ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 квітня 2024 року
м. Київ
cправа № 906/1012/22
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Кролевець О. А. - головуючий, Баранець О. М., Студенець В. І.
за участю секретаря судового засідання - Грабовського Д. А
та представників:
позивача - Сіра А. В.
відповідача 1 - не з`явився
відповідача 2 - Тестова Н. В., Лященко А. М.
третьої особи - не з`явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу ОСОБА_1
на постанову Північно-західного апеляційного господарського суду від 26.01.2024 (головуючий - Філіпова Т. Л., судді Василишин А. Р., Бучинська Г. Б.)
у справі № 906/1012/22
за позовом ОСОБА_2
до 1) Товариства з обмеженою відповідальністю "Паритет Н", 2) ОСОБА_1
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Приватного нотаріуса Звягельського нотаріального округу Лінкевича Броніслава Адамовича
про визнання недійсним договору купівлі-продажу частки в статутному капіталі, акта приймання-передачі частки в статутному капіталі, визнання недійсними рішення загальних зборів, скасування державної реєстрації, витребування з володіння частки в статутному капіталі
ВСТАНОВИВ:
Короткий зміст позовних вимог
1. ОСОБА_2 звернулась до Господарського суду Житомирської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Паритет Н" та ОСОБА_1, з вимогами про (з урахуванням заяви про зміну предмета позову):
- визнання недійсним договору купівлі-продажу частки в статутному капіталі ТОВ "Паритет Н", укладеного 26.09.2022;
- визнання недійним акта приймання-передачі частки в статутному капіталі ТОВ "Паритет Н" від 26.09.2022, який зареєстровано в реєстрі за № 1196,1197 на бланку № НСЕ010825, справжність підписів на якому засвідчено приватним нотаріусом Новоград-Волинського районного нотаріального округу Лiнкевич Б. А.;
- витребування з володіння ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 частки в статутному капіталі номінальною вартістю 150 000,00 грн, що становить 50% статутного капіталу ТОВ "Паритет Н";
- визнання недійними рішень загальних зборів учасників ТОВ "Паритет Н", оформлених протоколом від 26.09.2022, що зареєстровано в реєстрі за № 1230,1231 на бланку № НСЕ010854, справжність підписів на якому засвідчено 29.09.2022 приватним нотаріусом Новоград-Волинського районного нотаріального округу Лiнкевич Б. А.;
- скасування державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу від 20.10.2022 реєстратора Драч.. виконавчого комітету Новоград-Волинської міської ради (запис № 1003071070024000718), про державну реєстрацію зміни кінцевого бенефіціарного власника (контролера) або зміни відомостей про кінцевого бенефіціарного власника (контролера), зміни місцезнаходження юридичної особи, зміни складу засновників (учасників) або зміни відомостей про засновника.
2. Позовні вимоги мотивовані тим, що відчуження права власності на частку у статутному капіталі товариства та вибуття позивача зі складу учасників товариства відбулось без її волевиявлення.
Короткий зміст рішення суду першої інстанції
3. Рішенням Господарського суду Житомирської області від 30.08.2023 у задоволенні позову відмовлено.
4. Рішення суду першої інстанції мотивовано тим, що позивачем не доведено наявності обставин, з якими закон пов`язує можливість визнання недійсним договору купівлі-продажу частки у статутному капіталі ТОВ "Паритет Н" від 26.09.2022 на підставі статей 203, 215 Цивільного кодексу України, а відтак у задоволенні позову в цій частині слід відмовити.
5. Також, суд першої інстанції вказав, що спірний акт приймання-передачі частки від 26.09.2022 є документом, який не спрямований на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків, а лише засвідчує факт приймання-передачі майна, а саме частки у статутному капіталі товариства, та є додатком до договору купівлі-продажу частки від 26.09.2022. Таким чином, акт приймання-передачі частки у статутному капіталі ТОВ "Паритет Н" від 26.09.2022 не є окремим правочином у розумінні статті 202 Цивільного кодексу України, а отже не може бути визнаний недійсним з наведених позивачем підстав.
