ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 березня 2024 року
м. Київ
справа № 464/661/22
провадження № 61-12423св23
Верховний Суд у складі колегії суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду:
Сердюка В. В. (суддя-доповідач), Карпенко С. О., Фаловської І. М.,
учасники справи:
позивачка (заявниця) - ОСОБА_1,
відповідач - комунальне некомерційне підприємство Львівської обласної ради "Західноукраїнський спеціалізований дитячий медичний центр",
розглянув у попередньому судовому засіданні у порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на ухвалу Львівського апеляційного суду від 04 серпня 2023 року в складі колегії суддів Ванівського О. М., Цяцяка Р. П., Шеремети Н. О. у справі за заявою ОСОБА_1 про ухвалення додаткового рішення у справі за позовом ОСОБА_1 до Комунального некомерційного підприємства Львівської обласної ради "Західноукраїнський спеціалізований дитячий медичний центр" про визнання протиправним та скасування наказу, допуск до роботи, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу,
ВСТАНОВИВ:
Описова частина
Короткий зміст позовних вимог та провадження у справі до ухвалення оскарженого судового рішення
У лютому 2022 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до комунального некомерційного підприємства Львівської обласної ради "Західноукраїнський спеціалізований дитячий медичний центр" (далі - КНП ЛОР "Західноукраїнський спеціалізований дитячий медичний центр") про визнання протиправним та скасування наказу, допуск до роботи, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу.
Рішенням Сихівського районного суду м. Львова від 11 травня 2022 року, залишеним без змін постановою Львівського апеляційного суду від 29 серпня 2022 року, відмовлено ОСОБА_1 у задоволенні позову.
Додатковою постановою Львівського апеляційного суду від 28 листопада 2022 року у задоволенні заяви КНП ЛОР "Західноукраїнський спеціалізований дитячий медичний центр" про стягнення витрат на професійну правничу допомогу відмовлено.
Постановою Верховного Суду від 05 квітня 2023 року рішення Сихівського районного суду м. Львова від 11 травня 2022 року та постанову Львівського апеляційного суду від 29 серпня 2022 року залишено без змін.
У травні 2023 року ОСОБА_1 подала до суду апеляційної інстанції заяву про ухвалення додаткового рішення.
Заява обґрунтована тим, що у постанові Львівського апеляційного суду від 29 серпня 2022 року судом апеляційної інстанції під час розгляді її апеляційної скарги не вирішено питання щодо стягнутих з неї судом першої інстанції судових витрат на користь відповідача, з якими вона не була згідна.
Короткий зміст оскарженого судового рішення суду апеляційної інстанції та мотиви його ухвалення
Ухвалою Львівського апеляційного суду від 04 серпня 2023 року відмовлено ОСОБА_1 у задоволенні заяви про ухвалення додаткового рішення.
Ухвала суду апеляційної інстанції мотивована тим, що згідно із пунктом 3 частини першої статті 270 ЦПК України суд, що ухвалив рішення, може за заявою учасників справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо судом не вирішено питання про судові витрати. Судом апеляційної інстанції установлено, що під час розгляду апеляційної скарги ОСОБА_1 апеляційним судом у постанові від 29 серпня 2022 року враховано її доводи щодо неправильного, на її думку, вирішення судом першої інстанції питання відшкодування відповідачу витрат на правничу допомогу. У зв`язку з наведеним апеляційний суд вирішив, що у задоволенні заяви про ухвалення додаткового рішення слід відмовити.
Короткий зміст та узагальнені доводи касаційної скарги
11 серпня 2023 року ОСОБА_1 засобами поштового зв`язку звернулася до Верховного Суду із касаційною скаргою на ухвалу Львівського апеляційного суду від 04 серпня 2023 року в цій справі та, посилаючись на порушення апеляційним судом норм процесуального права, просить скасувати ухвалу Львівського апеляційного суду від 04 серпня 2023 року і передати справу до суду апеляційної інстанції для продовження розгляду.
