ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 лютого 2024 року
м. Київ
справа № 380/4781/20
адміністративне провадження № К/9901/40079/21
Верховний Суд у складі Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Стрелець Т.Г.,
суддів: Тацій Л.В., Стеценка С.Г.,
розглянувши у попередньому судовому засіданні адміністративну справу №380/4781/20
за позовом Представництва Американського об`єднання комітетів для євреїв бувшого Радянського Союзу до Бердичівської міської ради Житомирської області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача: Кабінет Міністрів України, Міністерство культури України, Житомирська обласна державна адміністрація, Міністерство закордонних справ України, про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії провадження по якій відкрито
за касаційною скаргою Представництва Американського об`єднання комітетів для євреїв бувшого Радянського Союзу на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 19 травня 2021 року (суд у складі головуючого судді Кедик М.В.) та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 22 вересня 2021 року (колегія суддів у складі головуючого судді Іщук Л.П., суддів Обрізка І. М., Онишкевича Т. В.) по справі №380/4781/20
ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
1. У червні 2020 року Представництво Американського об`єднання комітетів для євреїв бувшого Радянського Союзу (далі по тексту - позивач) звернулося до Львівського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Бердичівської міської ради Житомирської області, в якому просило:
визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо невиконання вимог розпорядження Кабінету Міністрів України від 20 липня 1998 року №604-р "Про додаткові заходи щодо збереження місць поховань у населених пунктах України" в частині пункту 3 щодо двох місць давніх поховань - єврейських кладовищ у місті Бердичеві Бердичівського району Житомирської області:
1) Єврейське кладовище XVIII ст. в північній частині міста по вулиці Житомирська, 72;
2) Старе єврейське кладовище по вулиці Шевченка, 7 у центральній частині міста, території сучасного парку культури та відпочинку ім. Т.Г. Шевченка;
зобов`язати відповідача виконати вимоги розпорядження Кабінету Міністрів України від 20 липня 1998 року №604-р "Про додаткові заходи щодо збереження місць поховань у населених пунктах України" в частині пункту 3 щодо двох місць давніх поховань - єврейських кладовищ у місті Бердичеві Бердичівського району Житомирської області:
1) Єврейське кладовище XVIII ст. в північній частині міста по вулиці Житомирська, 72;
2) Старе єврейське кладовище по вулиці Шевченка, 7 у центральній частині міста, території сучасного парку культури та відпочинку ім. Т.Г. Шевченка.
На обґрунтування позовних вимог зазначає, що у м. Бердичеві знаходяться два єврейські кладовища (Єврейське кладовище в північній частині міста по вул. Житомирська, закладене у XVIII ст.; Старе єврейське кладовище по вул. Шевченка, 7 - вул. Торгова у центральній частині міста, територія сучасного парку культури та відпочинку ім. Т.Г. Шевченка), які занесені до списку історичних населених місць України, однак, щодо них відповідачем не відновлено початкові межі, не розроблено проекти землеустрою земельної ділянки та не проводиться робота з вивчення стану закритих кладовищ, не здійснюються заходи щодо облаштування цих місць, їх утримання та збереження, що свідчить про невиконання вимог розпорядження Кабінету Міністрів України від 20 липня 1998 року №604-р "Про додаткові заходи щодо збереження місць поховань у населених пунктах України".
Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій
2. Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 19 травня 2021 року, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 22 вересня 2021 року, в задоволенні позову відмовлено.
Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції, з висновками якого погодився апеляційний суд, виходив з того, що зі змісту пункту 3 Розпорядження №604-р не вбачається обов`язку Бердичівської міської ради Житомирської області включати вказані об`єкти до Переліку нововиявлених пам`яток культурної спадщини, а також здійснювати інші дії з метою виявлення та дослідження об`єктів культурної спадщини.
Суди зазначили, що позивач не навів обставин, які б обґрунтовували порушення відповідачем вказаного пункту.
Дія розпорядження Кабінету Міністрів України від 20 липня 1998 року №604-р "Про додаткові заходи щодо збереження місць поховань у населених пунктах України" не може розповсюджуватися на ліквідоване єврейське кладовище ХVІ-ХVІІІ ст., за адресою: м. Бердичів, вул. Шевченка, 7 - вул. Торгова.
