1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду


ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 лютого 2024 року

м. Київ

справа № 369/12596/19

провадження № 61-7506св22

Верховний Суд у складі колегії суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду:

головуючого - Фаловської І. М.,

суддів: Ігнатенка В. М., Карпенко С. О., Олійник А. С., Сердюка В. В. (суддя-доповідач),

учасники справи:

позивач - ОСОБА_1,

відповідачі - державний реєстратор Клімкіна Наталія Іванівна, Комунальне підприємство "Реєстрація нерухомості", ОСОБА_2, Товариство з обмеженою відповідальністю "ФК "Інвест Фінанс",

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, - приватний нотаріус Київського нотаріального округу Скульська Тетяна Анатоліївна,

розглянув у порядку спрощеного позовного провадження касаційну скаргу ОСОБА_1, подану представником ОСОБА_3, на рішення Києво-Святошинського районного суду Київської області від 19 жовтня 2021 року у складі судді Дубас Т. В. та постанову Київського апеляційного суду від 29 червня 2022 року у складі колегії суддів: Шкоріної О. І., Поливач Л. Д., Стрижеуса А. М.,

ВСТАНОВИВ:

Описова частина

Короткий зміст позовних вимог

У вересні 2021 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до державного реєстратора Клімкіної Н. І., Комунального підприємства "Реєстрація нерухомості" (далі - КП "Реєстрація нерухомості"), ОСОБА_2, Товариства з обмеженою відповідальністю "ФК "Інвест Фінанс" (далі - ТОВ "ФК "Інвест Фінанс"), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, - приватний нотаріус Київського нотаріального округу Скульська Т. А., про визнання недійсним договору відступлення прав та скасування рішення державного реєстратора.

Позовну заяву ОСОБА_1 мотивував тим, що 14 березня 2014 року між ним та Публічним акціонерним товариством "Комерційний банк "Український фінансовий світ" (далі - ПАТ "КБ "Український фінансовий світ") укладений договір № 008/2341Кс про надання споживчого кредиту, за яким банк надав позичальнику споживчий кредит у розмірі 451 820,00 грн для придбання нерухомості - двокімнатної квартири, загальною площею 110,20 кв. м, розташованої в житловому будинку за адресою: АДРЕСА_1 . Строком повернення кредиту визначено 13 вересня 2014 року. Розмір річної процентної ставки за користування кредитом - 3,0 % річних.

Попередньо позивач сплатив частину вартості квартири у розмірі 446 304,36 грн.

На забезпечення зобов`язань позичальника за договором кредиту 14 березня 2014 року між ПАТ "КБ "Український фінансовий світ" та ОСОБА_1 укладено іпотечний договір № 008/2341/Кс/1. Як предмет іпотеки передана квартира, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 .

Надалі Національний банк України прийняв рішення про ліквідацію ПАТ "КБ "Український фінансовий світ". Із 15 серпня 2014 року почала роботу тимчасова адміністрація банку, а 13 листопада 2014 року безпосередньо розпочалася ліквідація банку.

18 серпня 2016 року між ПАТ "Комерційний банк "Український фінансовий світ" та ТОВ "ФК "Інвест Фінанс" укладено договір відступлення права вимоги, за умовами якого банк передав за плату новому кредитору право вимоги до боржника за кредитним договором від 14 березня 2014 року № 008/2341Кс.

19 серпня 2016 року між ПАТ "Комерційний банк "Український фінансовий світ" та ТОВ "ФК "Інвест Фінанс" укладено договір відступлення прав за іпотечним договором № 008/2314Кс/І, за умовами якого первісний іпотекодержатель відступає, а новий іпотекодержатель приймає всі права первісного іпотекодержателя за іпотечним договором, посвідченим 14 березня 2014 року приватним нотаріусом Києво-Святошинського нотаріального округу Семчук М. А. та зареєстрованим у реєстрі за № 1482, що укладений між первісним іпотекодержателем та фізичною особою - громадянином Китаю ОСОБА_1 .