6. Відтак, за висновками місцевого господарського суду, оскільки відсутні підстави для задоволення вимоги позивача про визнання недійсними договору купівлі-продажу частки в статутному капіталі товариства та акта приймання-передачі частки від 26.09.2022, суд першої інстанції також зазначив, що не вбачає підстав і для задоволення інших вимог позивача - про визнання недійсними рішень загальних зборів, оформлених протоколом від 26.09.2022, скасування державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу від 20.10.2022 та витребування з володіння частки в статутному капіталі, оскільки такі вимоги є похідними від вимог про визнання недійсним договору купівлі-продажу частки в статутному капіталі та акта приймання-передачі частки.
Короткий зміст постанови суду апеляційної інстанції
7. Постановою Північно-західного апеляційного господарського суду від 26.01.2024 рішення Господарського суду Житомирської області скасовано. Викладено резолютивну частину рішення у наступній редакції:
"Позов задовольнити частково.
Визнати недійним Договір купівлі-продажу частки в статутному капіталі Товариства з обмеженою відповідальністю "Паритет Н", укладений 26.09.2022.
Визнати недійним Акт приймання-передачі частки в статутному капіталі Товариства з обмеженою відповідальністю "Паритет Н" (код ЄДРПОУ 37808303) від 26 вересня 2022 року, що зареєстровано в реєстрі № 1196, 1197 на бланку № НСЕ010825 справжність підписів на якому засвідчено Приватним нотаріусом Новоград-Волинського районного нотаріального округу Лінкевич Б. А.
Витребувати з володіння ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ) на користь ОСОБА_2 (ІПН НОМЕР_2 ) частку в статутному капіталі Товариства з обмеженою відповідальністю "Паритет Н" (код ЄДРПОУ 37808303) номінальною вартістю 150 000,00 грн, що становить 50% статутного капіталу.
В іншій частині відмовити".
8. Постанова суду апеляційної інстанції мотивована тим, що у зв`язку і введенням в Україні воєнного стану, Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову № 164 від 28.02.2022 "Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану". Відповідно до якої (станом на час укладення спірного договору) було встановлено що нотаріальне посвідчення договорів щодо відчуження, зокрема корпоративних прав, а також нотаріальне засвідчення справжності підпису на актах приймання-передачі частки (частини частки) у статутному (складеному) капіталі (статутному фонді) юридичної особи, які укладаються (підписуються) від імені фізичної особи - відчужувача (іпотекодавця, довірчого засновника) на підставі довіреності, з дня видачі якої минуло більше одного місяця (більше двох місяців, якщо її посвідчено консульською установою (дипломатичним представництвом) України або відповідно до законодавства іноземної держави), дозволяється за умови отримання нотаріусом заяви довірителя про підтвердження дії довіреності, справжність підпису на якій засвідчено нотаріусом, консульською установою (дипломатичним представництвом) України або відповідно до законодавства іноземної держави, а у разі, коли така довіреність посвідчена нотаріусом без використання спеціальних бланків нотаріальних документів, - також за умови її реєстрації в Єдиному реєстрі довіреностей з внесенням до нього відомостей про наявність повноважень, необхідних представникові для укладення (підписання) відповідного договору (акта). Справжність підпису на такій заяві повинно бути засвідчено нотаріусом не раніше ніж за сім календарних днів, а консульською установою (дипломатичним представництвом) України або відповідно до законодавства іноземної держави - не раніше ніж за один місяць до дня укладення (підписання) відповідного договору (акта).
