РІШЕННЯ
Іменем України
29 лютого 2024 року
м. Київ
справа №990/189/23
адміністративне провадження № П/990/189/23
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду
головуючого судді - Губської О.А.,
суддів: Білак М.В., Єресько Л.О., Жука А.В., Соколова В.М.,
за участю:
секретаря судового засідання: Олеярника М.І.,
позивача ОСОБА_1,
представника відповідача Леошко Д.Д.
розглянув у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного провадження
адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1 до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України про визнання протиправними та скасування рішень у частині, зобов`язання вчинити дії,
УСТАНОВИВ:
Зміст позовних вимог та предмет спору
28 серпня 2023 року ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернулася до Верховного Суду як суду першої інстанції з вказаною позовною заявою, у якій просить:
визнати протиправним та скасувати рішення Вищої кваліфікаційної комісії суддів України №37/зп-23 від 26 липня 2023 року в частині абзацу 2 частини першої резолютивної частини рішення щодо ОСОБА_1 ;
визнати протиправним та скасувати рішення Вищої кваліфікаційної комісії суддів України №39/зп-23 від 26 липня 2023 року в частині першій резолютивної частини рішення щодо ОСОБА_1 та частину п`яту, шосту, сьому Рішення;
зобов`язати Вищу кваліфікаційну комісію суддів України затвердити результати кваліфікаційного іспиту, складеного ОСОБА_1 02 серпня 2019 року зі спеціалізації місцевого загального суду, 05 серпня 2019 року зі спеціалізації місцевого адміністративного суду, 06 серпня 2019 року зі спеціалізації місцевого господарського суду, як особи, яка склала кваліфікаційний іспит та внести результати кваліфікаційного іспиту в рейтинг кандидатів на посаду судді та резервів на заміщення вакантних посад суддів місцевого суду, затверджений 01 серпня 2023 року рішенням №45/зп-23 "Про затвердження рейтингів кандидатів на посаду судді та резервів на заміщення вакантних посад суддів місцевого суду в нових редакціях".
Стислий виклад позицій учасників справи
Позивач обґрунтовує свої вимоги тим, що 03.04.2017 Вища кваліфікаційна комісія суддів України (далі - відповідач, ВККС, Комісія) ухвалила рішення № 28/зп-17, яким оголошено добір кандидатів на посаду судді місцевого суду.
20.09.2017 рішенням Комісії № 5/дс-17 позивача допущено до участі у доборі кандидатів на посаду судді місцевого суду та складання відбіркового іспиту як особи, яка не має трирічного стажу роботи на посаді помічника судді
03.11.2017 рішенням Комісії № 117/зп-17, серед іншого, затверджено результати учасників анонімних тестувань рівня загальних теоретичних знань у сфері права та рівня володіння державною мовою на стадії складення відбіркового іспиту у межах процедури добору кандидатів на посаду судді місцевого суду, оголошеного Комісією 03 квітня 2017 року та оприлюднено на офіційному веб-сайті Комісії результати складених 31 жовтня 2017 року анонімних тестувань на стадії складення відбіркового іспиту у межах процедури добору кандидатів на посаду судді місцевого суду, оголошеного Комісією 03 квітня 2017 року.
06.12.2017 рішенням Комісії № 127/зп-17 затверджено результати анонімного тестування для перевірки рівня особистих морально-психологічних якостей на стадії складення відбіркового іспиту у межах процедури добору та попередньо допущено до наступного етапу, оголошеного Комісією 03 квітня 2017 року добору кандидатів на посаду судді місцевого суду осіб, що успішно склали у межах нього відбірковий іспит.
01.08.2018 рішенням Комісії № 184/зп-18 за результатами спеціальної перевірки позивача направлено для проходження спеціальної підготовки в Національній школі суддів України протягом дев`яти місяців 386 кандидатів на посаду судді, які беруть участь в оголошеному рішенням Комісії від 03 квітня 2017 року № 28/зп-17 доборі кандидатів на посаду судді місцевого суду як осіб, які не мають трирічного стажу роботи на посаді судді.
