ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 березня 2024 року
м. Київ
справа № 160/19840/21
касаційне провадження № К/990/30938/22
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Гончарової І.А.,
суддів - Олендера І.Я., Пасічник С.С.,
розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Головного управління ДПС у Дніпропетровській області
на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13 грудня 2021 року (головуючий суддя - Голобутовський Р.З.)
та постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 13 липня 2022 року (колегія суддів у складі: головуючий суддя - Панченко О.М.; судді: Іванов С.М., Чередниченко В.Є.)
у справі № 160/19840/21
за позовом Приватного підприємства "Тиман"
до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області
про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,
У С Т А Н О В И В:
У жовтні 2021 року Приватне підприємство "Тиман" (далі - ПП "Тиман", позивач, платник, підприємство) звернулося до адміністративного суду з позовом до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (далі - ГУ ДПС у Дніпропетровській області, відповідач, податковий орган, контролюючий орган) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 30 червня 2021 року № 0094250721 та № 0094260721.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13 грудня 2021 року, залишеним без змін постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 13 липня 2022 року, позов задоволено.
Приймаючи рішення про задоволення позовних вимог, судові інстанції дійшли висновку, що реальність господарських операцій, проведених позивачем із контрагентами, підтверджується належним чином оформленими первинними документами, тому висновки контролюючого органу про порушення платником вимог податкового законодавства є безпідставними.
Не погодившись з рішеннями судів попередніх інстанцій, ГУ ДПС у Дніпропетровській області звернулось до Верховного Суду з касаційною скаргою, в якій, покликаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13 грудня 2021 року, постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 13 липня 2022 року та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Мотивуючи касаційну скаргу, податковий орган наголошує на фіктивному характері господарських операцій платника з контрагентами. Зазначає, що суди попередніх інстанцій не врахували правові висновки Верховного Суду, які викладені в постановах від 24 травня 2019 року у справі № 816/4537/14, від 01 лютого 2021 року у справі № 826/10509/18.
Ухвалою від 08 лютого 2023 року Верховний Суд відкрив касаційне провадження за касаційною скаргою ГУ ДПС у Дніпропетровській області.
16 березня 2023 року від позивача надійшов відзив на касаційну скаргу, в якому він зазначив, що оскаржувані судові рішення відповідають нормам матеріального та процесуального права, при цьому доводи касаційної скарги не спростовують правильності висновків судових інстанцій.
Переглядаючи оскаржувані судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, перевіряючи дотримання судами першої та апеляційної інстанцій норм процесуального права при встановленні фактичних обставин у справі та правильність застосування ними норм матеріального права, Верховний Суд дійшов висновку, що касаційна скарга задоволенню не підлягає з огляду на таке.
Судовий розгляд встановив, що відповідач провів документальну позапланову виїзну перевірку ПП "Тиман" з питань дотримання вимог податкового законодавства України з податку на додану вартість при взаємовідносинах з Товариством з обмеженою відповідальністю "ТОРГ ЕКСІМІ" (далі - ТОВ "ТОРГ ЕКСІМІ") за період з 01 березня 2019 року по 31 березня 2019 року, Товариством з обмеженою відповідальністю "БП "КОМФОРТМОНТАЖ" (далі - ТОВ "БП КОМФОРТМОНТАЖ") за період з 01 червня 2019 року по 30 червня 2019 року, Приватним підприємством "СУНАТКО" (далі - ПП "СУНАТКО") за період з 01 липня 2019 року по 31 липня 2019 року, Товариством з обмеженою відповідальністю "МАРБУДПОСТАЧ" (далі - ТОВ "МАРБУДПОСТАЧ") за період з 01 серпня 2019 року по 31 серпня 2019 року, Товариством з обмеженою відповідальністю "БК "БУДУПРАВЛІННЯ № 12" (далі - ТОВ "БК "БУДУПРАВЛІННЯ № 12") за період з 01 грудня 2019 року по 31 грудня 2019 року, Товариством з обмеженою відповідальністю "БУДІВЕЛЬНА ФІРМА СІТІБУДІНДУСТРІЯ" (далі - ТОВ "БФ СІТІБУДІНДУСТРІЯ") за період з 01 вересня 2020 року по 30 вересня 2020 року, Товариством з обмеженою відповідальністю "БКА" (далі - ТОВ "БКА") за період з 01 листопада 2020 року по 30 листопада 2020 року та Товариством з обмеженою відповідальністю "ІМПЕРА КАПІТАЛ" (далі - ТОВ "ІМПЕРА КАПІТАЛ") за період з 01 грудня 2020 року по 31 грудня 2020 року, за результатами якої складено акт від 26 травня 2021 року № 1619/04-36-07-21/33855407.
Відповідно до висновків акта перевірки контролюючим органом встановлено порушення платником пункту 198.3 статті 198 Податкового кодексу України (далі - ПК України), в результаті чого занижено податок на додану вартість на 3 495 581,00 грн та завищено від`ємне значення податку на додану вартість на 66 763,00 грн.
Обґрунтовуючи свою позицію, відповідач посилався на порушення позивачем норм податкового законодавства, що стосуються віднесення сум сплаченого постачальникам у ціні послуг (робіт) податку на додану вартість до складу податкового кредиту, у зв`язку з непідтвердженням реальності здійснення господарських операцій з контрагентами-постачальниками: ТОВ "ТОРГ ЕКСІМІ"; ТОВ "БП "КОМФОРТМОНТАЖ"; ПП "СУНАТКО"; ТОВ "МАРБУДПОСТАЧ"; ТОВ "БК "БУДУПРАВЛІННЯ № 12"; ТОВ "БФ СІТІБУДІНДУСТРІЯ"; ТОВ "БКА" та з ТОВ "ІМПЕРА КАПІТАЛ".
На підставі висновків акта перевірки відповідачем 30 червня 2021 року прийняті податкові повідомлення-рішення:
№ 0094250721, яким позивачу збільшено суму грошового зобов`язання за платежем податок на додану вартість на 4 369 476,25 грн, з яких за податковим зобов`язанням 3 495 581,00 грн, за штрафними (фінансовими) санкціями 873 895,25 грн;
№ 0094260721, яким платнику зменшено розмір від`ємного значення суми податку на додану вартість, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду, на 66 763,00 грн.
Надаючи оцінку правомірності прийняття контролюючим органом названих актів індивідуальної дії, Верховний Суд виходить із такого.
Відповідно до пункту 44.1 статті 44 ПК України для цілей оподаткування платники податків зобов`язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов`язаних з визначенням об`єктів оподаткування та/або податкових зобов`язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов`язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.
За приписами пункту 198.1 статті 198 ПК України до податкового кредиту відносяться суми податку, сплачені/нараховані у разі здійснення операцій з придбання або виготовлення товарів та послуг.
Податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв`язку з придбанням або виготовленням товарів та наданням послуг (пункт 198.3 статті 198 ПК України).
Згідно із пунктом 198.6 статті 198 ПК України не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв`язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних податковими накладними/розрахунками коригування до таких податкових накладних чи не підтверджені митними деклараціями (тимчасовими, додатковими та іншими видами митних декларацій, за якими сплачуються суми податку до бюджету при ввезенні товарів на митну територію України), іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу.