ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 квітня 2024 року
м. Київ
справа № 320/4378/22
адміністративне провадження № К/990/24685/23
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Тацій Л.В.,
суддів: Стрелець Т.Г., Стеценка С.Г.,
розглянувши в попередньому судовому засіданні справу № 320/4378/22 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Екосервіс Груп" до Виконавчого комітету Боярської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача, Комунальне підприємство "Громада" Боярської міської ради, про визнання незаконним та скасування рішення, провадження в якій відкрито за касаційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю "Екосервіс Груп" на рішення Київського окружного адміністративного суду від 10.01.2023 (суддя Шевченко А.В.) та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 15.05.2023 (головуючий суддя Єгорова Н. М., судді Федотов І. В., Чаку Є. В.),
УСТАНОВИВ:
ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
У травні 2022 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Екосервіс Груп" (далі - ТОВ "Екосервіс Груп", Товариство, позивач) звернулося до суду з позовом до Виконавчого комітету Боярської міської ради (далі також відповідач), в якому просило визнати незаконним та скасувати рішення від 31.03.2022 № 1/1 "Про розірвання договору в односторонньому порядку на надання послуг з вивезення побутових відходів на території Боярської міської територіальної громади".
Обґрунтовуючи позовні вимоги, Товариство зазначало, що відповідач всупереч вимогам чинного законодавства безпідставно прийняв рішення про розірвання в односторонньому порядку договору про надання послуг із вивезення побутових відходів на території Боярської міської територіальної громади, оскільки неналежне виконання зобов`язань за цим договором пов`язане зі збройною агресією та введенням на території України воєнного стану.
Як стверджував позивач, у зв`язку з активними бойовими діями на території села Горенка Бучанського району Київської області, де знаходиться ТОВ "Екосервіс Груп" зі своєю матеріально-технічною базою, останнє було змушене майже повністю зупинити свою господарську діяльність.
Товариство вказувало на те, що відповідно до сертифікату Торгово-промислової палати України від 28.02.2022 №2024/02.0-7.1 засвідчено форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили), а тому позивач не міг належним чином та в повній мірі надавати послуги з вивезення побутових відходів на території міста Боярка, що відповідно до частини першої статті 611, статті 617 Цивільного кодексу України звільняє його від відповідальності, свідчить про передчасність та незаконність складених актів про неналежне виконання договору від 25.03.2022, від 26.03.2022, від 28.03.2022 та подальше його розірвання в односторонньому порядку відповідачем.
Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій
Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 10.01.2023, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 15.05.2023, у задоволенні позову відмовлено.
Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції, з висновками якого погодився апеляційний суд, виходив з того, що за результатами конкурсу між Виконавчим комітетом Боярської міської ради та ТОВ "Екосервіс Груп" укладено договір від 11.04.2020 № 85 "Про надання послуг з вивезення побутових відходів на території міста Боярка".
Положеннями згаданого договору передбачено, що договір може бути достроково розірваним за згодою сторін, а також внаслідок односторонньої відмови від договору замовника, яка допускається у разі систематичного порушення виконавцем його умов (не менш як три порушення, встановлені за результатами контролю, проведеного замовником чи уповноваженими органами державного нагляду (контролю) (пункт 7.2 Договору). Одностороння відмова замовника від договору допускається, зокрема, у разі вчинення виконавцем таких порушень: недотримання графіка вивезення побутових відходів; невиконання вимог законодавства про відходи, санітарних норм і правил, Правил надання послуг з вивезення побутових відходів, актів замовника, рішень конкурсної комісії (пункт 7.3 Договору).
Суди попередніх інстанцій установили, що підставами для прийняття спірного рішення про розірвання договору в односторонньому порядку відповідачем визначено пункти 7.2, 7.3 договору від 11.04.2020 № 85, що також підтверджується рішенням комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій в Боярській міській територіальній громаді від 29.03.2022, затверджене протоколом № 4, актами про неналежне виконання умов договору від 25.03.2022, 26.03.2022 та 28.03.2022.
