ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 березня 2024 року
м. Київ
cправа № 914/2926/22
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Булгакової І.В. (головуючої), Бенедисюка І.М., Малашенкової Т.М.,
за участю секретаря судового засідання Пасічнюк С.В.,
учасники справи:
позивач - Акціонерне товариство Оператор газорозподільної системи "Львівгаз",
представник позивача - Куцик В.Б., адвокат (довіреність від 02.01.2024 № ЛГ10512-Д-224),
відповідач - Дочірнє підприємство з іноземними інвестиціями Державного підприємства "Медісан" лікувально-санаторної відновлюючої асоціації державної канцелярії Республіки Молдова "Санаторій "Молдова",
представник відповідача - не з`явився,
розглянув у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Дочірнього підприємства з іноземними інвестиціями Державного підприємства "Медісан" лікувально-санаторної відновлюючої асоціації державної канцелярії Республіки Молдова "Санаторій "Молдова"
на постанову Західного апеляційного господарського суду від 27.11.2023 (головуючий Якімець Г.Г., судді: Бойко С.М., Бонк Т.Б.)
у справі № 914/2926/22
за позовом Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Львівгаз" (далі - Товариство)
до Дочірнього підприємства з іноземними інвестиціями Державного підприємства "Медісан" лікувально-санаторної відновлюючої асоціації державної канцелярії Республіки Молдова "Санаторій "Молдова" (далі - Підприємство)
про стягнення 4 943 442,57 грн.
За результатами розгляду касаційної скарги Верховний Суд
ВСТАНОВИВ:
Товариство звернулось до суду з позовом до Підприємства про стягнення 4 943 442,57 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що:
- згідно з актом технічної перевірки комерційного вузла обліку газу (ВОГ) від 09.09.2021 № 6048 на об`єкті Підприємства знято лічильник газу АГК G-250 на повірку, за результатами якої встановлено непридатність лічильника, про що ДП ?Львівстандартметрологія? було видано довідку від 13.09.2021 № 35/09599 та Товариством складено акт від 20.10.2021 № 189 про непридатність лічильника до експлуатації та необхідність проведення його ремонту;
- Підприємство мало б встановити новий прилад обліку у строк до 15.09.2021, як передбачено актом технічної перевірки від 09.09.2021 № 6048, однак, такі дії останнім не здійснено, а тому Товариством на підставі акта-розрахунку від 21.09.2022 у період з 13.09.2021 (дати визнання лічильника непридатним) до 02.11.2021 (встановлення лічильника газу на комерційному ВОГ після проведення ремонту) проведено перерахунок об`єму спожитого газу відповідно до пункту 5.13 Правил обліку природного газу під час його транспортування газорозподільними мережами, постачання та споживання (далі - Правила) на суму 4 943 442,57 грн.
Рішенням Господарського суду Львівської області від 08.08.2023 у задоволенні позовних вимог відмовлено повністю.
Рішення суду першої інстанції мотивоване тим, що:
- в умовах договору розподілу природного газу (для споживача, що не є побутовим), типова форма якого затверджена постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП, Регулятор) від 30.09.2015 № 2498, до якого Підприємство приєдналось 01.01.2016 шляхом підписання заяви-приєднання № 094204PT1GCP016 (далі - Договір), а саме у пункт 2.3 чітко передбачено, що при вирішенні всіх питань, що не обумовлені цим договором, сторони зобов`язуються керуватися Законом України ?Про ринок природного газу? та Кодексом газорозподільних систем (далі - Кодекс ГРМ);
- про застосування до правовідносин між сторонами Правил у Договорі не зазначено. Крім того, нормами Кодексу ГРМ не передбачено, що у разі визнання засобу вимірювальної техніки (ЗВТ) непридатним до використання та відправлення його у ремонт, змінюється порядок розрахунку обсягу спожитого газу, передбачений абзацом шостим пункту 2 глави 7 розділу X Кодексу ГРМ (за середньодобовими значеннями за попередні три аналогічних періоди споживання) та застосовується порядок, передбачений пунктом 5.13 Правил;
- у разі існування неузгодженості між нормами Кодексу ГРМ та Правилами, слід керуватися нормами Кодексу ГРМ, про що і зазначає НКРЕКП, відзначаючи, що кодекс є обов`язковим до виконання суб`єктами ринку природного газу, зокрема, операторами газорозподільних систем та споживачами природного газу, і у випадку зняття ЗВТ споживача на періодичну повірку, обсяг спожитого природного газу за період тимчасової відсутності лічильника розраховується відповідно до положень пункту 2 глави 7 розділу Х Кодексу ГРМ, а саме за середньодобовими значеннями за попередні три аналогічних періоди споживання природного газу.
