ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 березня 2024 року
м. Київ
справа № 420/5470/23
провадження № К/990/27739/23
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Єзерова А.А.,
суддів Кравчука В.М., Стародуба О.П.,
розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу
за касаційною скаргою ОСОБА_1
на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 05.06.2023 (суддя - Білостоцький О.В.) та постанову П`ятого апеляційного адміністративного суду від 26.07.2023 (колегія суддів у складі головуючого судді Бойко А.В., суддів Федусик А.Г., Шевчук О.А.)
у справі №420/5470/23
за позовом ОСОБА_1
до Міністерства внутрішніх справ України
треті особи - Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві
про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити певні дії.
I. РУХ СПРАВИ
1. У березні 2023 року ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовом до Міністерства внутрішніх справ України (далі - відповідач, МВС України), треті особи - Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (далі - ГУ ПФУ в Херсонській області), Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (далі - ГУ ПФУ в м. Києві), у якому просив:
- визнати протиправною бездіяльність МВС України щодо не виготовлення та не направлення оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 до ГУ ПФУ в Херсонській області станом на 19.11.2019;
- зобов`язати МВС України підготувати та направити до ГУ ПФУ в м. Києві оновлену нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1, станом на 19.11.2019, у відповідності до вимог статей 43, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-XII, положень постанови Кабінету Міністрів "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 13.02.2008 №45 та "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" від 11.11.2015 №988 (далі - Постанова №988), із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.12.2019 основного розміру пенсії, а саме: посадовий оклад - 4600 грн; оклад за спеціальне звання "полковник поліції" - 2400 грн; процентна надбавка за вислугу років 50% - 3500 грн; робота з таємними документами 15% - 690 грн; надбавка за специфічні умови служби 94,06% - 10500 грн; премія 62,63 - 13584,45 грн; індексація - 2944,68 грн, всього - 38219,13 грн з 19.11.2019, тобто з дати виникнення права на перерахунок пенсії.
2. Одеський окружний адміністративний суд рішенням від 05.06.2023, залишеним без змін постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 26.07.2023, у задоволенні позову відмовив.
3. Не погодившись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, ОСОБА_1 звернувся до Верховного Суду з касаційною скаргою, в якій просить скасувати судові рішення першої та апеляційної інстанцій та постановити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
4. Від відповідача надійшов відзив на касаційну скаргу, в якому він просить залишити касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення попередніх інстанцій - без змін.
II. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
5. Судами попередніх інстанцій встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ з 29.12.2012 та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262-ХІІ, у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).
6. 24.12.2022 представник позивача звернувся до Департаменту пенсійних питань та соціального захисту Міністерства внутрішніх справ України із заявою, в якій просив підготувати та направити до ГУ ПФУ в Херсонській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 19.11.2019 із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсії.
7. Департамент пенсійних питань та соціального захисту МВС України виготовив та направив на адресу пенсійного органу довідку від 28.12.2022 №49/8071 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 19.11.2019, в якій не зазначив індексацію яка, на думку позивача, має враховуватись у складі грошового забезпечення при перерахунку пенсії.
8. На думку позивача, бездіяльність МВС України щодо не виготовлення та не направлення на адресу пенсійного органу оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 19.11.2019 з урахуванням індексації є протиправною, що стало підставою звернення до суду.
III. ОЦІНКА СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
9. Відмовляючи у задоволенні позову, суди виходили з того, що індексація грошового забезпечення за своєю природою не є складовою грошового забезпечення, яка повинна враховуватись при здійсненні перерахунку пенсії та за наслідками розгляду поданого представником позивача звернення. Департамент пенсійних питань та соціального захисту МВС України виготовив та направив на адресу пенсійного органу довідку від 28.12.2022 №49/8071 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 19.11.2019.
IV. ДОВОДИ КАСАЦІЙНОЇ СКАРГИ
10. Підставами касаційного оскарження судових рішень попередніх інстанцій скаржник визначає положення пункту 3 частини 4 статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), відповідно до яких підставами касаційного оскарження судових рішень, зазначених у частині першій цієї статті, є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права, якщо відсутній висновок Верховного Суду щодо питання застосування норми права у подібних правовідносинах.
