ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 квітня 2024 року
м. Київ
справа № 240/1996/23
адміністративне провадження № К/990/27696/23
Верховний Суд у складі Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача Берназюка Я.О.,
суддів: Бучик А.Ю., Єзерова А.А., Коваленко Н.В., Кравчука В.М., Рибачука А.І., Стародуба О.П., Стеценка С.Г., Стрелець Т.Г., Тацій Л.В., Чиркіна С.М., Шарапи В.М.,
розглянувши у порядку письмового провадження
за касаційну скаргу ОСОБА_1
на рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 06 квітня 2023 року (ухвалене суддею-доповідачем Панкеєвою В.А.) та постанову Сьомого апеляційного адміністративного суду від 06 липня 2023 року (прийняту у складі колегії: головуючого судді Шидловського В.Б., суддів: Боровицького О. А., Курка О. П.)
у справі № 240/1996/23
за позовом ОСОБА_1
до Державної установи "Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Житомирській області"
про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії.
У С Т А Н О В И В :
Суть справи
Ключовим питанням у справі, яка розглядається є питання можливості включення в довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії особам, зокрема, які проходили службу в органах внутрішніх справ, призначеної згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року № 2262-XIІ, доплати за роботу в зоні Чорнобильської АЕС.
Короткий зміст позовних вимог
1. ОСОБА_1 (далі - позивач, скаржник) звернувся до Житомирського окружного адміністративного суду із позовом до Державної установи "Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Житомирській області" (далі - відповідач, ДУ ТМО МВС), в якому просить:
визнати протиправною бездіяльність ДУ ТМО МВС щодо відмови у виготовленні нової довідки для перерахунку пенсії з включенням у довідку розміру грошового забезпечення з врахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" від 11 листопада 2015 року № 988 (далі - постанова КМУ № 988), що включає: доплату за роботу в зоні Чорнобильської АЕС відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про доплати особам, які працюють у зоні відчуження" від 10 вересня 2008 року № 831 (далі - постанова КМУ № 831) станом на 01 січня 2019 року в сумі 2881,5 грн, доплату за роботу в нічний час - 381,2 грн, матеріальну допомогу - 8418,9 грн;
зобов`язати ДУ ТМО МВС відповідно до вимог постанови КМУ № 988 виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (далі - Управління) нову довідку про грошове забезпечення за посадою "командира взводу. стройовий підрозділ поліції" (патрульної служби відділу зони ЧАЕС ГУ МВС), що становить: посадовий оклад - 2500,0 грн, оклад за спеціальним званням (майор міліції) - 2000,0 грн, надбавка за стаж служби (50%) - 2250,0 грн, надбавка за специфічні умови проходження служби (44,84%) - 3026,70 грн, премія (95,78%) - 9364,12 грн, а також включити в дану довідку: доплату за роботу в зоні Чорнобильської АЕС, нараховану на підставі постанови КМУ № 831 станом на 01 грудня 2019 року, доплату за роботу в нічний час, матеріальну допомогу.
2. В обґрунтування позову зазначив, що проходив службу в органах внутрішніх справ та з 28 березня 2014 року був звільнений згідно з наказом начальника Головного управління Міністерства внутрішніх справ в Київській області № 148 о/с від 20 березня 2014 року на підставі пункту "а" статті 65 Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ (за віком). На виконання вимог Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантії соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" від 23 грудня 2015 року № 900-VIII (далі - Закон № 900-VIII), який набув чинності 29 грудня 2015 року, та на підставі довідки ДУ ТМО МВС № 33/26/117-612 від 15 червня 2021 року проведено перерахунок пенсії позивача. Однак позивач зауважив, що довідка, на підставі якої було проведено перерахунок, не містила таких додаткових видів грошового забезпечення, що мали постійний характер, як доплата за роботу (службу) в зоні ЧАЕС, що передбачена постановою КМУ № 831, та інших доплат, які мали постійний характер.
Короткий зміст рішень судів попередніх інстанцій
3. Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 06 квітня 2023 року, залишеним без змін постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 06 липня 2023 року, у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовлено.
4. Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції, з висновком якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що у відповідача не виникало після проведеного перерахунку пенсії з 01 грудня 2019 року, зумовленого постановою КМУ № 988, обов`язку видати нову довідку про розмір грошового забезпечення з включенням в дану довідку доплати за роботу в зоні Чорнобильської АЕС, доплати за роботу в нічний час, матеріальної допомоги.
