ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 квітня 2024 року
м. Київ
справа № 420/29198/23
адміністративне провадження № К/990/10097/24
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду (далі - Суд):
cудді-доповідача - Прокопенка О.Б.,
суддів - Радишевської О.Р., Уханенка С.А.,
розглянув як суд касаційної інстанції в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними в справі матеріалами адміністративну справу №420/29198/23
за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача, - військової частини НОМЕР_1, про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії,
за касаційною скаргою ОСОБА_1 на постанову П`ятого апеляційного адміністративного суду від 13 лютого 2024 року, постановлену в складі: головуючого судді Турецької І.О., суддів Градовського Ю.М., Шеметенко Л.П.,
УСТАНОВИВ:
Короткий зміст обставин справи і рішень судів попередніх інстанцій
У жовтні 2023 року ОСОБА_1 звернувся до суду першої інстанції з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1, в якому просив:
- визнати протиправною бездіяльність щодо невиплати індексації-різниці грошового забезпечення за період з 01 березня 2018 року по 04 березня 2019 року включно;
- зобов`язати нарахувати та виплатити індексацію-різницю грошового забезпечення у розмірі 4076,38 грн у місяць, на загальну суму 49325,43 грн за період з 01 березня 2018 року по 04 березня 2019 року включно, відповідно до норм абзаців 4, 6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078 (далі - Порядок №1078).
Окрім того, відповідно до статті 282 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) ОСОБА_1 просив зобов`язати відповідача подати звіт про виконання рішення суду.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 06 грудня 2023 року, ухваленим за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, позов ОСОБА_1 задоволено частково.
Визнано протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо невиплати в повному розмірі індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 01 березня 2018 року по 04 березня 2019 року включно, відповідно до приписів абзаців 4, 5, 6 пункту 5 Порядку №1078.
Зобов`язано відповідача нарахувати та виплатити на користь ОСОБА_1 індексацію-різницю грошового забезпечення за період з 01 березня 2018 року по 04 березня 2019 року включно, відповідно до приписів абзаців 4, 5, 6 пункту 5 Порядку №1078.
У задоволенні решти позовних вимог суд відмовив.
Суд також відмовив у задоволенні вимог щодо покладення на відповідача зобов`язання подати звіт про виконання рішення суду.
П`ятий апеляційний адміністративний суд постановою від 13 лютого 2024 року апеляційну скаргу ІНФОРМАЦІЯ_1 задовольнив частково, апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишив без задоволення.
Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 06 грудня 2023 року скасував, провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача, - військової частини НОМЕР_1, про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії закрив.
Закриваючи провадження у справі, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про тотожність спору, який є предметом розгляду в цій справі та який розглядався у справі №420/3127/22 за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1, військової частини НОМЕР_1 і був вирішений по суті рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 12 липня 2022 року, яке вступило у законну силу.
Короткий зміст та обґрунтування вимог касаційної скарги
У касаційній скарзі ОСОБА_1, посилаючись на порушення судом апеляційної інстанції норм процесуального права, просить скасувати постанову П`ятого апеляційного адміністративного суду від 13 лютого 2024 року, а справу направити до суду апеляційної інстанції для продовження розгляду.
Скаржник наводить доводи про те, що у справі №420/3127/22 предметом розгляду та оцінки було право позивача на отримання індексації грошового забезпечення за період з 28 червня 2016 року по 04 березня 2019 року включно, із застосуванням місяця січня 2008 року та березня 2018 року. Натомість у справі №420/29198/23, яка розглядається, предметом спору є правильність встановлення відповідачем індексації-різниці грошового забезпечення у фіксованій величині у грошовому еквіваленті за період з 01 березня 2018 року по 04 березня 2019 року із визначенням загальної суми індексації-різниці.
ОСОБА_1 стверджує, що на час розгляду справи №420/3127/22 відповідач ще не виплатив позивачу індексацію за період з 28 червня 2016 року по 28 лютого 2018 року включно, тому неможливо було визначити, чи перевищив розмір виплаченої індексації за лютий 2018 року суму підвищення грошового доходу у березні 2018 року. Як наслідок, неможливо було провести розрахунок індексації-різниці грошового забезпечення за період з 01 березня 2018 року по 04 березня 2019 року включно, тому ці питанні були віднесені до дискреційних повноважень відповідача та визнані передчасними.