9. Відтак, апеляційний господарський суд дійшов висновку, що досліджуючи питання чинності довіреності станом на час вчинення дій з її використанням, враховуючи, що довіреність була видана 11.03.2022 і використана для посвідчення оскаржуваних актів 26.09.2022, тобто в період дії наведених положень законодавства, оцінюючи вчинені юридично значимі дії, необхідно застосовувати вказану постанову Кабінету Міністрів України разом з положеннями статті 44 Закону України "Про нотаріат".
10. При цьому суд апеляційної інстанції зазначив, що наявна в матеріалах справи довіреність, видана 11.03.2022 від імені ОСОБА_2 ОСОБА_3 складена саме на білому аркуші паперу, а тому перед тим як вчиняти правочин на підставі вказаної довіреності, заінтересована особа мала звернутися до нотаріуса Демецької С. Л. та пересвідчитися у чинності довіреності.
11. Суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що аналіз вищевказаних нормативних актів, вказує на те, що документами, які підтверджують дійсність довіреності на момент укладення відповідного правочину чи посвідчення підпису є: витяг з єдиного реєстру довіреностей, якщо довіреність складена на нотаріальному бланку, довідка про підтвердження або спростування посвідчення довіреності, видана нотаріусом, що здійснював посвідчення довіреності на білих аркушах паперу та нотаріально посвідчена заява про підтвердження дії довіреності. І такі документи мають зберігатися у нотаріуса разом із першим примірником правочину. Однак, таких доказів матеріали справи не містять.
12. З огляду на наведене апеляційний господарський суд дійшов висновку, що ОСОБА_3 станом на 26.09.2022 не мала повноважень вчиняти дії від імені довірителя ОСОБА_2 на підставі довіреності від 11.03.2022, оскільки з моменту видачі довіреності до моменту вчинення дій пройшло більше місяця, а довіритель не пізніше 20.09.2022 не склав нотаріальної заяви про підтвердження дії цієї довіреності та нотаріусу така заява не була подана.
13. Суд апеляційної інстанції зазначив, що оскаржуваний правочин має наслідком позбавлення ОСОБА_2 права власності на частку у статутному капіталі товариства, що має наслідком втрату корпоративних прав, позбавлення права участі у корпоративному утворенні (товаристві), при цьому підтвердженням відсутності волі позивачки вчиняти правочин, спрямований на продаж частки у розмірі 50% статутного капіталу ТОВ "Паритет Н" є відсутність її заяви про підтвердження чинності довіреності від 11.03.2022 та скасування цієї довіреності в подальшому.
14. Встановивши, що спірний договір від 26.09.2022 укладено ОСОБА_3 за відсутності відповідних повноважень суд апеляційної інстанції дійшов висновку про те, що акт приймання-передачі частки в статутному капіталі ТОВ "Паритет Н" від 26.09.2022 також підписано довіреною особою без належних повноважень, відповідно вказані правочини підлягають визнанню недійсними.
15. Щодо позовної вимоги про витребування частки в статутному капіталі товариства суд апеляційної інстанції, зазначив, що відповідач набув права власності на частку у статному капіталі ТОВ "Паритет Н", яка належала позивачу, на підставі недійсного правочину, оскільки її відчуження на користь ОСОБА_1 відбулось поза волею власника при цьому, недійсний правочин не породжує правових наслідків, в той час як захищене законом право власника витребувати своє майно від будь-кого, хто володіє ним без правових підстав, є абсолютним.
16. Відтак, з посиланням на правову позицію Великої Палати Верховного Суду викладену у постанові від 02.11.2021 у справі № 925/1351/19 (провадження № 12-35гс21) та правову позицію Верховного Суду, викладену у постанові від 11.12.2023 у справі № 907/922/21 суд апеляційної інстанції дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовної вимоги про витребування з володіння ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 частки в статутному капіталі номінальною вартістю 150 000,00 грн, що становить 50% статутного капіталу ТОВ "Паритет Н".