07.06.2019 рішенням Комісії № 93/зп-19 оголошено про складення упродовж липня - серпня 2019 року кваліфікаційного іспиту в межах процедури добору кандидатів на посаду судді місцевого суду, оголошеного рішенням Комісії від 03 квітня 2017 року № 28/зп-17, установлено термін подання до Комісії учасниками іспиту заяв про допуск до виконання практичного завдання за відповідними спеціалізаціями до 16 червня 2019 року (включно).
24.06.2019 рішенням Комісії № 107/зп-19 призначено кваліфікаційний іспит у межах процедури добору кандидатів на посаду судді місцевого суду, оголошеного рішенням Комісії від 03 квітня 2017 року № 28/зп-17, та визначено черговість етапів його проведення, допущено до складення іспиту 370 кандидатів на посаду судді та визначити їм графік проведення іспиту згідно з додатком 1, допущено до виконання практичного завдання кандидатів на посаду судді, які успішно складуть письмове анонімне тестування під час кваліфікаційного іспиту.
27.07.2019 позивач успішно склала анонімне тестування та допущена до виконання практичного завдання під час кваліфікаційного іспиту.
02.08.2019 позивач виконала анонімне письмове практичне завдання зі спеціалізації місцевого загального суду, 05.08.2019 - зі спеціалізації місцевого адміністративного суду, 06.08.2019 - зі спеціалізації місцевого господарського суду.
26.07.2023 рішенням Комісії № 37/зп-23 затверджено кодовані результати анонімних письмових практичних завдань кваліфікаційного іспиту, призначеного рішенням ВККСУ від 24.06.2019 № 107/зп-19.
26.07.2023 рішенням Комісії № 39/зп-23 затверджено декодовані результатів анонімних письмових практичних завдань та загальних результатів кваліфікаційного іспиту, призначеного рішенням ВККСУ від 24.06.2019 № 107/зп-19.
Комісією визнано позивача такою, що не склала кваліфікаційний іспит в результаті істотних порушень.
В оскаржуваному рішенні № 37 відповідач зазначив, що позивач відкрила офіційний вебсайт Верховної Ради України, а відповідач зафіксував використання офіційних текстів рішень Конституційного суду України і з цього приводу стосовно неї уповноваженими працівниками Комісії складено протоколи реєстрації порушень з посиланням на порушення ними підпункту 5 пункту 17.1 розділу IV та підпункту 6 пункту 17.2 розділу IV Положення.
Позивач наголошує на відсутності будь-яких доказів вказаного, що свідчить про неправомірність такого висновку Комісії.
Крім цього, позивач звертає увагу, що у протоколі реєстрації порушень, складеному стосовно неї, зазначено про те, що виявлено мобільний телефон, що містив відкриті вкладки з інформацією, яка може бути пов`язана з написанням практичного завдання.
Отже, Комісія висловлює припущення про можливу пов`язаність інформації з написанням практичного завдання без перевірки цієї інформації та без запрошення позивача для участі в засіданні для надання пояснень.
Однак, на підставі вказаних порушень відповідач в оскаржуваному рішенні № 37 постановив визнати, що зафіксоване під час складення кваліфікаційного іспиту, призначеного рішенням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 24 червня 2019 року № 107/зп-19, порушення Положення про складення кваліфікаційного іспиту та методику оцінювання кандидатів на посаду судді позивачем як кандидатом на посаду судді (зафіксовано 02 серпня 2019 року) є істотним та має наслідком визнання особи такою, що не склала кваліфікаційний іспит.
26.07.2023 рішенням № 39/зп-23 "Про затвердження декодованих результатів анонімних письмових практичних завдань та загальних результатів кваліфікаційного іспиту, призначеного рішенням ВККСУ від 24.06.2019 № 107/зп-19" у п.1 резолютивної частини визнано, що зафіксовані під час складення кваліфікаційного іспиту порушення Положення про складення кваліфікаційного іспиту та методику оцінювання кандидатів на посаду судді, зокрема, кандидатом ОСОБА_1 є істотними та мають наслідком визнання осіб такими, що не склали кваліфікаційний іспит.