Заходи визначені пунктом 3 Розпорядження №604-р, відповідний суб`єкт може виконати лише після здійснення заходів передбачених пунктом 2 Розпорядження №604-р, виконання яких, в свою чергу покладено на Раду міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київську та Севастопольську міські держадміністрації, Держкомрелігій із залученням громадських організацій, а не на Бердичівську міську раду Житомирської області, яка є органом місцевого самоврядування.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
3. Не погодившись з судовими рішеннями судів попередніх інстанцій, Представництво Американського об`єднання комітетів для євреїв бувшого Радянського Союзу направило до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду касаційну скаргу, у якій просить скасувати рішення Львівського окружного адміністративного суду від 19 травня 2021 року та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 22 вересня 2021 року та задовольнити позовні вимоги.
Як на підставу касаційного оскарження, скаржник посилається на пункт 2 частини четвертої статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України та зазначає, що необхідно відступити від висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду від 11 червня 2020 року по справі №462/3063/17 застосованого судом першої інстанції у цій справі.
Касаційна скарга обґрунтована тим, що відповідачем не вживаються будь-які заходи, спрямовані на виконання вимог розпорядження Кабінету Міністрів України від 20 липня 1998 року №604-р "Про додаткові заходи щодо збереження місць поховань у населених пунктах України" в частині пункту 3 щодо місць давніх поховань, не проводяться роботи з вивчення стану закритих кладовищ, у тому числі кладовищ національних меншин та місця масового розстрілу, не продовжують здійснювати заходи щодо облаштування цих місць, їх утримання та збереження.
На думку скаржника, через таку бездіяльність, вказане кладовище на облік не взято, фактичні межі кладовища на місці не встановлюються.
Зазначає, що між Урядом України та Урядом Сполучених Штатів Америки укладено Угоду про охорону та збереження культурної спадщини від 04 березня 1994 року, що є підставою для обов`язкового виконання відповідачем Розпорядження №604-р.
Крім того, позивач заявив клопотання про передачу справи на розгляд Великої Палати Верховного Суду.
Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 04 листопада 2021 року, сформовано колегію суддів у складі: головуючого судді Бевзенка В.М., суддів Кравчука В.М., Чиркіна С.М.
Ухвалою Верховного Суду від 16 листопада 2021 року відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою Представництва Американського об`єднання комітетів для євреїв бувшого Радянського Союзу на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 19 травня 2021 року та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 22 вересня 2021 року по справі №380/4781/20.
Відповідач подав відзив на касаційну скаргу, у якому просив залишити її без задоволення, а рішення судів першої та апеляційної інстанцій без змін.
4. Верховний суд ухвалою від 27 лютого 2024 року прийняв до провадження вищезазначену касаційну скаргу та призначив до попереднього розгляду на 28 лютого 2024 року.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ
5. Представництво Американського об`єднання комітетів для євреїв бувшого Радянського Союзу звернулося із запитом на інформацію від 25 травня 2020 року №230-20 до міського голови м. Бердичева, в якому просив повідомити, які заходи проведені Бердичівською міською радою на виконання пункту 3 Розпорядження Кабінету Міністрів України від 20 липня 1998 року №604-р "Про додаткові заходи щодо збереження місць поховань у населених пунктах України" (далі по тексту - Розпорядження №604-р), щодо збереження давніх поховань в м. Бердичів:
1. Єврейського кладовища по вул. Житомирській;
2. Єврейського кладовища по вул. Шевченко - Торгова;
Відповідач листом від 03 березня 2020 року №ДПІ №28/02-13 повідомив, що недіюче єврейське кладовище по вул. Житомирській, 72-а в м. Бердичеві обліковується на балансі комунального підприємства "Комбінат комунальних підприємств міста Бердичева". Відповідно до рішення виконавчого комітету Бердичівської міської ради від 16 червня 2016 року №2241 між КП "Комбінат комунальних підприємств міст Бердичева" та Іудейською релігійною громадою "ХАБАД ЛЮБАВИЧ" укладено договір про надання дозволу на проведення заходів з благоустрою недіючого єврейського кладовища по вул. Житомирській, 72-а в м. Бердичеві. Предметом даного договору є здійснення Іудейською релігійною громадою "ХАБАД ЛЮБАВИЧ" комплексу заходів з благоустрою недіючого єврейського кладовища в межах території згідно планових матеріалів земельної ділянки за власний рахунок або з інших джерел незаборонених законом.