Суди зауважили, що розірвання договору в односторонньому порядку має здійснюватися у виняткових випадках, із дотримання відповідного порядку, коли неможливо іншим способом досягти результату чи захистити інтереси держави, суспільства, громадянина на безпечне довкілля.
У межах спірних правовідносин суди констатували, що приватноправові інтереси виконавця послуг щодо отримання доходу є менш значущими у порівнянні з суспільними інтересами громади на регулярне вивезення побутових відходів.
Суди першої та апеляційної інстанцій відхилили посилання Товариства на засвідчення Торгово-промисловою палатою України того, що військова агресія є форс-мажорними обставинами (обставинами непереборної сили), оскільки таке затвердження форс-мажорних обставин у силу статті 906 Цивільного кодексу України може звільнити виконавця від завданих замовнику збитків у разі невиконання або неналежного виконання договору про надання послуг.
Водночас це не забороняє відповідачу розірвати договір в односторонньому порядку, у випадку порушення умов цього договору.
У підсумку суди попередніх інстанцій урахували, що позивач не заперечує факти неможливості надання послуг із вивезення відходів та невиконання умов укладеного договору, планував відновити надання таких послуг лише з 01.05.2022; відповідач, у свою чергу, засвідчив факти порушення умов договору у встановленому законодавством України порядку, та дійшли висновку, що оскаржуване рішення прийняте відповідачем на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені положеннями законодавства, тож є правомірним та скасуванню не підлягає.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
У липні 2023 року Товариство звернулося до Верховного Суду з касаційною скаргою на рішення Київського окружного адміністративного суду від 10.01.2023 та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 15.05.2023, у якій просить скасувати вказані судові рішення та ухвалити нове про задоволення позову.
Обґрунтовуючи касаційну скаргу, позивач зазначає про те, що суди попередніх інстанцій не взяли до уваги, що неналежне виконання договору, на підставі чого відповідачем було оформлено акти від 25.03.2022, від 26.03.2022 та від 28.03.2022, відбулося внаслідок об`єктивних обставин непереборної сили, які не залежали від позивача, а саме військової агресії проти України.
Доводить, що факт оформлення вищезазначених актів є складовою відповідальності позивача за договором від 11.04.2020 № 85 "Про надання послуг з вивезення побутових відходів на території міста Боярка". Водночас Товариство вжило всіх залежних від нього заходів щодо належного виконання зобов`язання, що відповідно до приписів частини першої статті 614 та статті 617 Цивільного кодексу України звільняє його від відповідальності.
Позивач зазначає, що наразі відсутній висновок Верховного Суду щодо застосування норм права в подібних правовідносинах, а саме: чи є підставою для дострокового розірвання договору внаслідок односторонньої відмови від договору замовника через систематичне порушення виконавцем його умов, якщо такі порушення сталися внаслідок форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), якими є військова агресія проти України.
Також Товариство доводить, що на період наявності форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), яким є військова агресія проти України, частина друга статті 14-1 Закону України "Про торгово-промислові палати в Україні" надає виконавцю відстрочку від обов`язку виконання умов договору, оскільки форс-мажорні обставини об`єктивно унеможливлюють виконання зобов`язань.
ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ ТА КЛОПОТАННЯ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
Ухвалою Верховного Суду від 30.08.2023 відкрито касаційне провадження у справі за касаційною скаргою ТОВ "Екосервіс Груп" на підставі пункту 3 частини четвертої статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС).
Виконавчий комітет Боярської міської ради подав відзив на касаційну скаргу, відповідно до якого просить залишити скаргу без задоволення, а ухвалені у справі судові рішення - без змін.
СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
Судами попередніх інстанцій установлено, що рішенням Виконавчого комітету Боярської міської ради від 09.04.2020 № 20/1 позивача визначено виконавцем послуг з вивезення побутових відходів для всієї категорії споживачів на території міста Боярка строком на п`ять років.
11.04.2020 між Виконавчим комітетом Боярської міської ради та ТОВ "Екосервіс Груп" укладено договір № 85 "Про надання послуг з вивезення побутових відходів на території міста Боярка" (далі - Договір № 85).