В наслідок цього рішення додатки 4, 5, 6 містять інформацію про позивача як особу, яка не склала кваліфікаційний іспит.
Позивач вважає зазначені рішення з додатками щодо визнання порушення істотним та визнання її такою, що не склала кваліфікаційний іспит, такими, що прийняті з грубим порушенням законодавства та порушують її права.
Також позивач просить визнати протиправним та скасувати рішення відповідача №95/зп-23 від 14.09.2023, оскільки вважає його таким, що не дає їй можливості відновити свої права доступу до професії судді в обраний нею спосіб захисту.
26 вересня 2023 року на адресу Верховного Суду надійшов письмовий відзив Вищої кваліфікаційної комісії суддів України на позовну заяву, у якому Комісія вказує про свою незгоду з викладеними позивачем у позові доводами та зазначає свою думку про те, що оспорювані позивачем рішення Комісії є такими, що ухвалені з дотриманням процедури та визначених статтею 2 Кодексу адміністративного судочинства України критеріїв щодо рішень суб?єктів владних повноважень для визнання їх правомірними. Просить відмовити у задоволенні позову.
Доводи Комісії ґрунтуються на тому, що допущене позивачем порушення є проявом якостей, які несумісні зі статусом майбутнього судді і негативно впливають на перебіг усього кваліфікаційного іспиту незалежно від його етапу та ставлять під обґрунтований сумнів питання її доброчесності. За цих обставин Комісія наполягає, що допущене порушення є істотним та слугує безумовною підставою для припинення участі позивача у кваліфікаційному іспиті і визнання її такою, що не склала цей іспит, відповідно до підпункту 5 пункту 12 розділу VI Положення.
Комісія стверджує, що під час ухвалення оскаржуваних рішень здійснила аналіз усіх обставин справи.
Твердження позивача щодо невикористання нею мобільного телефону під час складання іспиту, відсутність інформації щодо того чи користувалася позивач телефоном та чи вплинула інформація, яка містилася в телефону на складення кваліфікаційного іспиту, є на думку Комісії безпідставними, оскільки факт недотримання позивачем обов?язку учасника іспиту скласти на час проходження іспиту особисті речі до призначеного для цього пакета, зафіксований в протоколі та не заперечується позивачем, сам по собі є порушенням порядку складання кваліфікаційного іспиту, який кореспондує із забороною, визначеною підпунктом 6 пункту 17.2 розділу IV Положення, використовувати під час виконання практичного завдання джерела інформації на паперових або електронних носіях, не передбачені Положенням. На цій основі стверджує про дотримання принципу рівності всіх учасників добору.
Крім цього, Комісія повідомила, що зазначення в оскаржуваному рішенні про фіксування факту використання позивачем офіційних текстів рішень Конституційного суду України є опискою під час складання паперового тексту цього рішення. Цю описку Комісія виправила відповідним рішенням.
Стосовно питання участі позивача у прийнятті оскаржуваних рішень, то Комісія зазначає, що інформація про її засідання й порядок денний на 26 липня 2023 року були оприлюдненні завчасно і для повідомлення позивача про це за допомогою поштового зв`язку у Комісії не було обов`язку й потреби.
Довід позивача про ухвалення Комісією рішення без дослідження матеріалів відеозапису проведення 29 серпня 2019 року анонімного письмового практичного завдання, за твердженням Комісії, є безпідставним.
Стосовно вимоги позивача скасувати рішення ВККС України від 1 серпня 2023 року №45/зп-23, яким встановлені рейтинг і резерв на заміщенням вакантних посад суддів місцевих судів і місцевих господарського судів, Комісія також заперечує, наголошуючи, що така вимога не є ефективним способом захисту прав позивача. Звертає увагу на порушенні прав та інтересів решти кандидатів, включених до цих списків.
Клопотання учасників справи та процесуальні дії у справі
Ухвалою Верховного Суду від 04 вересня 2023 року відкрито провадження в цій адміністративній справі, вирішено проводити розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження.
Судове засідання призначено на 02 жовтня 2023 року об 11:30 годині.
