ДОДАТКОВА ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 квітня 2024 року
м. Київ
cправа № 910/6175/23
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Студенець В.І. - головуючий, судді: Бакуліна С.В., Кібенко О.Р.,
за участю секретаря судового засідання: Натаріної О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Федора Ернста 6" про стягнення витрат на професійну правничу допомогу
у справі № 910/6175/23
за позовом ОСОБА_1
до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Федора Ернста 6",
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача: Відділ з питань державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців Солом`янської районної в місті Києві державної адміністрації,
про визнання недійсним рішення установчих зборів та скасування державної реєстрації,
за участю представників учасників справи:
позивача - ОСОБА_1,
відповідача - Кобзаренко Ю.В.,
третьої особи - не з`явився.
ВСТАНОВИВ:
1. Постановою Верховного Суду від 27.03.2024 касаційну скаргу ОСОБА_1 залишено без задоволення, а рішення Господарського суду міста Києва від 03.08.2023 (в частині відмови у задоволенні позовних вимог) та постанову Північного апеляційного господарського суду від 05.12.2023 у справі №910/6175/23 - без змін.
Ухвалою Верховного Суду від 27.03.2024 у справі №910/6175/23 призначено до розгляду клопотання Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Федора Ернста 6" про стягнення витрат на професійну правничу допомогу у відкритому судовому засіданні.
2. Так, Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Федора Ернста 6" (далі - ОСББ "Федора Ернста 6") 11.03.2024 через "Електронний суд" подало до Суду відзив на касаційну скаргу, в якому просило відмовити позивачці у повному обсязі та залишити в силі оскаржувані судові рішення. Крім того, ОСББ "Федора Ернста 6" просило вирішити питання розподілу витрат на професійну правничу допомогу та стягнути з позивачки 12 500 грн.
До відзиву на касаційну скаргу додані наступні документи:
- копія ордеру серії АІ №1564458;
- копію платіжної інструкції від 06.03.2024 №646;
- доказ направлення відзиву на касаційну скаргу ОСОБА_1 .
3. ОСББ "Федора Ернста 6" 28.03.2024 через "Електронний суд" подало до Суду заяву про долучення доказів щодо витрат на правничу допомогу у справі №910/6175/23, до якої долучило:
- копію акта надання правничої (правової) допомоги від 28.03.2024;
- копію платіжної інструкції від 25.03.2024 №650;
- доказ направлення заяви ОСОБА_1 .
ОСОБА_1 29.03.2024 (згідно з поштовими відмітками на конверті) подала до Суду клопотання про зменшення розміру судових витрат, в якому просила Суд зменшити розмір витрат на професійну правничу допомогу до розміру 2 000 грн.
4. Так, положеннями статті 59 Конституції України встановлено, що кожен має право на професійну правничу допомогу. Кожен є вільним у виборі захисника своїх прав.
Відповідно до пункту 12 частини третьої статті 2 ГПК України основними засадами (принципами) господарського судочинства, зокрема є: відшкодування судових витрат сторони, на користь якої ухвалене судове рішення.
Метою впровадження цього принципу є забезпечення особі можливості ефективно захистити свої права в суді, ефективно захиститись у разі подання до неї необґрунтованого позову, а також стимулювання сторін до досудового вирішення спору.
Відповідно до статті 131 Конституції України для надання професійної правничої допомоги в Україні діє адвокатура.
Стаття 16 ГПК України вказує, що учасники справи мають право користуватися правничою допомогою. Представництво у суді як вид правничої допомоги здійснюється виключно адвокатом (професійна правнича допомога), крім випадків, встановлених законом.
За пунктом 9 частини першої статті 1 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" представництво - це вид адвокатської діяльності, що полягає в забезпеченні реалізації прав і обов`язків клієнта в цивільному, господарському, адміністративному та конституційному судочинстві, в інших державних органах, перед фізичними та юридичними особами, прав і обов`язків потерпілого під час розгляду справ про адміністративні правопорушення, а також прав і обов`язків потерпілого, цивільного відповідача у кримінальному провадженні. Інші види правової допомоги - види адвокатської діяльності з надання правової інформації, консультацій і роз`яснень з правових питань, правового супроводу діяльності клієнта, складення заяв, скарг, процесуальних та інших документів правового характеру, спрямованих на забезпечення реалізації прав, свобод і законних інтересів клієнта, недопущення їх порушень, а також на сприяння їх відновленню в разі порушення (пункт 6 частини першої статті 1 Закону № 5076-VI).
Відповідно до статті 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, зокрема, належать витрати на професійну правничу допомогу.
У частинах першій, другій статті 126 ГПК України визначено, що витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами.
Для цілей розподілу судових витрат:
1) розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою;
2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Відповідно до частини восьмої статті 129 ГПК України розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду, за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву. У разі неподання відповідних доказів протягом встановленого строку така заява залишається без розгляду.
Згідно з частинами третьою-п`ятою статті 126 ГПК України для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
За змістом пункту 1 частини другої статті 126, частини восьмої статті 129 ГПК України розмір витрат на оплату професійної правничої допомоги адвоката встановлюється і розподіляється судом згідно з умовами договору про надання правничої допомоги при наданні відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, як уже сплаченої, так і тієї, що лише підлягає сплаті (буде сплачена) відповідною стороною або третьою особою.
Отже, витрати на надану професійну правничу допомогу у разі підтвердження обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості підлягають розподілу за результатами розгляду справи незалежно від того, чи їх вартість уже фактично сплачено стороною/третьою особою чи тільки має бути сплачено (див. постанови Верховного Суду у складі суддів об`єднаної палати Касаційного господарського суду від 03.10.2019 у справі № 922/445/19 та від 22.11.2019 у справі № 910/906/18).
Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із:
1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг);
2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг);
3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт;
4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи (частина четверта статті 126 ГПК України).
У разі недотримання вимог частини четвертої статті 126 ГПК України щодо співмірності господарському суду надано право зменшити розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, які підлягають розподілу між сторонами, за клопотанням іншої сторони.
Обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами (частина шоста статті 126 ГПК України).
5. Так, відповідач у відзиві на касаційну скаргу та заяві про долучення доказів щодо витрат на правничу допомогу у справі №910/6175/23 просив Суд стягнути з ОСОБА_1 витрати, пов`язані з наданням правничої допомоги адвокатом в касаційному суді, у розмірі 12 500 грн.
Відповідно до акта правничої (правової) допомоги від 28.03.2024 адвокатом надано наступні послуги:
- підготовка відзиву на касаційну скаргу - 9 000 грн;
- участь у судовому засіданні 27.03.2024 - 3 500 грн.
З матеріалів справи вбачається, що 05.06.2023 між ОСББ "Федора Ернста 6", (далі - "Клієнт") та Адвокатським об`єднанням "Ю.Д.К." (далі - "Об`єднання") укладено договір про надання правничої (правової) допомоги № 6 відповідно до якого, Клієнт доручає та оплачує, а Об`єднання приймає на себе зобов`язання надавати правничу (правову) допомогу Клієнту в обсязі та на умовах, визначених цим Договором, а саме: правова допомога у справі № 910/6175/23 за позовом до ОСББ "Федора Ернста 6" (пункт 1.1 Договору).