ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 квітня 2024 року
м. Київ
справа № 482/832/22
провадження № 61-9041св23
Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду: головуючого - Крата В. І.,
суддів: Дундар І. О., Краснощокова Є. В. (суддя-доповідач), Тітова М. Ю., Червинської М. Є.,
учасники справи:
позивач - ОСОБА_1,
відповідач - Товариство з обмеженою відповідальністю "ПЛК Груп",
розглянув у порядку письмового провадження без повідомлення учасників справи касаційну скаргуОСОБА_1 на рішення Новоодеського районного суду Миколаївської області від 01 березня 2023 року у складі судді Сергієнка С. А. та постанову Миколаївського апеляційного суду від 17 травня 2023 року у складі колегії суддів: Крамаренко Т. В., Темнікової В. І., Тищук Н. О.,
ВСТАНОВИВ:
Короткий зміст позовних вимог
У вересні 2022 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "ПЛК Груп" (далі - ТОВ "ПЛК Груп") про розірвання договору та стягнення коштів у порядку захисту прав споживачів.
Позов обґрунтовано тим, що 19 листопада 2021 року між ним та ТОВ "ПЛК Груп" укладено договір про надання послуг з підбору та доставки автомобіля № 523Д191121, за яким відповідач зобов`язався підібрати та доставити йому автомобіль марки "КІА", а він мав сплати кошти за договором надання послуг.
У грудні 2021 року ним було сплачено за договором 8 221 долар США, що станом на 12 вересня 2022 року за офіційним курсом Національного банку України становить 300 630,46 грн.
Відповідач свої договірні зобов`язання не виконав, а 03 березня 2022 року надіслав листа за № ФМ-1/22 про те, що з 24 лютого 2022 року введено воєнний стан і Торгово-промислова палата України листом від 28 лютого 2022 року засвідчила форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили). У зв`язку із цим відповідач вказує про неможливість виконувати раніше взяті на себе договірні зобов`язання.
Проведення переговорів за електронною поштою та в телефонному режимі результатів не дало. Лист Торгово-промислової палата України не відповідає вимогам конкретизації впливу відповідної форс-мажорної обставини на конкретне зобов`язання та не може бути належним підтвердженням існування форс-мажорних обставин, а крім того форс-мажорні обставини не мають преюдиціальний характер.
Просив суд:
розірвати договір про надання послуг з підбору та доставки автомобілю № 523Д191121, укладений 19 листопада 2021 року між ним та ТОВ "ПЛК Груп";
стягнути з відповідача на його користь кошти в розмірі 8 221 дол. США, що станом на 12 вересня 2022 року за офіційним курсом Національного банку України становить 300 630, 46 грн.
Короткий зміст рішення суду першої інстанції та постанови апеляційного суду
Рішенням Новоодеського районного суду Миколаївської області від 01 березня 2023 року, залишеним без змін постановою Миколаївського апеляційного суду від 17 травня 2023 року, у задоволенні позову відмовлено.
Рішення судів мотивовані тим, що посилання позивача на істотне порушення відповідачем взятих на себе зобов`язань за договором не підтверджені належними та допустимими доказами. Як вбачається з матеріалів справи, спілкування позивача з представником відповідача надалі, після укладення договору, відбувалося через електронні засоби, а саме через месенджер VIBER, що передбачено п. 4.4. договору. Надана переписка між сторонами, яка ними не оспорюється, свідчить про те, що придбаний позивачем автомобіль не був доставлений в Україну з причин початку 24 лютого 2022 року повномасштабного вторгнення російської федерації в Україну та запровадженням в Україні воєнного стану, в зв`язку з чим порт доставки автомобіля було закрито з причин, що не залежали від відповідача. Тривалість виконання послуги з доставки автомобіля, а також зміна маршруту доставки виконавцем спричинені об`єктивними обставинами, зокрема, введенням воєнного стану на території України і такі обставини в жодній мірі не залежали волі виконавця. Крім того, про зміну вартості супутніх послуг у зв`язку із виниклими обставинами, у встановленому договором порядку, а саме засобами електронного зв`язку, неодноразово повідомлявся замовник.
