1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду


ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 лютого 2024 року

м. Київ

cправа № 910/9704/22

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду: Ємця А. А. (головуючий), Бенедисюка І. М., Малашенкової Т. М.,

за участю секретаря судового засідання Ковалівської О. М.,

за участю представників:

позивача - Житченко О. В., Самоходського Є. О.,

відповідача - Гарматіна К. В.,

третя особа - Пуленця А. С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Приватного акціонерного товариства "Полтавський гірничо-збагачувальний комбінат" (далі - ПрАТ "Полтавський ГЗК", скаржник, позивач, Товариство)

на рішення Господарського суду міста Києва від 02.03.2023

(суддя Щербаков С. О.)

та постанову Північного апеляційного господарського суду від 05.12.2023 (головуючий суддя Євсіков О. О., судді : Алданова С. О., Корсак В. А.)

у справі № 910/9704/22

за позовом ПрАТ "Полтавський ГЗК"

до Державного підприємства "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" в особі Відокремленого підрозділу "Енергоатом-Трейдинг" Державного підприємства "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" (нова назва - Акціонерне товариство "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" в особі філії "Відокремлений підрозділ "Енергоатом-Трейдинг" Акціонерного товариства "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом") (далі - відповідач, Компанія, АТ "НАЕК "Енергоатом")

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: Кабінет Міністрів України (далі - третя особа),

про стягнення 56 365 949, 96 грн.

ВСТУП

Спір у цій справі виник у зв`язку зі зменшенням ДП "НАЕК "Енергоатом" на 20 % обсягу електричної енергії, поставленої за договором купівлі - продажу впродовж жовтня - грудня 2021 року, у зв`язку з чим позивач зазнав збитків у розмірі 56 365 949, 96 грн внаслідок придбання такого обсягу у ТОВ "Де Трейдинг" для компенсації обсягу електричної енергії, який зменшив відповідач.

1. ІСТОРІЯ СПРАВИ

Короткий зміст позовних вимог

У вересні 2022 року ПрАТ "Полтавський ГЗК" звернулось до Господарського суду міста Києва з позовною заявою, у якій просило стягнути ДП "НАЕК "Енергоатом" 56 365 949, 96 грн заподіяних збитків.

В обґрунтування заявлених вимог ПрАТ "Полтавський ГЗК" посилався на неналежне виконання ДП НАЕК "Енергоатом" зобов`язань за договором від 20.05.2021 № 65-150-SD-21-002-69 купівлі-продажу електричної енергії.

Короткий зміст судових рішень

Господарський суд міста Києва рішенням від 02.03.2023 у справі № 910/9704/22, залишеним без змін постановою Північного апеляційного господарського суду від 05.12.2023, у задоволенні позову відмовив.

Відмовляючи у задоволенні позову, суди попередніх інстанцій з посиланням на постанову Верховного Суду від 17.05.2023 у справі № 910/21951/21 дійшли висновку, що ПрАТ "Полтавський ГЗК" не довів факту протиправної поведінки відповідача при зменшенні у порядку та на підставах розділу 11 договору обсягу продажу на 20 % електричної енергії за договором позивачу у спірний період.

Суди також зазначили, що позивач не довів причинно-наслідкового зв`язку між діями відповідача щодо зменшення обсягу поставки електроенергії за договором від 20.05.2021 № 65-150-SD-21-002-69 і укладанням ПрАТ "Полтавський ГЗК" більше як за рік до повідомлення відповідача про таке зменшення договору № Е106-106-RDD/2-808 від 22.06. 2020 з ТОВ "Де Трейдинг".

Після отримання зазначеного вище повідомлення позивач не довів, що обсяг поставки ТОВ "Де Трейдинг" за договором "Е106-106-RDD/2-808 від 22.06. 2020 у цей період було збільшено на обсяг недоставленої відповідачем електроенергії за договором від 20.05.2021 № 65-150-SD-21-002-69.

