ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 березня 2024 року
м. Київ
справа № 420/715/23
адміністративне провадження № К/990/30189/23
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Білак М.В.,
суддів: Губської О.А., Мельник-Томенко Ж.М.,
розглянувши у порядку письмового провадження справу
за касаційною скаргою ОСОБА_1
на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 13 березня 2023 року (головуючий суддя - Бойко О.Я.)
на постанову П`ятого апеляційного адміністративного суду від 31 липня 2023 року (головуючий суддя - Шевчук О.А., судді: Бойко А.В., Федусик А.Г.)
у справі №420/715/23
за позовом ОСОБА_1
до Одеського державного університету внутрішніх справ
про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії.
I. ПРОЦЕДУРА
1. У січні 2023 року позивач звернувся до суду з вказаним позовом, в якому просив:
- визнати протиправною бездіяльність Одеського державного університету внутрішніх справ щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 додаткової винагороди відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 за період з 24 червня 2022 року по день набрання рішенням законної сили;
- зобов`язати Одеський державний університет внутрішніх справ нарахувати та виплатити ОСОБА_1 додаткову винагороду, установлену постановою Кабінету Міністрів України №168 від 28 лютого 2022 року "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану", за період з 24 червня по 18 липня 2022 року включно у розмірі 30 000 грн;
- зобов`язати Одеський державний університет внутрішніх справ нарахувати та виплатити ОСОБА_1 додаткову винагороду з 19 липня 2022 року по день набрання рішенням законної сили, у розмірі до 30 000 грн пропорційно в розрахунку на місяць, відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України №168 від 28 лютого 2022 року "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану";
- зобов`язати Одеський державний університет внутрішніх справ нарахувати та виплатити ОСОБА_1 додаткову винагороду, установлену постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану", за період з 25 квітня по 24 травня 2022 року у розмірі 30 000 грн;
- визнати протиправною бездіяльність Одеського державного університету внутрішніх справ щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 доплат за службу в нічний час за період з 02 квітня по 08 квітня 2022 року, з 25 квітня по 01 травня 2022 року, 02 травня по 08 травня 2022 року, з 09 травня по 15 травня 2022 року, 16 травня по 22 травня 2022 року, з 30 травня по 17 липня 2022 року, з 25 липня по 31 липня 2022 року, з 15 серпня по 28 серпня 2022 року;
- зобов`язати Одеський державний університет внутрішніх справ нарахувати та виплатити ОСОБА_1 доплату за службу в нічний час за період з 02 квітня по 08 квітня 2022 року, з 25 квітня по 01 травня 2022 року, з 30 травня по 17 липня 2022 року, з 25 липня по 31 липня 2022 року, з 15 серпня по 28 серпня 2022 року.
2. У обґрунтування позовних вимог зазначав про те, що постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану" (далі - Постанова №168) на період дії воєнного стану запроваджено виплату поліцейським щомісячної додаткової винагороди. Проте з 19 липня 2022 року йому безпідставно не нарахована та не виплачена така винагорода, чим порушено право на належне матеріальне забезпечення. Також у 2022 році він відпрацював 107 нічних змін, проте надбавка за службу у нічний час відповідачем не нараховано та не виплачено.
3. Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 13 березня 2023 року, залишеним без змін постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 31 липня 2023 року, у задоволенні позову відмовлено.
4. Позивач подав касаційну скаргу, у якій, посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, просить скасувати судові рішення та ухвалити нове про задоволення позову.
5. Ухвалою Верховного Суду від 04 жовтня 2023 року відкрито касаційне провадження за вказаною касаційною скаргою.
II. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
6. Судами попередніх інстанцій установлено, що позивач з 21 червня 2021 року працює на посаді провідного фахівця факультету підготовки фахівців для підрозділів кримінальної поліції Одеського державного університету внутрішніх справ.