26 вересня 2023 року на адресу Верховного Суду надійшов відзив Вищої кваліфікаційної комісії суддів України на позовну заяву.
Верховний Суд ухвалами від 30 жовтня 2023 року відмовив у задоволенні клопотання позивача про збільшення позовних вимог, задовольнив клопотання позивача про витребування у позивача доказів у справі.
Позивач у судовому засіданні підтримала вимоги позову з підстав, викладених у позовній заяві та просила позов задовольнити повністю.
Представник відповідача у судовому засіданні просив відмовити у задоволенні позову повністю.
Встановлені у справі обставини та зміст спірних правовідносин
Заслухавши пояснення позивача та представника відповідача, дослідивши наявні у справі докази, Суд встановив наступні фактичні обставини, що мають значення для вирішення справи.
3 квітня 2017 року ВККС України ухвалила рішення №28/зп-17, яким оголосила добір кандидатів на посаду судді місцевого суду з урахуванням 600 прогнозованих вакантних посад суддів місцевого суду.
ОСОБА_1 допущена до участі у цьому доборі.
Рішенням ВККС України від 24 червня 2019 року №107/зп-19 призначено кваліфікаційний іспит у межах процедури добору кандидатів на посаду судді місцевого суду, оголошеного рішенням ВККС України від 3 квітня 2017 року №28/зп-17, та визначено такі дати виконання анонімних письмових практичних завдань:
- зі спеціалізації місцевого загального суду: 2, 7, 12, 15, 20 та 27 серпня 2019 року;
- зі спеціалізації місцевого адміністративного суду: 5, 8, 13, 16, 21 та 28 серпня 2019 року;
- зі спеціалізації місцевого господарського суду: 6, 9, 14, 19, 22 та 29 серпня 2019 року.
27.07.2019 ОСОБА_1 успішно склала анонімне тестування та допущена до виконання практичного завдання під час кваліфікаційного іспиту.
Рішенням ВККС України від 1 серпня 2019 року №141/зп-19 до виконання анонімних письмових практичних завдань допущено 368 кандидатів на посаду судді.
У визначені Комісією дати участь у виконанні практичних завдань взяли всі кандидати:
1) з адміністративної спеціалізації - 342 кандидати на посаду судді;
2) з господарської спеціалізації - 321 кандидат на посаду судді;
3) із загальної спеціалізації - 365 кандидатів на посаду судді.
02.08.2019, 05.08.2019 та 06.08.2019 ОСОБА_1 виконала анонімне письмове практичне завдання зі спеціалізацій місцевого загального суду, місцевого адміністративного суду та місцевого господарського суду відповідно.
26.07.2023 рішенням Комісії № 37/зп-23 затверджено кодовані результати анонімних письмових практичних завдань кваліфікаційного іспиту, призначеного рішенням ВККСУ від 24.06.2019 № 107/зп-19.
26.07.2023 рішенням Комісії № 39/зп-23 затверджено декодовані результатів анонімних письмових практичних завдань та загальних результатів кваліфікаційного іспиту, призначеного рішенням ВККСУ від 24.06.2019 № 107/зп-19.
В рішенні № 37/зп-23 відповідач, серед іншого, зазначив, що під час виконання анонімних письмових практичних завдань зареєстровано порушення порядку складення кваліфікаційного іспиту дев`ятьма кандидатами на посаду судді з індивідуальними кодами НОМЕР_1, НОМЕР_2, НОМЕР_3, НОМЕР_4, НОМЕР_5, НОМЕР_6, НОМЕР_7, НОМЕР_8 та НОМЕР_9.
Відповідно до додатку № 1 до рішення № 37/зп-23 під час виконання анонімного письмового практичного завдання зі спеціалізації місцевого загального суду позивачу присвоєно індивідуальний код НОМЕР_1.
Згідно із протоколом реєстрації порушень, складеному стосовно кандидата на посаду судді з індивідуальним кодом НОМЕР_1, зафіксовано порушення ним підпункту 5 пункту 17.1 розділу IV, підпункту 6 пункту 17.2 розділу IV та підпункту 3 пункту 17.3 розділу IV Положення, а саме: у кандидата виявлено мобільний телефон, що містив відкриті вкладки з інформацією, яка може бути пов`язана з написанням практичного завдання.