Суди зазначили, що у матеріалах справи відсутні докази сплати позивачем на користь ТОВ "Де Трейдинг грошових коштів за поставлену електричну енергію за період з жовтня до грудня 2021.

Короткий зміст вимог касаційної скарги

У касаційній скарзі Товариство просить Суд судові рішення попередніх інстанцій скасувати та ухвалити нове рішення, яким задовольнити повністю позовні вимоги.

2. АРГУМЕНТИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ

Доводи особи, яка подала касаційну скаргу

Обґрунтовуючи доводи касаційної скарги, скаржник посилається на пункт 3 частини другої статті 287 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) та вказує на відсутність висновку Верховного Суду щодо застосування норм права у подібних правовідносинах, а саме : щодо застосування пункту 7 Положення про покладення спеціальних обов`язків на учасників ринку електричної енергії для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку електричної енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 5 червня 2019 №483 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 11 серпня 2021 №859) (далі - Положення про ПСО), виконання якого в сукупності з іншими змінами, що внесені до постанови Кабінету Міністрів України від 5 червня 2019 № 483 і яким чином це впливає на обсяг електричної енергії, що залишається вільним після виконання виробниками електричної енергії спеціальних обов`язків (Вільний обсяг) та пункту 16 Положення про ПСО, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 5 червня 2019 №483 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 11 серпня 2021 №859) щодо визначення джерел фінансування витрат виробників за виконання спеціальних обов`язків.

Крім того, скаржник вважає, що суди попередніх судових інстанцій неправомірно не застосували норми пунктів 15, 16 Положення про ПСО, що призвело до помилкових висновків щодо відмови у позові.

Доводи інших учасників справи

У відзиві на касаційну скаргу відповідач заперечив проти доводів скаржника, зазначаючи про їх необґрунтованість, і просив відмовити у її задоволенні, а оскаржувані судові рішення залишити без змін.

Кабінет Міністрів України у відзиві на касаційну скаргу заперечив проти доводів скаржника і просив відмовити у її задоволенні, а оскаржувані судові рішення залишити без змін.

3. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ

Суди попередніх судових інстанцій встановили, що позивач та відповідач уклали договір про договір № 65-150-SD-21-002-69 купівлі-продажу електричної енергії (далі - договір), за умовами пункту 2.1 якого продавець зобов`язаний продати електричну енергію покупцю, а покупець зобов`язаний купити (прийняти та оплатити) електричну енергію в обсягах та за ціною, що визначаються за результатами електронного аукціону на підставі відповідного аукціонного свідоцтва та на умовах, що визначені у цьому Договорі. Купівля-продаж електричної енергії за цим Договором здійснюється в Об`єднаній енергетичній системі України (ОЕС України).

Цей договір укладено відповідно до Закону України "Про ринок електричної енергії" та результатів електронного аукціону (пункт 1.1 договору).

Для цілей цього договору сторони під терміном розрахунковий місяць розуміють календарний місяць (з першого по останнє число включно), за який сторонами визначається обсяг і вартість електричної енергії та здійснюються розрахунки між покупцем та продавцем (пункт 1.3 договору).

Згідно з пунктом 2.2 договору обсяги електричної енергії, що продаються і купуються за цим договором, є договірними зобов`язаннями щодо відпуску продавцем та відбору покупцем електричної енергії та не можуть бути перепродані покупцем на ринку "на добу наперед", внутрішньодобовому ринку, за двосторонніми договорами не кінцевому споживачу.

Обсяги електричної енергії, що продаються та купуються за цим договором, можуть бути використані для власного споживання покупця або компенсації технологічних витрат або безпосереднього продажу та/або постачання кінцевому споживачу, в тому числі шляхом її продажу іншим електропостачальникам за двосторонніми договорами для безпосереднього продажу та/або постачання кінцевому споживачу (пункт 2.3 договору).

