ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 квітня 2024 року
м. Київ
справа №380/2263/22
адміністративне провадження № К/990/36579/23
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Мартинюк Н.М.,
суддів - Жука А.В., Мельник-Томенко Ж.М.,
розглянувши у порядку письмового провадження у касаційній інстанції адміністративну справу №380/2263/22
за позовом ОСОБА_1
до військової частини НОМЕР_1
про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії
за касаційною скаргою військової частини НОМЕР_1
на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 17 лютого 2023 року (головуючий суддя: Желік О.М.)
і постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 17 жовтня 2023 року (головуючий суддя: Улицький В.З., судді: Кузьмич С.М., Матковська З.М.).
ВСТАНОВИВ:
І. ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
1. У січні 2022 року ОСОБА_1 пред`явив позов до військової частини НОМЕР_1, у якому просив суд:
- визнати протиправними дії відповідача щодо нарахування й виплати йому в неналежному (зменшеному) розмірі індексації грошового забезпечення за період з квітня 2014 року до 1 січня 2016 року;
- зобов`язати відповідача нарахувати й виплатити йому з квітня 2014 року до 1 січня 2016 року індексацію грошового забезпечення із застосуванням базового місяця (як місяця, з якого починається обчислення індексу споживчих цін для проведення дексації грошового забезпечення) січень 2008 року, з урахуванням виплачених сум індексації грошового забезпечення за вказаний період, із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до пункту 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 січня 2004 року №44 (далі також - "Порядок №44");
- визнати протиправними дії відповідача щодо ненарахування й невиплати йому індексації грошового забезпечення за період з 1 січня 2016 року до 25 жовтня 2017 року;
- зобов`язати відповідача нарахувати й виплатити йому з 1 січня 2016 року до 25 жовтня 2017 року індексацію грошового забезпечення із застосуванням базового місяця (як місяця, з якого починається обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошового забезпечення) січень 2008 року, із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до пункту 2 Порядку 44;
- зобов`язати відповідача нарахувати й виплатити йому компенсацію втрат доходів, у зв`язку з порушенням термінів виплати індексації грошового забезпечення за період з квітня 2014 року по день її фактичної виплати відповідно до Закону України від 19 жовтня 2000 року №2050-ІІІ "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати" та Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів, у зв`язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2001 року №159, із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до пункту 2 Порядку №44.
2. В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначав, що з квітня 2014 року до 25 жовтня 2017 року він проходив військову службу у військовій частині НОМЕР_1 .
Позивач стверджував, що за період з квітня 2014 року до 1 січня 2016 року відповідач виплачував йому індексацію у заниженому розмірі, оскільки протиправно застосував інші місяці, ніж січень 2008 року, у якості базових.
Також позивач зазначав про те, що в інші періоди відповідач узагалі не нараховував і не виплачував йому індексацію грошового забезпечення.
На цій основі позивач доводив, що відповідач порушив вимоги Закону України "Про індексацією грошових доходів населення" і допустив протиправні дії й бездіяльність.
Короткий зміст рішень судів попередніх інстанцій
3. Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 17 лютого 2023 року, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 17 жовтня 2023 року, позов задоволено частково.
- визнано протиправними дії військової частини НОМЕР_1 щодо нарахування й виплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 16 квітня 2014 року до 31 грудня 2015 року, враховуючи квітень 2014 року та квітень 2015 року як базові місяці;
- зобов`язано військову частину НОМЕР_1 нарахувати на користь ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 16 квітня 2014 року до 31 грудня 2015 року з урахуванням січня 2008 року як базового місяця, а також здійснити її виплату із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб та з урахуванням вже виплачених сум;
- визнано протиправною бездіяльність військової частини НОМЕР_1 щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 1 січня 2016 року до 25 жовтня 2017 року;
- зобов`язано військову частину НОМЕР_1 нарахувати на користь ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 1 січня 2016 року до 25 жовтня 2017 року з урахуванням січня 2008 року як базового місяця, а також здійснити її виплату із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб;
- у задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
4. Задовольняючи позов, суд виходив з того, що базовим місяцем для нарахування індексації грошового забезпечення військовослужбовців за період з квітня 2014 року до жовтня 2017 року має бути січень 2008 року, оскільки з січня 2008 року до березня 2018 року їхні посадові оклади, залишалися незмінними.