Відповідно до цього Протоколу, датою порушення є 02 серпня 2019 року; час порушення - 12 год 20 хв.
Згідно зі змістом цього протоколу уповноважений представник Комісії попросив учасника іспиту з індивідуальним кодом НОМЕР_1 продемонструвати мобільний пристрій, який кандидатка дістала зі свого одягу. Під час перевірки мобільного пристрою було виявлено декілька вкладок, пов`язаних з написанням практичного завдання. Уповноважений представник зробив фото двох таких вкладок на свій мобільний пристрій та долучив їх до цього протоколу (т.1 а.с. 56, 57).
Як вбачається із цього додатку 1 виявлені вкладки містять копію тексту проекту резолютивної частини вироку та копію сторінки лекції зі статтею 300 КК України (т. 1 а.с. 56-57).
У поданих до Комісії поясненнях, які є додатком 3 до вказаного протоколу, ОСОБА_1 пояснила, що копії проекту вироку та лекції не мають жодного відношення до її практичного завдання, оскільки стосуються інших статей кодексу. Зауважила про наявність у неї права навчатись та повторювати засвоєні знання у будь-який час, у тому числі перечитувати їх з мобільного телефону. Вказала, що збереження матеріалів, що вивчаються, у мобільному телефоні не є підставою для відповідальності, оскільки вони не є тотожними із завданням іспиту (т. 1 а.с. 55).
Зі змісту Акта закриття сейф-пакета(-ів) з матеріалами іспиту вбачається, що 02 серпня 2019 року о 15 год 51 хв, було запаковано протокол реєстрації порушення. До того ж, з цього акта вбачається, що кваліфікаційний іспит зі спеціалізації місцевого загального суду розпочався 09 год 58 хв (т.1 а.с. 52).
Судом у судовому засіданні досліджено також відеозаписи засідання Комісії, а також запис іспиту від 02 серпня 2019 року (т. 1 а.с. 165).
Стосовно цих 9 (дев`яти) кандидатів ВККС України ухвалила рішення №37/зп-23, пунктом 1 якого визнала, що зафіксоване під час складення кваліфікаційного іспиту, призначеного рішенням ВККС України від 24 червня 2019 року №107/зп-19, порушення Положення про складення кваліфікаційного іспиту та методику оцінювання кандидатів на посаду судді є істотним та має наслідком визнання особи такою, що не склала кваліфікаційний іспит.
Це рішення ВККС України мотивувала посиланням на підпункт 5 пункту 12 розділу VI Положення про складення кваліфікаційного іспиту та методику оцінювання кандидатів на посаду судді, затвердженого рішенням Комісії від 3 жовтня 2018 року №211/зп-18; частину першу статті 69, частину першу статті 70, частину двадцять першу статті 95 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", і водночас зазначила таке:
Аналіз конституційних та законодавчих положень, які регламентують порядок добору кандидатів на посаду судді, дозволяє дійти висновку, що це складний, поетапний, тривалий процес відбору та призначення високопрофесійних та доброчесних (високоморальних, гідних) кандидатів на посаду судді.
Добір неможливо провести без дотримання загальних засад. При цьому принципи формування суддівського корпусу є похідними від принципів функціонування судової влади - справедливості, верховенства права, законності, незалежності, відкритості тощо. Керуючись зазначеними засадничими положеннями, Комісія має безпосередньо виявити належні теоретичні знання та рівень професійної підготовки кандидата на посаду судді, ступінь його готовності та здатності здійснювати правосуддя з питань юрисдикції відповідного суду, а також особисті моральні якості кандидата.
Авторитет судової влади та довіра до неї формуються залежно від персональної довіри до осіб, які обіймають посади суддів та становлять суддівський корпус. Важливо, щоб кандидат на посаду судді не допускав будь-якої неналежної (недоброчесної, неетичної) поведінки, яка може поставити під сумнів його відповідність вимогам, визначеним у статті 127 Конституції України та статті 69 Закону.