7. Наказами Одеського державного університету внутрішніх справ (далі - ОДУВС) від 29 березня 2022 року №308, від 27 квітня 2022 року №106 о/с, від 26 травня 2022 року №145 о/с, від 29 червня 2022 року №308 було визначено забезпечити виплату додаткової винагороди за період з 24 лютого по 23 червня 2022 року у розмірі 30 000 грн за кожен місяць.
8. В період з 24 лютого по 23 червня 2022 року позивач отримував додаткову винагороду, передбачену Постановою №168, про що свідчить його прізвище в списках наказів ОДУВС, а також додаткову доплату за безпосередню участь у бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах за період з 25 березня по 15 квітня 2022 року.
9. Згідно з архівною відомістю №1 позивачу в березні та квітні 2022 року нарахована додаткова винагорода по 30 000 грн, в травні відсутня нарахована додаткова винагорода, а в червні додаткова винагорода нарахована у розмірі 60 000 грн. Починаючи з липня 2022 року додаткова винагорода не нараховувалась.
10. Дорученням Міністерства внутрішніх справ України від 28 лютого 2022 року №7251/5/11-2022 передбачено, що ректорам закладів вищої освіти системи МВС відповідно до компетенції забезпечити координацію діяльності ЗВО МВС, узагальнення інформації про залучення наявних сил і засобів до заходів з охорони публічного порядку і безпеки, цивільного захисту населення і оборони України.
11. Наказом ОДУВС від 24 березня 2022 року №121 позивача направлено з 25 березня 2022 року в оперативне розпорядження начальника ГУНП в Одеській області для участі в забезпеченні публічної безпеки і порядку на території м. Одеси та Одеської області на час дії воєнного стану в Україні.
12. Довідкою від 15 квітня 2022 року за підписом начальника відділу (відділення) поліції №4 ОРУП №2 ГУНП в Одеській області підтверджується залучення позивача у період з 25 березня по 15 квітня 2022 року до виконання службових обов`язків з поліцейської діяльності в тому числі у нічний час.
13. Наказом ОДУВС від 20 квітня 2022 року №157 позивач з 16 квітня 2022 року вважається таким, що повернутий до ОДУВС з ГУНП в Одеській області.
14. Згідно з наказом ОДУВС від 08 грудня 2022 року №614 позивачу нараховано та виплачено додаткову винагороду за період з 24 червня по 30 червня 2022 року у розмірі 7 000 грн.
15. Відповідно до архівної відомості №1 за період з лютого по грудень 2022 року позивачу за червень було також виплачено додаткову винагороду за безпосередню участь в бойових діях у розмірі 19 973 грн.
16. Не погодившись із діями відповідача по виплаті додаткової винагороди та доплати за службу в нічний час, позивач звернувся до суду із цим позовом.
ІII. ОЦІНКА СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
17. Відмовляючи у задоволенні позовних вимог суд першої інстанції зазначав про відсутність підстав для нарахування та виплати додаткової винагороди в розмірі 30 000 грн відповідно до Постанови №168 з 24 червня 2022 року.
18. У зв`язку з відсутністю довідки обліку несення поліцейськими служби у нічний час за формою, визначеною в додатку 1 до Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських, затвердженого наказом Міністра внутрішніх справ України від 06 квітня 2016 року №260 (далі - Порядок №260), відсутні і підстави для виплати доплати за службу в нічний час.
19. Суд апеляційної інстанції погодився з висновками суду першої інстанції про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
IV. ДОВОДИ КАСАЦІЙНОЇ СКАРГИ
20. Позивач у обґрунтування касаційної скарги вказував на необхідності сформувати правовий висновок щодо застосування пунктів 1, 2-1 Постанови № 168 (у редакціях постанов від 01 липня 2022 року № 754, від 07 липня 2022 року № 793 та від 08 жовтня 2022 року № 1146) у посутньому зв`язку з положеннями частини першої статті 58 Конституції України та частини першої статті 52 Закону України "Про Кабінет Міністрів України".
21. Необхідність такого висновку викликана тим, що суди у цій справі застосували зміни до Постанови № 168, внесені постановою від 01 липня 2022 року № 754, з 01 червня 2022 року та зміни внесені постановою від 07 липня 2022 року № 793, з 24 лютого 2022 року, тобто з порушенням встановленого статтею 58 Конституції України принципу зворотної дії в часі.