17. Щодо вимог позивача про визнання недійним рішення загальних зборів учасників та скасування державної реєстрації змін суд апеляційної інстанції зазначив, що матеріали справи не містять доказів, які б свідчили про наявність порушень при скликанні і проведенні загальних зборів учасників ТОВ "Паритет Н", оформлених протоколом від 26.09.2022, оскільки законодавство на час проведення зборів не встановлювало обмежень або спеціальних процедур підтвердження повноважень для використання ОСОБА_3 довіреності від 11.03.2022 для участі у загальних зборах товариства. З огляду на це, питання повідомлення учасника про проведення загальних зборів товариства, наявність кворуму для проведення зборів, участь у голосуванні за прийняття тих чи інших рішень не може бути поставлено під сумнів.
18. Суд апеляційної інстанції зазначив, що визнання судом недійсним договору купівлі-продажу частки в статутному капіталі ТОВ "Паритет Н", укладеного 26.09.2022, безпосередньо не впливає на вирішення питання про законність проведення загальних зборів товариства та прийнятих зборами рішень, оскільки юридичний факт недійсності договору встановлено судом лише за результатами судового розгляду, що водночас не суперечить положенням частини 1 статті 236 Цивільного кодексу України щодо його недійсності з моменту його вчинення. Підстави визнання недійсними загальних зборів товариства з обмеженою відповідальністю визначаються, виходячи з положень Закону України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю" та Статуту товариства.
19. При цьому суд апеляційної інстанції зазначив, що вимога про скасування реєстрації змін, вчинених на підставі прийнятих на загальних зборах товариства рішень, є похідною від вимоги про визнання недійсними рішень, а відтак залежить від висновків суду в питанні про законність цих рішень і не може бути розглянута поза логічним зв`язком з цими висновками.
20. Відтак апеляційний господарськи суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позову в частині вимог про визнання недійсним рішення загальних зборів і похідної вимоги - про скасування державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу від 20.10.2022 (запис №1003071070024000718).
Короткий зміст вимог касаційної скарги та узагальнення її доводів
21. ОСОБА_1 звернулась до Верховного Суду з касаційною скаргою в якій просить скасувати постанову Північно-західного апеляційного господарського суду від 26.01.2024 і залишити в силі рішення Господарського суду Житомирської області від 30.08.2023.
22. У касаційній скарзі скаржник не погоджується з висновками судів першої і апеляційної інстанцій, при цьому, обґрунтовуючи підставу касаційного оскарження, передбачену пунктом 1 частини другої статті 287 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України), скаржник зазначає, що суди попередніх інстанцій застосували норми права без урахування висновків щодо застосування норм права у подібних правовідносинах, викладених у постановах Великої Палати Верховного Суду від 11.08.2022 у справі № 916/546/21, від 08.06.2021 у справі № 906/1336/19, від 22.10.2019 у справі № 923/876/16, від 01.06.2021 у справі № 910/2388/20, постановах Верховного Суду від 11.04.2018 у справі № 910/12827/17, від 22.05.2018 у справі № 910/12258/17 та від 11.06.2018 у справі № 916/613/17 (щодо можливості визнання недійсним акта приймання-передачі частки), постанові Великої Палати Верховного Суду від 08.06.2021 у справі № 906/1336/19 та постановах Верховного Суду від 24.01.2022 у справі № 912/3711/19, від 24.10.2018 у справі № 911/3773/17, від 10.10.2019 у справі № 911/2218/18 (щодо моменту виникнення права власності на частку в статутному капіталі), постановах Великої Палати Верховного Суду від 18.03.2020 у справі № 466/3221/16-а, від 01.04.2020 у справі № 813/1056/18, від 17.12.2019 у справі № 927/97/19, від 08.09.2020 у справі № 916/667/18, від 03.11.2020 у справі № 922/88/20 та постанові Верховного Суду від 02.02.2022 у справі № 911/803/20 (щодо ефективного способу захисту).