Надалі між ТОВ "ФК "Інвест Фінанс" та ОСОБА_2 укладено договір відступлення права вимоги від 26 серпня 2016 року, за умовами якого первісний кредитор передає, а новий кредитор приймає на себе право вимоги, що належить первісному кредитору, і стає кредитором за кредитним договором від 14 березня 2014 року № 008/2341Кс/І, укладений між первісним кредитором та ОСОБА_1

26 серпня 2016 року між ТОВ "ФК "Інвест Фінанс" та ОСОБА_2 укладено договір відступлення прав за іпотечним договором № 008/2314Кс/І, посвідченим 14 березня 2014 року приватним нотаріусом Києво-Святошинського нотаріального округу Київської області Семчук М. А. та зареєстрованим у реєстрі за № 1428.

18 квітня 2019 року позивач отримав інформацію з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про те, що право власності на належну йому квартиру на підставі рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 20 вересня 2018 року зареєстроване за ОСОБА_2 . Підставою виникнення права власності на цю квартиру є договір відступлення прав за іпотечним договором від 16 серпня 2016 року, вимога про виконання порушеного зобов`язання, дублікат іпотечного договору від 02 червня 2016 року.

Позивач вважає, що договір відступлення прав за іпотечним договором є недійсним, враховуючи, що у порушення положень частини другої статті 24 Закону України "Про іпотеку" ні ОСОБА_2, ні ТОВ "ФК "Інвест Фінанс" його не повідомили про зміну іпотекодержателя.

Відступлення права за кредитним договором про надання споживчого кредиту та, відповідно, договором іпотеки на користь фізичної особи суперечить положенням статей 512, 1054 ЦК України, оскільки для зобов`язань, які виникли на підставі кредитного договору, характерним є спеціальний суб`єкт, а саме кредитор-банк або інша фінансова установа.

Також позивач зазначає, що вимог про усунення порушень основного зобов`язання він не отримував та не був повідомлений щодо наміру іпотекодавця задовольнити забезпечену іпотекою вимогу шляхом набуття права власності на предмет іпотеки. На момент звернення стягнення на іпотечне майно оцінка предмета іпотеки не була проведена.

Посилаючись на зазначені обставини, ОСОБА_1 просив суд:

визнати недійсним договір відступлення прав за іпотечним договором, серія та номер: 2272, виданий 26 серпня 2016 року, видавник Скульська Т. А., приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу, укладений між ТОВ "ФК "Інвест Фінанс" та фізичною особою ОСОБА_2 ;

скасувати рішення державного реєстратора Клімкіної Н. І., КП "Реєстрація нерухомості", про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу), за індексним номером 43102510 від 20 вересня 2018 року про реєстрацію права власності на квартиру, розташованої за адресою: АДРЕСА_1, за ОСОБА_2 (номер запису про право власності 28008298, дата та час державної реєстрації - 20 вересня 2018 року, 11:42:18).

Короткий зміст рішення суду першої інстанції

Рішенням Києво-Святошинського районного суду Київської області від 19 жовтня 2021 року позовні вимоги ОСОБА_1 залишено без задоволення.

Рішення суду першої інстанції мотивовано тим, що договір відступлення права вимоги за кредитним договором від 26 серпня 2016 року, укладений між ТОВ "ФК "Інвест Фінанс" та ОСОБА_2, не є договором факторингу, оскільки не містить ознак договорів факторингу чи договору фінансових послуг. Спірний договір не містить умов, які б передбачали передання грошових коштів новим кредитором у розпорядження первісному кредитору за плату, тобто умови договорів не передбачають отримання прибутку, правовідносини сторін за спірними правочинами не є відносинами у сфері факторингу. Правочин є купівлею-продажем прав вимоги та за своєю правовою природою є договором відступлення права вимоги, укладення яких регулюється статтями 512-519 ЦК України і суб`єктний склад на укладення яких не обмежений ні загальними, ні спеціальними нормами цивільного законодавства, тому наявність у відповідача як нового кредитора ліцензії, необхідної для здійснення фінансових послуг факторингу, не вимагається.

Крім того, позивач не довів суду наявності свого, як заінтересованої особи, порушеного права щодо договору відступлення права вимоги, оскільки оспорюваний правочин про відступлення прав за іпотечним договором є похідним від договору відступлення права вимоги за кредитним договором від 26 серпня 2016 року, що укладений між ТОВ "ФК "Інвест Фінанс" та ОСОБА_2 .