22. Постанова Кабінету Міністрів України від 01 липня 2022 року № 754 була офіційно опублікована в офіційному виданні "Урядовий кур`єр" від 08 липня 2022 року та, як наслідок набрала чинності саме з цієї дати. Відповідно зміни, внесені до пункту 1 Постанови № 168, починають застосовуватися з 08 липня 2022 року, а не з 01 червня 2022 року.
23. Так само постанова Кабінету Міністрів України від 07 липня 2022 року № 793 офіційно опублікована 19 липня 2022 року, а тому набрала чинності саме з цієї дати. Юридичні наслідки запровадженої нової кваліфікаційної умови обчислення розміру додаткової винагороди - "до 30 000 грн пропорційно в розрахунку на місяць" з огляду на приписи частини першої статті 58 Конституції України підлягають поширенню на виключно відносини з оплати часу фактично виконаної служби, котрі склалися не раніше від настання події оприлюднення постанови Кабінету Міністрів України №793 у газеті "Урядовий кур`єр", оскільки значно погіршують фінансове становище громадянина.
24. Отже у період з 24 лютого по 19 липня 2022 року особи мають право на отримання у порядку пункту 1 Постанови № 168 додаткової винагороди у фіксованому розмірі 30 000 грн на місяць (тобто у сталому розмірі) із розрахунку відпрацьованих днів служби.
25. Необґрунтованим є застосування з 24 червня 2022 року пункту 2-1 Постанови № 168 у редакції постанови № 793 з огляду на відсутність права обмежувати коло осіб, які мають право на виплату додаткової винагороди, а також набрання ним чинності 02 грудня 2022 року.
26. Відповідно до внесених постановою Кабінету Міністрів України від 08 жовтня 2022 року №1146 змін до Постанови №168, починаючи з 01 вересня 2022 року позивачу повинна бути нарахована та виплачена додаткова грошова винагорода у розмірі до 30 000 грн без будь-яких умов.
27. Скаржник звертав увагу на те, що касаційна скарга стосується питання права, яке має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовної практики з огляду на відсутність правового висновку Верховного Суду у подібних правовідносинах. Також така справа становить значний суспільний інтерес.
28. Також позивач зазначав, що судами не надано належної уваги та оцінки наявним у матеріалах справи графікам нарядів та чергувань, відповідно до яких він здійснював службу у нічний час у період з 02 по 08 квітня, з 25 квітня по 01 травня, з 30 травня по 17 липня, з 25 по 31 липня, з 15 по 28 серпня 2022 року. Такі графіки були надані у відповідь на адвокатський запит, тобто відповідач підтвердив їх дійсність. Право на отримання доплати за службу у нічний час не повинно ставитися в залежність від оформлення підрозділом, в якому позивач проходить службу, довідок про несення служби у нічний час.
29. Відповідач у відзиві на касаційну скаргу просив залишити оскаржувані судові рішення без змін.
30. Вказував на те, що у період з 24 лютого по 23 червня 2022 року ОДУВС здійснювалося нарахування та виплата додаткової винагороди в розмірі 30 000 грн щомісячно усім поліцейським, які в порядку статті 71 Закону України "Про Національну поліцію" займають штатні посади в університеті, у тому числі і позивачу. Таке нарахування і виплата здійснювалась на підставі наказів ОДУВС. Також позивачу виплачено додаткову винагороду у збільшеному розмірі у сумі 19 973 грн.
31. З урахуванням того, що посада, яку позивач займав у ОДУВС у спірний період, не передбачала виконання службових обов`язків поліцейського в обставинах військової агресії РФ проти України, ОСОБА_1 не належить до виплати додаткова грошова винагорода за виконання таких службових обов`язків.
32. Звертав увагу на правові висновки Верховного Суду у справах №420/6607/22,№420/16628/22.