Додатковим рішенням Господарського суду Львівської області від 28.08.2023 заяву Підприємства про стягнення витрат за надану правничу допомогу задоволено частково. Стягнуто з Товариства на користь Підприємства 15 000,00 грн витрат на професійну правничу допомогу. У задоволенні решти вимог заяви відмовлено.
Додаткове рішення суду першої інстанції обґрунтоване тим, що:
- в акті про надання юридичних послуг від 10.08.2023, що долучений заявником до матеріалів вказаної заяви не зазначено вартості погодинної роботи адвоката за певний вид правової допомоги, відтак встановити вартість послуг адвоката, що стосуються правової допомоги, при нарахуванні заявником загальної суми в розмірі 30 000,00 грн за надану правничу допомогу в цілому, є неможливо. Крім цього, в акті наданих послуг не зазначена інформація про час витрачений адвокатом в розрізі конкретного виконаних адвокатом робіт/наданих послуг;
- дана справа за своєю складністю є типовою справою з усталеною судовою практикою, а тому адвокату не потрібно було витрачати значні зусилля на надання правової допомоги. Розмір витрат Підприємства на професійну правничу допомогу адвоката є неспівмірними з часом витраченим адвокатом у тому числі і на судові засідання за час розгляду справи у місцевому суді (всього 12 судових засідань, на 3-х з яких представник Підприємства був відсутній).
Постановою Західного апеляційного господарського суду від 27.11.2023 рішення Господарського суду Львівської області від 08.08.2023 та додаткове рішення Господарського суду Львівської області від 28.08.2023 скасовано та ухвалено нове рішення, яким позовні вимоги задоволено. Стягнуто з Підприємства на користь Товариства 4 943 442,57 грн вартості необлікованого (донарахованого) обсягу природного газу та 163 133,61 грн відшкодування витрат зі сплати судового збору.
Постанова суду апеляційної інстанції мотивована тим, що:
- посилання суду першої інстанції на лист НКРЕКП не заслуговують на увагу суду, оскільки носить рекомендаційний характер, а у даному випадку відсутня неузгодженість між Кодексом ГРМ та Правилами, оскільки норма, яка регулює порядок розрахунку обсягу спожитого природного газу на час перебування ЗВТ на ремонті у Кодексі ГРМ - відсутня (не існує);
- у даному випадку слід керуватися положенням, які передбачені Правилами;
- враховуючи наявність правових підстав для задоволення позовних вимог та скасування рішення першої інстанції, апеляційний суд дійшов висновку про те, що додаткове рішення суду першої інстанції також підлягає скасуванню, а у задоволені заяви Підприємства про стягнення з Товариства витрат за надану правничу допомогу слід відмовити.
Не погоджуючись з постановою суду апеляційної інстанції, Підприємство звернулось до Верховного Суду з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на неправильне застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального права, що полягало у застосуванні, зокрема, положень пункту 5.13 Правил, який не підлягав застосуванню, оскільки спірні правовідносини регулюються Кодексом ГРМ та підлягають застосуванню, зокрема, положення пункту 6 глави 7 розділу Х, підпункту 3 пункту 2 глави 7 розділу Х, глави 1 розділу ХІ Кодексу ГРМ за відсутності висновків Верховного Суду щодо застосування вказаних норм у подібних правовідносинах, просить скасувати постанову Західного апеляційного господарського суду від 27.11.2023, а рішення Господарського суду Львівської області від 08.08.2023 залишити в силі.
Верховний Суд зазначає, що з касаційної скарги Підприємства вбачається, що скаржник не погоджується з оскаржуваною постановою суду апеляційної інстанції, якою скасовано як рішення Господарського суду Львівської області від 08.08.2023 так і додаткове рішення Господарського суду Львівської області від 28.08.2023. Водночас скаржник просить залишити в силі лиши рішення Господарського суду Львівської області від 08.08.2023.
Товариство подало відзив на касаційну скаргу, в якому, посилаючись на законність і обґрунтованість оскаржуваної постанови суду апеляційної інстанції, просить відхилити касаційну скаргу та залишити без змін оскаржувану постанову суду апеляційної інстанції.
Перевіривши правильність застосування попередніми судовими інстанціями норм матеріального і процесуального права, відповідно до встановлених ними обставин справи, враховуючи підстави відкриття касаційного провадження, предмет касаційного оскарження, заслухавши доповідь судді-доповідача та пояснення представника Товариства, Верховний Суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення касаційної скарги з огляду на таке.
