ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 квітня 2024 року
м. Київ
справа № 331/2886/20
провадження № 51-568 км 24
Верховний Суд колегією суддів Третьої судової палати Касаційного кримінального суду у складі:
головуючого ОСОБА_1,
суддів ОСОБА_2, ОСОБА_3,
за участю:
секретаря судового засідання ОСОБА_4,
прокурора ОСОБА_5,
в режимі відеоконференції
захисника ОСОБА_6,
особи, щодо якої закрито
кримінальне провадження ОСОБА_7,
розглянув у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу прокурора, який брав участь у розгляді кримінального провадження у судах першої та апеляційної інстанцій, на ухвалу Жовтневого районного суду м. Запоріжжя від 23 травня 2023 року та ухвалу Запорізького апеляційного суду від 25 жовтня 2023 року щодо ОСОБА_7 у кримінальному провадженні, внесеному до ЄРДР за № 42018081020000098.
Зміст оскаржених судових рішень і встановлені судами першої та апеляційної інстанцій обставини
Ухвалою Жовтневого районного суду м. Запоріжжя від 23 травня 2023 року кримінальне провадження № 42018081020000098 закрито на підставі абз. 2 п. 10 ч. 1 ст. 284 КПК України як таке, в якому строк досудового розслідування, визначений ст. 219 КПК України, закінчився та жодній особі не було повідомлено про підозру.
Цивільний позов потерпілого ОСОБА_8 залишено без розгляду.
Ухвалою Запорізького апеляційного суду від 25 жовтня 2023 року ухвалу суду першої інстанції залишено без змін.
Вимоги касаційної скарги і узагальненні доводи особи, яка її подала
У касаційній скарзі прокурор просить скасувати оскаржувані ухвали і призначити новий розгляд у суді першої інстанції у зв`язку з істотним порушенням вимог кримінального процесуального закону. Зокрема, обґрунтовуючи свої доводи зазначає, що до визначення заступником прокурора Запорізької області нової групи прокурорів із числа прокурорів відділу прокуратури Запорізької області, а саме до 10 лютого 2020 року, прокурор ОСОБА_9 здійснювала свої повноваження процесуального прокурора у цьому кримінальному провадженні. На підставі клопотання прокурора ОСОБА_9 ухвалою слідчого судді Жовтневого районного суду м. Запоріжжя від 21 січня 2020 року продовжено досудове розслідування на шість місяців, тобто до 25 липня 2020 року, яка не скасована. В межах строків досудового розслідування проводилися подальші слідчі дії та 11 червня 2020 року ОСОБА_7 повідомлено про підозру, а 30 липня 2020 року обвинувальний акт відносно нього направлено до Жовтневого районного суду м. Запоріжжя для розгляду по суті. Вважає, що суд апеляційної інстанції формально розглянув доводи апеляційної скарги прокурора з наведених підстав, належним чином їх не перевірив, не навів переконливих мотивів для їх спростування, чим порушив вимоги ст. 419 КПК України.
Позиції учасників судового провадження
В судовому засіданні прокурор підтримав касаційну скаргу.
Захисник ОСОБА_6 та ОСОБА_7, посилаючись на безпідставність доводів касаційної скарги, просили оскаржувані ухвали залишити без зміни.
Мотиви Суду
Заслухавши доповідь судді, пояснення сторін, перевіривши матеріали кримінального провадження та доводи, викладені в касаційній скарзі, колегія суддів дійшла висновку, що скарга підлягає задоволенню з огляду на таке.
Відповідно до ч. 2 ст. 433 КПК України суд касаційної інстанції переглядає судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій у межах касаційної скарги.
Згідно приписів ст. 438 КПК України підставами для скасування або зміни судових рішень при розгляді справи в суді касаційної інстанції є істотне порушення вимог кримінального процесуального закону, неправильне застосування закону України про кримінальну відповідальність, невідповідність призначеного покарання тяжкості кримінального правопорушення та особі засудженого.
Виходячи з положень ч. 1 ст. 412 КПК України, істотними порушеннями вимог кримінального процесуального закону є такі порушення вимог цього Кодексу, які перешкодили чи могли перешкодити суду ухвалити законне та обґрунтоване судове рішення.
Статтею 370 КПК України передбачено, що судове рішення повинно бути законним, обґрунтованим і вмотивованим. Законним є рішення, ухвалене компетентним судом згідно з нормами матеріального права з дотриманням вимог щодо кримінального провадження, передбачених цим Кодексом. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі об`єктивно з`ясованих обставин, які підтверджені доказами, дослідженими під час судового розгляду та оціненими судом відповідно до ст. 94 цього Кодексу. Вмотивованим є рішення, в якому наведені належні і достатні мотиви та підстави його ухвалення.
Згідно з частинами 1 та 2 статті 219 КПК України, строк досудового розслідування обчислюється з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР або винесення постанови про початок досудового розслідування у порядку, встановленому статтею 615 цього Кодексу, до дня звернення до суду з обвинувальним актом, клопотанням про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, клопотанням про звільнення особи від кримінальної відповідальності, клопотанням про закриття кримінального провадження або до дня ухвалення рішення про закриття кримінального провадження. При цьому строк досудового розслідування з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР або винесення постанови про початок досудового розслідування у порядку, встановленому статтею 615 цього Кодексу, до дня повідомлення особі про підозру становить: 1) дванадцять місяців - у кримінальному провадженні щодо нетяжкого злочину; 2) вісімнадцять місяців - у кримінальному провадженні щодо тяжкого або особливо тяжкого злочину.
Відповідно до абз. 2 п. 10 ч. 1 ст. 284 КПК України, слідчий, дізнавач, прокурор зобов`язані закрити кримінальне провадження у разі, коли строк досудового розслідування, визначений статтею 219 цього Кодексу, закінчився та жодній особі не було повідомлено про підозру.
Згідно положень ч. 1 ст. 294 КПК України, якщо досудове розслідування злочину до моменту повідомлення особі про підозру неможливо закінчити у строк, зазначений у частині другій статті 219 цього Кодексу, вказаний строк може бути продовжений неодноразово слідчим суддею за клопотанням прокурора або слідчого, погодженого з прокурором, на строк, встановлений пунктами 2 і 3 частини четвертої статті 219 цього Кодексу.
З матеріалів провадження вбачається, що 25 липня 2018 року до ЄРДР були внесені відомості про кримінальне правопорушення за № 42018081020000098