1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду


ДОДАТКОВА ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 квітня 2024 року

м. Київ

cправа № 910/5482/22

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:

Студенець В.І. - головуючий, судді: Бакуліна С.В., Баранець О.М.,

за участю секретаря судового засідання: Натаріної О.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву Фізичної особи-підприємця Антоненко Валентини Степанівни про стягнення витрат на професійну правничу допомогу

у справі №910/5482/22

за позовом Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів

до Фізичної особи-підприємця Антоненко Валентини Степанівни

про розірвання договору та стягнення 245 640, 28 грн,

за участю представників учасників справи:

позивача - Гаврищук Е.В.,

відповідача - не з`явився.

ВСТАНОВИВ:

1. Постановою Верховного Суду від 17.04.2024 касаційну скаргу Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів залишено без задоволення, а рішення Господарського суду міста Києва від 12.10.2022 (в оскаржуваній частині) та постанову Північного апеляційного господарського суду від 31.10.2023 у справі №910/5482/22 - без змін.

2. Фізична особа-підприємець Антоненко Валентини Степанівни (далі - ФОП Антоненко В.С.) у відзиві на касаційну скаргу, зокрема просила Суд вирішити питання про стягнення з Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (далі - АРМА) витрат на професійну правничу допомогу у розмірі 11 500 грн.

ФОП Антоненко В.С. до вказаного відзиву додала копії таких документів:

- свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю серії ЧН №001035;

- ордер на надання правничої (правової) допомоги серії СВ №1079916;

- договір про надання правової (професійної правничої)допомоги від 25.03.2024 №25/03/24/3;

- рахунок на оплату від 25.03.2024 № 66;

- квитанція до платіжної інструкції на переказ готівки від 26.03.2024 №63;

- акт надання послуг від 28.03.2024 №48;

- квитанція про доставку документів до зареєстрованого Електронного кабінету користувача ЄСІТС (позивачу).

3. Ухвалою Верховного Суду від 17.04.2024 у справі №910/5482/22 призначено до розгляду заяву ФОП Антоненко В.С. про стягнення витрат на професійну правничу допомогу у відкритому судовому засіданні.

4. АРМА через "Електронний суд" 24.04.2024 подало до Суду заяву, в якій просило прийняти заперечення на клопотання про стягнення витрат на професійну правничу допомогу у справі №910/5482/22, врахувати їх при розгляді вказаного клопотання та відмовити повністю у задоволенні клопотання про стягнення витрат на професійну правничу допомогу.

Позивач відзначив, що враховуючи критерії оцінки співрозмірності витрат на оплату послуг адвоката (адекватності ціни за надані послуги щодо складності та важливості справи, витраченого на ведення справи часу тощо), так і їх пов`язаності із веденням справи загалом, вважаємо, що сума судових витрат за підготовку і подання відзиву на касаційну скаргу та проведення у справі одного судового засідання у режимі відеоконференції є безпідставною, завищеною, необґрунтованою, а вимога про їх стягнення не підлягає задоволенню.

5. Розглянувши заяву ФОП Антоненко В.С. про стягнення витрат на професійну правничу допомогу, Суд відзначає таке.

6. Так, положеннями статті 59 Конституції України встановлено, що кожен має право на професійну правничу допомогу. Кожен є вільним у виборі захисника своїх прав.

Відповідно до пункту 12 частини третьої статті 2 ГПК України основними засадами (принципами) господарського судочинства, зокрема є: відшкодування судових витрат сторони, на користь якої ухвалене судове рішення.

Метою впровадження цього принципу є забезпечення особі можливості ефективно захистити свої права в суді, ефективно захиститись у разі подання до неї необґрунтованого позову, а також стимулювання сторін до досудового вирішення спору.

Відповідно до статті 131 Конституції України для надання професійної правничої допомоги в Україні діє адвокатура.

Стаття 16 ГПК України вказує, що учасники справи мають право користуватися правничою допомогою. Представництво у суді як вид правничої допомоги здійснюється виключно адвокатом (професійна правнича допомога), крім випадків, встановлених законом.

За пунктом 9 частини першої статті 1 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" представництво - це вид адвокатської діяльності, що полягає в забезпеченні реалізації прав і обов`язків клієнта в цивільному, господарському, адміністративному та конституційному судочинстві, в інших державних органах, перед фізичними та юридичними особами, прав і обов`язків потерпілого під час розгляду справ про адміністративні правопорушення, а також прав і обов`язків потерпілого, цивільного відповідача у кримінальному провадженні. Інші види правової допомоги - види адвокатської діяльності з надання правової інформації, консультацій і роз`яснень з правових питань, правового супроводу діяльності клієнта, складення заяв, скарг, процесуальних та інших документів правового характеру, спрямованих на забезпечення реалізації прав, свобод і законних інтересів клієнта, недопущення їх порушень, а також на сприяння їх відновленню в разі порушення (пункт 6 частини першої статті 1 Закону № 5076-VI).

