ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 квітня 2024 року
м. Київ
справа № 334/7625/23
провадження № 61-18274св23
Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду:
головуючого - Червинської М. Є. (суддя-доповідач),
суддів: Зайцева А. Ю., Коротенка Є. В., Коротуна В. М., Тітова М. Ю.,
учасники справи:
заявник - ОСОБА_1,
заінтересована особа - Дніпровський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Запоріжжя Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (місто Одеса),
розглянув у порядку письмового провадження без повідомлення учасників справи касаційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Ленінського районного суду міста Запоріжжя від 08 вересня 2023 року у складі судді Філіпової І. М. та постанову Запорізького апеляційного суду від 15 листопада 2023 року у складі колегії суддів: Трофимової Д. А., Бєлки В. Ю., Онищенка Е. А.,
ВСТАНОВИВ:
Описова частина
Короткий зміст позовних вимог
У вересні 2023 року ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою про встановлення факту смерті його матері, громадянки України, ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Свої вимоги обґрунтовував тим, що він є сином ОСОБА_2, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 у м. Маріуполі Донецької області.
Вказував, що у 2020 році його матір перенесла інсульт, унаслідок чого була уражена нервова система та втрачена здатність рухатися в цілому.
Під час ракетної атаки ІНФОРМАЦІЯ_2 його батьки знаходилися за місцем свого проживання в квартирі АДРЕСА_1 . Внаслідок влучання снаряду відбулося загоряння багатоквартирного будинку АДРЕСА_2 за вказаною адресою. Його батько ОСОБА_3 опинився в ізольованому вогнем приміщенні вітальні, паралізована мати перебувала у спальні. Через неможливість вибратися з квартири батько прийняв рішення рятуватись через вікно. На той момент сусіди допомагали евакуйовуватися та тримали простирадла для людей, що стрибали з вікон. Унаслідок отриманих травм після стрибка з вікна батько помер на місці. Факт його смерті було встановлено у судовому порядку. Його мати ОСОБА_2 залишилися у палаючій квартирі, двері квартири були замкнені, жодна особа не могла проникнути та винести матір з приміщення, тому вона загинула.
Про смерть батьків йому повідомила у телефонному режимі сусідка з квартири АДРЕСА_2 - ОСОБА_4, яка згодом виїхала з м. Маріуполя за межі території України.
Зазначав, що 21 червня 2023 року він звернувся до Запорізького районного управління поліції Національної поліції в Запорізькій області з заявою про вчинення кримінального правопорушення, яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань (далі - ЄРДР) за № 12023082050001274.
Також звертався до Олександрівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Запоріжжя Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) з заявою про реєстрацію факту смерті його матері, проте 12 серпня 2023 року його заява залишена без виконання.
Посилаючись на наведене, просив суд встановити факт смерті його матері - громадянки України ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженки м. Щетин Щетиської області, Польща, яка загинула ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Маріуполі Донецької області.
Короткий зміст рішення суду першої інстанції
Рішенням Ленінського районного суду м. Запоріжжя від 08 вересня 2023 року у задоволенні заяви ОСОБА_1 про встановлення факту смерті відмовлено.
Суд першої інстанції виходив із того, що, дослідивши надані заявником докази, неможливо достовірно встановити факт смерті ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 у м. Маріуполі Донецької області. Суд зазначив, що вказані заявником обставини дають можливість обґрунтовано припускати загибель ОСОБА_2 у пожежі після ворожого обстрілу багатоквартирного будинку, проте такі висновки є підставою для оголошення особи померлою, а не встановлення факту її смерті.
Короткий зміст постанови апеляційної інстанції
Постановою Запорізького апеляційного суду від 15 листопада 2023 року за наслідками розгляду апеляційної скарги ОСОБА_1 рішення Ленінського районного суду м. Запоріжжя від 08 вересня 2023 року залишено без змін.
Апеляційний суд погодився з висновками суду першої інстанції про те, що заявник не надав доказів, які б підтверджували юридичний факт того, що ОСОБА_1 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 у м. Маріуполі Донецької області, вважав рішення місцевого суду таким, що ухвалене з додержанням норм матеріального та процесуального права, є законним і обґрунтованим та не вбачав підстав для його скасування.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
18 грудня 2023 року ОСОБА_1 звернувся до Верховного Суду з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на неправильне застосування судами обох інстанцій норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить скасувати оскаржені судові рішення, ухвалити нове рішення про задоволення заяви у повному обсязі.