Нормативно-етичним підґрунтям зобов`язань, заборон та інших правил, які застосовуються до учасників іспиту та чітко визначені в умовах кваліфікаційного іспиту, виступають загальноприйняті стандарти академічної доброчесності, дотримання яких забезпечує довіру до його результатів, оскільки позбавляє будь-кого з конкурсантів невиправданих переваг та усуває сумніви у справедливості оцінювання. Отже, свідоме нехтування, зневажливе або недбале ставлення до таких правил є проявом тих якостей, які не сумісні зі статусом майбутнього судді та мають негативний вплив на перебіг усього кваліфікаційного іспиту незалежно від його етапу.
Дослідивши протоколи реєстрації порушень з долученими до них додатками та поясненнями кандидатів, члени Комісії дійшли згоди, що зазначені вище порушення є істотними, оскільки суперечать принципам справедливості, законності, прозорості і рівності для всіх учасників іспиту, які закріплені у Положенні. Отже, кандидатами на посаду судді з індивідуальними кодами НОМЕР_1, НОМЕР_2, НОМЕР_3, НОМЕР_4, НОМЕР_5, НОМЕР_6, НОМЕР_7, НОМЕР_8 та НОМЕР_9, кожним у свій спосіб допущено істотні порушення порядку та правил складання кваліфікаційного іспиту, які ставлять під обґрунтований сумнів питання доброчесності таких осіб, що є безумовною підставою для припинення їх участі у кваліфікаційному іспиті та узгоджується з підпунктом 5 пункту 12 розділу VI Положення.
Враховуючи вказані вище обставини, Комісія припиняє участь кандидатів на посаду судді з індивідуальними кодами НОМЕР_1, НОМЕР_2, НОМЕР_3, НОМЕР_4, НОМЕР_5, НОМЕР_6, НОМЕР_7, НОМЕР_8 та НОМЕР_9 в іспиті та визнає їх такими, що не склали кваліфікаційний іспит.
Одночасно з цим, пунктами 2, 3, 4 рішення №37/зп-23 від 26 липня 2023 року ВККС України затвердила кодовані результати виконаних кандидатами анонімних письмових практичних завдань: зі спеціалізації місцевого загального суду під час кваліфікаційного іспиту (додаток 1); спеціалізації місцевого адміністративного суду (додаток 2); спеціалізації місцевого господарського суду (додаток 3).
Також 26 липня 2023 року ВККС України ухвалила рішення №39/зп-23 про затвердження декодованих результатів анонімних письмових практичних завдань та загальних результатів кваліфікаційного іспиту, призначеного рішенням Комісії від 24 червня 2019 року №107/зп-19.
У мотивувальній частині цього рішенні ВККС України зазначила, що мінімально допустимий бал іспиту за однією спеціалізацією - 157,5. Водночас Комісія указала, що згідно з пунктом 12 розділу VI Положення особа вважається такою, що не склала іспит, у разі: 1) набрання менше 75% максимально можливого бала за складення першого етапу іспиту (тестування); 2) ненабрання мінімальної кількості балів, визначених пунктом 11 цього розділу; 3) неявки на один або більше етапів іспиту; 4) відмови від складення одного або більше етапів іспиту; 5) допущення порушення порядку складення іспиту, яке рішенням Комісії визнано істотним.
Пунктом 1 рішення №39/зп-23 від 26 липня 2023 року ВККС України визнала, що зафіксовані під час складення кваліфікаційного іспиту порушення Положення про складення кваліфікаційного іспиту та методику оцінювання кандидатів на посаду судді кандидатами ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_1, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9 є істотними та мають наслідком визнання осіб такими, що не склали кваліфікаційний іспит.
Пунктами 2, 4, 5, 6 рішення №39/зп-23 від 26 липня 2023 року ВККС України затвердила декодовані результати виконаного під час кваліфікаційного іспиту анонімного письмового практичного завдання зі спеціалізації місцевого загального суду та місцевого адміністративного суду та загалом результати кваліфікаційного іспиту із цих спеціалізацій.