Короткий зміст та обґрунтування вимог касаційної скарги
5. Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, посилаючись на неправильне застосування норм матеріального права, позивач звернувся з касаційною скаргою до Верховного Суду, в якій просить скасувати оскаржувані рішення судів першої та апеляційної інстанцій і ухвалити нове рішення, яким позов задовольнити.
6. В обґрунтуванні касаційної скарги зазначено, що суди першої та апеляційної інстанцій ухвалили оскаржувані судові рішення з порушенням частини другої статті 51 та статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року №2262-XII (далі - Закон № 2262-XII), статей 39, 40 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року № 796-XII (далі - Закон № 796-XII).
7. Також, посилаючись на неврахування судами висновку Верховного Суду, викладеного у постанові від 31 серпня 2022 року у справі № 120/3807/18-а, позивач зазначає, що щомісячна доплата за роботу у зоні Чорнобильської АЕС, яку позивач отримував під час проходження служби, має бути включена до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення та перерахунок пенсії.
8. Крім того, позивач зазначає, що щомісячна додаткова винагорода працівнику міліції, яку він отримував під час проходження служби, з якої нараховані та сплачені страхові внески, має бути включена до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення пенсії, що кореспондується з висновком Верховного Суду, викладеним у постанові від 10 травня 2018 року у справі № 638/21271/15-а, та висновком Верховного Суду України, викладеним у постанові від 20 жовтня 2015 року у справі № 559/3342/14-а.
9. Обґрунтовуючи підставу касаційного оскарження, позивач також вказує на неврахування судами висновку Верховного Суду від 17 грудня 2019 року у справі № 160/8324/19 щодо зобов`язання суб`єкта владних повноважень видати та направити до органу Пенсійного фонду України нову довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення, що мали постійний характер.
Процесуальні дії у справі та клопотання учасників справи
10. Касаційна скарга надійшла до Суду 09 серпня 2023 року.
11. Ухвалою Верховного Суду від 28 серпня 2023 року відкрито касаційне провадження у справі № 240/1996/23, витребувано адміністративну справу та запропоновано відповідачу надати відзив на касаційну скаргу.
12. Ухвалою Верховного Суду від 22 листопада 2023 року справу призначено до розгляду в судовому засіданні з повідомленням (викликом) учасників справи.
13. Ухвалою Верховного Суду від 20 лютого 2024 року, постановленою у відкритому судовому засіданні, передано справу № 240/1996/23 на розгляд у порядку письмового провадження Судовою палатою з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду, з метою вирішення питання про відступ від правових висновків Верховного Суду, викладених у постанові від 31 серпня 2022 року у справі № 120/3807/18-а.
Позиція інших учасників справи
14. 10 липня 2023 року до суду надійшов відзив відповідача на касаційну скаргу ОСОБА_1, в якому зазначено, що рішення судів попередніх інстанцій є законними та обґрунтованими.
15. Відповідач стверджує, що позивачу вже видано довідку про розмір грошового забезпечення станом на листопад 2019 року відповідно до статей 43, 63 Закону № 2262-ХІІ для проведення з 01 грудня 2019 року перерахунку основного розміру пенсії. Отже права на видачу оновленої довідки позивач не має.
16. 29 вересня 2023 року від позивача надійшла відповідь на відзив відповідача, в якому він зазначає, що поданий відповідачем відзив не спростовує аргументи касаційної скарги. Також позивач стверджує, що підтримує заявлені ним позовні вимоги та повторно наголошує на тому, що доплата за роботу в зоні Чорнобильської АЕС є щомісячним додатковим видом грошового забезпечення та має постійний характер.
17. 02 жовтня 2023 року позивач надав ще одну відповідь на відзив, де додатково вказав, що суди попередніх інстанцій не взяли до уваги висновки Верховного Суду, викладені у постанові від 31 серпня 2022 року у справі № 120/3807/18-а, згідно з якою доплата за несення служби в зоні відчуження ЧАЕС є щомісячним додатковим видом грошового забезпечення, що отримував позивач під час проходження служби, та має постійний характер для осіб, які несуть службу в зоні радіоактивного забруднення ЧАЕС. Таким чином, позивач зазначає, що остання має бути врахована до складу грошового забезпечення.