23. Обґрунтовуючи підставу касаційного оскарження, передбачену пунктом 4 частини другої статті 287 ГПК України скаржник зазначає, що суди попередніх інстанцій не дослідили зібрані у справі докази (пункт 1 частини третьої статті 310 ГПК України). Також скаржник зазначає, що суд прийняв рішення про права, інтереси та (або) обов`язки осіб, що не були залучені до участі у справі, а саме ОСОБА_3, яка представляла інтереси позивача і підписувала оскаржувані правочини (пункт 8 частини першої статті 310 ГПК України).
Позиція інших учасників справи
24. Позивач подала відзив на касаційну скаргу, у якому не погоджується з доводами касаційної скарги, вважає їх безпідставними і необґрунтованими, просить у задоволенні касаційної скарги відмовити, а оскаржувану постанову залишити без змін. Також від позивача надійшло клопотання про закриття касаційного провадження у справі.
25. Інші учасники справи не надали відзивів на касаційну скаргу, що відповідно до частини третьої статті 295 ГПК України не перешкоджає перегляду оскаржуваних судових рішень.
Фактичні обставини справи, встановлені судами першої та апеляційної інстанцій
26. ОСОБА_2 (позивач) за попереднім усним договором з ОСОБА_3 довіреністю від 11.03.2022 уповноважила останню представляти свої інтереси у будь-яких установах, організаціях та підприємствах, залежно від їх організаційної форми та підпорядкованості, в органах місцевої влади та самоврядування та їх структурних підрозділах будь-якого рівня та будь-якої направленості, органах нотаріату, правоохоронних органах, перед усіма фізичними та юридичними особами, перед усіма третіми особами, в тому числі перед державними, господарськими, адміністративними та іншими установами та організаціями, з питань розпорядження / продажу, відступлення / за ціною та на умовах за їх розсудом належною позивачу часткою статутного капіталу як учасника ТОВ "Паритет Н" (ідентифікаційний код 37808303) з усіма правами, обов`язками та повноваженнями, наданими позивачу як учаснику товариства установчими документами товариства та чинним законодавством. Для чого уповноваженому представнику надається право: розписуватись від імені позивача на документах, в тому числі підписувати заяви, зокрема заяви про сімейний стан позивача та про належність позивачу вищевказаної частки статутного капіталу на праві особистої приватної власності, підписувати заяви про вихід зі складу засновників ТОВ, укласти та підписати договір купівлі-продажу частки статутного капіталу, акт прийому-передачі, подавати будь-які довідки та документи, які стосуються виконання цієї довіреності, брати участь у загальних зборах підприємства від імені позивача з правом голосу, підписувати рішення (протоколи) засновників ТОВ, установчі документи, зміни та доповнення до статуту ТОВ (нову редакцію), реєструвати їх у встановленому законом порядку у відповідному органі державної реєстрації, здійснити необхідні грошові розрахунки, одержувати всі необхідні довідки та документи, одержувати інформацію про діяльність ТОВ, розпоряджатися (продати, відступити) належною позивачу часткою статутного капіталу ТОВ за ціну та на умовах за їх розсудом, одержувати належні позивачу гроші, а також вчиняти будь-які інші дії, передбачені чинним законодавством України для такого роду уповноважень, які належало б виконувати позивачу, якби він особисто займався цим питанням, та які на думку представників будуть доцільними для правильного і ефективного виконання довіреності.
27. Довіреність надана терміном дії на один рік і зберігає чинність до 11.03.2023, якщо раніше зазначеного строку не буде позивачем скасовано в передбаченому для того законом порядку, про що представник буде повідомлений письмово. Довіреність посвідчена приватним нотаріусом Житомирського районного нотаріального округу Демецькою С. Л. та зареєстрована в реєстрі за № 1062 (далі - довіреність від 11.03.2022).