Стосовно єврейського кладовища по вул. Шевченка - Торгова, повідомлено, що вказане кладовище за даною адресою у м. Бердичеві не обліковується. Натомість, на території парку відпочинку ім. Т.Г. Шевченка по вул. Торговій, 5 (біля входу зі сторони вул. Шевченка) знаходиться могила рабина-проповідника Лібера Елізера, що проживав у місті Бердичеві у ХVІІІ столітті у часи зародження хасидизму. У 80-х роках минулого століття єврейською громадою міста було відновлено дану могилу, у 2015 році встановлено стелу з написом. На даний час могила рабина-проповідника Лібера Елізера утримується у відповідному санітарному стані.
Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача в частині виконання пункту 3 розпорядження Кабінету Міністрів України від 20 липня 1998 року №604-р "Про додаткові заходи щодо збереження місць поховань у населених пунктах України", що порушує його права та охоронювані законом інтереси, за їх захистом позивач звернувся до суду.
ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
7. Суд касаційної інстанції наголошує на тому, що перевірка законності рішень судів першої та апеляційної інстанції, згідно зі статтею 341 КАС України, здійснюється виключно у частині застосування норм матеріального та процесуального права.
Відповідно до частини третьої статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі також КАС України) провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
8. Враховуючи доводи та вимоги касаційної скарги, на підставі встановлених фактичних обставин справи, колегія суддів КАС ВС зазначає наступне.
Спір у справі виник у зв`язку з невиконанням, на думку позивача, Бердичівською міською радою Житомирської області вимог пункту 3 Розпорядження №604-р, щодо збереження давніх поховань в м. Бердичів:
1. Єврейського кладовища по вул. Житомирській;
2. Єврейського кладовища по вул. Шевченко - Торгова.
9. Кабінетом Міністрів України прийнято розпорядження від 20 липня 1998 року №604-р, яким затверджено додаткові заходи щодо збереження місць поховань у населених пунктах України, а саме:
1. Забезпечити розроблення проекту Закону України "Про похоронну справу". 1998-1999 роки. Держбуд, Мін`юст, Мінкультури, Держкомрелігій за погодженням з Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими держадміністраціями.
2. Взяти на облік місця, де залишилися сліди давніх поховань, організувати їх обстеження та вивчення з наступним оприлюдненням результатів досліджень через засоби масової інформації. 1998-1999 роки. Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські держадміністрації, Держкомрелігій із залученням громадських організацій, у тому числі організацій національних меншин.
3. Провести роботу з вивчення стану закритих кладовищ, у тому числі кладовищ національних меншин та місць масового розстрілу населення у роки Великої Вітчизняної війни, продовжувати здійснювати заходи щодо облаштування цих місць, їх утримання та збереження. 1998-1999 роки. Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські держадміністрації, органи місцевого самоврядування із залученням громадських організацій, у тому числі організацій національних меншин.
4. Не допускати проведення будівельних робіт у місцях, де залишилися сліди давніх поховань, та на території закритих кладовищ. Постійно. Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські держадміністрації, Держбуд, органи місцевого самоврядування.
5. Забезпечити неухильне дотримання вимог статті 5 Закону України "Про приватизацію державного майна" стосовно того, що крематорії та кладовища не підлягають приватизації. Постійно. Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські держадміністрації. Фонд державного майна.
10. Щодо Єврейського кладовища XVIII ст. в північній частині міста по вулиці Житомирська, 72, колегія суддів КАС ВС зазначає наступне.
Як встановлено судами попередніх інстанцій, Управлінням житлово-комунального господарства виконкому міської ради м. Бердичева замовлена науково-проектна документація "Історико-архітектурний опорний план з визначення територій історичних ареалів м. Бердичева Житомирської області", яка була погоджена директором Департаменту культурної спадщини та культурних цінностей Міністерства культури України А.М. Вінграновським та затверджена наказом Міністерства культури України від 22 листопада 2012 року №1364.