З 24.02.2022 позивачем послуги з вивезення побутових відходів надавались із порушенням умов договору, що не заперечується останнім.
Позивач звернувся до відповідача з листом від 21.03.2022 № 14/2, яким просив надати дизельне паливо (у кількості 50 л на 1 автотранспортний засіб) та мастильні матеріали (60 л гідравлічного мастила в місяць на 1 автомобіль та 10 л мастила для двигуна на 1 автомобіль) для спецтранспорту підприємства з вивезення твердих побутових відходів на території міста Боярка, фінансування для розрахунку з ТОВ "Укрвторенергоресурс" 153 500,00 грн та матеріальну допомогу працівникам, які безпосередньо виконують свої обов`язки під час введеного в Україні воєнного стану в складі 6 осіб, на суму 100 000,00 грн.
Розпорядженням міського голови Боярської міської ради від 25.03.2022 № 02-03/39-1 створено комісію з виявлення фактів порушення умов договору про надання послуг з вивезення побутових відходів на території м. Боярка.
Згідно з додатком до розпорядження від 25.03.2022 № 02-03/39-1 до складу комісії увійшли: заступник міського голови, начальник відділу інфраструктури та житлово-комунального господарства, начальник управління розвитку інфраструктури та житлово-комунального господарства, заступник начальника КП "БГВУЖКГ" з благоустрою, депутати Боярської міської ради.
Зазначеною комісією складені акти з фотофіксацією від 25.03.2022, 26.03.2022 та 28.03.2022, відповідно до яких зафіксовано, що з прибудинкової території будинків за адресами: вул. Б. Хмельницького, 76, 80 та прилеглих будинків по вул. Молодіжна, 18 А, 20 (акт від 25.03.2022); вул. Білогородська, 17, 19А (акт від 26.03.2022), вул. Сєдова, 9, 11, 13 (акт від 28.03.2022) побутові відходи не вивозяться згідно графіку, що призвело до накопичення побутових відходів у контейнерах та навколо них. Санітарний стан прилеглої території незадовільний та несе пряму екологічну загрозу та загрозу життю, здоров`ю мешканців.
28.03.2022 представником позивача отримано лист Виконавчого комітету Боярської міської ради від 28.03.2022 № 02-10/1161 про участь у роботі комісії, яким відповідач повідомив позивача про те, що 29.03.2022 о 12:00 год відбудеться засідання з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій в Боярскій міській територіальній громаді. Також відповідач просив направити відповідального представника Товариства для участі в роботі комісії.
Листом від 29.03.2022 № 29/2 позивач повідомив відповідача, що у зв`язку з активними бойовими діями на території с. Горенка він змушений був тимчасово зупинити свою господарську діяльність і не має можливості за укладеним договором надавати послуги з вивезення побутових відходів на території міста Боярка. Після закінчення активних бойових дій підприємство продовжуватиме виконувати свої зобов`язання за договором від 11.04.2020 № 85.
Згідно з протоколом засідання комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій в Боярській міській територіальній громаді від 29.03.2022 № 44 на засіданні комісії заслухано заступника директора ТОВ "Екосервіс Груп" Кухарця В. А., який зазначив, що у зв`язку з військовими діями, які ведуться на території України та, зокрема, в с. Горенка Київської області, офісне приміщення ТОВ "Екосервіс Груп", ангари та техніка пошкоджені, товариство не має доступу до обладнання та техніки, відсутня можливість заправляти автотранспорт та виплачувати заробітну плату, а також здійснювати оплату за сміттєзвалище.
За результатами роботи комісії вирішено з метою уникнення екологічної катастрофи на території м. Боярка розірвати в односторонньому порядку договір, укладений між ТОВ "Екосервіс Груп" та Виконавчим комітетом Боярської міської ради.
Рішенням Виконавчого комітету Боярської міської ради від 31.03.2022 № 1/1 вирішено розірвати з 01.04.2022 в односторонньому порядку договір від 11.04.2022 № 85, укладений між Виконавчим комітетом Боярської міської ради та ТОВ "Екосервіс Груп" щодо надання послуг з вивезення побутових відходів на території м. Боярка, за системне порушення умов даного договору; визначено виконавцем послуг з вивезення побутових відходів на території Боярської територіальної громади (враховуючи м. Боярку) КП "Громада" Боярської міської ради до моменту проведення конкурсу з визначення виконавця послуг щодо вивезення побутових відходів на території громади після завершення воєнних дій.