Місцевим та апеляційним господарськими судами встановлено, що відповідно до умов типового договору, оператор газорозподільних систем (ГРМ) (Товариство) зобов`язується надати споживачу (Підприємству) послугу з розподілу природного газу, а споживач зобов`язується прийняти зазначену послугу та сплатити її вартість у розмірі, строки та порядку, визначені цим договором.
Згідно з пунктом 2.3 Договору при вирішенні всіх питань, що не обумовлені цим договором, сторони зобов`язуються керуватися Законом України ?Про ринок природного газу? та Кодексом ГРМ. Оператор ГРМ зобов`язується вносити зміни та оновлювати інформацію, що розміщена на його сайті, зокрема, чинну редакцію тексту цього договору та Кодексу газорозподільних систем.
Пунктом 5.2 Договору передбачено, що визначення об`єму розподілу та споживання природного газу по споживачу здійснюється на межі балансової належності між оператором ГРМ та споживачем на підставі даних комерційного вузла обліку (лічильника газу), визначеного в заяві-приєднанні, та з урахуванням регламентних процедур, передбачених Кодексом ГРМ та цим договором. Якщо комерційний вузол обліку встановлений не на межі балансової належності сторін (точка вимірювання не збігається з точкою комерційного обліку), фактичний об`єм природного газу визначається з урахуванням втрат та витрат природного газу між точкою вимірювання і межею балансової належності сторін шляхом їх додавання/віднімання до/від об`єму природного газу, визначеного комерційним вузлом обліку в точці вимірювання, відповідно до вимог Кодексу ГРМ. Для визначення об`єму розподілу та споживання природного газу беруться дані комерційного вузла обліку оператора ГРМ. У разі відсутності комерційного вузла обліку в оператора ГРМ беруться дані комерційного вузла обліку споживача.
Відповідно до пункту 7.2 Договору оператор ГРМ має право перевіряти роботу комерційного вузла обліку (лічильника газу), у тому числі встановленого на об`єкті споживача, у порядку, визначеному кодексом газорозподільних систем.
У додатку № 4 ?Розрахунок втрат і витрат природного газу. Перелік точок комерційного обліку споживача?", який був доданий Товариством до заяви-приєднання, зазначено про встановлення у точці обліку за адресою: м. Трускавець, вул. Городище, 12 лічильника марки ЛГК № 8250 типорозміру G250, рік випуску 2003.
Судами встановлено, що 09.09.2021 працівниками Товариства складено акт № 6048 технічної перевірки комерційного ВОГ (вид акта - зняття ЗВТ), згідно з яким у точці обліку Підприємства за адресою: м. Трускавець, вул. Городище, 12, знято лічильник газу АГК 0-250 на повірку. Лічильник поміщено в транспортувальний пакет, опломбовано та скеровано в лабораторію Товариства.
З акта вбачається, що після зняття лічильника газу представниками позивача було встановлено технологічну перемичку, а також зазначено про необхідність встановлення ЗВТ не пізніше, як до 15.09.2021. Акт підписаний споживачем без зауважень.
За результатами повірки лічильника газу ДП ?Львівстандартметрологія? складено довідку про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки від 13.09.2021 № 35/09599, у якій зазначено, що лічильник заводський номер 8250, 2003 року випуску не відповідає вимогам Р50-071-98, Ф02.784.008Д2, похибка перевищує допустимі значення.
У подальшому, 20.10.2021 лабораторією з повірки лічильників, обчислювачів, коректорів та перетворювачів відділу лабораторних вимірів управління метрології Товариства за участю представника Підприємства було складено акт № 189 про непридатність лічильника до експлуатації, відповідно до якого споживачу рекомендовано провести ремонт лічильника газу заводський № 8250, 2003 року випуску.
Товариством 02.11.2021 складено акт № 6819 введення в експлуатацію комерційного вузла обліку газу (вид акта - встановлення ЗВТ з повірки), згідно з яким знято технологічну перемичку та встановлено у вузлі обліку газу (ВОГ) лічильник АГК 0-250 заводський номер 8250, 2003 року випуску з повірки.
Представниками Товариства 18.11.2021 у присутності представника споживача складено акт про порушення № 000541, у якому зазначено про порушення Кодексу ГРМ, а саме: ?п.5.13 "Правил обліку природного газу під час його транспортування газорозподільними мережами, постачання та споживання?, затвердженого наказом Мінпаливенерго України від 27.12.2005 № 618 та зареєстрованих Мінюстом України 26.01.2006 за № 67/11941 - тимчасово відсутні ЗВТ (знято ЗВТ на періодичну повірку до 15.09.2021 згідно акта від 09.09.2021 № 6048, встановлена технічна перемичка). 13.09.2021 лічильник не пройшов повірку - довідка про непридатність від 13.09.2021 № 35/09599. Тобто з 15.09.2021 облік газу здійснювався по середньому споживанню, що суперечить Кодексу ГРС, таким методом облік проводиться тільки на час повірки ЗВТ, а не на час ремонту ЗВТ (п.п. 3 п. 3 Глави 7 Розділу X)?.