Відповідно до пункту 3.1 договору періодом постачання електричної енергії є календарні дати з першого календарного дня до останнього календарного дня такого періоду (далі - Період постачання), що зазначаються у додатковій угоді для періоду постачання за результатами проведеного електронного аукціону.

У Додатковій угоді для періоду постачання зазначаються години, в які буде здійснюватися відпуск / відбір електричної енергії для кожного Торгового дня (Доби постачання) у Періоді постачання.

Згідно з підпунктами 3.2, 3.3 договору обсяг електричної енергії, що купується та продається за цим договором, у Періоді постачання визначається за результатами проведеного електронного аукціону на підставі відповідного аукціонного свідоцтва та зазначається у Додатковій угоді для Періоду постачання. Відпуск / відбір електричної енергії у Періоді постачання здійснюється згідно з графіком відпуску / відбору електричної енергії, що зазначається у Додатковій угоді для Періоду постачання.

За умовами підпунктами 4.1-4.3 договору купівля-продаж електричної енергії здійснюється за ціною, яка визначається за результатами проведеного аукціону на підставі відповідного аукціонного свідоцтва та зазначається у Додатковій угоді для Періоду постачання.

Купівля-продаж електричної енергії за цим договором здійснюється з урахуванням акцизного податку та податку на додану вартість відповідно до вимог чинного законодавства України.

Вартість електричної енергії визначається як арифметичний добуток обсягу електричної енергії на ціну за 1 (один) МВт*год та зазначається у Додатковій угоді для Періоду постачання.

Оплата за електричну енергію здійснюється у формі попередньої оплати. Покупець оплачує вартість електричної енергії до початку Періоду постачання у строки та у розмірі відповідно до умов Додаткової угоди для Періоду постачання.

Згідно з підпунктами 4.10, 4.11 договору після закінчення кожного розрахункового місяця у періоді постачання сторони складають акт купівлі-продажу електричної енергії. Продавець не пізніше 2-го робочого дня після закінчення розрахункового місяця, у якому відбулася купівля-продаж електричної енергії, направляє покупцю в письмовому вигляді акт купівлі-продажу електричної енергії. Покупець в 2-денний термін після отримання акта купівлі-продажу електричної енергії підписує його зі свого боку та направляє його продавцю.

Продавець має право призупинити повністю або частково продаж (відпуск) електричної енергії покупцю та звільняється від виконання зобов`язань за цим Договором на час призупинення у разі настання та на період дії будь-якої із таких обставин: якщо покупець порушив строк оплати будь-якого платежу за цим договором; у разі наявності заборгованості у покупця перед продавцем за цим Договором; якщо покупець не здійснює реєстрацію / повідомлення договірних обсягів на електронній платформі ОСП або реєстрація договірних обсягів була скасована / зупинена АР / ОСП на електронній платформі ОСП через невиконання покупцем Правил ринку; якщо покупець набув статусу "Дефолтний" або "Переддефолтний"; якщо покупець порушив вимоги підпунктів цього договору (пункт 5.1 договору).

Згідно з пунктом 5.3 договору про призупинення продажу (відпуску) електричної енергії продавець повідомляє покупця електронним повідомленням з накладенням КЕП керівника (уповноваженої особи). Неотримання покупцем електронного листа від продавця не впливає на право продавця на призупинення відпуску електричної енергії.

Відповідно до пункту 11.1 договору сторони погоджуються з тим, що купівля-продаж електричної енергії за цим договором здійснюється за умови та після виконання продавцем встановленого для нього Законом України "Про ринок електричної енергії" обов`язку щодо продажу електричної енергії на ринку "на добу наперед" та спеціальних обов`язків, покладених відповідно до Положення про покладення спеціальних обов`язків на учасників ринку електричної енергії для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку електричної енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05.06.2019 №483.