Листом від 22.04.2022 № 1 позивач звернувся до міського голови міста Боярки, яким просив відповідно до частини сьомої статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" зупинити дію рішення виконавчого комітету Боярської міської ради від 31.03.2022 № 1/1 та винести зазначене питання на розгляд Боярської міської ради, оскільки Товариство готове з 01.05.2022 продовжити надавати послуги з вивезення побутових відходів на території міста Боярка відповідно до договору від 11.04.2020 № 85.
Відповідач залишив без розгляду лист від 22.04.2022 №1.
Уважаючи незаконним рішення Виконавчого комітету Боярської міської від 31.03.2022 № 1/1 "Про розірвання договору в односторонньому порядку на надання послуг з вивезення побутових відходів на території Боярської міської територіальної громади", Товариство звернувся до суду з позовом.
ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
Відповідно до частин першої, другої статті 341 КАС суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.
Суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази.
Верховний Суд перевірив наведені у касаційній скарзі доводи позивача, заперечення відповідача щодо вимог касаційної скарги, правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права і дійшов висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Підпунктами 6, 23 пункту "а" частини першої статті 30 Закону України від 21.05.1997 № 280/97-ВР "Про місцеве самоврядування в Україні" (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) визначено, що до повноважень виконавчих органів міських рад в галузі житлово-комунального господарства, побутового, торговельного обслуговування, громадського харчування, транспорту і зв`язку належить вирішення питань поводження з побутовими відходами та визначення на конкурсних засадах суб`єктів господарювання, що здійснюють у межах певної території надання послуг з вивезення побутових відходів спеціально обладнаними для цього транспортними засобами.
Згідно із частиною третьою статті 35-1 Закону України від 05.03.1998 № 187/98-ВР "Про відходи" (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин; Закон втратив чинність 09.07.2023 на підставі Закону від 20.06.2022 № 2320-IX) виконавця послуг з вивезення побутових відходів визначає орган місцевого самоврядування на конкурсних засадах у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабміну Міністрів України від 16.11.2011 № 1173 затверджений Порядок проведення конкурсу на надання послуг з вивезення побутових відходів (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин; втратила чинність на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 25.08.2023 N 918 (далі - Порядок №1173), згідно з пунктом 30 якого організатор конкурсу протягом не більш як п`яти робочих днів з дня проведення конкурсу вводить у дію відповідним актом рішення конкурсної комісії щодо визначення переможця конкурсу на певній території населеного пункту, межі якої були визначені умовами конкурсу, та зазначає строк, протягом якого виконавець має право надавати такі послуги, але не менш п`ять років.
Пунктом 31 Порядку № 1173 установлено, що з переможцем конкурсу протягом десяти календарних днів після прийняття конкурсною комісією рішення укладається договір на надання послуг з вивезення побутових відходів на певній території населеного пункту відповідно до типового договору.
Постановою Кабінету Міністрів України від 10.12.2008 № 1070 затверджені Правила надання послуг з поводження з побутовими відходами, відповідно до яких послуги з поводження з побутовими відходами надаються суб`єктом господарювання, визначеним органом місцевого самоврядування на конкурсних засадах в установленому законодавством порядку виконавцем послуг з вивезення побутових відходів.
Так, за результатами конкурсу рішенням Виконавчого комітету Боярської міської ради від 09.04.2020 № 20/1 ТОВ "Екосервіс Груп" визначено виконавцем послуг з вивезення побутових відходів на території міста Боярка строком на п`ять років, а 11.04.2020 укладено Договір № 85, який за своєю суттю є адміністративним договором.
Відповідно до пункту 1.1 Договору № 85 виконавець зобов`язується надавати послуги з вивезення побутових відходів на території міста Боярка, а замовник зобов`язується виконати обов`язки передбачені цим договором.