Відповідно до статті 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, зокрема, належать витрати на професійну правничу допомогу.

У частинах першій, другій статті 126 ГПК України визначено, що витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами.

Відповідно до частини восьмої статті 129 ГПК України розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду, за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву. У разі неподання відповідних доказів протягом встановленого строку така заява залишається без розгляду.

Згідно з частинами третьою-п`ятою статті 126 ГПК України для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.

За змістом пункту 1 частини другої статті 126, частини восьмої статті 129 ГПК України розмір витрат на оплату професійної правничої допомоги адвоката встановлюється і розподіляється судом згідно з умовами договору про надання правничої допомоги при наданні відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, як уже сплаченої, так і тієї, що лише підлягає сплаті (буде сплачена) відповідною стороною або третьою особою.

Для цілей розподілу судових витрат:

1) розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою;

2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.

Отже, витрати на надану професійну правничу допомогу у разі підтвердження обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості підлягають розподілу за результатами розгляду справи незалежно від того, чи їх вартість уже фактично сплачено стороною/третьою особою чи тільки має бути сплачено (див. постанови Верховного Суду у складі суддів об`єднаної палати Касаційного господарського суду від 03.10.2019 у справі № 922/445/19 та від 22.11.2019 у справі № 910/906/18).

7. Як встановлено Судом між ФОП Антоненко В.С. та Адвокатським об`єднанням "ЛІГАЛ АЙК`Ю ГРУП" 25.03.2024 укладено договір про надання правової (професійної правничої) допомоги №25/03/24/3, відповідно до пункту 1.1 якого Адвокатське об`єднання зобов`язується надавати Замовнику послуги (правову допомогу), а саме: складання та подання відзиву на касаційну скаргу до Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду по справі №910/5482/22 за касаційною скаргою Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів на рішення Господарського суду міста Києва від 12.10.2022 та постанову Північного апеляційного господарського суду від 31.10.2023 у справі за позовом Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів до Фізичної особи-підприємця Антоненко Валентини Степанівни про розірвання договору та стягнення 245 640, 28 грн; участь у судових засіданнях по справі №910/5482/22 в режимі відеоконференції у Касаційному господарському суді у складі Верховного Суду без обмеження їх кількості та часу, а Замовник зобов`язується прийняти та оплатити такі послуги.

Згідно з пунктами 3.1, 3.2 даного Договору вартість послуг (гонорар) за даним Договором складає 11 500 грн (одинадцять тисяч п`ятсот гривень 00 копійок). Замовник зобов`язується здійснити оплату вартості послуг протягом 3 (трьох) банківських днів, з моменту підписання цього Договору.

Адвокатським об`єднанням "ЛІГАЛ АЙК`Ю ГРУП" виставлено ФОП Антоненко В.С. рахунок на оплату від 25.03.2024 № 66 на суму 11 500,00 грн (за надання правової (професійної правничої) допомоги за Договором про надання правової (професійної правничої) допомоги від 25.03.2024 №25/03/24/3).

Відповідач сплатив на користь Адвокатського об`єднання "ЛІГАЛ АЙК`Ю ГРУП" грошові кошти у сумі 11 500,00 грн, про що свідчить наявна в матеріалах справи копія квитанції до платіжної інструкції на переказ готівки від 26.03.2024 №63.

Сторонами 28.03.2024 складено Акт надання послуг №48 про те, що на підставі Договору про надання правової (професійної правничої) допомоги від 25.03.2024 №25/03/24/3 адвокатським об`єднанням виконані наступні роботи (надані такі послуги): надання правової (професійної правничої) допомоги на суму 11 500,00 грн.

Крім того, Судом встановлено, що у судовому засіданні 17.04.2024 приймав участь представник відповідача - адвокат Бончева О.С.

8. Проаналізувавши надані відповідачем докази на підтвердження понесених витрат на професійну правничу допомогу адвоката, з огляду на те, що винагорода за надання правової допомоги сторонами погоджена та визначена у договорі у вигляді фіксованої суми, колегія суддів відзначає таке.

9. Відповідно до статті 19 "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" видами адвокатської діяльності, зокрема, є: надання правової інформації, консультацій і роз`яснень з правових питань, правовий супровід діяльності юридичних і фізичних осіб, органів державної влади, органів місцевого самоврядування, держави; складення заяв, скарг, процесуальних та інших документів правового характеру; представництво інтересів фізичних і юридичних осіб у судах під час здійснення цивільного, господарського, адміністративного та конституційного судочинства, а також в інших державних органах, перед фізичними та юридичними особами.


................
Перейти до повного тексту