Відмовляючи у задоволенні вимог в частині виплати компенсації сум податку з доходів фізичних осіб та компенсації втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їхнього виплати, суд дійшов висновку про передчасність цих вимог.
Короткий зміст вимог касаційної скарги та відзиву
5. Військова частина НОМЕР_1 просить Верховний Суд скасувати рішення судів попередніх інстанцій в частині задоволення позовних вимог щодо нарахування й виплати індексації грошового забезпечення за період з 16 квітня 2014 року до 31 грудня 2015 року із застосуванням січня 2008 року як базового місяця та ухвалити в цій частині нове рішення про відмову у задоволенні позову.
6. В обґрунтування підстав касаційного оскарження покликається на пункти 1 частини четвертої статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України (далі також - "КАС України").
Скаржник стверджує, що суди попередніх інстанцій неправильно застосували пункт 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078, у редакції, яка діяла до змін, унесених постановою Уряду №1013 від 9 грудня 2015 року.
Також скаржник зазначає про те, що суди послалися на нерелевантні висновки Верховного Суду щодо визначення січня 2008 року базовим місяцем, з якого слід обчислювати індекс споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення.
Як стверджує скаржник, унаслідок цих помилок суди зробили хибний висновок щодо можливості визначення січня 2008 року базовим місяцем для нарахування позивачу індексації грошового забезпечення за період з 16 квітня 2014 року до 31 грудня 2015 року. Скаржник вважає, що у межах цього періоду січень 2008 року не міг бути базовим місяцем для індексації.
7. Позивач відзиву на касаційну скаргу не подав, копія ухвали про відкриття касаційного провадження доставлена до його електронного кабінету 7 грудня 2023 року.
ІІ. ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ СПРАВИ
8. ОСОБА_1 з 16 квітня 2014 року до 25 жовтня 2017 року проходив військову службу у військовій частині НОМЕР_1 .
25 жовтня 2017 року ОСОБА_1 наказом командира військової частини НОМЕР_1 виключений із списків військової частини.
9. Згідно з довідкою №319 від 22 грудня 2022 року про доходи ОСОБА_1, виданою військовою частиною НОМЕР_1, позивачу нараховувалась індексації грошового забезпечення у таких періодах та розмірах:
1) квітень 2014 - 0,00 грн, травень 2014 - 0,00 грн, червень 2014 - 0,00 грн, липень 2014 - 11,43 грн, серпень 2014 - 0,00 грн, вересень 2014 - 145,68 грн, жовтень 2014 - 28,01 грн, листопад 2014 - 0,00 грн., грудень 2014 - 291,10 грн;
2) сiчень 2015 - 0,00 грн, лютий 2015 - 380,01 грн, березень 2015 - 254,56 грн, квiтень 2015 - 0,00 грн, травень 2015 - 91,52 грн, червень 2015 - 285,88 грн, липень 2015 - 316,33 грн, серпень 2015 - 316,33 грн, вересень 2015 - 316,33 грн, жовтень 2015 - 369,13 грн, листопад 2015 - 342,73 грн, грудень 2015 - 342,73 грн;
3) у період з січня 2016 року по жовтень 2017 року індексація грошового забезпечення ОСОБА_1 не нараховувалась і не виплачувалася.
10. Базовими місяцями для нарахування ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення були:
квітень 2014 року - за період з квітня 2014 року по березень 2015 року;
квітень 2015 року - за період з квітня 2015 року по грудень 2015 року;
січень 2016 року - за період з січня 2016 року по жовтень 2017 року.
11. Вважаючи протиправними дії військової частини НОМЕР_1 щодо неправильного нарахування індексація грошового забезпечення за період з 16 квітня 2014 року до 31 грудня 2015 року, а також щодо ненарахування та невиплати індексації грошового забезпечення за період з 1 січня 2016 року до 25 жовтня 2017 року, ОСОБА_1 звернувся до суду з цим позовом.