33. Щодо виплати надбавки за чергування в нічний час, то звертав увагу на відсутність документів по обліку несення служби в нічний час, відповідно і відсутність підстав для такої виплати.
V. ОЦІНКА ВЕРХОВНОГО СУДУ
34. Верховний Суд, перевіривши і обговоривши доводи касаційної скарги, виходячи з меж касаційного перегляду, визначених статтею 341 КАС України, вважає за необхідне зазначити таке.
35. Касаційне провадження у справі, що розглядається, відкрито з підстави, передбаченої пунктом 3 частини четвертої статті 328 КАС України.
36. Спірні правовідносини склалися щодо правомірності бездіяльності Одеського державного університету внутрішніх справ щодо нарахування та виплати додаткової винагороди, встановленої Постановою № 168.
37. У зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 введено в Україні воєнний стан з 5 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. Цей Указ затверджений Законом України від 24 лютого 2022 року №2102-IX.
38. Надалі воєнний стан неодноразово продовжувався і діє дотепер.
39. У пункті 2 Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 (в первинній редакції) зазначено: військовому командуванню (Генеральному штабу Збройних Сил України, Командуванню об`єднаних сил Збройних Сил України, командуванням видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил України, управлінням оперативних командувань, командирам військових з`єднань, частин Збройних Сил України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України) разом із Міністерством внутрішніх справ України, іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування запроваджувати та здійснювати передбачені Законом України "Про правовий режим воєнного стану" заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.
40. За пунктом 4 Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 Кабінету Міністрів України невідкладно: 1) ввести в дію план запровадження та забезпечення заходів правового режиму воєнного стану в Україні; 2) забезпечити фінансування та вжити в межах повноважень інших заходів, пов`язаних із запровадженням правового режиму воєнного стану на території України.
41. Відповідно до статті 1 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
42. Згідно з пунктом 6 Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 69/2022 "Про загальну мобілізацію" Кабінету Міністрів України [доручено] забезпечити фінансування та вжити в межах повноважень інших заходів, пов`язаних з оголошенням та проведенням загальної мобілізації.
43. На виконання цих указів Кабінет Міністрів України видав Постанову № 168, відповідно до пункту 1 якої на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським, а також особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, які несуть службу в органах і установах зазначеної Служби в межах територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), виплачується додаткова винагорода в розмірі 30 000 гривень щомісячно (крім осіб рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, яким така винагорода виплачується пропорційно часу проходження служби в розрахунку на місяць), а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.
44. Виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників).
45. У пункті 5 постанови зазначено, що вона набирає чинності з дня її опублікування та застосовується з 24 лютого 2022 року.
46. З часом до Постанови № 168 вносилися неодноразові зміни.
47. Так, постановою Кабінету Міністрів України від 01 липня 2022 року № 754 (яка набрала чинності з дня її опублікування та застосовується з 01 червня 2022 року) в абзаці першому пункту 1 Постанови № 168 слова "які несуть службу в органах і установах зазначеної Служби, що розташовані в межах адміністративно-територіальних одиниць, на території яких надається допомога в рамках Програми "єПідтримка" замінити словами "які несуть службу в органах і установах зазначеної Служби в межах територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні)";
після слова "щомісячно" доповнити словами "(крім осіб рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, яким така винагорода виплачується пропорційно часу проходження служби в розрахунку на місяць)".
48. Постановою Кабінету Міністрів України від 07 липня 2022 року № 793 (яка набрала чинності 19 липня 2022 року та, за пунктом 2 цієї постанови, застосовується з 24 лютого 2022 року) в абзаці першому пункту 1 Постанови № 168 слова і цифри "додаткова винагорода в розмірі 30 000 гривень щомісячно" замінено словами і цифрами "додаткова винагорода в розмірі до 30 000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць"; крім того, Постанова № 168 доповнена пунктом 21 такого змісту: "Установити, що порядок і умови виплати додаткової винагороди, а також одноразової грошової допомоги, передбачених цією постановою, визначаються керівниками відповідних міністерств та державних органів.".