1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду


ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 квітня 2024 року

м. Київ

справа № 523/6392/22

провадження № 51-2545 км 22

Верховний Суд колегією суддів Першої судової палати Касаційного кримінального суду у складі:

головуючого ОСОБА_1,

суддів ОСОБА_2, ОСОБА_3,

за участю:

секретаря судового засідання ОСОБА_4,

прокурора ОСОБА_5,

захисника ОСОБА_6 (у режимі відеоконференції),

розглянув у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу прокурора ОСОБА_5, який брав участь під час розгляду кримінального провадження судом першої інстанції, на ухвалу Одеського апеляційного суду від 13 вересня 2023 року.

Зміст судових рішень і встановлені судами першої та апеляційної інстанцій обставини

Органом досудового розслідування ОСОБА_7 обвинувачувався у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 364 КК України.

Ухвалою Суворовського районного суду м. Одеси від 18 жовтня 2022 року клопотання захисника ОСОБА_6 задоволено. Кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань (далі - ЄРДР) за № 12022000000000353 від 03 травня 2022 року, за обвинуваченням ОСОБА_7 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 364 КК України, закрито на підставі п. 10 ч. 1 ст. 284 КПК України у зв`язку із закінченням строку досудового розслідування.

Одеський апеляційний суд ухвалою від 13 вересня 2023 року апеляційну скаргу прокурора залишив без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.

Вимоги касаційної скарги та узагальнені доводи особи, яка її подала

У касаційній скарзі прокурор, посилаючись на істотне порушення вимог кримінального процесуального закону, просить скасувати ухвалу суду апеляційної інстанції і призначити новий розгляд у цьому суді.

На обґрунтування касаційних вимог сторона обвинувачення стверджує про те, що строк досудового розслідування у кримінальному провадженні закінчувався 11 травня 2022 року. При цьому 03 травня 2022 року прокурор на підставі ч. 1 ст. 290 КПК України доручив слідчому повідомити сторону захисту про завершення досудового розслідування та надання доступу до матеріалів досудового розслідування. Слідчий 04 травня 2022 року вніс відомості про завершення досудового розслідування до ЄРДР, а 05 травня 2022 року за вих. № 7636/24/2/2-2022/ВС зареєстрував повідомлення ОСОБА_7 про завершення досудового розслідування та направив його поштою на адресу останнього. 16 червня 2022 року підозрюваному і його захиснику було надано доступ до матеріалів досудового розслідування у кримінальному провадженні, про що складено відповідний протокол. Вказує на те, що період з моменту повідомлення стороні захисту про завершення досудового розслідування в порядку, визначеному ст. 290 КПК України, та відкриття матеріалів провадження для ознайомлення у строки досудового розслідування не включається, а тому вважає, що 17 червня 2022 року обвинувальний акт направлено в межах строку досудового розслідування.

Також прокурор у скарзі зазначає, що сторона захисту не надала жодних доказів отримання повідомлення про завершення досудового розслідування іншим способом, а не поштою. Вважає, що ухвала апеляційного суду не відповідає вимогам ст. 370 КПК України.

У письмових запереченнях на касаційну скаргу прокурора захисник ОСОБА_6 в інтересах ОСОБА_7 вказує про безпідставність доводів сторони обвинувачення, у зв`язку з чим просить таку касаційну скаргу залишити без задоволення, а ухвалу апеляційного суду щодо ОСОБА_7 - без зміни.

Від інших учасників судового провадження заперечень на касаційну скаргу прокурора не надходило.

Позиції учасників судового провадження

Прокурор ОСОБА_5 підтримав касаційну скаргу та просив її задовольнити.

Захисник ОСОБА_6 вважав касаційну скаргу сторони обвинувачення необґрунтованою та просив залишити її без задоволення.

Заслухавши суддю-доповідача, з`ясувавши позицію учасників судового розгляду, перевіривши наведені в касаційній скарзі доводи та дослідивши матеріали кримінального провадження, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.

