ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 березня 2024 року
м. Київ
справа №540/318/21
адміністративне провадження № К/9901/30509/21
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Шарапи В.М.,
суддів - Єзерова А.А., Кравчука В.М.,
розглянув у порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 5 квітня 2021 року у складі судді Морської Г.М. та постанову П`ятого апеляційного адміністративного суду від 29 червня 2021 року у складі колегії суддів: Єщенка О.В. (головуючий), суддів: Димерлія О.О., Танасогло Т.М. у справі за його позовом до Управління Служби безпеки України в Херсонській області (далі - Управління СБУ в Херсонській області) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії,
ОПИСОВА ЧАСТИНА
Короткий зміст позовних вимог і рішень судів першої та апеляційної інстанцій
1. Позивач звернувся до суду з позовом у якому просив:
1.1 визнати протиправними дії Управління СБУ в Херсонській області щодо відмови у виготовленні та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області оновленої довідки про розміри грошового забезпечення станом на 5 березня 2019 року у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 9 квітня 1992 року №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262-ХІІ), статті 9 Закону України від 20 грудня 1991 року №2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (далі - Закон №2011-XII) та з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі - постанова №704, у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) для проведення з 1 квітня 2019 року перерахунку основного розміру пенсії (по пенсійній справі 2102006097) із врахуванням посадового окладу в розмірі 6340 грн, окладу за військовим званням в розмірі 1410 грн, надбавки за вислугу років в розмірі 3487,50 грн (45 відсотків від посадового окладу та окладу за військовим званням), із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри всіх щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, визначених із розмірів: надбавки за службу в умовах режимних обмежень в розмірі 15 відсотків від посадового окладу; надбавки за оперативно-розшукову чи контррозвідувальну діяльність та інформаційно-аналітичне забезпечення оперативно-службової діяльності у розмірі 50 відсотків від посадового окладу; надбавки за виконання особливо важливих завдань в розмірі 100 відсотків від посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років; премії в розмірі 331 відсоток від посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років (які ОСОБА_1 отримав протягом останніх 24 місяців перед звільненням з військової служби, згідно первинної довідки Управління СБУ в Херсонській області від 10 серпня 2017 року №135 "Про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії ОСОБА_1") і з яких було сплачено єдиний соціальний внесок відповідно до Закону України від 23 вересня 1999 року №1105-XIV "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування" (далі - Закон №1105-XIV);
1.2 зобов`язати Управління СБУ в Херсонській області підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області оновлену довідку про розміри грошового забезпечення станом на 5 березня 2019 року у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, статті 9 Закону №2011-ХІІ та з врахуванням положень постанови №704 для проведення з 1 квітня 2019 року перерахунку основного розміру пенсії (по пенсійній справі 2102006097) ОСОБА_1 із врахуванням посадового окладу в розмірі 6340 грн, окладу за військовим званням в розмірі 1410 грн, надбавка за вислугу років в розмірі 3487,5 грн (45 відсотків від посадового окладу та окладу за військовим званням), із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри всіх щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, визначених із розмірів: надбавки за службу в умовах режимних обмежень в розмірі 15 відсотків від посадового окладу; надбавки за оперативно-розшукову чи контррозвідувальну діяльність та інформаційно-аналітичне забезпечення оперативно-службової діяльності у розмірі 50 відсотків від посадового окладу; надбавки за виконання особливо важливих завдань в розмірі 100 відсотків від посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років; премії в розмірі 331 відсоток від посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років (які ОСОБА_1 отримав протягом останніх 24 місяців перед звільненням з військової служби, згідно первинної довідки Управління СБУ в Херсонській області від 10 серпня 2017 року №135 "Про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії ОСОБА_1" і з яких було сплачено єдиний соціальний внесок відповідно до Закону №1105-XIV.
2. Херсонський окружний адміністративний суд рішенням від 5 квітня 2021 року, залишеним без змін постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 29 червня 2021 року, відмовив у задоволенні позовних вимог.
Ухвалюючи рішення суд першої інстанції, з висновком якого погодився суд апеляційної інстанції виходив із того, що право на встановлення надбавкок та здійснення преміювання Кабінетом Міністрів України делеговано керівникам відповідних державних органів.
Суди вважають, що позивач не має права на включення до довідки таких надбавок як надбавка за оперативно-розшукову чи контррозвідувальну діяльність і інформаційно-аналітичне забезпечення оперативно-службової діяльності та надбавку за виконання особливо важливих завдань, оскільки Постанова №704, якою визначено порядок, умови та розмір грошового забезпечення військовослужбовців не містить таких видів надбавок.
3. Судами попередніх інстанцій встановлено:
3.1 Згідно наказу Управління СБУ в Херсонській області від 1 серпня 2017 року підполковника ОСОБА_1 виключено зі списків особового складу за підпунктом "а" пункту 61 та підпунктом "а" пункту 62 у запас СБУ, вислуга років на 1 серпня 2017 року складає - 24 років 08 місяців 01 днів.