Підставою касаційного оскарження судових рішень заявник зазначає неправильне застосування судом норм матеріального права та порушення норм процесуального права, а саме суд застосував норму права без урахування висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постановах Верховного Суду від 25 жовтня 2023 року в справі № 607/1612/23, від 26 квітня 2023 року в справі № 337/3725/22, від 29 березня 2023 року в справі № 753/8033/22 (пункт 1 частини другої статті 389 ЦПК України).
Аргументи учасників справи
Доводи особи, яка подала касаційну скаргу
Касаційна скарга аргументована тим, що суди неповно дослідили обставини справи, не надали їм належної правової оцінки та дійшли помилкових висновків при вирішенні його заяви.
Підставою для встановлення факту смерті є підтверджені доказами обставини, які достовірно свідчать про смерть громадянина в певний час і за певних обставин. Доказами, що підтверджують факт смерті особи в умовах воєнного стану або на тимчасово окупованій території України, зокрема, можуть бути: письмові докази; речові докази, зокрема звуко- і відеозаписи; висновки експертів; копії лікарського свідоцтва/довідки про смерть; пояснення свідків, що можуть підтвердити ті обставини, на які посилається заявник; довідки з військкомату або від командира військової частини (у випадку загибелі військовослужбовців); заяви до правоохоронних органів про зникнення особи, в тому числі в обставинах, що загрожували їй смертю.
Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 № 309 (зі змінами) (у редакції на час розгляду справи судами) затверджено "Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією", до якого включено всю територію Маріупольського району.
Активні бойові дії на території Донецької області продовжуються дотепер, обстріли м. Маріуполя у березні 2022 року є загальновідомим фактом, відповідно, для збору відповідних доказів, він не може без ризику для власного життя та здоров`я відвідати м. Маріуполь, яке наразі є тимчасово окупованим.
Суди попередніх інстанцій не надали оцінку реаліям сьогодення окупованих територій, не прийняли до уваги надані ним докази, не вжили заходи щодо всебічного, повного і об`єктивного з`ясування обставин справи, а також проігнорували ту обставину, що можливість збору доказів смерті особи на окупованій території є обмеженою.
Доводи інших учасників справи
Відзив/заперечення на касаційну скаргу не надходили.
Рух справи в суді касаційної інстанції
Ухвалою Верховного Суду від 11 січня 2024 року відкрито касаційне провадження у даній справі.
Витребувано з Ленінського районного суду міста Запоріжжя цивільну справу № 334/7625/23 за заявою ОСОБА_1, заінтересована особа - Дніпровський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Запоріжжя Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (місто Одеса), про встановлення факту смерті.
Ухвалою Верховного Суду від 26 березня 2024 року справу № 334/7625/23 призначено до судового розгляду.
Фактичні обставини справи
У справі, яка переглядається, суди встановили, що ОСОБА_3 та ОСОБА_2 є батьками ОСОБА_1, що підтверджується копією свідоцтва про народження.
Відповідно до копії паспорта ОСОБА_2 остання була зареєстрована у квартирі АДРЕСА_1 .
Рішенням Ленінського районного суду м. Запоріжжя від 14 грудня 2022 року у справі № 334/5976/22 було встановлено факт смерті батька заявника ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 у м. Маріуполі Донецької області. На підставі вказаного рішення заявник отримав свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1 .
Згідно з витягом із Єдиного реєстру досудових розслідувань 21 червня 2023 року ОСОБА_1 звернувся до Запорізького районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Запорізькій області та повідомив, що ІНФОРМАЦІЯ_2 в квартирі АДРЕСА_1, в результаті ворожого обстрілу військовими рф, після якого виникла пожежа у вказаному житловому будинку, загинула його мати ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Відповідно до копії заяви ОСОБА_6 до начальника бюро судово - медичної експертизи "донецької народної республіки" від 09 серпня 2022 року, він просить здійснити відбір його крові з метою проведення подальшого генетичного дослідження для встановлення спорідненості з його матір`ю ОСОБА_2, яка загинула у квартирі АДРЕСА_1, згоріла у квартирі, тіло забрало МЧС у квітні 2022 року.
Згідно листа начальника Олександрівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Запоріжжя Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса),від 12 серпня 2023 року № 1023/32.11-30 заява ОСОБА_1 щодо державної реєстрації смерті ОСОБА_2 залишена без виконання .
В матеріалах справи також наявні копії письмових пояснень ОСОБА_7, ОСОБА_4, копії фотографій згорілого будинку, роздруківки (скрін-шоти, знімки екрану) з соціальних мереж, веб-сайтів засобів масової інформації.
