ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 квітня 2024 року
м. Київ
справа № 813/8719/13-а
адміністративне провадження № К/9901/36244/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
Судді-доповідача - Васильєвої І.А.,
суддів -Юрченко В.П., Хохуляка В.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження
касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Мегамайстер-Плюс"
на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 10.11.2016 (суддя: Кухар Н.А.)
та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 05.06.2017 (судді: Клюба В.В., Кухтей Р.В., Попко Я.С.)
у справі № 813/8719/13-а
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Мегамайстер-Плюс"
до Головного управління ДФС у Львівській області
про скасування податкового повідомлення-рішення,
В С Т А Н О В И В:
У листопаді 2014 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Мегамайстер - Плюс" (далі - позивач, ТОВ "Мегамайстер - Плюс", Товариство) звернулося до суду з позовом, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог (том 4 а.с. 237-239) до Головного управління ДФС у Львівській області (далі - відповідач, ГУ ДФС у Львівській області, податковий/контролюючий орган), в якому просило суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення рішення від 05.11.2013 № 0000822210/6693.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що його господарські операції з ТОВ "Будівельно - торгова компанія "Євробуд", ТОВ "Будівельна компанія АТР Груп", ТОВ "Інтеграл Ай Ті", ТОВ "Гарант-Буд-Сервіс", ТОВ "Нові технології", ТОВ "Укрміксі", ТОВ "Фінанс Пан Трейд", ТОВ "Форс" та ТОВ "ТПК Груп" підтверджені належними документами бухгалтерського та податкового обліку, належним чином оформлені та повністю відповідають вимогам Податкового кодексу України та Закону України "Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні". Долучені до матеріалів справи документи, на думку позивача, повністю спростовують висновки відповідача про безтоварність господарських операцій, а тому прийняте на їх основі податкове повідомлення-рішення є протиправним і підлягає скасуванню.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 24.03.2014, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 07.07.2014 позов задоволено повністю та визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення № 0000822210/6693 від 05.11.2013.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 26.05..2016 касаційну скаргу відповідача задоволено частково та скасовано постанову Львівського окружного адміністративного суду від 24.03.2014 та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 07.07.2014, а справу направлено на новий розгляд до суду першої інстанції.
Скасовуючи судові рішення касаційний суд вказав, що реальність, зокрема, потребує з`ясування того факту, чи справді відповідні товарно-матеріальні цінності отримано від указаних у первинних документах контрагентів. Для цього варто встановити, за яких обставин і в який спосіб налагоджено господарські зв`язки між позивачем та його задекларованими постачальниками, хто персонально брав у цьому участь, допитати відповідних осіб (зокрема, посадових осіб контрагентів, задіяних у такому процесі) як свідків з метою, в тому числі з`ясування достовірності пояснень ОСОБА_1 та ОСОБА_2, наданих співробітникам податкової міліції та в рамках кримінального провадження.
Також ВАСУ зазначив, що судами не досліджено і технічну можливість ТОВ "Будівельно-торгова компанія "Євробуд", ТОВ "Будівельна компанія АТР Груп", ТОВ "Інтеграл Ай Ті", ТОВ "Гарант-Буд-Сервіс", ТОВ "Нові технології", ТОВ "Укрміксі", ТОВ "Фінанс Пан Трейд", ТОВ "Форс", ТОВ "ТПК Груп" виконати спірні поставки з урахуванням їх фактичних господарських ресурсів, понесення ними витрат, пов`язаних з реальним здійсненням господарської діяльності (на оренду приміщень, оплату комунальних платежів та електроенергії, виплату заробітної плати тощо).
Також зауважено, що при вирішенні даного спору судами не проаналізовано і критерії, якими керувався позивач при виборі названих суб`єктів господарювання як постачальників, здійснення ним заходів розумної обережності при виборі ТОВ "Будівельно-торгова компанія "Євробуд", ТОВ "Будівельна компанія АТР Груп", ТОВ "Інтеграл Ай Ті", ТОВ "Гарант-Буд-Сервіс", ТОВ "Нові технології", ТОВ "Укрміксі", ТОВ "Фінанс Пан Трейд", ТОВ "Форс", ТОВ "ТПК Груп" контрагентами, не з`ясовано наявність у товариства ділової мети під час здійснення відповідних господарських операцій (зокрема, не перевірено, чи не залучались позивачем зазначені юридичні особи до ланцюгів постачання з метою штучного збільшення ним задекларованих витрат за наявності об`єктивної можливості їх скорочення).
