ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 квітня 2024 року
м. Київ
справа № 243/603/16-ц
провадження № 61-18721св23
Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду:
Тітова М. Ю. (суддя-доповідач), Зайцева А. Ю., Коротенка Є. В.,
учасники справи:
позивач - Публічне акціонерне товариство "Дельта Банк",
відповідачі: ОСОБА_1, ОСОБА_2,
особа, яка подала апеляційну скаргу, - Товариство з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Дніпрофінансгруп",
провівши в порядку письмового провадження попередній розгляд справи за касаційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Київського апеляційного суду від 22 листопада 2023 року в складі колегії суддів: Рейнарт І. М., Кирилюк Г. М., Ящук Т. І.,
ВСТАНОВИВ:
Короткий зміст позовних вимог та судових рішень судів першої та апеляційної інстанцій
У січні 2016 року Публічне акціонерне товариство "Дельта Банк" (далі - ПАТ "Дельта Банк") звернулося до Слов`янського міськрайонного суду Донецької області з позовом до ОСОБА_1, ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за кредитним договором від 24 липня 2008 року в розмірі 443 177,14 грн.
Заочним рішенням Слов`янського міськрайонного суду Донецької області
від 22 лютого 2016 року позовну заяву ПАТ "Дельта Банк" задоволено частково. Стягнуто солідарно з ОСОБА_1, ОСОБА_2 заборгованість за кредитним договором у розмірі 350 134,41 грн.
Ухвалою Слов`янського міськрайонного суду Донецької області від 10 лютого 2017 заяву ОСОБА_1 про перегляд заочного рішення Слов`янського міськрайонного суду Донецької області від 22 лютого 2016 задоволено, заочне рішення Слов`янського міськрайонного суду Донецької області від 22 лютого 2016 року скасовано.
Ухвалою Слов`янського міськрайонного суду Донецької області від 14 лютого 2017 року справу направлено за підсудністю до Подільського районного суду міста Києва.
Ухвалою Подільського районного суду міста Києва від 21 жовтня 2021 року позов ПАТ "Дельта Банк" залишено без розгляду на підставі пункту 3 частини першої статті 257 ЦПК України у зв`язку з повторною неявкою позивача, належним чином повідомленого про судове засідання.
Постановою Київського апеляційного суду від 22 листопада 2023 року апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Дніпрофінансгруп" (далі - ТОВ "ФК "Дніпрофінансгруп") задоволено, ухвалу Подільського районного суду міста Києва від 21 жовтня 2021 року скасовано, справу направлено до Подільського районного суду міста Києва для продовження розгляду.
Постанова суду апеляційної інстанції мотивована тим, що суд першої інстанції не залучив до участі в справі правонаступника ПАТ "Дельта Банк" - ТОВ "ФК "Дніпрофінансгруп", яке на підставі договору про відступлення права вимоги від 15 червня 2020 року набуло право вимоги до відповідачів, та не повідомив його про розгляд справи, чим позбавив ТОВ "ФК "Дніпрофінансгруп" можливості заявити вимоги про стягнення заборгованості до відповідачів у судовому порядку.
Короткий зміст та узагальнені доводи касаційної скарги
У грудні 2023 року ОСОБА_1 подав до Верховного Суду касаційну скаргу, у якій, посилаючись на порушення апеляційним судом норм процесуального права, просить скасувати постанову Київського апеляційного суду від 22 листопада 2023 року й залишити в силі ухвалу Подільського районного суду міста Києва від 21 жовтня 2021 року.
Касаційна скарга мотивована, зокрема, тим, що cуд апеляційної інстанції не повідомив його про місце та час розгляду справи. Не дослідив договір про відступлення права вимоги від 15 червня 2020 року, не встановив його оплатність, внаслідок чого зробив помилковий висновок про те, що ТОВ "ФК "Дніпрофінансгруп" є правонаступником позивача.
Рух справи в суді касаційної інстанції
Ухвалою Верховного Суду від 18 січня 2024 року відкрито касаційне провадження в цій справі та витребувано її матеріали із суду першої інстанції.
02 лютого 2024 року справа № 243/603/16-ц надійшла до Верховного Суду.
ТОВ "ФК "Дніпрофінансгруп" надіслало відзив на касаційну скаргу, у якому просить залишити її без задоволення, а оскаржувану постанову апеляційного суду без змін.
Позиція Верховного Суду
Касаційна скарга підлягає залишенню без задоволення з таких підстав.
Мотиви, з яких виходить Верховний Суд, та застосовані норми права
Частиною першою статті 2 ЦПК України передбачено, що завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Відповідно до пункту 3 частини першої статті 257 ЦПК України суд постановляє ухвалу про залишення позову без розгляду, якщо належним чином повідомлений позивач повторно не з`явився в судове засідання або не повідомив про причини неявки, крім випадку, якщо від нього надійшла заява про розгляд справи за його відсутності і його нез`явлення не перешкоджає розгляду справи.
Сторонами в цивільному процесі є позивач і відповідач (стаття 48 ЦПК України).
Згідно зі статтею 55 ЦПК України у разі смерті фізичної особи, припинення юридичної особи, заміни кредитора чи боржника у зобов`язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідної сторони або третьої особи на будь-якій стадії судового процесу.