28. 26.09.2022 між ОСОБА_3, що діє на підставі довіреності від 11.03.2022 учасника ТОВ "Паритет Н" ОСОБА_2 (продавець) та ОСОБА_1 (покупець) укладено Договір купівлі-продажу частки у статутному капіталі ТОВ "Паритет Н".
29. Відповідно до п.1 договору, продавець передає у власність покупцю, а покупець приймає у власність вклад в статутному капіталі ТОВ " Паритет Н", статутний капітал якого складає 300 000,00 грн, та зобов`язується здійснити всі необхідні дії для внесення змін до установчих документів та проведення їх державної реєстрації у відповідності із законодавством України.
30. Вклад, що відчужується продавцем, становить 50% статутного капіталу товариства, що складає 150 000,00 грн. Вклад, що відчужується, сплачений продавцем повністю та належить йому на праві власності, на підставі статуту ТОВ "Паритет Н" (п.2 договору).
31. Згідно з п.3.4 договору, продаж здійснюється за ціною 150 000,00 грн. В результат придбання частки за цим договором, покупець отримує у власність 50% статутного капіталу товариства, номінальною вартістю 150 000,00 грн.
32. Продавець підтверджує, що він отримав грошові кошти в сумі 150 000,00 грн до підписання цього договору. Своїм підписом на цьому договорі він підтверджує факт повного розрахунку за ним. Претензій щодо розрахунку за належний йому вклад до покупця не має (п.5 договору).
33. У п.8 договору сторони підтверджують, що вони не визнані судом недієздатними чи обмежено дієздатними; укладання договору відповідає їхнім інтересам; волевиявлення є вільним і усвідомленим і відповідає їхній внутрішній волі; умови договору зрозумілі, і відповідають реальній домовленості сторін; договір не приховує іншого правочину і спрямований на реальне настання наслідків, які обумовлені у ньому.
34. Даний договір набуває чинності з моменту його підписання і діє до повного виконання сторонами своїх зобов`язань по цьому договору. Після укладення даного договору до установчих документів товариства повинні бути внесені відповідні зміни, оформлені у встановленому чинним законодавством порядку (п.9 договору).
35. Право власності покупця на вклад, зазначений в п.2 даного договору, виникає з моменту підписання договору з необхідністю подальшої державної реєстрації змін та доповнень до статуту товариства або нової редакції статуту товариства, що містить відповідні зміни (п.10 договору).
36. Згідно з п.11 договору, підписання сторонами даного договору свідчить про те, що передача-приймання відчужуваного вкладу товариства відбулась. З метою внесення змін до установчих документів сторони мають підписати акт прийому-передачі частки у статутному капіталі товариства та нотаріально посвідчити цей акт.
37. 26.09.2022 згідно з умовами вказаного договору ОСОБА_3, яка діє на підставі довіреності від 11.03.2022, передала, а ОСОБА_1 прийняла частку в статутному капіталі товариства в обсязі 50% статутного капіталу товариства, що становить 150 000,00 грн, про що свідчить акт приймання-передачі частки в статутному капіталі ТОВ "Паритет Н", засвідчений приватним нотаріусом Новоград-Волинського районного нотаріального округу Лінкевичем Б. А. та зареєстрований в реєстрі № 1196, 1197.
38. Також, 26.09.2022 було проведено загальні збори учасників (власників) ТОВ "Паритет Н", оформлені протоколом, на яких прийнято рішення, зокрема, щодо вибуття ОСОБА_2 зі складу учасників товариства у зв`язку з відчуженням нею частки в статутному капіталі товариства; надання згоди та затвердження продажу частки учасника ОСОБА_2 у статутному капіталі товариства у розмірі 50% на користь ОСОБА_1, а також перерозподілу часток у статутному капіталі товариства. Протокол загальних зборів учасників (власників) ТОВ "Паритет Н" від 26.09.2022 засвідчено приватним нотаріусом Новоград-Волинського районного нотаріального округу Лінкевичем Б. А. та зареєстровано в реєстрі №1196, 1197.