Як на підстави касаційного оскарження судового рішення заявниця у касаційній скарзі посилається на порушення апеляційним судом норм процесуального права під час вирішення питання щодо заяви про ухвалення додаткового рішення
Заявниця указує на те, що у постанові Львівського апеляційного суду від 29 серпня 2022 року суд апеляційної інстанції під час розгляді її апеляційної скарги не вирішив питання щодо стягнутих з неї судом першої інстанції судових витрат на користь відповідача, з якими вона не була згідна. Заявниця вважає, що слід також врахувати підхід до вирішення питання про відшкодування відповідачу витрат на правничу допомогу, який у цій справі застосовано судами апеляційної та касаційної інстанцій щодо витрат на правничу допомогу, понесених відповідачем у судах апеляційної та касаційної інстанцій відповідно.
Інші доводи касаційної скарги стосуються виключного пояснень заявниці про те, чому вона вважає неправильним вирішення судом першої інстанції в цій справі питання відшкодування відповідачу витрат на правничу допомогу
Інший учасник справи на скористався правом на подання до Верховного Суду відзиву на касаційну скаргу.
Провадження у суді касаційної інстанції
Ухвалою Верховного Суду від 07 вересня 2023 року відкрито касаційне провадження у цій справі та витребувано справу № 464/661/22 з Сихівського районного суду м. Львова.
У вересні 2023 року справа надійшла до Верховного Суду.
Фактичні обставини справи щодо заяви про ухвалення додаткового рішення
Суд апеляційної інстанції установив, що у провадженні Львівського апеляційного суду перебувала цивільна справа за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Сихівського районного суду м. Львова від 10 червня 2022 року у цій справі, яким, зокрема, стягнуто з ОСОБА_1 на користь відповідача витрати на професійну правничу допомогу в розмірі 10 000 грн.
Постановою Львівського апеляційного суду від 29 серпня 2022 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишено без задоволення, а рішення Сихівського районного суду м. Львова від 10 червня 2022 року залишено без змін.
Суд апеляційної інстанції у постанові дослідив матеріали справи, перевірив рішення суду на предмет його законності та обґрунтованості, виклавши висновок про те, що доводи апеляційної скарги висновків місцевого суду не спростовують.
Суд апеляційної інстанції установив, що доводи апеляційної скарги ОСОБА_1 були перевірені, зокрема, і в частині витрат на правову допомогу, які стягнуті на користь відповідача.
Мотивувальна частина
Позиція Верховного Суду
Відповідно до частини третьої статті 3 ЦПК України провадження в цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.
Згідно з частиною другою статті 389 ЦПК України підставами касаційного оскарження судових рішень, зазначених у пункті 1 частини першої цієї статті, є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права виключно у таких випадках: 1) якщо суд апеляційної інстанції в оскаржуваному судовому рішенні застосував норму права без урахування висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду, крім випадку наявності постанови Верховного Суду про відступлення від такого висновку; 2) якщо скаржник вмотивовано обґрунтував необхідність відступлення від висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду та застосованого судом апеляційної інстанції в оскаржуваному судовому рішенні; 3) якщо відсутній висновок Верховного Суду щодо питання застосування норми права у подібних правовідносинах; 4) якщо судове рішення оскаржується з підстав, передбачених частинами першою, третьою статті 411 цього Кодексу.
Підставами касаційного оскарження судових рішень, зазначених у пунктах 2, 3 частини першої цієї статті, є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.
Частиною першою статті 402 ЦПК України визначено, що у суді касаційної інстанції скарга розглядається за правилами розгляду справи судом першої інстанції в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи з урахуванням статті 400 цього Кодексу.
Відповідно до частин першої, другої статті 400 ЦПК України, переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, суд касаційної інстанції в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, перевіряє правильність застосування судом першої або апеляційної інстанції норм матеріального чи процесуального права і не може встановлювати або (та) вважати доведеними обставини, що не були встановлені в рішенні чи відкинуті ним, вирішувати питання про достовірність або недостовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими. Суд касаційної інстанції перевіряє законність судових рішень лише в межах позовних вимог, заявлених у суді першої інстанції.
Вивчивши матеріали справи, перевіривши доводи касаційної скарги, Верховний Суд у складі колегії суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду дійшов висновку, що касаційна скарга задоволенню не підлягає.
Мотиви, з яких виходить Верховний Суд, та застосовані норми права
За частинами першою, другою та п`ятою статті 263 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.