Отже, відповідач вчасно, відповідно до умов укладеного договору приступив до його виконання, вчиняв усі необхідні дії на виконання зобов`язань, покладених на нього умовами договору, не ухилявся від виконання умов договору та сприяв в отриманні очікуваних результатів виконання договору замовником. Про зміну вартості супутніх послуг у зв`язку із виниклими обставинами у встановленому договором порядку, а саме засобами електронного зв`язку, неодноразово повідомлявся позивач, як замовник, але чіткої позиції, що б підтверджувалася його подальшими діями, спрямованими на отримання очікуваного результату за договором, позивачем відповідачу надано не було та додаткові витрати не погоджено і не сплачено.
З урахуванням встановлених судом обставин, вини виконавця (відповідача) за договором в тому, що придбаний позивачем автомобіль не було доставлено в Україну, не встановлено, від виконання такої послуги відповідач не відмовлявся та її вартість з урахуванням змін умов доставки позивачем не оплачена, кінцевий строк виконання зазначених в договорі послуг не встановлений, тому передбачені статтею 10 Закону України "Про захист прав споживачів" підстави для розірвання укладеного між сторонами договору також відсутні.
Відповідно до пункту 9.2 укладеного між сторонами договору, такий може бути розірваний достроково, з ініціативи однієї із сторін, але не раніше дати проведення усіх взаєморозрахунків. Така обставина позивачем не доводиться, оскільки позивач обґрунтовує позов наявністю претензій до відповідача.
В договорі сторони передбачили припинення дії договору у зв`язку з настанням форс-мажорних обставин, проте з такими вимогами позивач не звертався, а тому відсутні підстави для розірвання договору в межах заявлених вимог.
Тому і підстави для стягнення з відповідача 8 221,00 дол. США, сплачених позивачем по договору про надання послуг, також відсутні.
З огляду на викладене, позивачем не доведено обставин істотного порушення умов договору відповідачем, які б вказували на значну міру позбавлення того, на що він розраховував при укладенні договору. Відсутність порушеного або оспорюваного права позивача є підставою для ухвалення рішення про відмову у задоволенні позову, незалежно від інших встановлених судом обставин.
Аргументи учасників справи
У червні 2023 року ОСОБА_1 подав до Верховного Суду касаційну скаргу, у якій просив рішення судів скасувати і ухвалити нове рішення про задоволення позову.
Касаційну скаргу мотивовано тим, щосуди послались на можливість розірвання договору тільки в тому випадку, якщо наявні істотні порушення умов договору. Однак суди не звернули уваги: переговори в телефонному режимі та засобами електронного зв`язку не дали результатів; на його прохання (лист) від 26 липня 2022 року надіслати на електронну пошту сертифікат ТПП України про засвідчення форс-мажорних обставин, виданий ТОВ "ПЛК Груп", від відповідача відповіді не отримав; листом від 03 березня 2022 року, посилаючись на форс-мажорні обставини, відповідач фактично відмовився від виконання укладеного між ними договору, чим порушив його умови; погодження змін умов договору не було; жодна із запропонованих відповідачем пропозицій подальшого розвитку у форс-мажорній ситуації була неприйнятна для нього; відповідач не довів форс-мажорні обставини у цьому випадку, оскільки такі обставини засвідчуються виключно сертифікатом, а на сайті ТПП України 28 лютого 2022 року розміщено загальний офіційний лист, в якому зазначено, що його видано на підставі статей 14, 14-1 Закону України "Про торгово-промислові палати в Україні" та статуту ТПП України.
Посилаючись на форс-мажорні обставини, як на підставу для звільнення від відповідальності, зацікавлена сторона повинна довести, в чому саме їх вплив в кожному конкретному випадку. Схожа позиція викладена у постанові Верховного Суду від 25 січня 2022 року у справі № 904/3886/21.
Апеляційний суд вказав на неправильно обраний ним спосіб захисту і не можливість припинення зобов`язання на підставі статей 598, 607 ЦК України, однак припинення зобов`язання є похідню вимогою. Хоча відповідач уже фактично і так розірвав з ним договір, відмовляється спілкуватися, кошти не повертає.
У вересні 2023 року ТОВ "ПЛК Груп"подало відзив на касаційну скаргу, в якому просить оскаржені судові рішення залишити без змін, касаційну скаргу - без задоволення.
