ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 квітня 2024 року
м. Київ
справа № 380/11815/23
адміністративне провадження № К/990/8239/24
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Прокопенка О.Б.,
суддів - Соколова В.М., Уханенка С.А.,
розглянувши у порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на ухвалу Львівського окружного адміністративного суду від 04 грудня 2023 року (суддя Мричко Н.І.) та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 12 лютого 2024 року (судді: Хобор Р.Б., Бруновська Н.В., Шавель Р.М.) у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Житомирській області про визнання бездіяльності протиправною та виплату допомого до 5 травня,
УСТАНОВИВ:
Короткий зміст обставин справи і рішень судів попередніх інстанцій
ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до Головного управління Національної поліції в Житомирській області, у якому просив:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо невключення його до переліку осіб, які мають право на отримання разової грошової допомоги, передбаченої Законом України від 22 жовтня 1993 року №3551-ХІІ "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (далі - Закон №3551-ХІІ), та неподання таких переліків (з його даними) до структурних підрозділів з питань соціального захисту населення;
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо невиплати у 2020 - 2022 роках щорічної разової грошової допомоги до 5 травня;
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо незарахування до суми, що належать працівникові при звільненні, невиплаченої щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020-2022 роки, в загальній сумі 26705 грн;
- зобов`язати відповідача нарахувати та виплатити щорічну разову грошову допомогу до 5 травня за 2020-2022 роки, в сумі 26705 грн;
- зобов`язати відповідача нарахувати та виплатити середній заробіток за весь час затримки виплати всієї суми, що належать працівникові при звільненні, з дня звільнення, з 31 січня 2023 року, по день фактичного повного розрахунку, з розрахунку по 1273,80 грн за кожен день.
19 червня 2023 року Львівський окружний адміністративний суд відкрив спрощене позовне провадження в адміністративній справі.
23 листопада 2023 року Львівський окружний адміністративний суд, на підставі частини тринадцятої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) залишив позовну заяву без руху та надав позивачу час для подання заяви про поновлення пропущеного строку звернення до суду.
На виконання вимог цієї ухвали 28 листопада 2023 року позивач подав заяву про поновлення строку звернення до суду, у якій вказав, що до 03 квітня 2023 року не був обізнаний з порядком нарахування та виплати разової грошової допомоги до 5 травня. 03 квітня 2023 року, під час влаштування на нове місце праці, позивачу стало відомо, що разова грошова допомога до 5 травня виплачується відділом фінансового забезпечення за місцем праці, тому, на його думку, строк звернення до суду позивач пропустив з поважних причин.
Львівський окружний адміністративний суд ухвалою від 04 грудня 2023 року, залишеною без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 12 лютого 2024 року, керуючись пунктом 8 частини першої статті 240 КАС України, залишив без розгляду позовну заяву в частині позовних вимог про:
- визнання протиправною бездіяльності Головного управління Національної поліції в Житомирській області щодо невключення ОСОБА_1 до переліку осіб, які мають право на отримання разової грошової допомоги, передбаченої Законом №3551-ХІІ та неподання таких переліків (з його даними) до структурних підрозділів з питань соціального захисту населення;
- визнання протиправною бездіяльності Головного управління Національної поліції в Житомирській області щодо невиплати ОСОБА_1 у 2020 - 2022 роках щорічної разової грошової допомоги до 5 травня;
- визнання протиправною бездіяльності Головного управління Національної поліції в Житомирській області щодо незарахування до суми, що належать працівникові при звільненні, невиплаченої щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 - 2022 роки, в загальній сумі 26705 грн;
- зобов`язання Головного управління Національної поліції в Житомирській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 щорічну разову грошову допомогу до 5 травня за 2020 - 2022 роки, в сумі 26705 грн.
Залишаючи позовну заяву без розгляду в частині вказаних позовних вимог, суд першої інстанції дійшов до висновку, що позивач пропустив строк звернення до суду без поважних причин.
За висновками цього суду, позивач міг добросовісно очікувати на проведення виплати разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік до 30 вересня 2020 року, за 2021 рік до 30 вересня 2021 року та за 2022 рік до 30 вересня 2022 року.
Позовну заяву до суду ОСОБА_1 подав лише 24 травня 2023 року, тобто з пропуском шестимісячного строку звернення з позовом, встановлений частиною другою статті 122 КАС України, в частині позовних вимог, що стосуються виплати разової грошової допомоги до 5 травня за 2020-2022 роки.
Суд першої інстанції відхилив твердження ОСОБА_1 про те, що про порушення своїх прав щодо невиплати грошової допомоги до 5 травня за 2020 - 2022 роки він дізнався із листа Головного управління Національної поліції в Житомирській області від 18 квітня 2023 року №1220/105/05/12-2023. За висновками Львівського окружного адміністративного суду це не змінює момент, з якого позивач повинен був дізнатись про порушення своїх прав, а свідчить лише про час, коли він почав вчиняти дії щодо реалізації свого права на отримання разової грошової допомоги до 5 травня і ця дата не пов`язується з початком перебігу строку звернення до суду в цьому випадку.
Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 12 лютого 2024 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишено без задоволення, а ухвалу Львівського окружного адміністративного суду від 04 грудня 2023 року - без змін.
Суд апеляційної інстанції погодився з висновками суду першої інстанції щодо безпідставності доводів позивача про поважність причин пропуску строку для звернення до суду в частині вказаних позовних вимог.
Короткий зміст та обґрунтування вимог касаційної скарги, відзиву на касаційну скаргу і відповіді на відзив на касаційну скаргу
У касаційній скарзі ОСОБА_1, посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанції норм процесуального права, просить оскаржувані судові рішення скасувати, а справу направити до суду першої інстанції для продовження розгляду.
Обґрунтовуючи касаційну скаргу, скаржник зазначає, що суди першої та апеляційної інстанції неповно з`ясували обставини, що мають значення для справи та не надали належної оцінки доводам обґрунтування поважності причин пропуску строку звернення до суду з адміністративним позовом.
Так, позивач наполягає на тому, що про порушення своїх прав він дізнався лише із листа Головного управління Національної поліції в Житомирській області від 18 квітня 2023 року. Раніше він не міг передбачити, що відповідач не здійснює йому виплату щорічної разової грошової допомоги. Стверджує, що отримував різні види грошового забезпечення, які перераховувались на рахунок відкритий в АТ КБ "Приватбанк" та вказувались як зарплата. За період з 01 травня 2020 року по 31 січня 2023 року за місцем служби не отримував повідомлень про види грошових виплат (розрахунків нарахованих та виплачених сум), а був переконаний у добросовісності дій відповідача.
Зважаючи на вказане, скаржник доводить що за вказаних обставин, які не залежали від його волі, не міг дізнатися про порушення своїх прав та раніше звернутися до суду з відповідним позовом.
У відзиві на касаційну скаргу відповідач просить залишити її без задоволення, а рішення суддів попередніх інстанцій - без змін.