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 10.11.2016, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 07.07.2014 у задоволені позову відмовлено.
Відмовляючи у задоволені позовних вимог, суд першої інстанції, з висновками якого погодився суд апеляційної інстанції, зазначив, що первинні документи бухгалтерського та податкового обліку (податкові накладні, видаткові накладні, банківські виписки тощо) не є достатніми доказами фактичного виконання операцій; спірні господарські операції не підтверджені належними первинними документами, що в сукупності з виявленими податковим органом щодо фіктивної діяльності контрагентів ТОВ "Фінанс пан трейд", ТОВ "ТПК - Груп", ТОВ "Нові технології ТПВ" позивача свідчить про безтоварність господарських операцій, що виключає правомірність їх відображення у податковому обліку цього товариства.
Суди також додали, що в процесі судового розгляду реальність здійснення господарських операцій позивача з його контрагентами ТОВ "Будівельно - торгова компанія "Євробуд", ТОВ "Будівельна компанія АТР Груп", ТОВ "Інтеграл Ай Ті", ТОВ "Гарант-Буд-Сервіс", ТОВ "Нові технології", ТОВ "Укрміксі", ТОВ "Фінанс Пан Трейд", ТОВ "Форс", ТОВ "ТПК Груп" не підтверджено, оскільки вказані Товариства є фіктивними, що підтверджується вироком Сихівського районного суду м. Львова у справі № 464|1102|16-к пр. 1-кп/464/111/16 від 15.02.2016, яким затверджено угоду від 29.01.2016 між ОСОБА_3 та заступником начальника відділу нагляду прокуратури Львівської області Чемним Орестом Володимировичем про визнання винуватості, якою ОСОБА_3 визнано винуватим за ч. 2 ст. 27, ч. 1 ст. 205 КК України та призначено йому покарання штраф - п`ятсот неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить вісім тисяч п`ятсот (8500) гривень. (т. 6, а.с.119-120).
Не погоджуючись із судовими рішеннями першої та апеляційної інстанції ТОВ "Мегамайстер-Плюс" звернулося до Вищого адміністративного суду України із касаційною скаргою зміст якої повністю аналогічний змісту позовної заяви та в якій просить скасувати судові рішення першої та апеляційної інстанції та направити справу н новий судовий розгляд в іншому складі суду.
Позивач також зауважив, що суд взяв до уваги вирок, який на день виникнення спірних правовідносин не існував, а відтак такий вирок жодним чином не відображений у акті перевірки від 22.10.2013 № 207/173/73/22-1009/3727890 та прийняття спірного податкового повідомлення-рішення не ґрунтується на вказаному доказів. При цьому, скаржник у позовній заяві також зауважив, що поза увагою суду залишилося і те, що вказаним вироком затверджено угоду про винуватість, яка укладена між підозрюваною стороною та обвинуваченням, і Сихівський районний суд м. Львова жодним чином не встановив фактичні обставини справи, як це зазначено у постанові від 10.11.2016.
Скаржник також звертає увагу на те, що вказаний вирок стосується лише трьох із дев`яти контрагентів позивача, суми грошових зобов`язань по конкретних господарських операціях та контрагентах не розмежовано. Додає, що рішення інспекторів ґрунтується на листах ДПІ у Печерському районі м. Києва про неможливість проведення зустрічних звірок ТОВ "Будівельно - торгова компанія "Євробуд", ТОВ "Будівельна компанія АТР Груп", ТОВ "Інтеграл Ай Ті", ТОВ "Гарант-Буд-Сервіс", ТОВ "Нові технології", ТОВ "Укрміксі", ТОВ "Фінанс Пан Трейд", ТОВ "Форс", ТОВ "ТПК Груп".