Мотиви Суду

Відповідно до ч. 2 ст. 433 КПК України суд касаційної інстанції переглядає судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій у межах касаційної скарги.

Згідно з ч. 1 ст. 433 КПК України суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правову оцінку обставин і не має права досліджувати докази, встановлювати й визнавати доведеними обставини, яких не було встановлено в оскарженому судовому рішенні, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.

За правилами, передбаченими ч. 1 ст. 412 КПК України, істотними порушеннями вимог кримінального процесуального закону є такі порушення вимог КПК, які перешкодили чи могли перешкодити суду ухвалити законне та обґрунтоване судове рішення.

Зі змісту ст. 370 КПК України, яка містить вимоги щодо законності, обґрунтованості та вмотивованості судового рішення, зокрема, убачається, що законним є рішення, ухвалене компетентним судом згідно з нормами матеріального права з дотриманням вимог щодо кримінального провадження, передбачених КПК.

Відповідно до вимог ст. 419 КПК України, в ухвалі суду апеляційної інстанції, зокрема, мають бути проаналізовані всі доводи апеляції, надано на кожен з них вичерпну відповідь та наведено детальні мотиви прийнятого рішення. При залишенні апеляційної скарги без задоволення в ухвалі суду апеляційної інстанції зазначаються підстави, з яких апеляційну скаргу визнано необґрунтованою.

У касаційній скарзі прокурор вказує, що місцевий суд, з яким погодився суд апеляційної інстанції, дійшов необґрунтованого висновку про те, що сторона обвинувачення направила обвинувальний акт стосовно ОСОБА_7 до суду поза межами строку досудового розслідування, та, як наслідок, безпідставно закрив кримінальне провадження.

При цьому наголошує, що повідомлення ОСОБА_7 про завершення досудового розслідування слідчий зареєстрував і направив поштою 05 травня 2022 року. Отже, для сторони захисту з цього дня почався період ознайомлення з матеріалами кримінального провадження згідно ст. 290 КПК України, який не включається в строк досудового розслідування.

Однак з такими доводами касаційної скарги прокурора колегія суддів погодитися не може з огляду на таке.

Пунктом 5 ч. 1 ст. 3 КПК України визначено, що досудове розслідування - це стадія кримінального провадження, яка починається з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР і закінчується закриттям кримінального провадження або направленням до суду обвинувального акта, клопотання про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, клопотання про звільнення особи від кримінальної відповідальності.

Глава 24 КПК України регулює питання щодо закінчення досудового розслідування, а також визначає порядок та підстави продовження строку досудового розслідування. Зокрема, параграф 1 згаданої глави регламентує форми закінчення досудового розслідування.

Відповідно до п. 4 ч. 3 ст. 219 КПК України з дня повідомлення особі про підозру досудове розслідування повинно бути закінчене протягом двох місяців з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину.

Строк досудового розслідування може бути продовжений з підстав та в порядку, передбачених КПК України.

Як установили суди попередніх інстанцій, 10 листопада 2020 року було внесено відомості до ЄРДР за № 12020000000001100 про вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України, за інформацією про те, що службові особи митного посту "Одеса" - відділу митного оформлення № 2 "АвтоХаб" протягом 2019-2021 роках, діючи в інтересах юридичних осіб, під час формування митних декларацій на автомобілі, свідомо вносили в них недостовірні відомості щодо митної вартості автомобілів, у результаті чого державним інтересам завдано істотної шкоди.

11 лютого 2022 року ОСОБА_7 було вручено повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 364 КК України.

Постановою заступника Генерального прокурора від 11 квітня 2022 року продовжено строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 12020000000001100 до трьох місяців.

Тобто кінцевою датою строку досудового розслідування було визначено 11 травня 2022 року.

Постановою прокурора відділу Офісу Генерального прокурора ОСОБА_5 від 03 травня 2022 року з матеріалів кримінального провадження № 12020000000001100 від 10 листопада 2020 року виділено в окреме провадження матеріали досудового розслідування стосовно ОСОБА_7, яким присвоєно № 12022000000000353.


................
Перейти до повного тексту