ІІI. ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
12. Згідно з ухвалою Верховного Суду від 6 грудня 2023 року касаційне провадження у справі відкрито з метою перевірки доводів скарги, яка подана на підставі пункту 1 частини четвертої статті 328 КАС України.
13. У оскарженій частині спірні правовідносини склалися довкола обставин невиплати військовою частиною НОМЕР_1 на користь ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 16 квітня 2014 року до 31 грудня 2015 року із застосуванням базового місяця - січень 2008 року.
14. З огляду на доводи й вимоги касаційної скарги та висновки судів попередніх інстанцій, ключове питання справи під час її касаційного перегляду стосується правильності застосування судами Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078, й обґрунтованості їхнього висновку щодо можливості визначення січня 2008 року базовим місяцем для індексації грошового забезпечення позивача за період з 16 квітня 2014 року до 31 грудня 2015 року.
15. Верховний Суд, перевіривши доводи касаційної скарги, виходячи з меж касаційного перегляду, визначених статтею 341 КАС України, а також надавши оцінку правильності застосування судами норм матеріального й процесуального права, дійшов таких висновків.
16. Механізм індексації має універсальний характер, позаяк індексації підлягають всі грошові доходи населення, які не мають разового характеру. Своєю чергою, правове регулювання виплати індексації визначає умови (коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації), з настанням яких виникає право на щомісячне отримання суми індексації у структурі заробітної плати (грошового забезпечення) до настання обставин (підвищення тарифних ставок, окладів), за яких виплата розрахованої суми індексації припиняється до повторного настання обставин, які обумовлюють наступне виникнення права на отримання індексації (пункт 44 постанови Верховного Суду від 27 квітня 2021 року у справі №380/1513/20).
17. Виплата індексації грошового забезпечення здійснюється за місцем перебування військовослужбовців на грошовому забезпеченні і обмежене фінансування жодним чином не впливає на право позивача отримати індексацію грошового забезпечення (постанови Верховного Суду від 19 липня 2019 року у справі №240/4911/18, від 7 серпня 2019 року у справі №825/694/17, від 20 листопада 2019 року у справі №620/1892/19).
18. Реалізація особою права, що пов`язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних, чинних на час виникнення спірних правовідносин, нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань (постанова Верховного Суду від 16 червня 2020 року у справі №206/4411/16-а).
19. Порядок проведення індексації грошових доходів населення у редакції, яка застосовувалася до 1 грудня 2015 року, містив поняття "базовий місяць".
Базовим місяцем вважався той місяць, у якому відбулося підвищення мінімальної заробітної плати, пенсій, стипендій виплат із соціального страхування чи зростання грошових доходів населення без перегляду їхніх мінімальних розмірів (за рахунок постійних складових зарплати).
Базовий місяць визначали окремо для кожного працівника у випадку, коли заробітна плата зростала внаслідок підвищення тарифної ставки (окладу) або за рахунок будь-якої її постійної складової.
Так, для прикладу, абзац 1 пункту 5 Порядку №1078 у редакції, яка застосовувалася до 1 грудня 2015 року, передбачав, що у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. У базовому місяці значення індексу споживчих цін приймається за 1 або 100 відсотків. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації.
Абзац 3 пункт 10-1 Порядку №1078 у тій же редакції передбачав, що обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації заробітної плати новоприйнятих працівників здійснюється з місяця прийняття працівника на роботу.
Зрештою пункт 10-2 Порядку №1078 у зазначеній редакції передбачав, що для працівників, яких переведено на іншу роботу на тому ж підприємстві, в установі або організації, а також переведено на роботу на інше підприємство, в установу або організацію або в іншу місцевість, та у зв`язку із змінами в організації виробництва і праці у разі продовження такими працівниками роботи сума індексації зберігається, якщо сума збільшення заробітної плати менша, ніж сума індексації, яка повинна нараховуватися за відповідний місяць. У разі коли сума збільшення заробітної плати більша, ніж сума індексації, яка повинна нараховуватися за відповідний місяць, такий місяць вважається базовим під час обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації.