Зазначає, що 15 березня 2022 року позивачеві повідомлено про вимогу морського перевізника сплатити близько 1 000,00 дол. за повернення автомобіля в Республіку Корею та необхідність сплатити цю суму. Також йому було запропоновано обрати варіант подальшого розвитку подій у цій форс-мажорній ситуації. Відповідь позивач не надав. Окрім того відповідач, обґрунтовуючи свою позицію в суді, не посилався на форс-мажорні обставини як підставу для звільнення від обов`язків, передбачених договором. Щодо доводів позивача в касаційній скарзі про непогодження сторонами умов договору та змін до нього, то докази незгоди позивача з умовами і порядком виконання відсутні. Також позивач замовчує той факт, що між сторонами досягнуто згоди про продаж авто, який є у його власності, однак знаходиться за межами України, і передачу коштів від його продажу відповідачу, що створить позивачу подвійний дохід.
Рух справи, межі та підстави касаційного перегляду
Ухвалою Верховного Суду від 08 вересня 2023 року відкрито касаційне провадження в цій справі.
В ухвалі зазначено, що наведені у касаційній скарзі доводи містять підстави передбачені пунктом 1, 3, 4 частини другої статті 389 ЦПК України для відкриття касаційного провадження (відсутній висновок Верховного Суду щодо питання застосування норми права у подібних правовідносинах; суди в оскаржених судових рішеннях порушили норми процесуального права - пункт 1 частини третьої статті 411 ЦПК України та застосували норму права без урахування висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду від 25 січня 2022 року у справі № 904/3886/21).
Ухвалою Верховного Суду від 22 лютого 2024 року справу призначено до судового розгляду.
Фактичні обставини
Суди встановили, що 19 листопада 2022 року між ТОВ "ПЛК Груп" (Виконавець) та ОСОБА_1 (Замовник) укладено договір про надання послуг з підбору та доставки автомобіля № 523Д191121 (надалі - Договір).
За умовами договору виконавець зобов`язується відповідно до листа-замовлення Замовника забезпечити надання комплексу послуг по підбору, оформленню (в тому числі митному) та доставці автомобіля в пункт призначення, зазначений в листі-замовлення, і видати його, а також супутні документи Замовнику за Актом приймання-передачі автомобіля (Додаток 2 до цього Договору), а Замовник зобов`язується на умовах даного Договору прийняти та оплатити вартість автомобіля, а також вартість комплексу послуг, наданих Виконавцем та супутніх послуг.
Згідно з пунктами 5.1., 5.2. Договору під час заповнення листа-замовлення Замовник видає Виконавцю завдаток в розрахунок платежів за комплекс послуг на підтвердження зобов`язання і на забезпечення його виконання. Розмір завдатку становить 400,00 дол. США у еквіваленті до гривні за офіційним курсом на день розрахунку. В разі якщо ставка на аукціоні становитиме більше, ніж 4 000,00 дол. США у еквіваленті до гривні за офіційним курсом Національного банку України на день розрахунку, то завдаток складає 10 % від вартості максимальної ставки на аукціоні.
Відповідно до листа-замовлення, що є додатком № 1 до Договору про надання послуг підбору, оформлення та доставки автомобіля № 523Д191121, ОСОБА_1 замовив автомобіль марки "KIA"; роки випуску: 2012, тип кузова: cедан; модель: Optima; вид палива: пропан - бутан, об`єм двигуна: 2.0; коробка передач: автомат; вартість автомобіля за цим договором встановлено в доларах по курсу Національного банку України і орієнтовно складає (включає стандартні послуги, які містяться в п. 3) до 10 000,00 дол. США, що відповідає сумі 264 427,00 грн за офіційним курсом Національного банку України, встановленим на дату підписання договору.
Комплекс послуг включає оформлення в країні продажу, митне оформлення на кордоні, митне оформлення на митниці призначення, державну реєстрацію.
Сторони узгодили, що до комплексу послуг включено доставку автомобіля до України по окремим тарифам, вартість якої буде входити в кінцеву вартість автомобіля за цим договором.
Вартість комплексу послуг за Договором встановлено в доларах і складає 500 доларів США, що відповідає 13 221,00 грн за офіційним курсом Національного банку України, встановленим на дату підписання договору. Сума завдатку за цим Договором встановлено в доларах і складає 400,00 дол. США, що відповідає 10 577,00 грн за офіційним курсом Національного банку України, встановленим на дату підписання договору.
Відповідно до п. 3.2.3. Договору виконавець має право на будь-які зміни тривалості та інших параметрів послуг, що входять до складу комплексу послуг за погодженням з замовником. В разі, якщо це пов`язано з необхідністю гарантування якості виконання послуг замовника, Виконавець має право в односторонньому порядку змінювати тривалість, маршрут доставки.