Крім того, відповідно до листа від 02 жовтня 2023 року на ім`я ОСОБА_6 (мовою оригіналу): "Государственное бюджетное учреждение "Пожарно-сласательный отряд г. Мариуполь Министерства по делам гражданской оборони, чрезвычайным ситуациям и ликвидации последствий стихийных бедствий донецкой народной республики", який прийнятий апеляційним судом до уваги у цій справі як доказ, передбачений частиною третьою статті 367 ЦПК України, на виконання вимог частини п`ятої статті 12 ЦПК України з метою повного та всебічного апеляційного перегляду законності та обґрунтованості рішення суду першої інстанції, 08 квітня 2022 року за адресою: АДРЕСА_3 силами ГБУ ПСО м. Маріуполя МЧС ДНР було організовано доступ співробітникам КП "Ритуал" до 1 тіла, яке витягли та доставили до моргу. Відомостей щодо реєстрації та подальшого захоронення виявленого тіла за адресою: АДРЕСА_3, немає.
Межі та підстави касаційного перегляду
Переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, суд касаційної інстанції в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, перевіряє правильність застосування судом першої або апеляційної інстанції норм матеріального чи процесуального права і не може встановлювати або (та) вважати доведеними обставини, що не були встановлені в рішенні чи відкинуті ним, вирішувати питання про достовірність або недостовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими (частина перша статті 400 ЦПК України).
В ухвалі про відкриття касаційного провадження зазначаються підстава (підстави) відкриття касаційного провадження (частина восьма статті 394 ЦПК України).
Підставами касаційного оскарження судових рішень, зазначених у пункті 1 частини першої цієї статті, є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права виключно у таких випадках: якщо судове рішення оскаржується з підстав, передбачених частинами першою, третьою статті 411 цього Кодексу (пункт четвертий частини другої статті 389 ЦПК України).
Підставою касаційного оскарження судових рішень судів першої та апеляційної інстанцій є посилання заявника на неправильне застосування судом норм матеріального права та порушення норм процесуального права, а саме суд застосував норму права без урахування висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постановах Верховного Суду від 25 жовтня 2023 року в справі № 607/1612/23, від 26 квітня 2023 року в справі № 337/3725/22, від 29 березня 2023 року в справі № 753/8033/22 (пункт 1 частини другої статті 389 ЦПК України).
Відповідно до статті 400 ЦПК України, якою визначено межі розгляду справи судом касаційної інстанції, встановлено, що, переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, суд касаційної інстанції діє в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження.
Касаційна скарга підлягає частковому задоволенню, виходячи з такого.
Позиція Верховного Суду
Мотиви, з яких виходить Верховний Суд, та застосовані норми права
Відмовляючи у задоволенні заяви про встановлення факту смерті, суд першої інстанції виходив із того, що належних доказів на підтвердження своїх вимог ОСОБА_1 не надав.
Апеляційний суд, залишаючи без змін рішення місцевого суду, погодився з його висновком про те, що заявник не надав доказів, які б підтверджували юридичний факт того, що ОСОБА_1 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 у м. Маріуполі Донецької області.
Проте такі висновки апеляційного суду є передчасними, виходячи з такого.
Згідно з частинами третьою, четвертою статті 49 ЦК України державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, громадянство, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть. Реєстрація актів цивільного стану провадиться відповідно до закону. Народження фізичної особи та її походження, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміна імені, смерть підлягають обов`язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян в органах юстиції в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до частини першої статті 17 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану (далі - ДРАЦС) на підставі: 1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров`я або судово-медичною установою; 2) рішення суду про встановлення факту смерті в певний час або про оголошення її померлою.
Згідно з пунктом 8 частини першої статті 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Загальні вимоги до змісту заяви про встановлення факту, що має юридичне значення передбачені статтею 318 ЦПК України, згідно з якою у заяві повинно бути зазначено: який факт заявник просить встановити та з якою метою; причини неможливості одержання або відновлення документів, що посвідчують цей факт; докази, що підтверджують факт. До заяви додаються докази, що підтверджують викладені в заяві обставини, і довідка про неможливість відновлення втрачених документів.
Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо особливостей провадження у справах про встановлення факту народження або смерті особи в умовах воєнного чи надзвичайного стану та на тимчасово окупованих територіях" (далі - Закон від 01 липня 2022 року № 2345-ІХ) статтю 317 ЦПК України викладено в новій редакції.
Статтею 317 ЦПК України (в редакції Закону від 01 липня
2022 року № 2345-ІХ) передбачено особливості провадження у справах про встановлення факту народження або смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України та встановлено, що заява про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана членами сім`ї померлого, їхніми представниками або іншими заінтересованими особами (якщо встановлення факту смерті особи впливає на їхні права, обов`язки чи законні інтереси) до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника. Справи про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, розглядаються невідкладно з дня надходження відповідної заяви до суду.