Тож до 1 грудня 2015 року новим базовим місяцем для обчислення індексації грошового доходу міг бути місяць прийняття (виходу) працівника на роботу, місяць збільшення заробітної плати, а нарахування й виплата індексації мали індивідуальний характер для кожного працівника.
На ці особливості попереднього правового регулювання Верховний Суд уже звертав увагу у пункті 45 постанови від 19 травня 2022 року у справі №200/3859/21.
20. 9 грудня 2015 року Кабінет Міністрів України видав постанову №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" (далі також - "Постанова №1013").
Згідно з Пояснювальною запискою до проекту Постанови №1013, мета цього акту полягала у внесенні змін до умов оплати праці працівників установ, закладів, організацій окремих галузей бюджетної сфери, органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, прокуратури та інших органів, а також забезпечення єдиного підходу до проведення індексації при підвищенні заробітної плати працівників.
21. Пунктом 2 Постанови №1013 були внесені зміни до Порядку проведення індексації грошових доходів населення. Відповідно до зазначеної Пояснювальної записки, ці зміни передбачали:
- "здійснення обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації не індивідуально для кожного працівника в залежності від прийняття його на роботу та зростання його доплат та надбавок, а від моменту останнього перегляду тарифної ставки (окладу) за посадою, яку займає працівник. Отже, змінюється механізм визначення індексації у разі підвищення заробітної плати, при цьому вилучається застосування терміну "базовий місяць";
- "зменшення розміру індексації заробітної плати у разі підвищення тарифних ставок (окладів), якщо розмір їх підвищення не перевищує величину індексації (чинний механізм передбачає зменшення індексації не тільки при підвищенні тарифних ставок (окладів), а і у разі збільшення доплат та надбавок, що призводить до нарахування різних сум індексації для працівників, які займають однакові посади)".
22. Крім цього, за змістом пунктів 1, 3 Постанови №1013, було встановлено, що:
- підвищуються посадові оклади з 1 грудня 2015 року працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери;
- підвищуються з 1 грудня 2015 року на 10 відсотків посадові оклади працівників, розміри яких затверджено відповідними постановами Уряду;
- у межах видатків на оплату праці, затверджених у кошторисах органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, прокуратури та інших органів, за рахунок виплат, пов`язаних з індексацією, надбавок, доплат, премій підвищуються на 25 відсотків посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців, розміри яких затверджено відповідними розпорядженнями й постановами Уряду;
- міністрам, керівникам інших центральних органів виконавчої влади, головам обласних, Київської міської державних адміністрацій та інших державних органів у межах передбачених коштів державного бюджету, місцевих бюджетів та власних коштів вжити заходів для підвищення з 1 грудня 2015 року розмірів посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати), перегляду розмірів надбавок, доплат, премій, спрямувавши на зазначені цілі всі виплати, пов`язані з сумою індексації, яка склалась у грудні 2015 року, з тим, щоб розмір підвищення всіх складових заробітної плати у сумарному виразі для кожного працівника у грудні 2015 року перевищив суму індексації, яку йому повинні були виплатити у грудні 2015 року;
- для проведення подальшої індексації заробітної плати обчислення індексу споживчих цін починається з січня 2016 року відповідно до Порядку проведення індексації грошових доходів населення.
23. За змістом пункту 6 постанови №1013 цей акт застосовується з 1 грудня 2015 року.
24. Отже, Постановою №1013 з 1 грудня 2015 року були підвищені посадові оклади окремих працівників бюджетної сфери. Пунктом 3 цієї постанови вирішено підвищити розміри посадових окладів, тарифних ставок, заробітної плати, а також переглянути постійні додаткові виплати, щоб розмір підвищення у грудні 2015 року перевищив суму індексації у грудні 2015 року. За рахунок цього мала б "обнулитися" індексація минулих років, розмір якої зростав внаслідок довготривалого не підвищення доходу працівників. У такому випадку для подальшої індексації заробітної плати обчислення індексу споживчих цін починається із січня 2016 року відповідно до Порядку №1078, який уже діяв зі змінами, внесеними Постановою №1013.