1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду


постанова

ІМЕНЕМ УКРАЇНи

04 квітня 2024 року

м. Київ

справа № 642/1029/23

провадження № 51-4711км23

Верховний Суд колегією суддів Першої судової палати Касаційного кримінального суду у складі:

головуючого ОСОБА_1,

суддів ОСОБА_2, ОСОБА_3,

з участю:

секретаря судового засідання ОСОБА_4,

захисника ОСОБА_5,

прокурора ОСОБА_6,

розглянув у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу прокурора на ухвалу Ленінського районного суду м. Харкова від 26 квітня 2023 року та ухвалу Харківського апеляційного суду від 28 червня 2023 року у кримінальному провадженні № 12021220000000013 за обвинуваченням

ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця м. Балаклія Харківської області, мешканця АДРЕСА_1,

у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 369-2Кримінального кодексу України (далі - КК).

Зміст оскаржених судових рішень і встановлені судами першої та апеляційної інстанцій обставини

Ухвалою Ленінського районного суду м. Харкова від 26 квітня 2023 року у підготовчому судовому засіданні задоволено клопотання захисника ОСОБА_8 та закрито кримінальне провадження на підставі п. 10 ч. 1 ст. 284 Кримінального процесуального кодексу України (далі - КПК).

При перегляді цього рішення за апеляційною скаргою прокурора Харківський апеляційний суд ухвалою від 28 червня 2023 року залишив його без змін.

Вимоги касаційної скарги і узагальнені доводи особи, яка її подала

У касаційній скарзі прокурор просить скасувати оскаржувані судові рішення через істотне порушення вимог кримінального процесуального закону та неправильне застосування закону України про кримінальну відповідальність і призначити новий розгляд у суді першої інстанції.

На думку прокурора, суд першої інстанції дійшов хибного висновку про закінчення строку досудового розслідування у кримінальному провадженні та безпідставно застосував положення п. 10 ч. 1 ст. 284 КПК.

Вказує, що відповідно до положень абз. 2 ч. 5 ст. 219 КПК строк із дня винесення постанови про зупинення кримінального провадження у порядку, встановленому статтею 615 цього Кодексу, до дня її скасування слідчим суддею не включається у строки, передбачені цією статтею. Тому скасування слідчим суддею 13 лютого 2023 року постанови прокурора від 03 червня 2022 року про зупинення досудового розслідування, винесеної на підставі п. 4 ч. 1 ст. 280 КПК та в порядку, передбаченому п. 3 ч. 1 ст. 615 КПК, не мало наслідком закінчення строку досудового розслідування, оскільки період із 03 червня 2022 року по 13 лютого 2023 року не повинен включатися у строк досудового розслідування.

Вважає, що при ухваленні цих рішень суди першої та апеляційної інстанцій не врахували повністю обставини проведення досудового розслідування в кримінальному провадженні в умовах широкомасштабного вторгнення російської федерації.

Стверджує, що місцевий суд не розглянув його заперечень на ухвалу слідчого судді, а апеляційний суд у своєму рішенні не дав умотивованих відповідей на аналогічні доводи його апеляційної скарги

Відтак вважає, що рішення судів першої та апеляційної інстанцій ухвалені без додержання вимог статей 370, 372 та 419 КПК.

У поданих запереченнях на касаційну скаргу ОСОБА_7 просить Верховний Суд залишити цю скаргу без задоволення, а судові рішення - без зміни.

Позиція учасників в суді касаційної інстанції

У судовому засіданні прокурор підтримала касаційну скаргу.

Захисник заперечив проти задоволення касаційної скарги і просив залишити оскаржувані рішення без зміни.

Мотиви Суду

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді, пояснення сторін, перевіривши матеріали провадження та доводи, наведені в касаційній скарзі, дійшла висновку про таке.

Відповідно до положень п. 5 ч. 1 ст. 3 КПК досудове розслідування - це стадія кримінального провадження, яка починається з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань (далі - ЄРДР) і закінчується закриттям кримінального провадження або направленням до суду обвинувального акта, клопотання про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, клопотання про звільнення особи від кримінальної відповідальності.

За приписами п. 10 ч. 1 ст. 284 КПК, кримінальне провадження закривається в разі, якщо після повідомлення особі про підозру закінчився строк досудового розслідування, визначений статтею 219 цього Кодексу, крім випадку повідомлення особі про підозру у вчиненні тяжкого чи особливо тяжкого злочину проти життя та здоров`я особи.

Згідно з правилами ст. 219 КПК, строк досудового розслідування обчислюється із дня внесення відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР і до дня звернення до суду з обвинувальним актом, клопотанням про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, клопотанням про звільнення особи від кримінальної відповідальності, клопотанням про закриття кримінального провадження або до дня ухвалення рішення про закриття кримінального провадження. Досудове розслідування повинно бути закінчено протягом двох місяців із дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину. Строк досудового розслідування може бути продовжений з підстав та в порядку, передбачених КПК. Однак загальний строк досудового розслідування не може перевищувати дванадцяти місяців із дня повідомлення особі про підозру у вчиненні тяжкого або особливо тяжкого злочину.

Вимогами ст. 280 КПК передбачено підстави та порядок зупиненнядосудового розслідування.

Згідно з ч. 2 ст. 282 КПК зупиненедосудове розслідування відновлюється у разі скасування слідчим суддею постанови про зупинення досудового розслідування.

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 280 КПК, досудове розслідування може бути зупинене після повідомлення особі про підозру у разі, якщо наявні об`єктивні обставини, що унеможливлюють подальше проведення досудового розслідування в умовах воєнного стану.

За правилами п. 3 ч. 1 ст. 615 КПК, у разі введення воєнного стану та якщо відсутня об`єктивна можливість подальшого проведення, закінчення досудового розслідування та звернення до суду з обвинувальним актом, клопотанням про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, клопотанням про звільнення особи від кримінальної відповідальності - строк досудового розслідування у кримінальному провадженні зупиняється на підставі вмотивованої постанови прокурора з викладом відповідних обставин та підлягає поновленню, якщо підстави для зупинення перестали існувати. До зупинення досудового розслідування прокурор зобов`язаний вирішити питання про продовження строку тримання під вартою.

Згідно з абз. 2 ч. 5 ст. 219 КПК строк із дня винесення постанови про зупинення кримінального провадження до дня її скасування слідчим суддею включається у строки, передбачені цією статтею, крім випадків винесення такої постанови у порядку, встановленому статтею 615 цього Кодексу.


................
Перейти до повного тексту