11. Як на підставу касаційного оскарження скаржник покликається на те, що суди вирішили спір без урахування висновків, сформульованих у постановах Верховного Суду від 21.06.2023 у справі №480/1190/21, від 03.04.2019 у справі №638/9697/17 щодо включення індексації до складу грошового забезпечення працівника органу внутрішніх справ.
12. Скаржник вважає необґрунтованими висновки судів попередніх інстанцій про відсутність бездіяльності відповідача з підстав надання такої довідки, оскільки довідка, надана представнику позивача, не містить суму індексації, яка має бути врахована у складі грошового забезпечення військовослужбовців для розрахунку пенсії за вислугу років, що забезпечує дотримання пенсійних прав осіб, звільнених з військової служби, як складової конституційного права на соціальний захист.
13. Позивач зазначає про відсутність правових висновків щодо застосування оновленого Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 за №135/13402 (далі - Порядок №3-1) в редакції від 02.03.2022.
14. У відзивах на касаційну скаргу МВС України, ГУ ПФУ в Херсонській області, посилаючись на законність і обґрунтованість судових рішень першої та апеляційної інстанцій, просили залишити їх без змін, а касаційну скаргу позивача - без задоволення.
V. ВИСНОВКИ ВЕРХОВНОГО СУДУ
15. Верховний Суд, перевіривши і обговоривши доводи касаційної скарги, в межах касаційного перегляду, визначених статті 341 КАС України, виходить з такого.
16. Відповідно до положень частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
17. Стаття 3 Конституції України проголошує, що людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
18. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов`язком держави.
19. Ця норма є об`єктивним продовженням задекларованого в статті 1 Конституції статусу України як соціальної та правової держави.
20. Громадяни мають право на соціальний захист у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, у старості та в інших випадках, установлених законом (частина перша статті 46 Конституції України). В Україні на конституційному рівні гарантовано право громадян на соціальний захист, для забезпечення якого необхідне здійснення комплексу державно-правових заходів, одним із яких є законодавче визначення основ соціального захисту, форм і видів пенсійного забезпечення (пункт 6 частини першої статті 92 Конституції України).
21. Так, пенсійне забезпечення окремих категорій громадян регулюється спеціальними законами з урахуванням особливостей умов праці, характеру, складності і значущості виконуваної роботи, ступеня відповідальності, певних обмежень конституційних прав і свобод тощо.
22. Спеціальні умови, норми і порядок пенсійного забезпечення за особливостями спеціального статусу громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за Законом №2262-ХІІ, визначені цим Законом, який має на меті реалізацію особами, які мають право на пенсію за цим Законом, свого конституційного права на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбачених Конституцією України та цим Законом, і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України.
23. Держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
24. У справі, яка розглядається спір виник через з порушенням, на думку позивача, його права на перерахунок пенсії у зв`язку із неправомірністю дій державного органу, який видає довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії особі, яка проходила службу в ОВС у зв`язку із підвищенням грошового забезпечення діючих поліцейських Національної поліції, які полягають у невключені до складових цього грошового забезпечення поліцейських сум індексації грошового забезпечення.
25. Правовою основою для реалізації гарантії перерахунку призначених пенсій у зв`язку зі збільшенням рівня грошового забезпечення діючих поліцейських, є положення частини третьої статті 43 та частини четвертої статті 63 Закону №2262-XII.
26. Порядок здійснення перерахунку пенсій військовослужбовців, інших осіб, які отримують пенсію відповідно до Закону №2262-ХІІ у тому числі колишніх працівників міліції, врегульовано статтею 63 цього Закону та Порядком №45.
27. Відповідно до частини третьої статті 63 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
28. Згідно із статтею 51 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
29. Закон України "Про Національну поліцію" від 02.07.2015 №580-VIII (далі - Закон №580-VIII) визначає правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України. Пунктом 4 частини десятої статті 62 цього Закону, якою врегульовані гарантії професійної діяльності поліцейського визначено, що поліцейський своєчасно і в повному обсязі отримує грошове забезпечення та інші компенсаційні виплати відповідно до закону та інших нормативно-правових актів України.