39. 14.10.2022 до Єдиного реєстру довіреностей внесено реєстраційний запис про припинення дії довіреності від 11.03.2022, посвідченої приватним нотаріусом Житомирського районного нотаріального округу Демецькою С. Л., на підставі заяви про скасування довіреності, що вбачається з витягу про реєстрацію № 48588162 від 14.10.2022.
40. Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 08.11.2022 щодо ТОВ "Паритет Н", 20.10.2022 проведено державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, а саме зміну кінцевого бенефіціарного власника або зміну відомостей про кінцевого бенефіціарного власника, зміну місцезнаходження юридичної особи, зміну складу засновників (учасників) або зміну відомостей про засновників (учасників) юридичної особи.
Позиція Верховного Суду
41. Перевіривши повноту встановлення судами першої і апеляційної інстанцій обставин справи та правильність застосування ними норм матеріального і процесуального права, заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши доводи, наведені у касаційній скарзі і заперечення, викладені у відзиві Верховний Суд вважає, що касаційна скарга ОСОБА_1 підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.
42. Відповідно до статті 300 ГПК України, переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, суд касаційної інстанції в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права (1). Суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази (2). У суді касаційної інстанції не приймаються і не розглядаються вимоги, що не були предметом розгляду в суді першої інстанції. Зміна предмета та підстав позову у суді касаційної інстанції не допускається (3). Суд не обмежений доводами та вимогами касаційної скарги, якщо під час розгляду справи буде виявлено порушення норм процесуального права, передбачені пунктами 1, 3, 4, 8 частини першої статті 310, частиною другою статті 313 цього Кодексу, а також у разі необхідності врахування висновку щодо застосування норм права, викладеного у постанові Верховного Суду після подання касаційної скарги (4).
43. Згідно зі статтею 15 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
44. Право кожної особи на звернення до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу закріплено ст.16 цього Кодексу. Суд шляхом вчинення провадження у справах здійснює захист їх прав і охоронюваних законом інтересів, які порушені або оспорюються.
45. Згідно з частинами першою, другою статті 2 ГПК України завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов`язаних зі здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави. Суд та учасники судового процесу зобов`язані керуватися завданням господарського судочинства, яке превалює над будь-якими іншими міркуваннями в судовому процесі.
46. Відповідно до частин першої, другої статті 4 ГПК України право на звернення до господарського суду в установленому цим Кодексом порядку гарантується. Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи у господарському суді, до юрисдикції якого вона віднесена законом. Юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
47. Порушенням вважається такий стан суб`єктивного права, за якого воно зазнало протиправного впливу з боку правопорушника, внаслідок чого суб`єктивне право особи зменшилося або зникло як таке; порушення права пов`язано з позбавленням можливості здійснити, реалізувати своє право повністю або частково.
48. Водночас позивач, тобто особа, яка подала позов, самостійно визначається з порушеним, невизнаним чи оспорюваним правом або охоронюваним законом інтересом, які потребують судового захисту. Обґрунтованість підстав звернення до суду оцінюються судом у кожній конкретній справі за результатами розгляду позову.
49. У постанові від 09.02.2022 у справі № 910/6939/20 Велика Палата Верховного Суду вказувала, що правом на звернення до суду за захистом наділена особа у разі порушення, невизнання або оспорювання саме її прав, свобод чи інтересів. При цьому суд повинен установити, чи були порушені, не визнані або оспорені права, свободи чи інтереси цих осіб, і залежно від установленого вирішити питання про задоволення позовних вимог або відмову в їх задоволенні.
50. Оцінюючи належність обраного позивачем способу захисту та обґрунтовуючи відповідний висновок щодо нього, суди мають ураховувати його ефективність. Це означає те, що вимога про захист цивільного права має відповідати змісту порушеного права, характеру правопорушення та забезпечувати поновлення порушеного права, а в разі неможливості такого поновлення - гарантувати особі можливість отримання нею відповідного відшкодування.
