ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 березня 2024 року
м. Київ
Справа № 911/1482/17
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду: Краснова Є. В. - головуючого, Волковицької Н. О., Мачульського Г. М.,
розглянувши у порядку письмового провадження касаційну скаргу Обухівської міської ради Київської області на ухвалу Північного апеляційного господарського суду від 18.01.2024 (колегія суддів: Коробенко Г. П., Кравчук Г. А., Тищенко А. І.) у справі
за позовом заступника керівника Києво-Святошинської місцевої прокуратури Київської області в інтересах держави в особі: 1) Обухівської районної державної адміністрації Київської області, 2) Київської обласної державної адміністрації до відповідачів: 1) Обухівської міської ради Київської області, 2) Товариства з обмеженою відповідальністю "Київщина-Житло" про визнання недійсним рішень, визнання недійсним договору оренди землі та скасування рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень,
Хронологія спору
1. У 2017 році Заступник керівника Києво-Святошинської місцевої прокуратури Київської області в інтересах держави в особі Обухівської районної державної адміністрації Київської області та Київської обласної державної адміністрації звернувся до Господарського суду Київської області з позовом до Обухівської міської ради Київської області та Товариства з обмеженою відповідальністю "Київщина-Житло" про визнання недійсними рішень, договору оренди землі від 20.12.2006 № 6192 та скасування рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень.
2. 03.08.2017 Господарський суд Київської області ухвалив рішення про відмову у позові.
3. 08.02.2018 Київський апеляційний господарський суд прийняв постанову, залишену без змін постановою Верховного Суду від 11.06.2018, про скасування цього рішення та ухвалив нове - про задоволення позову.
4. У грудні 2023 року Обухівська міська рада Київської області звернулася до Північного апеляційного господарського суду із заявою про перегляд постанови Київського апеляційного господарського суду від 08.02.2018 за нововиявленими обставинами.
Короткий зміст рішень судів попередніх інстанцій
5. 18.01.2024 Північний апеляційний господарський суд постановив ухвалу про залишення цієї заяви без розгляду через пропуск заявником строку звернення з такою заявою.
Короткий зміст касаційної скарги
6. Обухівська міська рада Київської області оскаржила цю ухвалу та в касаційній скарзі просить її скасувати, а справу направити до суду апеляційної інстанції на новий розгляд. Суд касаційної інстанції відкрив касаційне провадження у цій справі на підставі абзацу 2 частини другої статті 287 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України). Скаржник, зазначаючи про наявність підстав для поновлення названого строку, посилається на рекомендації Ради суддів України від 02.03.2022 щодо роботи судів в умовах воєнного стану, в яких рекомендовано виважено підходити до питань, пов`язаних з поверненням різного роду процесуальних документів, залишення їх без руху, встановлення різного роду строків, по можливості продовжувати їх щонайменше до закінчення воєнного стану.
Узагальнений виклад позицій інших учасників справи
7. У відзиві на касаційну скаргу керівник Обухівської окружної прокуратури Київської обласної прокуратури просить залишити її без задоволення, а оскаржувану ухвалу - без змін, наполягаючи на дотриманні апеляційним господарським судом норм господарського процесуального права, оскільки його висновки повністю відповідають правовим позиціям Верховного Суду.
Позиція Верховного Суду
8. Предметом касаційного перегляду у цій справі є ухвала суду апеляційної інстанції про залишення без розгляду заяви Обухівської міської ради Київської області про перегляд постанови Київського апеляційного господарського суду від 08.02.2018 за нововиявленими обставинами.
9. Частини перша та друга статті 320 ГПК України передбачають, що постанова суду апеляційної інстанції, якою закінчено розгляд справи, може бути переглянута за нововиявленими обставинами, а також визначають підстави для такого перегляду.
10. Пункт 1 частини першої статті 321 цього ж Кодексу визначає строк подання заяви про перегляд судових рішень за нововиявленими обставинами, а саме: протягом тридцяти днів з дня, коли особа дізналася або могла дізнатися про існування обставин, що стали підставою для перегляду судового рішення.
11. Водночас, згідно з положеннями пункту 1 частини другої статті 321 ГПК України така заява може бути подана не пізніше трьох років з дня набрання судовим рішенням законної сили та в силу положень частини третьої цієї ж статті цей строк не може бути поновлений.
12. Аналіз положень статті 321 ГПК України дає підстави вважати, що за своєю правовою природою встановлений цією нормою строк у три роки є преклюзивним (припиняючим), тобто таким, сплив якого спричиняє припинення самого права, за реалізацією якого звертається особа, та він не може бути відновлений, незалежно від причин його пропуску. Такий висновок зробив Верховний Суд у постанові від 29.11.2021 у справі № 904/4470/16.
13. Отже, можливість поновлення процесуального строку, встановленого частиною другою статті 321 ГПК України, у межах якого учасник справи може подати заяву про перегляд рішення за нововиявленими обставинами, з підстав, визначених пунктом 1 частини другої статті 320 цього ж Кодексу, процесуальним законом виключається. Водночас, наявність присічного строку на перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами відповідає принципу юридичної визначеності та виключає безкінечний та необґрунтований перегляд судового рішення у випадках, коли одна із сторін не погоджується з таким рішенням. Близький за змістом правовий висновок викладено у постановах Верховного Суду від 15.11.2018 у справі № 910/9927/13, від 19.02.2019 у справі № 910/3600/14, від 11.02.2020 у справі № 15/282, від 01.04.2021 у справі № 910/6260/13).
14. Суд апеляційної інстанції установив, що саме з 08.02.2018 постанова Київського апеляційного господарського суду від 08.02.2018 набрала законної сили, отже, присічний строк для подання заяви про перегляд постанови за нововиявленими обставинами з підстави, визначеної пунктом 1 частини другої статті 320 ГПК України, становив 08.02.2021, тоді як заявник звернувся до суду апеляційної інстанції із заявою про перегляд цієї постанови 29.12.2023, тобто з пропуском присічного трирічного строку, встановленого пунктом 1 частини другої статті 321 ГПК України. Тому Обухівська міська рада Київської області безповоротно втратила право на вчинення процесуальної дії з перегляду названої вище постанови за нововиявленими обставинами і суд апеляційної інстанції, правильно дотримуючись приписів статті 118 ГПК України, залишив заяву останнього без розгляду.
15. У зв`язку з цим аргументи скаржника, які він навів на переконання наявності нововиявлених обставин, не розглядаються, оскільки у цьому випадку перегляд судового рішення (постанови Київського апеляційного господарського суду від 08.02.2018) не відбувся.
16. Колегія суддів також відхиляє доводи касаційної скарги щодо порушення апеляційним господарським судом положень пункту 4 Прикінцевих положень ГПК України з огляду на таке.