З.2 2 серпня 2017 року ОСОБА_1 призначена пенсія на підставі Закону №2262-ХІІ .
3.3 Управління СБУ в Херсонській області листом від 27 липня 2020 року №71/К-163/60 повідомило позивача, що Управлінням підготовлена та направлена до УПФУ в Херсонській області довідка про розмір його грошового забезпечення станом на 5 березня 2019 року №71/К-163/1/60 від 27 липня 2020 року.
3.4 2 листопада 2020 року ОСОБА_1 повторно звернувся до Управління СБУ в Херсонській області із заявою, у якій просив підготувати та надати до ГУ ПФУ в Херсонській області довідку для перерахунку його пенсії із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) і премії, під час виготовлення якої застосовувати розміри грошового забезпечення визначені у довідці №71/К-163/1/60 від 27 липня 2020 року, у якій було визначено: посадовий оклад - 6340,00 грн, оклад за військовим званням - 1410,00 грн, процентну надбавку за вислугу років 45 відсотків - 3487,50 грн, із обов`язковим включенням сум додаткових видів грошового забезпечення (визначених із розмірів: надбавки за службу в умовах режимних обмежень 15 відсотків, надбавки за оперативно-розшукову діяльність 50 відсотків, надбавки за виконання особливо важливих завдань 100 відсотків, премії 331 відсоток, які отримано протягом останніх 24 місяців перед звільненням з військової служби, згідно первинної довідки УСБУ в Херсонській області "Про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії" від 10 серпня 2017 року №135).
3.5 Уважаючи дії відповідача щодо не включення до довідки всіх додаткових складових грошового забезпечення, які він отримав протягом останніх 24 місяців перед звільненням, протиправними позивач звернувся до суду із цим позовом.
Короткий зміст вимог та узагальнені доводи касаційної скарги:
4. Не погоджуючись із рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, ОСОБА_1 звернувся із касаційною скаргою, у якій просить їх скасувати та ухвалити нове, яким позов задовольнити.
4.1 На її обґрунтування позивач зазначив, що всупереч наявності правових підстав для включення у довідку про розмір грошового забезпечення додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премій, які позивач отримував при виході на пенсію, відповідач не включив їх у довідку, чим порушив вимоги Конституції України, Законів №2262-ХІІ, №2011-ХІІ.
5. Відповідач подав відзив на касаційну скаргу. На обґрунтування зазначив, що діяв лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та Законами України. Уважає, що рішення судів відповідають вимогам матеріального і процесуального права, тому у задоволенні касаційної скарги необхідно відмовити.
Висновки суду за результатами розгляду касаційної скарги:
6. При розгляді касаційної скарги колегією суддів враховуються приписи частин першої-другої статті 341 КАС України, згідно яких Суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.
Суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази.
7. Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
8. Суди попередніх інстанцій встановили, що з метою реалізації права позивача на перерахунок пенсії з урахуванням усіх основних та додаткових складових грошового забезпечення, Управлінням СБУ в Херсонській області підготовлено на надано до пенсійного органу довідку від 27 липня 2020 року №71/К-163/1/60 до якої було включено наступні складові:
- посадовий оклад - 6340,00 грн;
- оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник - 1410,00 грн;
- надбавка за вислугу років 45% - 3487,50 грн;
- надбавка за особливості проходження служби 32% - 3596,00 грн;
- надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15% - 951,00 грн;
- преміювання 10% - 634,00 грн.
Суд зазначає, що спірним у цих правовідносинах залишається не включення до зазначеної довідки надбавки за оперативно-розшукову чи контррозвідувальну діяльність та інформаційно-аналітичне забезпечення оперативно-службової діяльності у розмірі 50 відсотків, надбавки за виконання особливо важливих завдань в розмірі 100 відсотків та зменшення відповідачем розміру премії з 331 відсотка до 10 відсотків.
9. Колегія суддів Верховного Суду не погоджується із таким висновком судів попередніх інстанції з огляду на таке.
10. Згідно із частиною першою статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
11. Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на військовій службі, визначає Закон №2262-ХІІ. Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку зі збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
12. Статтею 9 Закону №2011-XII визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
13. Згідно із частиною другою статті 9 Закону № 2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять:
посадовий оклад, оклад за військовим званням;
щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія);
одноразові додаткові види грошового забезпечення.
14. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (частина третя статті 9 Закону № 2011-ХІІ).
15. Так, статтею 43 Закону №2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
16. Процитована норма статті 43 Закону міститься в розділі V "Обчислення пенсії", тобто в загальному розділі, та безпосередньо визначає складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення.
17. Такий висновок міститься у постанові Верховного Суду від 12 листопада 2019 року у справі № 826/3858/18.
18. Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону №2262-XII, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
19. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
20. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
21. Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розмірів складових грошового забезпечення для такого перерахунку.
22. Кабінет Міністрів України постановою від 13 лютого 2008 року №45 затвердив Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок № 45).