Пунктом 5.10. Договору передбачено, що у разі зміни вартості автомобіля та супутніх послуг Виконавець погоджує цю зміну із Замовником. Замовник повинен здійснити доплату вартості за замолений автомобіль та супутні послуги в касу Виконавця протягом 1-го банківського дня після узгодження нової ціни за замовлений автомобіль та супутні послуги.
В ході виконання Договору зміни відповідно до п. 4.5. Договору узгоджуються, серед іншого, засобами електронного зв`язку обома сторонами.
Пунктом 6.1 Договору передбачено право замовника відмовитись від виконання даного Договору. Заява про відмову замовника від надання послуг в письмовій формі приймається виконавцем до виконання з дня отримання такої заяви.
Відповідно до п. 9.2 Договору він може бути розірваний достроково з ініціативи однієї із сторін, але не раніше дати проведення усіх взаєморозрахунків.
Згідно з пунктами 8.1., 8.2., 8.3. Договору сторони звільняються від майнової відповідальності за невиконання зобов`язань, передбачених Договором, при виникненні форс-мажорних обставин, а саме: повінь, землетрус, цунамі, епідемії й інші стихійні явища природи, що віднесені в даній місцевості до розряду стихійних; лісові пожежі, вибухи, страйк, саботаж; локаут, оголошена чи неоголошена війна, революція, масові безладдя, терористичні акти, аварії, інші непередбачені ситуації, що безпосередньо вплинули на виконання умов даного Договору; несприятливі погодні умови, що не є стихійними явищами, але які призводять до неможливості надання послуг в повному обсязі та належної якості, прийняття державними органами нормативних актів, що призвели до неможливості належного виконання сторонами зобов`язань, які вони взяли на себе відповідно до умов даного Договору.
З метою виконання покладених на себе зобов`язань після підписання Договору, ОСОБА_1 сплатив ТОВ "ПЛК Груп" 8 221,00 дол. США (7409+408+404) згідно з умовами 5.1 та 5.2 Договору.
Торгово-промислова палата України листом від 28 лютого 2022 року
№ 2024/02.0-7.1 на підставі статей 14, 141 Закону України "Про торгово-промислові палати в Україні", статуту ТПП України, засвідчила форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили): військову агресію російської федерації проти України, що стало підставою введення воєнного стану із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, відповідно до Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні". Враховуючи це, ТПП України підтверджує, що зазначені обставини з 24 лютого 2022 року до їх офіційного закінчення є надзвичайними, невідворотними та об`єктивними обставинами для суб`єктів господарської діяльності та/або фізичних осіб по договору, окремим податковим та/чи іншим зобов`язанням/обов`язком, виконання яких(-го) настало згідно з умовами договору, контракту, угоди, законодавчих чи інших нормативних актів і виконання відповідно яких(-го) стало неможливим у встановлений термін внаслідок настання таких форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили).
За повідомленням ДП "АМПУ" (Адміністрація морських портів України), і така обставина є загальновідомою, станом на 08:00 26 лютого 2022 року: вхід/вихід до портів Скадовськ, Херсон, Миколаїв, Ольвія, Одеса, Чорноморськ, Південний, Б-Дністровськ, Ізмаїл, Рені, Усть - Дунайськ було закрито.
15 березня 2022 року ОСОБА_1 отримав від менеджера ТОВ "ПЛК Груп" повідомлення в мессенджері Viber, в якому вказувалося про повернення судна, на якому перевозився призначений позивачу автомобіль, до Кореї через військові дії в Україні, і від позивача вимагалося сплатити ще вартість доставки (повернення) автомобіля в Корею.
Після цього відповідач запропонував позивачу врегулювати відносини за Договором шляхом реалізації одного з таких варіантів: 1) ОСОБА_1 доплачує ТОВ "ПЛК Груп", окрім вже сплачених раніше коштів, додаткові витрати на доставку придбаного для нього автомобіля; 2) надає згоду на реалізацію автомобіля у Республіці Корея і сума виручених коштів з відрахуванням фактичних витрат повертається ОСОБА_1 ; 3) якщо не вчиняти ніяких дій - авто буде виставлене на продаж з метою покриття витрат на його транспортування і зберігання, а грошові кошти повернуті не будуть.