Крім іншого позивач у скарзі зазначає, що судами не взято до уваги, що постановою Львівського окружного адміністративного суду від 22.01.2013 визнано протиправними дії ДПІ у Печерському районі м. Києва про неможливість проведення зустрічної перевірки ТОВ "Нові технології". Аналогічно визнані протиправними дії цієї ж самої податкової інспекції з даного приводу і при проведенні перевірки ТОВ "Фінанс Пан Трейд" (постанова Львівського окружного адміністративного суду від 18.12.2012), ТОВ "ТПК Груп" (постанова Львівського окружного адміністративного суду від 20.06.2013), ТОВ "Укрміксі" (постанова Львівського окружного адміністративного суду від 10.06.2013).
Додає, що аналогічно не відображено, що рішенням господарського суду Запорізької області від 20.02.2012 ліквідовано ТОВ "Будівельна компанія АТР Груп". Рішенням господарського суду Запорізької області від 21.03.2013 ліквідовано ТОВ "Будівельно - торгова компанія "Євробуд". Тоді як постановою господарського суду Запорізької області від 11.07.2012 відкрито ліквідаційну процедуру ТОВ "Гарант-Буд-Сервіс", у зв`язку з чим органи ДПІ не могли провести зустрічні перевірки вказаних товариств, однак, на думку скаржника, це жодним чином не доводить фіктивність господарських операцій, оскільки, на момент проведення перевірки, вказані товариства були ліквідовані або перебували в процесі ліквідації.
Позивач наголошує, що реальність господарських операцій між позивачем та зазначеними вище контрагентами підтверджується первинними документами.
Заперечення на касаційну скаргу від відповідача до Суду не надходили, що не є перешкодою для розгляду справи.
У зв`язку з набранням 15.12.2017 чинності нової редакції Кодексу адміністративного судочинства (КАС) України згідно з Законом України від 03.10.2017 №2147-VIII "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів" та початком роботи Верховного Суду касаційна скарга була передана на розгляд Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду.
Підпунктом 4 пункту 1 розділу VII "Перехідні положення" КАС України в редакції згаданого Закону передбачено, що касаційні скарги (подання) на судові рішення в адміністративних справах, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цією редакцією Кодексу, передаються до Касаційного адміністративного суду та розглядаються спочатку за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Вказана касаційна скарга була передана на розгляд Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та доводи касаційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено наступне.
ТОВ "Мегамайстер-Плюс" зареєстроване виконавчим комітетом Львівської міської ради 09.09.2010, номер запису про включення відомостей про юридичну особу до ЄДР 14151020000024203, код суб`єкта господарювання за № 37278390. Взято на податковий облік в ДПІ у Шевченківському районі м. Львова 17.09.2010 за № 172, станом на 09.10.2013 перебувало на обліку в ДПІ у Шевченківському районі м. Львова.
Посадовими особами ДПІ у Шевченківському районі м. Львова Головного управління Міндоходів у Львівській області проведено позапланову виїзну перевірку ТОВ "Мегамайстер-Плюс" (код ЄДР: 37278390) з питань правильності формування сум податкових зобов`язань та податкового кредиту з податку на додану вартість по взаєморозрахунках з ТОВ "Будівельно - торгова компанія "Євробуд" (код ЄДР: 33499358) за серпень-жовтень 2011 року, ТОВ "Будівельна компанія "АТР Груп" (код ЄДР: 37241554) за березень-липень 2011 року, ТОВ "Інтеграл Ай Ті" (код ЄДР: 37403533) за листопад-грудень 2011 року, ТОВ "Гарант-Буд-Сервіс" (код ЄДР: 37635291) за листопад 2011 року, ТОВ "Нові технології" (код ЄДР: 35921869) за березень 2012 року, ТОВ "Укрміксі" (код ЄДР: 38148281) за жовтень- грудень 2012 року, січень-лютий 2013 року, ТОВ "Фінанс Пан Трейд" (код ЄДР: 37700469) за травень-липень 2012 року, ТОВ "Форс" (код ЄДР: 30312466) за серпень-жовтень 2011 року, березень, квітень, червень, липень 2012 року, ТОВ "ТПК Груп"(код ЄДР: 38148831) за липень-жовтень 2012 року.