18. Такий висновок, за твердженням позивача, також узгоджується з правовою позицією Великої Палати Верховного Суду, що висловлена у постанові від 06 лютого 2019 року у справі № 522/2738/17, та висновками, що викладені у постанові Верховного Суду України від 20 жовтня 2015 року у справі № 559/3342/14-а та у постановах Верховного Суду від 10 травня 2018 року у справі № 638/2127/15-а, від 26 листопада 2020 року у справі № 372/224/16-а.
19. 08 лютого 2024 року від ДУ ТО МВС надійшли пояснення до касаційної скарги, де відповідач, керуючись положеннями статті 63 Закону № 2262-ХІІ, постанови КМУ № 988 наводить перелік складових грошового забезпечення поліцейських, що є вичерпним. Крім того щодо доплати за роботу у зоні ЧАЕС, передбаченої статтею 39 Закону № 796-ХІІ та постановою КМУ № 831, вказує, що остання положеннями статті 63 Закону № 2262-ХІІ та постанови КМУ № 988 не визначена як додатковий вид грошового забезпечення, розраховується окремо стосовно кожної особи пропорційно відпрацьованому у зоні ЧАЕС часу і не має прив`язки до посади.
20. У відповідь на письмові пояснення відповідача 15 лютого 2024 року позивач повторно наголосив, що доплата за роботу у зоні ЧАЕС мала для нього постійний характер, з неї нараховувався та сплачувався внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, отже наявні обґрунтовані підстави для включення такої доплати до складу грошового забезпечення і врахування її при перерахунку пенсії.
Обставини справи, встановлені судами попередніх інстанцій
21. Суди попередніх інстанцій на підставі наявних у матеріалах справи доказів встановили, що ОСОБА_1 з 2014 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Житомирській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону № 2262-ХІІ.
22. 15 червня 2021 року ДУ ТМО МВС видало позивачу та направило до Управління довідку № 33/26/117-612 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
23. Відповідно до даної довідки розмір грошового утримання становив 19 140,82 грн із яких: посадовий оклад - 2500,00 грн, оклад за спеціальним званням "майор поліції" - 2000,00 грн, надбавка за стаж служби в поліції (50%) - 2250,00 грн, надбавка за специфічні умови проходження служби (44,84% ) - 3026,70 грн, премія (95,78%) - 9364,12 грн.
24. У жовтні 2022 року позивач звернувся до ДУ ТМО МВС із заявою про виготовлення та направлення до Управління нової довідки про розмір грошового забезпечення з повною інформацією із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення, з урахуванням, крім зазначеного у попередній (довідці), доплати за роботу в зоні Чорнобильської АЕС 2881,50 грн, матеріальної допомоги 8418,90 грн, доплати за роботу в нічний час 98,20 грн.
25. Проте листом №2174/33/26-2022 від 07 листопада 2022 року позивачу повідомлено про те, що відповідач сформував та направив до Управління відповідну довідку і правових підстав для внесення до неї змін немає.
26. Вказані обставини слугували підставою для звернення позивача до суду з даним позовом.
ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
Оцінка висновків судів попередніх інстанцій і доводів учасників справи
27. Під час розгляду касаційної скарги Судова палата з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду враховує приписи частини першої статті 341 КАС України, відповідно до яких суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.
28. Згідно з положенням частини четвертої статті 328 КАС України підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.
29. Відповідно до частин першої, другої та третьої статті 242 КАС України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права.
30. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
31. Крім того, стаття 2 і частина четверта статті 242 КАС України встановлюють, що судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, а саме бути справедливим та неупередженим, своєчасно вирішувати спір у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
32. Зазначеним вимогам процесуального закону рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 06 квітня 2023 року та постанова Сьомого апеляційного адміністративного суду від 06 липня 2023 року відповідають, а викладені у касаційній скарзі доводи є необґрунтованими з огляду на таке.