Позиція Верховного Суду
Кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу (частина перша статті 15, частина перша статті 16 ЦК України).
Порушення права пов`язане з позбавленням його суб`єкта можливості здійснити (реалізувати) своє приватне (цивільне) право повністю або частково. Для застосування того чи іншого способу захисту, необхідно встановити які ж права (інтереси) позивача порушені, невизнані або оспорені відповідачем і за захистом яких прав (інтересів) позивач звернувся до суду (див., зокрема постанову Верховного Суду у складі Об`єднаної палати Касаційного цивільного суду від 18 вересня 2023 року у справа № 582/18/21 (провадження № 61-20968 сво 21)).
Приватно-правовими нормами визначене обмежене коло підстав відмови у судовому захисті цивільного права та інтересу особи, зокрема, до них належать: необґрунтованість позовних вимог (встановлена судом відсутність порушеного права або охоронюваного законом інтересу позивача); зловживання матеріальними правами; обрання позивачем неналежного способу захисту його порушеного права/інтересу; сплив позовної давності (див., зокрема, постанову Верховного Суду в складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду від 08 листопада 2023 року в справі № 761/42030/21 (провадження № 61-12101св23), постанову Верховного Суду в складі Об`єднаної палати Касаційного цивільного суду від 11 грудня 2023 року в справі № 607/20787/19 (провадження № 61-11625сво22)).
Саме на суд покладено обов`язок надати правову кваліфікацію відносинам сторін виходячи із фактів, установлених під час розгляду справи, та визначити, яка правова норма підлягає застосуванню для вирішення спору. Самостійне застосування судом для прийняття рішення саме тих норм матеріального права, предметом регулювання яких є відповідні правовідносини, не призводить до зміни предмета позову та/або обраного позивачем способу захисту (див. пункт 86 постанови Великої Палати Верховного Суду від 04 грудня 2019 року у справі № 917/1739/17)).
Згідно зі статтею 610 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору. У разі односторонньої відмови від договору у повному обсязі або частково, якщо право на таку відмову встановлено договором або законом, договір є відповідно розірваним або зміненим (стаття 651 ЦК України).
Особа, яка порушила зобов`язання, звільняється від відповідальності за порушення зобов`язання, якщо вона доведе, що це порушення сталося внаслідок випадку або непереборної сили. Не вважається випадком, зокрема, недодержання своїх обов`язків контрагентом боржника, відсутність на ринку товарів, потрібних для виконання зобов`язання, відсутність у боржника необхідних коштів (стаття 617 ЦК України).
За загальним правилом зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом (частина перша цієї статті). Про таку зміну або розірвання сторони вправі домовитися у будь-який час на свій розсуд, крім випадків, обумовлених договором або у законодавстві. Тоді як зміна чи розірвання договору у судовому порядку є, зокрема, юридичним наслідком істотного порушення зобов`язання іншою стороною (пункт 2 частини першої статті 611, абзац другий частини другої статті 651 ЦК України), тобто способом реагування та захисту права від такого порушення, яке вже відбулося. У кожному конкретному випадку істотність порушення договору треба оцінювати з урахуванням усіх обставин справи, що мають значення. Поняття такої істотності закон розкриває за допомогою іншого оціночного поняття - "значної міри позбавлення сторони того, на що вона розраховувала при укладенні договору". Тобто критерієм істотного порушення договору закон визначив розмір завданої цим порушенням шкоди, який не дозволяє потерпілій стороні отримати те, на що вона очікувала, укладаючи договір. Мова йде не лише про грошовий вираз зазначеної шкоди, але й про випадки, коли потерпіла сторона не зможе використати результати договору. Співвідношення завданої порушенням договору шкоди із тим, що могла очікувати від його виконання ця сторона, має вирішальне значення для оцінки істотності такого порушення. Інакше кажучи, для застосування частини другої статті 651 ЦК України суд має встановити не лише наявність порушення договору, але й завдання цим порушенням шкоди (яка може бути виражена у вигляді реальних збитків та (або) упущеної вигоди), її розмір, а також те, чи дійсно суттєвою є різниця між тим, на що мала право розраховувати потерпіла сторона, укладаючи договір, і тим, що насправді вона змогла отримати (див. пункти 78, 82 - 83 постанови Великої Палати Верховного Суду від 13 липня 2022 року у справі № 363/1834/17 (провадження № 14-53цс21)).