1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду


ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 квітня 2024 року

м. Київ

справа № 487/9201/19

провадження № 51-5690км23

Верховний Суд колегією суддів Третьої судової палати Касаційного кримінального суду у складі:

головуючого ОСОБА_1,

суддів ОСОБА_2, ОСОБА_3,

за участю:

секретаря судового засідання ОСОБА_4,

прокурора ОСОБА_5,

захисника ОСОБА_6 (в режимі відеоконференції),

особи, щодо якої закрито

кримінальне провадження ОСОБА_7 (в режимі відеоконференції),

розглянув у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу прокурора ОСОБА_8, який брав участь у кримінальному провадженні в судах першої та апеляційної інстанцій, на ухвалу Миколаївського апеляційного суду від 20 червня 2023 року.

Зміст оскарженого судового рішення і встановлені судами першої та апеляційної інстанцій обставини

Згідно з ухвалою Заводського районного суду м. Миколаєва від 22 лютого 2023 року закрито кримінальні провадження, внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань (далі-ЄРДР) за № 12018150040004196 від 20 жовтня 2018 року та № 12018150030004297 від 02 листопада 2028 року щодо ОСОБА_7 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 152 Кримінального кодексу України (далі - КК), за епізодом щодо потерпілих ОСОБА_9 і ОСОБА_10 на підставі п. 10 ч. 1 ст. 284 Кримінального процесуального кодексу України (далі - КПК).

Миколаївський апеляційний суд ухвалою від 20 червня 2023 року залишив без змін указану ухвалу місцевого суду.

Вимоги касаційної скарги та узагальнені доводи особи, яка її подала

У касаційній скарзі прокурор, посилаючись на істотні порушення вимог кримінального процесуального закону, просить скасувати ухвалу суду апеляційної інстанції і призначити новий розгляд у цьому.

Суть доводів прокурора зводиться до незгоди з висновками судів щодо наявності підстав для закриття кримінального провадження у зв`язку із закінченням строків досудового розслідування, адже, як він уважає, сторона обвинувачення звернулась у строк, визначений ст. 219 КПК.

Обґрунтовуючи свою позицію, касатор із посиланням на відповідні дати та номери кримінальних проваджень зазначає, що строк між винесенням постанови про закриття кримінального провадження до скасування її прокурором не включається у строк досудового розслідування.

Водночас зазначає, що сторона обвинувачення звернулась до суду з обвинувальним актом в межах двомісячного строку з дня повідомлення особі про підозру, а отже, відсутні підстави для закриття кримінального провадження у зв`язку із недотриманням строків досудового розслідування.

Узагальнюючи доводи, викладені у касаційній скарзі, прокурор наводить мотиви невідповідності рішення апеляційного суду вимогам ст. 419 КПК, що, на його переконання, є істотним порушенням вимог цього Кодексу.

Позиції учасників судового провадження

До початку касаційного розгляду ОСОБА_7 подав письмові заперечення у яких детально наводить мотиви незгоди із доводами, викладеними у касаційній скарзі прокурора.

У судовому засіданні прокурор ОСОБА_5 підтримала касаційну скаргу сторони обвинувачення, вважаючи її обґрунтованою, захисник ОСОБА_6 та ОСОБА_7 заперечили проти задоволення касаційної скарги і підтримали заперечення останнього.

Мотиви Суду

Відповідно до положень ст. 370 КПК, судове рішення повинно бути законним, обґрунтованим і вмотивованим. Законним є рішення, ухвалене компетентним судом згідно з нормами матеріального права з дотриманням вимог щодо кримінального провадження, передбачених КПК. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі об`єктивно з`ясованих обставин, які підтверджені доказами, дослідженими під час судового розгляду та оціненими судом відповідно до ст. 94 КПК. Вмотивованим є рішення, в якому наведені належні і достатні мотиви та підстави його ухвалення.

Проте ухвалу апеляційного суду не можна вважати такою, що постановлена згідно з положеннями зазначеної статті, зважаючи на таке.

Згідно з ч. 1 ст. 219 КПК (у редакції станом на 20 жовтня 2019 року) строк досудового розслідування обчислюється з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань (надалі - ЄРДР) до дня звернення до суду з обвинувальним актом, клопотанням про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, клопотанням про звільнення особи від кримінальної відповідальності або до дня ухвалення рішення про закриття кримінального провадження.


................
Перейти до повного тексту