Пункт 78 додатку 4 до рішення №39/зп-23 від 26 липня 2023 року стосується результату кваліфікаційного іспиту ОСОБА_1 зі спеціалізації місцевого загального суду:
- у цьому пункті вказано, що ОСОБА_1 за тестування (код НОМЕР_10) набрала 87,75 балів і за практичне завдання (код НОМЕР_1) набрала 89,5 бала;
- у графі "Результат іспиту" зазначено, що ОСОБА_1 набрала загальну кількість балів 177,25 і має результат "не складено" (том 1, а.с. 42).
Пункт 66 додатку 5 до рішення №39/зп-23 від 26 липня 2023 року стосується результату кваліфікаційного іспиту ОСОБА_1 зі спеціалізації місцевого адміністративного суду:
- у цьому пункті зазначено, що ОСОБА_1 за тестування (код НОМЕР_10) набрала 87,75 балів і за практичне завдання (код 0099424) набрала 87,5 бала;
- у графі "Результат іспиту" зазначено, що ОСОБА_1 набрала загальну кількість балів 175,25 і має результат "не складено" (том 1, а.с. 44).
Пункт 67 додатку 6 до рішення №39/зп-23 від 26 липня 2023 року стосується результату кваліфікаційного іспиту ОСОБА_1 зі спеціалізації місцевого господарського суду:
- у цьому пункті зазначено, що ОСОБА_1 за тестування (код НОМЕР_10) набрала 87,75 балів і за практичне завдання (код 0048563) набрала 78 балів;
- у графі "Результат іспиту" зазначено, що ОСОБА_1 набрала загальну кількість балів 165,75 і має результат "не складено" (том 1, а.с. 46).
1 серпня 2023 року ВККС України ухвалила рішення №45/зп-23 про затвердження рейтингів кандидатів на посаду судді та резервів на заміщення вакантних посад суддів місцевого суду в нових редакціях.
Пунктами 5, 6 цього рішення Комісія вирішила:
- визначити рейтинг 996 кандидатів на посаду судді місцевого загального суду в новій редакції згідно з додатком 1;
- визначити рейтинг 551 кандидата на посаду судді місцевого господарського суду в новій редакції згідно з додатком 2.
Також пунктами 5, 6 рішення №45/зп-23 від 1 серпня 2023 року Комісія затвердила:
- резерв 523 кандидатів на заміщення вакантних посад суддів місцевого загального суду в новій редакції згідно з додатком 7;
- резерв 380 кандидатів на заміщення вакантних посад суддів місцевого господарського суду в новій редакції згідно з додатком 8.
07 вересня 2023 року рішенням Комісії № 82зп-23 виправлено описку, допущену в рішенні від 26 липня 2023 року № 37/зп-23, шляхом заміни індивідуального коду " НОМЕР_1" в абзаці другому на сторінці 3 на індивідуальний код " НОМЕР_8".
Це рішення мотивоване тим, що Комісією встановлено, що під час виготовлення рішення від 26 липня 2023 року № 37/зп-23 в ньому допущено описку, а саме: неправильно зазначено індивідуальний код кандидата на посаду судді " НОМЕР_1" замість " НОМЕР_8" (абзац другий на сторінці 3). Комісія у пленарному складі дійшла висновку, що описка є технічною, не впливає на вирішення питання загалом та потребує виправлення відповідно до приписів підпункту 4.13.10 пункту 4.13 розділу IV Регламенту Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, затвердженого рішенням Комісії від 13 жовтня 2016 року № 81/зп-16.
Релевантні джерела права й акти їх застосування
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов?язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до положень статті 70 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" від 2 червня 2016 року №1402-VIII (далі також - "Закон №1402-VIII") добір та призначення на посаду судді здійснюється в порядку, визначеному цим Законом, та включає такі стадії:
1) рішення Вищої кваліфікаційної комісії суддів України про оголошення добору кандидатів на посаду судді з урахуванням прогнозованої кількості вакантних посад суддів;
2) розміщення Вищою кваліфікаційною комісією суддів України на своєму офіційному веб-сайті оголошення про проведення добору кандидатів на посаду судді.
В оголошенні має бути зазначено кінцевий термін подання документів до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, що не може бути меншим ніж 30 днів із дати розміщення оголошення, а також прогнозована кількість вакантних посад суддів на наступний рік;
3) подання особами, які виявили намір стати суддею, до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України відповідної заяви та документів, визначених статтею 71 цього Закону;
4) здійснення Вищою кваліфікаційною комісією суддів України перевірки відповідності осіб, які звернулися із заявою для участі в доборі, установленим цим Законом вимогам до кандидата на посаду судді на основі поданих документів;
5) допуск Вищою кваліфікаційною комісією суддів України осіб, які за результатами перевірки на час звернення відповідають установленим цим Законом вимогам до кандидата на посаду судді, до участі у доборі та складенні відбіркового іспиту;
6) складення особою, допущеною до участі у доборі, відбіркового іспиту;
7) встановлення Вищою кваліфікаційною комісією суддів України результатів відбіркового іспиту та їх оприлюднення на офіційному веб-сайті Вищої кваліфікаційної комісії суддів України;
8) проведення стосовно осіб, які успішно склали відбірковий іспит, спеціальної перевірки в порядку, визначеному законодавством про запобігання корупції, з урахуванням особливостей, визначених статтею 74 цього Закону;
9) проходження кандидатами, які успішно склали відбірковий іспит та пройшли спеціальну перевірку, спеціальної підготовки; отримання свідоцтва про проходження спеціальної підготовки;
10) складення кандидатами, які пройшли спеціальну підготовку, кваліфікаційного іспиту та встановлення його результатів;
11) зарахування Вищою кваліфікаційною комісією суддів України кандидатів на посаду судді за результатами кваліфікаційного іспиту до резерву на заміщення вакантних посад судді, визначення їх рейтингу, оприлюднення списку кандидатів на посаду судді, включених до резерву та рейтингового списку, на офіційному веб-сайті Вищої кваліфікаційної комісії суддів України;
12) оголошення Вищою кваліфікаційною комісією суддів України відповідно до кількості вакантних посад судді у місцевих судах конкурсу на заміщення таких посад;
13) проведення Вищою кваліфікаційною комісією суддів України конкурсу на заміщення вакантної посади судді на основі рейтингу кандидатів, які взяли участь у такому конкурсі, та внесення рекомендації Вищій раді правосуддя щодо призначення кандидата на посаду судді;
14) розгляд Вищою радою правосуддя рекомендації Вищої кваліфікаційної комісії суддів України та ухвалення рішення щодо кандидата на посаду судді;
15) видання указу Президента України про призначення на посаду судді - у разі внесення Вищою радою правосуддя подання про призначення судді на посаду.
Добір кандидатів на посаду судді, які мають стаж роботи на посаді помічника судді щонайменше три роки, проводиться з особливостями, визначеними рішенням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.
Згідно з нормами статті 78 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" кваліфікаційний іспит є атестуванням особи, яка пройшла спеціальну підготовку і виявила намір бути рекомендованою для призначення на посаду судді.
Кваліфікаційний іспит полягає у виявленні належних теоретичних знань та рівня професійної підготовки кандидата на посаду судді, у тому числі отриманого за результатами спеціальної підготовки, а також ступеня його здатності здійснювати правосуддя.
Кваліфікаційний іспит проводиться шляхом складення кандидатом на посаду судді письмового анонімного тестування та виконання анонімно письмового практичного завдання з метою виявлення рівня знань, практичних навичок та умінь у застосуванні закону та веденні судового засідання.
Кваліфікаційний іспит проводиться Вищою кваліфікаційною комісією суддів України у спеціально обладнаному для цього приміщенні. Перебіг кваліфікаційного іспиту фіксується за допомогою технічних засобів відео- та звукозапису. На кожному його етапі та під час оцінювання результатів можуть бути присутніми представники засобів масової інформації, професійних організацій правників, а також правозахисних організацій.
Порядок складення кваліфікаційного іспиту, методика оцінювання кандидатів визначаються положенням, що затверджується Вищою кваліфікаційною комісією суддів України.