За результатами перевірки складено акт від 22.10.2013 №207/73/22-1009/37278390 (том 1 а.с. 9-30), яким встановлено порушення позивачем вимог, а саме: п. 198.1, п. 198.2, п. 198.3, п. 198.6 ст. 198, Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI(із змінами і доповненнями), внаслідок чого занижено податок на додану вартість, який підлягає сплаті до бюджету по безтоварних операціях на загальну суму 223465,00 грн., в т.ч. за березень 2011 року - 2951,00 грн., квітень 2011 року- 4562,00 грн., травень 2011 року - 2662,00 грн., червень 2011 року 3562,00 грн., липень 2011 року - 6299,00 грн., серпень 2011 року - 4947,00 грн., вересень 2011 року - 8920,00 грн., жовтень 2011 року - 7364,00 грн., листопад 2011 року - 11238,00 грн., грудень 2011 року - 33982,00 грн., січень 2012 року - 4510,00 грн., лютий 2012 року - 8558,00 грн., березень 2012 року - 12742,00 грн., квітень 2012 року - 1693,00 грн., травень 2012 року - 3 086,00 грн., червень 2012 року - 3338,00 грн., липень 2012 року- 1829,00 грн., вересень 2012 року - 7697,00 грн., жовтень 2012 року - 21705,00 грн., листопад 2012 року - 28560,00 грн., грудень 2012 року - 8143,00 грн., лютий 2013 року - 6889,00 грн., березень 2013 року - 18202,00 грн., квітень 2013 року - 10026,00 грн.
В ході проведення перевірки встановлено, що провести зустрічні звірки по вказаних контрагентах неможливо, оскільки такі не знаходяться за юридичними адресами та не надали податковому органу первинних документів, в тому числі по взаємовідносинах з позивачем. Вказане підтверджується актами про неможливість проведення зустрічних звірок, складених ДПІ у Печерському та Голосіївському районах м. Києва, а саме:
від 17.05.2013 № 1707/22.8/35691490 про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ "Інтеграл Ай Ті" (код ЄДР: 37403533) щодо підтвердження господарських відносин з платниками податків за період діяльності з 01.11.2011 по 31.10.2012;
від 17.05.2013 № 1707/22.8/35691490 про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ "Будівельна компанія АТР Груп" (код ЄДР: 37241554) щодо підтвердження господарських відносин з платниками податків за період діяльності з 01.08.2010 по 31.03.2013;
від 16.05.2013 № 1689/22-8/33499358 про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ "Будівельно - торгова компанія "Євробуд" (код ЄДР: 33499358) щодо підтвердження господарських відносин з платниками податків за період діяльності з 01.08.2011 по 24.11.2011;
від 17.05.2013 № 1691/22.8/37635291 про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ "Гарант-Буд-Сервіс" (код ЄДР: 37635291) щодо підтвердження господарських відносин з платниками податків за період діяльності з 01.10.2011 по 30.04.2012;
від 03.04.2013 № 1242/22.10/38148281 про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ "Укрміксі" (код ЄДР: 38148281) щодо підтвердження господарських відносин з платниками податків за період діяльності з 01.10.2012 по 28.02.2013;
від 03.04.2013 № 1239/22-2/38148831 про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ "ТПК Груп" (код ЄДР: 38148831) щодо підтвердження господарських відносин з платниками податків за період діяльності з 02.04.2012 по 28.02.2013;
від 13.09.2012 № 3735/22-3/37700469 про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ "Фінанс Пан Трейд" (код ЄДР: 37700469) з питань дотримання вимог податкового законодавства за травень 2012 року - липень 2012 року;
від 12.08.2013 № 771/26-55-22-2/35921869 про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ "Нові технології" (код ЄДР: 377004690) щодо підтвердження господарських відносин з платниками податків за січень, лютий, березень, квітень, серпень, вересень 2012 року;
листом ДПІ у Голосіївському районі м. Києва від 16.10.2012 № 10344/7/22-810, яким надіслано акт від 16.10.2012 № 706/3-22-80 про неможливість проведення зустрічної звірки ТТОВ "Форс" (код ЄДР:-30312466) щодо підтвердження господарських відносин з платниками податків за період з 01.08.2011 по 31.08.2012.
