ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 травня 2024 року
м. Київ
справа № 240/3213/21
адміністративне провадження № К/990/14822/22
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Кравчука В.М., суддів Єзерова А.А., Стародуба О.П.
розглянув у попередньому судовому засіданні
касаційну скаргу ОСОБА_1
на рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 06 липня 2021 року (суддя Горовенко А.В.) та постанову Сьомого апеляційного адміністративного суду від 11 січня 2022 року (колегія у складі суддів: Сторчака В.Ю., Полотнянка Ю.П., Граб Л.С.)
у справі № 240/3213/21
за позовом ОСОБА_1
до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Коростенської міської ради Житомирської області
про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії.
І. ЗМІСТ ПОЗОВНИХ ВИМОГ
1. У березні 2021 року ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 ; позивач) звернувся до суду із позовом до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Коростенської міської ради Житомирської області (далі - Управління соцзахисту; відповідач), у якому просив:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо ненарахування та невиплати з 17.07.2018 доплати, встановленої ст. 39 Закону України від 28.02.1991 № 796-XII "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі - Закон № 796-XII);
- зобов`язати Управління соцзахисту провести з 17.07.2018 нарахування та виплату щомісячної грошової допомоги як працюючому, який проживає території радіоактивного забруднення, у розмірі, встановленому ст. 39 Закону № 796-XII.
IІ. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
2. Судами встановлено, що ОСОБА_1 має статус громадянина, потерпілого від Чорнобильської катастрофи, проживає в м. Коростень Житомирської області, яке відповідно до Переліку населених пунктів, віднесено до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи віднесено до зони гарантованого відселення та працює в ПВНЗ ТСОУ "Коростенський технічний коледж".
3. Позивач перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Коростенської міської ради, де до 01.01.2015 отримував підвищення до заробітної плати, відповідно до ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
4. У зв`язку з прийняттям Рішення Конституційного Суду України № 6-р/2018 від 17.07.2018, позивач звернувся до відповідача про нарахування та доплату до заробітної плати згідно ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
5. На своє звернення отримав відповідь про те, що з приводу нарахування коштів, передбачених ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", рекомендовано звернутися до установи, в якій працює.
6. Вважаючи таку бездіяльність протиправною, позивач звернувся до суду.
ІIІ. АРГУМЕНТИ СТОРІН
7. В обґрунтування позовних вимог позивач покликається на те, що у зв`язку із прийняттям 17.07.2018 Конституційним Судом України рішення по справі № 6-р/2018, з 01.09.2018 відповідач повинен був нараховувати та виплачувати доплату до заробітної плати, відповідно до статті 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", чого протиправно здійснено не було.
8. Відповідач заперечував проти задоволення позовних вимог, покликаючись на правомірність своїх дій.
ІV. ОЦІНКА СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
9. Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 06.07.2021, залишеним без змін постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 11.01.2022, у задоволенні позову відмовлено.
10. Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції, з позицією якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що доплата громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, передбачена ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в редакції, чинній до 01.01.2015, є додатковою заробітною платою, яку роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу. Тому виплачувати доплату позивачу за роботу на території радіоактивного забруднення, передбачену статтею 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в редакції, чинній до 01.01.2015, повинен роботодавець.
V. ДОВОДИ КАСАЦІЙНОЇ СКАРГИ
11. ОСОБА_1 у касаційній скарзі просить скасувати оскаржувані судові рішення та ухвалити нове - про задоволення позову.
12. Як на підставу касаційного оскарження покликається на відсутність висновку Верховного Суду щодо застосування норм права у подібних правовідносинах. Уважає неправильним висновок судів, що щомісячну доплату до заробітної плати у розмірі двох мінімальних заробітних плат, встановлених законом про Державний бюджет України на відповідний рік, передбачену ст. 37, ст. 39 Закону № 796-XII, має проводити безпосередньо працедавець; з 17.07.2018 у зв`язку з прийняттям Конституційним Судом України рішення від 17.07.2018 № 6-р/2018 Управління соцзахисту має поновити нарахування та виплату щомісячної грошової допомоги.
13. Відповідач у відзиві просить касаційну скаргу залишити без задоволення, а оскаржувані судові рішення - без змін. Покликається на те, що підприємство нараховує працівнику пропорційно відпрацьованому часу доплату за роботу в зоні радіоактивного забруднення відповідно до ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (табель обліку робочого часу знаходиться на підприємстві) та подає розрахункові дані за формою, затвердженою Мінсоцполітики до органу соціального захисту, на обліку якого він перебуває. Орган соціального захисту перевіряє, реєструє, обліковує розрахунок та подає органам Казначейства платіжні документи для здійснення відповідних видатків підприємству. Після надходження видатків підприємство здійснює виплату працівнику.
VІ. ВИСНОВКИ ВЕРХОВНОГО СУДУ
14. Верховний Суд перевірив правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права у межах доводів касаційної скарги та дійшов такого висновку.
15. Згідно ст. 341 КАС України суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанцій норм матеріального і процесуального права.
16. Підставою для відкриття касаційного провадження слугувало відсутність висновку Верховного суду щодо нарахування та виплати Управлінням соцзахисту доплати за роботу на території радіоактивного забруднення, передбаченої ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
17. Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
18. Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров`я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначає Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 № 196-ХІІ (далі Закон № 796-ХІІ).
19. Згідно ст.39 Закону підвищення працюючим особам, які проживають на території радіоактивного забруднення, (в редакції чинній до 01.01.2015) громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, провадиться доплата в таких розмірах:
- у зоні безумовного (обов`язкового) відселення - три мінімальні заробітні плати;
- у зоні гарантованого добровільного відселення - дві мінімальні заробітні плати;
- у зоні посиленого радіоекологічного контролю - одна мінімальна заробітна плата.
20. Пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на цих територіях, і стипендії студентам, які там навчаються, підвищуються у розмірах, встановлених частиною першою цієї статті. Пенсіонерам, які працюють у зонах радіоактивного забруднення, оплата праці додатково підвищується на 25 процентів від розміру мінімальної заробітної плати.
21. Громадянам, які працюють у зоні відчуження, а також у зоні безумовного (обов`язкового) відселення після повного відселення жителів, за рішенням Адміністрації зони відчуження, встановлюється доплата згідно з положенням, затвердженим Кабінетом Міністрів України.
22. Законом України № 76-VIII від 28.12.2014 "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України", який набрав чинності 01.01.2015, підпунктом 7 пункту 4 Розділу І внесено зміни до Закону № 796-ХІІ шляхом виключення статей 31, 37, 39 та 45.
23. 04.02.2016 прийнято Закон України № 987-VIII "Про внесення зміни до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", який згідно Прикінцевих положень, набрав чинності з 01.01.2016, яким включено до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" статтю 39 такого змісту:
"Стаття 39. Доплата громадянам, які працюють у зоні відчуження.
Громадянам, які працюють у зоні відчуження, встановлюється доплата у порядку і розмірах, визначених Кабінетом Міністрів України".
24. Рішенням Конституційного Суду України від 17.07.2018 № 6-р/2018 у справі за конституційним поданням 50 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності), зокрема, підпункту 7 пункту 4 розділу I Закону № 76-VIII визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), зокрема, підпункт 7 пункту 4 розділу І Закону № 76-VІІІ. Вирішено, що положення підпункту 7 пункту 4 розділу І Закону № 76-VІІІ як такі, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.