Сторони погоджуються з тим, що обсяг електричної енергії, який продавець продає (відпускає), а покупець купує (відбирає) за цим договором у Торговий день (Добу постачання), є обсягом, що залишається вільним після виконання продавцем передбачених законодавством обов`язків, визначених у пункті

11.1 цього договору (далі - Вільний обсяг).

Зменшення Вільного обсягу електричної енергії, що підлягає купівлі-продажу за цим договором у Торговий день (Добу постачання), є Відкладальною обставиною. При настанні Відкладальної обставини продавець має право зменшити продаж електричної енергії покупцю не більше ніж на 20 % (пункт 11.3 договору).

Згідно з пунктом 11.4 договору сторони погоджуються з тим, що настання Відкладальної обставини може бути зумовлене, зокрема, такими подіями: позапланове зменшення (обмеження) обсягу відпуску електричної енергії, оперативні команди і розпорядження ОСП на розвантаження, вихід із ладу будь-якого енергоблоку атомної електростанції продавця, продовження строку проведення ремонтних робіт для будь-якого енергоблоку атомної електростанції продавця, встановлення законодавством додаткових, у тому числі спеціальних обов`язків щодо продажу електричної енергії, системні обмеження та інші події, що призводять до зменшення Вільного обсягу.

У пункті 11.5 договору передбачено, що у разі настання Відкладальної обставини сторони погоджуються з таким:

- Відповідач насамперед забезпечує продаж обсягу електричної енергії, передбаченого пунктом 11.1 цього Договору (підпункт. 11.5.1);

- Відповідач має право зменшити продаж електричної енергії позивачу у порядку, передбаченому розділом 11 цього договору, та звільняється від відповідальності за таке зменшення, зокрема, але не виключно, за будь-які збитки, понесені позивачем у зв`язку із цим, та/або неотриману (упущену) вигоду, тощо (підпункт 11.5.2);

- про настання Відкладальної обставини відповідач невідкладно, але не пізніше ніж до 09:00 годин за 1 день до Торгового дня (Доби постачання), інформує Позивача шляхом направлення останньому повідомлення в електронному вигляді на електронну адресу, вказану позивачем у розділі 14 цього договору, з накладенням КЕП керівника (уповноваженої особи) (підпункт 11.5.4 договору).

У повідомленні, що Відповідач направляє покупцю, зазначається обсяг електричної енергії, продаж якої зменшується покупцю, орієнтовну тривалість строку дії Відкладальної обставини та скоригований графік відпуску / відбору електричної енергії, інші необхідні відомості.

Неотримання покупцем повідомлення про настання Відкладальної обставини не впливає на право Відповідача зменшити продаж електричної енергії позивачу.

Цей договір вступає в силу з дати його підписання сторонами та діє до 31.12.2021 включно. У частині виконання фінансових зобов`язань договір діє до їх повного виконання (пункт 12.1 договору).

Додатковою угодою № 2 від 25.02.2021 до договору сторони погодили, що періодом постачання електричної енергії є календарні дати з 00:00 годин 01.07.2021 до 24:00 год 31.12.2021 (п. 2 додаткової угоди).

Загальний обсяг електричної енергії, що купується та продається відповідно до умов цієї додаткової угоди, становить 242 935 МВт*год (п. 3 додаткової угоди).

У підпунктах 4- 6 додаткової угоди сторони визначили ціни та вартість електричної енергії, що постачається за договором, а також порядок розрахунків за куплену електричну енергію.

Також сторони погодили графіки відпуску / відбору електричної енергії у липні - грудні 2021 року до додаткової угоди № 2 від 25.02.2021 до договору.

Додатковою угодою № 6 від 17.06.2021 до договору сторони визначили, що періодом постачання електричної енергії є календарні дати з 00:00 годин 01.07.2021 до 24:00 год 31.12.2021. Відпуск / відбір електричної енергії здійснюється з 00:00 год до 24:00 год кожного торгового дня періоду постачання (пункт 2 додаткової угоди).