33. Звертаючись до Верховного Суду з касаційною скаргою ОСОБА_1 обґрунтовував її тим, що суди попередніх інстанцій, серед іншого, невірно застосували частину другу статті 51 та статті 63 Закону 2262-XIІ, статті 102 Закону № 580-VIII, статті 39, 40 Закону № 796-XII. Крім того, позивач зазначає, що щомісячна доплата за роботу у зоні відчуження Чорнобильської АЕС, яку позивач отримував під час проходження служби, як щомісячна додаткова винагорода має бути включена до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється перерахунок пенсії.
34. Зважаючи на підстави передачі цієї справи на розгляд Судової палати Верховний Суд встановив, що суд касаційної інстанції вже розглядав справу з подібними правовідносинами та у постанові від 31 серпня 2022 року у справі № 120/3807/18-а дійшов висновку про наявність у особи, яка перебувала на службі в ОВС, та якій призначена пенсія відповідно до Закону № 2262-ХІІ, права на включення в довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, доплати за несення служби в зоні ЧАЕС.
35. Судова палата розглянула доводи, наведені колегією суддів для обґрунтування підстав для відступу від висновків, викладених у зазначеній вище постанові Верховного Суду, а також аргументи сторін у справі щодо змісту спірних правовідносин та законодавства, яке регулює спірні відносини, та дійшла таких висновків.
36. Стаття 3 Конституції України проголошує, що людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
37. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов`язком держави.
38. Ця норма є об`єктивним продовженням задекларованого в статті 1 Конституції України статусу України як соціальної та правової держави.
39. Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
40. Крім того, відповідно до положень пункту 6 частини першої статті 92 Конституції України для забезпечення права громадян на соціальний захист необхідне здійснення комплексу державно-правових заходів, одним із яких є законодавче визначення основ соціального захисту, форм і видів пенсійного забезпечення.
41. Так, пенсійне забезпечення окремих категорій громадян регулюється спеціальними законами з урахуванням особливостей умов праці, характеру, складності і значущості виконуваної роботи, ступеня відповідальності, певних обмежень конституційних прав і свобод тощо.
42. Спеціальні умови, норми і порядок пенсійного забезпечення за особливостями спеціального статусу громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, визначаються Законом № 2262-ХІІ.
43. Закон № 2262-ХІІ має на меті реалізацію особами, які мають право на пенсію за цим Законом, свого конституційного права на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбачених Конституцією України та цим Законом, і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України. Держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
44. Як встановлено судами попередніх інстанцій, ОСОБА_1 проходив службу в органах внутрішніх справ (далі також - ОВС) та з 28 березня 2014 року був звільнений на підставі пункту "а" статті 65 Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ (за віком) на підставі наказу начальника ГУ МВС України в Київській області № 148 о/с від 20 березня 2014 року.
45. На виконання вимог Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантії соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", який набув чинності 29 грудня 2015 року та на підставі довідки Державної установи "Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Житомирській області" №33/26/117-612 від 15 червня 2021 року проведено перерахунок пенсії позивача.
46. Водночас, позивач не погоджується зі складовими, що містить вказана довідка, оскільки в ній протиправно, на думку позивача, не зазначено такого додаткового виду грошового забезпечення, що мав постійний характер, як доплата за роботу (службу) на території зони радіоактивного забруднення, що передбачена постановою КМУ № 831.
47. Таким чином, спірні правовідносини стосуються невключення в довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії особам, зокрема, які проходили службу в ОВС, щомісячної доплати за виконання службових обов`язків у зоні ЧАЕС.
48. Пунктом б частини першої статті 1-2 Закону № 2262-ХІІ встановлено, що особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України мають право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону.
49. Порядок здійснення перерахунку пенсій військовослужбовців, інших осіб, які отримують пенсію відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у тому числі колишніх працівників міліції, врегульовано статтею 63 цього Закону та Порядком № 45.
50. Відповідно до частини третьої статті 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції та податкової міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
51. Крім того, варто також врахувати, що у Рішенні Конституційного Суду України від 13 травня 2015 року № 4-рп/2015 Конституційний Суд України вказав, що додаткові види грошового забезпечення військовослужбовців, які враховуються при перерахунку пенсій, визначаються виключно законами України, а встановлений у положеннях першого речення частини третьої статті 63 Закону № 2262-ХІІ перелік нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, який включає надбавки, доплати, підвищення, є вичерпним.
52. Відповідно до абзаців першого - шостого пункту 5 Порядку № 45, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: