П
ОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 березня2024 року
м. Київ
справа № 127/3809/23
провадження № 51-4560км23
Верховний Суд колегією суддів Першої судової палати Касаційного кримінального суду (далі - Суд, колегія суддів) у складі:
головуючої ОСОБА_1,
суддів ОСОБА_2, ОСОБА_3,
за участю:
секретаря судового засідання ОСОБА_4,
прокурора ОСОБА_5,
розглянув у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу засудженого ОСОБА_6 на ухвалу Вінницького апеляційного суду від 02 червня 2023 року про повернення апеляційної скарги на ухвалу Вінницького міського суду Вінницької області від 05 квітня 2023 року, якою відмовлено в задоволенні клопотання начальника Державної установи "Вінницька виправна колонія (№ 86)" ОСОБА_7 про умовно-дострокове звільнення від відбування покарання
ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1, засудженоговироком Калинівського районного суду Вінницької області від 13 лютого 2020 року за ч. 1 ст. 185, ч. 2 ст. 185 Кримінального кодексу України (далі - КК) на підставі ч. 1 ст. 70 КК до покарання у виді позбавлення волі на строк 4 роки 2 місяці.
Зміст оскарженого судового рішення і встановлені судом апеляційної інстанції обставини
1. Ухвалою Вінницького міського суду Вінницької області від 05 квітня 2023 року відмовлено в задоволенні клопотання начальника Державної установи "Вінницька виправна колонія (№ 86)" ОСОБА_7 про умовно-дострокове звільнення від відбування покарання ОСОБА_6 .
2. Не погоджуючись із зазначеною ухвалою, засуджений ОСОБА_6 оскаржив її в апеляційному порядку.
3. Суддя судової палати у кримінальних справах Вінницького апеляційного суду ухвалою від 02 червня 2023 року апеляційну скаргу засудженого ОСОБА_6 на ухвалу Вінницького міського суду Вінницької області від 05 квітня 2023 року повернув особі, яка її подала, разом з усіма доданими до неї матеріалами.
Вимоги та узагальнені доводи особи, яка подала касаційну скаргу
4. Засуджений ОСОБА_6 у касаційній скарзі просить скасувати ухвалу Вінницького апеляційного суду від 02 червня 2023 року та призначити новий розгляд у суді апеляційної інстанції. Вказує на істотне порушення апеляційним судом вимог кримінального процесуального закону. Зазначає, що ухвала апеляційного суду є необґрунтованою, невмотивованою і не відповідає фактичним обставинам справи. Стверджує, що апеляційну скаргу він подав у встановлений законом семиденний строк, оскільки в судовому засіданні суду першої інстанції присутнім не був, рішення цього суду отримав 04 травня 2023 року, а апеляційну скаргу подав адміністрації установи 08 травня 2023 року, про що свідчать дані талона вихідної кореспонденції. Водночас суд апеляційної інстанції дійшов хибного висновку, що апеляційну скаргу було подано 25 травня 2023 року.
Позиції учасників судового провадження
5. Прокурор ОСОБА_5 вважав, що касаційна скарга засудженого не підлягає задоволенню, просив залишити ухвалу апеляційного суду без змін.
6. Іншим учасникам судового провадження було належним чином повідомлено про дату, час і місце касаційного розгляду, однак у судове засідання вони не з`явилися.
Мотиви Суду
7. Згідно з ч. 2 ст. 433 Кримінального процесуального кодексу України (далі - КПК) суд касаційної інстанції переглядає судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій у межах касаційної скарги.
8. Відповідно до ч. 1 ст. 433 КПК суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин і не має права досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в оскарженому судовому рішенні, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
9. Підставами для скасування або зміни судових рішень судом касаційної інстанції, згідно зі ст. 438 КПК, є істотне порушення кримінального процесуального закону, неправильне застосування закону України про кримінальну відповідальність, невідповідність призначеного покарання тяжкості кримінального правопорушення та особі засудженого.
10. Статтею 412 КПК передбачено, що істотними є такі порушення вимог кримінального процесуального закону, які перешкодили чи могли перешкодити суду ухвалити законне та обґрунтоване судове рішення.
11. Зі змісту ст. 370 КПК, якою визначено вимоги щодо законності, обґрунтованості та вмотивованості судового рішення, убачається, що законним є рішення, ухвалене компетентним судом згідно з нормами матеріального права з дотриманням вимог щодо кримінального провадження, передбачених цим Кодексом; обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі об`єктивно з`ясованих обставин, які підтверджено доказами, дослідженими під час судового розгляду та оціненими судом відповідно до ст. 94 цього Кодексу; вмотивованим є рішення, в якому наведено належні й достатні мотиви та підстави його ухвалення.
12. Доступ до правосуддя є одним з основоположних принципів верховенства права, гарантованим Конституцією та законами України (ч. 2 ст. 55, п. 8 ч. 2 ст. 129 Конституції України, ст. 7, ч. 6 ст. 9, ст. 24 КПК), а забезпечення права на апеляційний перегляд справи віднесене законодавцем до основних засад судочинства (п. 8 ч. 3 ст. 129 Конституції України, ст. 14 Закону України від 02 червня 2016 року "Про судоустрій і статус суддів").
13. Згідно зі ст. 24 КПК кожному гарантується право на оскарження процесуальних рішень, дій чи бездіяльності суду, слідчого судді, прокурора або слідчого, а також право на перегляд вироку, ухвали суду, що стосується прав, свобод чи інтересів особи, судом вищого рівня в порядку, передбаченому цим Кодексом, незалежно від того, чи брала така особа участь у судовому розгляді.