Товариство 21.09.2022 скасувало акт про порушення від 18.11.2021 № 000541 (протокол від 21.09.2022 № 292/09) та 21.09.2022 склало акт-розрахунок необлікованого об`єму природного газу відповідно до пункту 5.13 Правил за проектною номінальною потужністю неопломбованого газового обладнання за період 13.09.2021-02.11.2021 на суму 4 943 442,57 грн.
Товариством 23.09.2022 акт-розрахунок від 21.09.2022 надіслано Підприємству.
Також судами встановлено, що не погоджуючись із здійсненим щодо Підприємства донарахуванням об`єму розподіленого (спожитого) природного газу на підставі акта про порушення від 18.11.2021 № 000541, який скасований самим позивачем 21.09.2022, Підприємство 16.11.2022 звернулось до суду з позовом про визнання недійсним рішення комісії Товариства, оформленого протоколом від 17.01.2022 № 07/01 засідання комісії з розгляду акта про порушення від 18.11.2021 № 000541.
Рішенням суду від 16.03.2023 у справі № 914/1755/22, залишеним без змін постановою Західного апеляційного господарського суду від 30.05.2023, позовні вимоги задоволено. Визнано недійсним рішення комісії з розгляду актів про порушення споживачами природного газу вимог Кодексу ГРМ, оформлене протоколом від 17.01.2022 № 07/01, щодо задоволення акта про порушення від 18.11.2022 № 000541, яким Підприємству, згідно з актом-розрахунком Товариства донараховано необлікований об`єм природного газу в розмірі 4 943 442,57 грн.
Товариство, звертаючись до суду з позовною заявою у даній справі № 914/2926/22, зазначило, що підставою для звернення до суду про стягнення заборгованості за спожитий природній газ слугувало те, що Підприємство споживало природній газ з моменту перебування комерційного ВОГ на повірці та який в подальшому був скерований на ремонт, відповідно Товариством проведено перерахунок об`єму спожитого газу лише за час перебування лічильника в ремонті, відповідно до пункту 5.13 Правил на суму 4 943 442,57 грн.
Ухвалюючи оскаржувану постанову суд апеляційної інстанції зазначив, що в період з 09.09.2021 року по 02.11.2021 року на об`єкті Підприємства був відсутній (демонтований) лічильник газу, однак газопостачання не було припинене.
Відповідно до абзацу шостого пункту 2 глави 7 ?Порядок періодичної повірки ЗВТ по об`єктах споживачів що не є побутовими? розділу X Кодексу ГРМ за відсутності дублюючого ЗВТ та не встановлення споживачем на місце демонтованого ЗВТ аналогічного ЗВТ (погодженого з Оператором ГРМ для комерційних розрахунків) або якщо одразу після знятого на повірку ЗВТ сторонами не здійснені заходи з припинення газопостачання, яке обліковувалося через демонтований ЗВТ (що має підтверджуватися відповідним актом між Оператором ГРМ і споживачем), обсяг спожитого природного газу через комерційний ВОГ, елементом якого є демонтований ЗВТ, розраховується за середньодобовими (для неповної доби за середньогодинними) значеннями за попередні три аналогічних періоди споживання природного газу з урахуванням періоду відсутності ЗВТ.
У даному випадку на повірці ЗВТ перебував до 13.09.2021 та переданий в подальшому за рахунок Підприємства на ремонт.
З наведеного апеляційний суд дійшов висновку, що Кодексом ГРМ врегульовано порядок нарахування у випадку перебування ЗВТ на повірці.
Натомість у даному випадку після встановлення ДП ?Львівстандартметрологія? невідповідності лічильника заводський номер 8250, 2003 року випуску вимогам Р 50-071-98, Ф02.784.008Д2, похибка перевищує допустимі значення, ЗВТ передано на ремонт.
Таким чином, апеляційний суд дійшов висновку, що нормами Кодексу ГРМ не передбачено, що в разі визнання ЗВТ непридатним до використання та відправлення його у ремонт, змінюється порядок розрахунку обсягу спожитого газу, передбачений абзацом шостим пункту 2 глави 7 розділу X Кодексу ГРМ (за середньодобовими значеннями за попередні три аналогічних періоди споживання), а тому застосовується порядок, передбачений пунктом 5.13 Правил.