Загальний обсяг електричної енергії, що купується та продається відповідно до умов цієї додаткової угоди, становить 66 255 МВт*год (пункт 3 додаткової угоди).

Крім того, сторони визначили графіки відпуску / відбору електричної енергії у липні-грудні 2021 року до додаткової угоди № 6 від 17.06.2021 до договору.

У період з липня до вересня 2021 року включно відповідач здійснював постачання електричної енергії в обсягах, передбачених додатковою угодою за встановленим графіком.

Позивач зазначає, що 28.09.2021 на його електронну пошту надійшли повідомлення Відповідача № 50-02/2234 та № 50-02/2235 про настання Відкладальної обставини та зменшення обсягів купівлі-продажу електричної енергії.

За змістом вказаних листів відповідач, керуючись підпунктами 11.1 та 11.5.4 договору, повідомив Позивача про настання Відкладальної обставини, що зумовлена внесенням змін до Положення № 483 Постановою Кабінету Міністрів України від 11.08.2021 № 859, відповідно до яких на відповідача покладено додаткові спеціальні обов`язки, які потребують додаткових фінансових ресурсів, а також зобов`язують відповідача реалізовувати електричну енергію операторам систем розподілу для компенсації їх технологічних витрат. Відповідач цими листами повідомив Позивача про зменшення обсягу продажу електричної енергії, а саме у розрахункових місяцях 01.10.2021- 31.10.2021; 01.11.2021- 30.11.2021; 01.12.2021- 31.12.2021.

До цих листів відповідач додав скориговані графіки відпуску / відбору електричної енергії у жовтні-грудні 2021 року, із яких вбачається, що обсяг відпуску електричної енергії у ці місяці було зменшено на 20 %.

Позивач стверджує, що внаслідок такого зменшення обсягу поставки за договором він був змушений докуповувати непоставлений Підприємством обсяг електричної енергії в іншого контрагента за вищою ціною.

Як доказ таких тверджень Позивач надав копію договору № Е106-RDD/2-808 про купівлю-продаж електроенергії від 22.06.2020, укладеного ним як покупцем з Товариством з обмеженою відповідальністю "Де Трейдинг" (далі - ТОВ "Де Трейдинг") як продавцем, додатки до цього договору, а також докази його виконання.

За умовами пункту 1.1 договору № Е106-RDD/2-808 за цим договором ТОВ "Де Трейдинг" зобов`язується продавати, а покупець Позивач зобов`язується купувати електроенергію для її постачання та здійснювати оплату відповідно до умов цього договору.

Додатковою угодою № 13 від 29.09.2021 до договору № Е106-RDD/2-808 від 22.06.2020, що є додатком 2, сторони погодили Порядок визначення ціни, вартості купівлі-продажу та умови розрахунків за електричну енергію у жовтні 2021 року. Згідно з додатком " 3.2.-жовтень" до договору щоденний погодинний обсяг купівлі-продажу електричної енергії на жовтень 2021 року становить 10 430, 000 МВт*год.

Додатковою угодою № 15 від 29.10.2021 до договору № Е106-RDD/2-808 від 22.06.2020, що є додатком 2, сторони погодили Порядок визначення ціни, вартості купівлі-продажу та умови розрахунків за електричну енергію у листопаді 2021 року. Згідно з додатком " 3.2. - листопад" до договору щоденний погодинний обсяг купівлі-продажу електричної енергії на листопад 2021 року становить 10 080, 000 МВт*год.

Додатковою угодою № 17 від 26.11.2021 до договору № Е106-RDD/2-808 від 22.06.2020, що є додатком 2, сторони погодили Порядок визначення ціни, вартості купівлі-продажу та умови розрахунків за електричну енергію у грудні 2021 року. Згідно з додатком " 3.2. - грудень" до договору щоденний погодинний обсяг купівлі-продажу електричної енергії на грудень 2021 року становить 10 416, 000 МВт*год.