Саме за таких обставин позивач звернувся до суду із цим позовом в межах іншого провадження.
Позиція інших учасників справи
У відзиві на касаційну скаргу Військово-медичний клінічний центр Південного регіону просить залишити її без задоволення, а рішення суду апеляційної інстанції - без змін. Відповідач наводить доводи про те, що спір щодо визнання бездіяльності ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо невиплати в повному обсязі грошового забезпечення за період з 01 березня 2018 року по 04 березня 2019 року та зобов`язання відповідача нарахувати та виплатити індексацію-різницю грошового забезпечення 4076,38 грн на місяць на загальну суму 49325,43 грн за вказаний період, відповідно до норм абзаців 4, 6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2023 року №1078, вже вирішено Одеським окружним адміністративним судом у справі №420/3127/22.
Рух касаційної скарги
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи №420/29198/23 між суддями від 15 березня 2024 року визначено склад колегії суддів, а саме: головуючого суддю (суддю-доповідача) Прокопенка О.Б., суддів: Радишевську О.Р., Уханенка С.А. - для розгляду цієї адміністративної справи.
Ухвалою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 21 березня 2024 року відкрито касаційне провадження за скаргою ОСОБА_1 на постанову П`ятого апеляційного адміністративного суду від 13 лютого 2024 року.
Ухвалою Верховного Суду від 17 квітня 2024 року справу призначено до розгляду.
Позиція Верховного Суду
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Згідно з частиною першою статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист визначеним шляхом.
Пунктом 4 частини першої статті 238 КАС України передбачено, що суд закриває провадження у справі, якщо є такі, що набрали законної сили, постанова чи ухвала суду про закриття провадження у справі між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав.
Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників визначає Порядок №1078, у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин.
Пунктом 1-1 Порядку №1078 встановлено, що підвищення грошових доходів громадян у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін.
Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка (застосовується з 01 січня 2016 року).
Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.
Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з березня 2003 року, - місяця опублікування Закону України від 06 лютого 2003 року №491-IV "Про внесення змін до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення".
Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.
За змістом абзацу 5 пункту 2 Порядку №1078 індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема грошове забезпечення військовослужбовців.
Питання про те, як саме визначається сума індексації, регулювалося абзацом 6 пункту 4 Порядку №1078, а з 15 березня 2018 року врегульоване абзацом 5 цього ж пункту, норми яких є тотожними і передбачають, що сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків.
Пункт 5 Порядку №1078 застосовується з 01 грудня 2015 року у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" (далі - Постанова №1013).
Так, абзац 1 пункту 5 Порядку №1078, у вказаній редакції, передбачав, що у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.
Цей же абзац діяв з 15 березня 2018 року до 01 квітня 2021 року, у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2018 року №141 "Про внесення змін до Порядку проведення індексації грошових доходів населення" (далі - Постанова №141), і встановлював, що у разі підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначених у пункті 2 цього Порядку, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.
Абзац 2 пункту 5 Порядку №1078 застосовується з 01 грудня 2015 року дотепер, у редакції Постанови №1013, і передбачає, що обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.
Абзац 3 пункту 5 Порядку №1078 застосовувався з 01 грудня 2015 року, у редакції Постанови №1013, і передбачав, що сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу.
Цей же абзац з 15 березня 2018 року дотепер діє у редакції Постанови №141 та передбачає, що сума індексації у місяці підвищення грошових доходів, зазначених у абзаці першому цього пункту, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу.
Абзац 4 пункту 5 Порядку №1078 застосовується з 01 грудня 2015 року дотепер, у редакції Постанови №1013, і встановлює таке правило: якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.
Абзац 5 пункту 5 Порядку №1078 застосовувався з 01 грудня 2015 року до 01 квітня 2021 року, у редакції Постанови №1013, і передбачав, що у разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру.
Абзац 6 пункту 5 Порядку №1078 діяв з 01 грудня 2015 року, у редакції Постанови №1013, і передбачав, що до чергового підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у пункті 1-1 цього Порядку.