10 визнано невинуватим у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених частиною 2 статті 367 Кримінального кодексу України (далі - КК), частиною 2 статті 275 КК, та виправдано у зв`язку з недоведеністю, що в діянні останнього є склад вказаних кримінальних правопорушень;
ОСОБА_11 визнано невинуватим у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених частиною 2 статті 367 КК, частиною 2 статті 272 КК, та виправдано у зв`язку з недоведеністю, що в діянні останнього є склад вказаних кримінальних правопорушень;
ОСОБА_12 визнано невинуватим у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених частиною 2 статті 367 КК, частиною 2 статті 272 КК, та виправдано у зв`язку з недоведеністю, що в діянні останнього є склад вказаних кримінальних правопорушень.
Вирішено питання судових витрат, речових доказів та цивільних позовів.
Потерпіла ОСОБА_9 оскаржила вищезазначений вирок до апеляційного суду.
Ухвалою Київського апеляційного суду від 25 вересня 2023 року апеляційну скаргу потерпілої ОСОБА_9 на вирок Бориспільського міськрайонного суду Київської області від 17 липня 2023 року повернуто особі, яка її подала.
Вимоги, викладені у касаційній скарзі, і узагальнені доводи особи, яка її подала
У касаційній скарзіпотерпіла просить скасувати ухвалу Київського апеляційного суду від 25 вересня 2023 року та призначити новий розгляд у суді апеляційної інстанції. При цьому посилається на істотне порушення вимог кримінального процесуального закону, які убачає у тому, що суд апеляційної інстанції необґрунтовано ухвалив рішення про повернення апеляційної скарги, вважаючи, що вона не усунула недоліки апеляційної скарги, залишеної без руху ухвалою від 28 серпня 2023 року.
Від захисника виправданого ОСОБА_11 - адвоката ОСОБА_6 надійшли заперечення на касаційну скаргу потерпілої, в яких вона зазначає про необґрунтованість вимог касаційної скарги, адже апеляційна скарга не містила конкретних вимог потерпілої, та недоліки апеляційної скарги не були нею усунуті. Рішення апеляційного суду вважає таким, що відповідає вимогам кримінального процесуального законодавства.
Позиції учасників судового провадження
Прокурор у судовому засіданні просила задовольнити касаційну скаргу потерпілої, а ухвалу Київського апеляційного суду від 25 вересня 2023 року - скасувати та призначити новий розгляд у суді апеляційної інстанції.
Захисники виправданих ОСОБА_6, ОСОБА_7 та ОСОБА_8 у судовому засіданні просили відмовити в задоволенні касаційної скарги потерпілої та залишити без зміни ухвалу апеляційного суду, якою повернуто апеляційну скаргу потерпілої.
Інших учасників було належним чином повідомлено про дату, час і місце касаційного розгляду, однак у судове засідання вони не зʼявилися. Клопотань про особисту участь у касаційному розгляді, повідомлень про поважність причин неприбуття до Суду від них не надходило.
Мотиви Суду
Заслухавши доповідь судді, думку прокурора та захисників, перевіривши матеріали кримінального провадження та обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів дійшла таких висновків.
Згідно зі статтею 433 Кримінального процесуального кодексу України (далі - КПК) суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правильність правової оцінки обставин і не має права досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, яких не було встановлено в оскаржуваному судовому рішенні, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу. Суд касаційної інстанції переглядає судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій у межах касаційної скарги.
Відповідно до приписів статті 438 КПК підставами для скасування або зміни судового рішення судом касаційної інстанції є: істотне порушення вимог кримінального процесуального закону; неправильне застосування закону України про кримінальну відповідальність; невідповідність призначеного покарання тяжкості кримінального правопорушення та особі засудженого.
Згідно з пунктом 8 статті 129 Конституції України однією з основних засад судочинства є забезпечення права на апеляційний перегляд справи та у визначених законом випадках - на касаційне оскарження судового рішення.
Відповідно до офіційного тлумачення частини 2 статті 55 Конституції України, викладеного в Рішенні Конституційного Суду України від 14 грудня 2011 року № 19-рп/2011, реалізація конституційного права на оскарження в суді будь-яких рішень, дій чи бездіяльності всіх органів влади, місцевого самоврядування, посадових і службових осіб забезпечується в порядку, визначеному процесуальним законом.