Позивач надав копії актів № Е106-RDD/2-2110.2 від 31.10.2021, № Е106-RDD/2-2111.2 від 30.11.2021 та № Е106-RDD/2-2112.2 від 31.12.2021 купівлі-продажу електричної енергії за договором № Е106-RDD/2-808 від 22.06.2020 у вказаних вище обсягах.

Згідно із зазначеними актами:

- у жовтні 2021 року ТОВ "Де Трейдинг" передало, а Позивач прийняв електричну енергію в обсязі 10 430, 000 МВт*год за ціною 2516,90838926 грн за 1 МВт*год вартістю 31 501 625, 40 грн;

- у листопаді 2021 року ТОВ "Де Трейдинг" передало, а Позивач прийняв електричну енергію в обсязі 10 080, 000 МВт*год за ціною 2915,98336111 грн за 1 МВт*год вартістю 35 271 734, 74 грн;

- у грудні 2021 року ТОВ "Де Трейдинг" передало, а Позивач прийняв електричну енергію в обсязі 10 416, 000 МВт*год за ціною 2819,75385753 грн за 1 МВт*год вартістю 35 244 667, 42 грн.

Позивач зазначає, що до цього обсягу купленої електроенергії входить недопоставлений відповідачем за договором обсяг.

Заявлена до стягнення Позивача сума збитків визначена ним як фактична різниця між ціною придбаної у ТОВ "Де Трейдинг" впродовж жовтня-грудня 2021 року електричної енергії та ціною, за якою Відповідач мав поставити Позивачу зазначений обсяг електричної енергії за умовами договору, укладеного між ними.

Скаржник зазначає, що за умовами укладеного з Відповідачем договору вартість недопоставленого відповідачем обсягу складала:

- у жовтні 2021 року (10 430, 000 МВт*год) - 15 396 468, 00 грн з ПДВ;

- у листопаді 2021 року (10 080, 000 МВт*год) - 14 879 808, 00 грн з ПДВ;

- у грудні 2021 року (10 416, 000 МВт*год) - 15 375 801, 60 грн.

Водночас з урахуванням цін, що склалися на ринку "на добу наперед" у жовтні - грудні 2021 року, вартість електричної енергії, придбаної у ТОВ "Де Трейдинг" для компенсації обсягу електричної енергії, який, на думку Позивача, був протиправно зменшений відповідачем, склала:

- 31 501 625, 40 грн з ПДВ у жовтні 2021 року обсягом 10 430, 000 МВт*год;

- 35 271 734, 74 грн з ПДВ у листопаді 2021 року обсягом 10 080, 000 МВт*год;

- 35 244 667, 42 грн. з ПДВ у грудні 2021 року обсягом 10 416, 000 МВт*год.

За розрахунками позивача сума понесених ним впродовж жовтня-грудня 2021 року збитків становить: у жовтні 2021 року - 15 105 157, 40 грн; у листопаді 2021 року - 20 391 926, 74 грн; у грудні 2021 року - 19 868 865, 82 грн, а всього 56 365 949, 96 грн.

Порядок та межі розгляду справи судом касаційної інстанції. Розгляд заяв/клопотань

Ухвалою Верховного Суду від 22.01.2024, зокрема, відкрито касаційне провадження у справі № 910/9704/22 за касаційною скаргою на підставі пункту 3 частини другої статті 287 ГПК України.

Через "Електронний суд" до Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду 15.02.2024 надійшла заява Акціонерного товариства "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" в особі філії "Відокремлений підрозділ "Енергоатом-Трейдинг", у якій заявник просив замінити у справі № 910/9704/22 відповідача - Державне підприємство "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" в особі відокремленого підрозділу "Енергоатом-Трейдинг" Державного підприємства "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" на його правонаступника - Акціонерне товариство "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" в особі філії "Відокремлений підрозділ "Енергоатом-Трейдинг" Акціонерного товариства "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом".


................
Перейти до повного тексту