ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 березня 2024 року
м. Київ
справа №400/14570/23
адміністративне провадження № К/990/5/24
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Уханенка С.А.,
суддів - Мацедонської В.Е., Соколова В.М.,
розглянув у письмовому провадженні як суд касаційної інстанції справу
за позовом ОСОБА_1 до Миколаївського апеляційного суду про визнання нормативно-правового акту протиправним та нечинним, визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, провадження в якій відкрито
за касаційною скаргою ОСОБА_1 на ухвалу П`ятого апеляційного адміністративного суду від 20.12.2023 (головуючий суддя Єщенко О.В., судді Крусян А.В., Яковлєв О.В.),
УСТАНОВИВ:
До Миколаївського окружного адміністративного суду звернулася ОСОБА_1 з позовом до Миколаївського апеляційного суду про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії.
Ухвалою Миколаївського окружного адміністративного суду від 05.12.2023 позовну заяву ОСОБА_1 і додані до неї матеріали повернуто позивачу.
На електронну адресу П`ятого апеляційного адміністративного суду (inbox@5aa.court.gov.ua) 11.12.2023 надійшла апеляційна скарга ОСОБА_1 на ухвалу Миколаївського окружного адміністративного суду від 05.12.2023 у цій справі.
Ухвалою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 20.12.2023 апеляційну скаргу ОСОБА_1 на ухвалу Миколаївського окружного адміністративного суду від 05.12.2023 у цій справі повернуто особі, яка її подала.
Повертаючи апеляційну скаргу, суд апеляційної інстанції виходив з того, що особа, яка зареєструвала електронний кабінет в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі (далі - ЄСІТС), подає процесуальні та інші документи, письмові та електронні докази, вчиняє інші процесуальні дії в електронній формі виключно за допомогою ЄСІТС або її окремої підсистеми (модуля). Незважаючи на те, що апеляційна скарга засвідчена електронним підписом, проте подана на електронну пошту суду фізичною особою, яка на момент звернення із скаргою зареєструвала свою офіційну електронну адресу в ЄСІТС, а тому така апеляційна скарга не може вважатися підписаною у встановленому законом порядку.
Не погоджуючись із ухвалою суду апеляційної інстанції, посилаючись на порушення норм процесуального права, ОСОБА_1 звернулася із касаційною скаргою, у якій просить скасувати ухвалу П`ятого апеляційного адміністративного суду від 20.12.2023, справу направити на новий розгляд до суду апеляційної інстанції.
Ухвалою від 16.01.2024 Верховний Суд відкрив касаційне провадження за касаційною скаргою ОСОБА_1 з підстав щодо правильності застосування судом апеляційної інстанції пункту 1 частини четвертої статті 298 КАС України. На думку скаржника, суд апеляційної інстанції не застосував до спірних відносин Закон України "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги", який підлягав застосуванню, а застосував норми Положення про порядок функціонування окремих підсистем (модулів) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, затвердженого рішення Вищої ради правосуддя від 17.08.2021 № 1845/0/15-21 (далі - Положення про ЄСІТС), які не є обов`язковими для учасника справи - фізичної особи. Також скаржник звернув увагу на правові висновки Великої Палати Верховного Суду, викладені в постанові від 13.09.2023 у справі № 204/2321/22.
Відповідач не подав відзиву на касаційну скаргу.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши правильність застосування судом апеляційної інстанцій норм процесуального права, колегія суддів виходить з такого.
За правилами частини третьої статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
Відповідно до частин сьомої та восьмої статті 44 КАС України (тут і далі по тексту - КАС України в редакції від 04.11.2023) документи (в тому числі процесуальні документи, письмові та електронні докази тощо) можуть подаватися до суду, а процесуальні дії вчинятися учасниками справи в електронній формі з використанням ЄСІТС, за винятком випадків, визначених цим Кодексом. Процесуальні документи в електронній формі мають подаватися учасниками справи до суду з використанням ЄСІТС в порядку, визначеному Положенням про ЄСІТС та/або положеннями, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів).
Частиною шостою статті 18 КАС України визначено, що адвокати, нотаріуси, державні та приватні виконавці, судові експерти, органи державної влади та інші державні органи, зареєстровані за законодавством України як юридичні особи, їх територіальні органи, органи місцевого самоврядування, інші юридичні особи, зареєстровані за законодавством України, реєструють свої електронні кабінети в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, в обов`язковому порядку. Інші особи реєструють свої електронні кабінети в ЄСІТС або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, в добровільному порядку.
Згідно з абзацом 2 частини восьмої статті 18 КАС України особа, яка зареєструвала електронний кабінет в ЄСІТС або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, подає процесуальні та інші документи, письмові та електронні докази, вчиняє інші процесуальні дії в електронній формі виключно за допомогою ЄСІТС або її окремої підсистеми (модуля), що забезпечує обмін документами, з використанням власного електронного підпису, прирівняного до власноручного підпису відповідно до Закону України "Про електронні довірчі послуги", якщо інше не визначено цим Кодексом.
Відповідно до абзацу 3 частини восьмої цієї статті особливості використання електронного підпису в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, визначаються Положенням про ЄСІТС та/або положеннями, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів).
Водночас реєстрація в ЄСІТС або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, не позбавляє права на подання документів до суду в паперовій формі в порядку, визначеному цим Кодексом (абзац 1 частини восьмої статті 18 КАС України).
Таким чином, адміністративним процесуальним законодавством передбачено, що особи, визначені частиною шостою статті 18 КАС України, зокрема й інші особи, які зареєстрували свої електронні кабінети в ЄСІТС в добровільному порядку, можуть подавати документи до суду або в паперовій формі, або в електронній формі виключно за допомогою ЄСІТС системи.