На підставі акта перевірки від 22.10.2013 № 207/73/22-1009/37278390 податковим органом 05.11.2013 прийнято податкове повідомлення - рішення № 0000822210/6693 про збільшення суми грошового зобов`язання за платежем податок на додану вартість в сумі 328330,00 грн., у тому числі основний платіж 223465,00 грн., штрафні (фінансові) санкції 104865,00 грн.(том 1 а.с. 8).
Згідно з ст. 67 Конституції України кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулює Податковим кодексом України (далі - ПК України, в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Приписами п/п. 14.1.181. п. 14.1 ст. 14 ПК України визначено, що податковим кредитом є сума, на яку платник ПДВ має право зменшити податкове зобов`язання звітного (податкового) періоду, визначена згідно з розділом V цього Кодексу.
Відповідно до п. 44.1 ст. 44 ПК України для цілей оподаткування платники податків зобов`язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов`язаних з визначенням об`єктів оподаткування та/або податкових зобов`язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов`язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.
Відповідно до п/п 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 ПК України об`єктом оподаткування податком на прибуток підприємств є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень цього розділу.
Відповідно до ст. 135 ПК України базою оподаткування є грошове вираження об`єкту оподаткування, визначеного згідно із статтею 134 цього Кодексу з урахуванням положень цього Кодексу.
Згідно з п. 138.2 ст. 138 ПК України витрати, які враховуються для визначення об`єкта оподаткування, визнаються на підставі первинних документів, що підтверджують здійснення платником податку витрат, обов`язковість ведення і зберігання яких передбачено правилами ведення бухгалтерського обліку, та інших документів, встановлених розділом II цього Кодексу.
Відповідно до п/п. 139.1.9. п. 139.1 ст. 139 ПК України не включаються до складу витрат витрати, не підтверджені відповідними розрахунковими, платіжними та іншими первинними документами, обов`язковість ведення і зберігання яких передбачена правилами ведення бухгалтерського обліку та нарахування податку.
Згідно з п. 185.1. ст. 185 ПК України об`єктом оподаткування є операції платників податку з: а) постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з передачі права власності на об`єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об`єкта фінансового лізингу в користування лізингоотримувачу/орендарю; б) постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу; в) ввезення товарів на митну територію України; г) вивезення товарів за межі митної території України; е) постачання послуг з міжнародних перевезень пасажирів і багажу та вантажів залізничним, автомобільним, морським і річковим та авіаційним транспортом.
Положеннями п. 186.1. ст. 186 ПК України передбачено, що місцем постачання товарів є: а) фактичне місцезнаходження товарів на момент їх постачання (крім випадків, передбачених у підпунктах "б" і "в" цього пункту); б) місце, де товари перебувають на час початку їх перевезення або пересилання, у разі якщо товари перевозяться або пересилаються продавцем, покупцем чи третьою особою; в) місце, де провадиться складання, монтаж чи встановлення, у разі якщо товари складаються, монтуються або встановлюються (з випробуванням чи без нього) продавцем або від його імені.
Згідно з п. 198.1 ст. 198 ПК України право на віднесення сум податку до податкового кредиту виникає у разі здійснення операцій з: а) придбання або виготовлення товарів (у тому числі в разі їх ввезення на митну територію України) та послуг; б) придбання (будівництво, спорудження, створення) необоротних активів, у тому числі при їх ввезенні на митну територію України (у тому числі у зв`язку з придбанням та/або ввезенням таких активів як внесок до статутного фонду та/або при передачі таких активів на баланс платника податку, уповноваженого вести облік результатів спільної діяльності); в) отримання послуг, наданих нерезидентом на митній території України, та в разі отримання послуг, місцем постачання яких є митна територія України; г) ввезення необоротних активів на митну територію України за договорами оперативного або фінансового лізингу.
Пунктом 198.3 ст. 198 ПК України передбачено, що податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг, але не вище рівня звичайних цін, визначених відповідно до статті 39 цього Кодексу, та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв`язку з: придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку; придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку. Право на нарахування податкового кредиту виникає незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.