51. Велика Палата Верховного Суду неодноразово звертала увагу на те, що застосування конкретного способу захисту цивільного права залежить як від змісту права чи інтересу, за захистом якого звернулася особа, так і від характеру його порушення, невизнання або оспорення. Такі право чи інтерес мають бути захищені судом у спосіб, який є ефективним, тобто таким, що відповідає змісту відповідного права чи інтересу, характеру його порушення, невизнання або оспорення та спричиненим цими діяннями наслідкам.
Подібні висновки сформульовані, зокрема, у постановах Великої Палати Верховного Суду від 05.06.2018 у справі № 338/180/17, від 11.09.2018 у справі № 905/1926/16, від 30.01.2019 у справі № 569/17272/15-ц, від 02.07.2019 у справі № 48/340.
52. Отже, коли особа звернулася до суду по захист порушеного, невизнаного чи оспорюваного права або інтересу, а суд позов задовольнив, виконання його рішення має настільки, наскільки це можливо, відновити стан позивача, який існував до відповідного порушення, чи не допустити таке порушення. Судове рішення не має породжувати стан невизначеності у відносинах позивача з відповідачем і вимагати від них подальшого вчинення узгоджених дій для вичерпання конфлікту (постанова Великої Палати Верховного Суду від 08.02.2022 у справі № 209/3085/20).
53. Крім того, за висновками Великої Палати Верховного Суду, викладеними в постанові від 26.01.2021 у справі № 522/1528/15-ц, спосіб захисту права або інтересу має бути таким, щоб у позивача не виникала необхідність повторного звернення до суду.
54. Таким чином, судовий захист повинен бути повним та відповідати принципу процесуальної економії, тобто забезпечити відсутність необхідності звернення до суду для вжиття додаткових засобів захисту (постанова Великої Палати Верховного Суду від 22.09.2020 у справі № 910/3009/18).
55. Суди повинні встановити, настання яких дійсних правових наслідків прагне досягнути позивач шляхом подання позову і чи за встановлених обставин обраний позивачем спосіб захисту призведе до поновлення його прав та інтересів.
56. Як встановлено судами попередніх інстанцій 26.09.2022 між ОСОБА_3, що діє на підставі довіреності від 11.03.2022 учасника ТОВ "Паритет Н" ОСОБА_2 (продавець) та ОСОБА_1 (покупець) укладено Договір купівлі-продажу частки у статутному капіталі ТОВ "Паритет Н".
57. 26.09.2022 згідно з умовами вказаного договору ОСОБА_3, яка діє на підставі довіреності від 11.03.2022, передала, а ОСОБА_1 прийняла частку в статутному капіталі товариства в обсязі 50% статутного капіталу товариства, що становить 150 000,00 грн, про що свідчить акт приймання-передачі частки в статутному капіталі ТОВ "Паритет Н", засвідчений приватним нотаріусом Новоград-Волинського районного нотаріального округу Лінкевичем Б. А. та зареєстрований в реєстрі № 1196, 1197.
58. Також суди зазначили, що 26.09.2022 було проведено загальні збори учасників (власників) ТОВ "Паритет Н", оформлені протоколом, на яких прийнято рішення, зокрема, щодо вибуття ОСОБА_2 зі складу учасників товариства у зв`язку з відчуженням нею частки в статутному капіталі товариства; надання згоди та затвердження продажу частки учасника ОСОБА_2 у статутному капіталі товариства у розмірі 50% на користь ОСОБА_1, а також перерозподілу часток у статутному капіталі товариства. Протокол загальних зборів учасників (власників) ТОВ "Паритет Н" від 26.09.2022 засвідчено приватним нотаріусом Новоград-Волинського районного нотаріального округу Лінкевичем Б. А. та зареєстровано в реєстрі №1196, 1197.