Суд не встановив порушення прав позивача у зв`язку з рішенням реєстратора Клімкіної Н. І., КП "Реєстрація нерухомості" про державну реєстрацію прав та їх обтяжень щодо реєстрації права власності на спірну квартиру за ОСОБА_2 .

Короткий зміст постанови суду апеляційної інстанції

Рішення місцевого суду оскаржено в апеляційному порядку ОСОБА_1 .

Постановою Київського апеляційного суду від 29 червня 2022 року рішення суду першої інстанції залишено без змін.

Постанову апеляційного суду мотивовано тим, що судом першої інстанції під час розгляді справи не допущено неправильного застосування норм матеріального права чи порушень норм процесуального права. Місцевий суд всебічно та повно з`ясував обставини, які мають значення для справи, у судовому засіданні досліджено усі докази, які є у справі, з урахуванням їх переконливості, належності і допустимості та надано їм правильну оцінку.

Вирішуючи спір, місцевий суд дійшов обґрунтованого висновку про те, що позовні вимоги ОСОБА_1 задоволенню не підлягають.

Встановивши правову природу укладеного 26 серпня 2016 року між ТОВ "ФК "Інвест Фінанс" та ОСОБА_2 договору відступлення прав за іпотечним договором № 008/2314Кс/І, посвідченого 14 березня 2014 року приватним нотаріусом Києво-Святошинського нотаріального округу Київської області Семчук М. А. та зареєстрованого у реєстрі за № 1428 (далі - договір відступлення прав за іпотечним договором), за яким останній не набув право здійснювати фінансові операції стосовно боржника ОСОБА_1, а лише набув право вимагати виконання зобов`язань за кредитним договором і за договором іпотеки, суд першої інстанції дійшов правильного висновку про відсутність підстав для визнання недійсним договору про відступлення прав за договором іпотеки.

Сам договір відступлення прав за іпотечним договором не може бути визнаний недійсним з підстави неможливості набуття ОСОБА_2 права вимоги за кредитним договором, оскільки договір іпотеки слідує за основним зобов`язанням і, відповідно, кредитором за договором іпотеки може бути лише особа, яка є кредитором за основним договором.

Доводи заявника про те, що на момент укладення договору відступлення права вимоги за кредитним договором та договору про відступлення прав за іпотечним договором ТОВ "ФК "Інвест Фінанс" не було банківською установою, не перебувало у стані ліквідації, тому відповідно ні ТОВ "ФК "Інвест Фінанс", ні ОСОБА_2 не є суб`єктами, на яких поширюється норми Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", не можуть бути взяті до уваги як підстави для скасування рішення суду. Як установлено судом, ОСОБА_2 придбав у ТОВ "ФК "Інвест Фінанс" право вимоги, яке було придбано товариством у неплатоспроможного банку, а саме у ПАТ "КБ "Український фінансовий світ", від імені якого діяла уповноважена особа Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.

Оскільки предметом укладеного між ТОВ "ФК "Інвест Фінанс" та ОСОБА_2 договору відступлення права вимоги за кредитним договором є вимога, яка належала неплатоспроможному банку, відсутні підстави вважати, що фізична особа не могла укладати договір відступлення прав за іпотечним договором із ТОВ "ФК "Інвест Фінанс". Таким чином, місцевий суд під час вирішення спору правильно врахував висновки Великої Палати Верховного Суду, викладені у постанові від 16 березня 2021 року у справі № 906/1174/18.

Посилання заявника на те, що ОСОБА_2 не дотримався порядку звернення стягнення на предмет іпотеки, а саме не направив позивачу вимогу про усунення порушень, є безпідставними, оскільки спростовуються матеріалами справи. Зокрема, серед документів, які подавалися державному реєстратору для проведення державної реєстрації звернення стягнення на предмет іпотеки, міститься вимога ОСОБА_2 від 12 червня 2017 року, направлена позивачеві та отримана ним особисто.

Короткий зміст вимог касаційної скарги

У серпні 2022 року представник ОСОБА_1 ОСОБА_3 подав касаційну скаргу, в якій, посилаючись на неправильне застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить скасувати рішення Києво-Святошинського районного суду Київської області від 19 жовтня 2021 року та постанову Київського апеляційного суду від 29 червня 2022 року і ухвалити нове рішення, яким задовольнити заявлені позовні вимоги.

АРГУМЕНТИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ

Доводи особи, яка подала касаційну скаргу

Касаційну скаргу мотивовано тим, що місцевий та апеляційний суди повно і всебічно не з`ясували обставини справи.

Заявник вказує, що місцевий суд безпідставно врахував правову позицію, викладену у постанові Великої Палати Верховного Суду від 16 березня 2021 року у справі № 906/1174/18, оскільки ТОВ "ФК "Інвест Фінанс"не перебуває на стадії ліквідації, тому права вимоги за кредитними правовідносинами не могли бути передані фізичній особі. ОСОБА_2 не є суб`єктом, на якого поширюються норми Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб".

Крім того, на думку заявника, рішення у справі ухвалено без урахуваннявисновків щодо застосування норми права у подібних правовідносинах (статті 203, 215, 509, 510, 512, 1054, 1077, 1079 ЦК України), викладених у постановах Великої Палати Верховного Суду від 11 вересня 2018 року у справі № 909/968/16, від 31 жовтня 2018 року у справі № 465/646/11, від 10 листопада 2020 року у справі № 638/22396/14-ц, від 16 березня 2021 року у справі № 906/1174/18, від 08 червня 2021 року у справі № 346/1305/19 та у постановах Верховного Суду від 18 грудня 2019 року у справі № 161/13889/17, від 19 лютого 2020 року у справі № 639/4836/17, від 19 січня 2022 року у справі № 766/10404/19-ц, від 09 лютого 2022 року у справі № 523/70/17, від 12 квітня 2022 року у справі № 214/932/16 (пункт 1 частини другої статті 389 ЦПК України).

Вказує, що сам договір відступлення прав за іпотечним договором підлягає визнанню недійсним з підстави неможливості набуття ОСОБА_2 права вимоги за кредитним договором, оскільки договір іпотеки слідує за основним зобов`язанням і, відповідно, кредитором за договором іпотеки може бути лише особа, яка є кредитором за основним договором.

Зазначає, що на момент укладення договору відступлення права вимоги за кредитним договором та договору відступлення прав за іпотечним договором ТОВ "ФК "Інвест Фінанс" не було банківською установою, не перебувало у стані ліквідації, відповідно ні ТОВ "ФК "Інвест Фінанс", ні ОСОБА_2 не є суб`єктами, на яких поширюються норми Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб".

Посилається на те, що ОСОБА_2 не дотримався порядку звернення стягнення на предмет іпотеки, а саме не направив позивачу вимогу про усунення порушень щодо виконання зобов`язання.

Провадження у суді касаційної інстанції

27 вересня 2022 року ухвалою Верховного Суду відкрито касаційне провадження у справі за поданою касаційною скаргою.

Підставою відкриття касаційного провадження є пункт 1 частини другої статті 389 ЦПК України.

08 листопада 2022 року ухвалою Верховного Суду справу призначено до судового розгляду колегією у складі п`яти суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду.

23 листопада 2022 року ухвалою Верховного Суду зупинено провадження у справі до закінчення перегляду в касаційному порядку Великою Палатою Верховного Суду справи за позовом ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8 до АТ "Райффайзен Банк Аваль", ТОВ "ФК "Інвестстандарт", приватного нотаріуса Дніпровського міського нотаріального округу Рички Ю. О., приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу Немм О. В., ОСОБА_9, ОСОБА_10, треті особи: приватний нотаріус Дніпровського міського нотаріального округу Гугель С. Ю., Департамент адміністративних послуг та дозвільних процедур Дніпровської міської ради, про визнання недійсним та скасування договору відступлення прав вимоги за іпотечним договором, визнання недійсним та скасування договору відступлення прав вимоги за кредитним договором, визнання незаконним та скасування рішення нотаріуса щодо реєстрації права власності за договором іпотеки, визнання недійсним договору купівлі-продажу та витребування майна із чужого незаконного володіння (справа № 206/4841/20, провадження № 14-55цс22), за касаційною скаргою ОСОБА_6 і ОСОБА_7, поданою представником ОСОБА_11, на рішення Самарського районного суду м. Дніпропетровська від 22 червня 2021 року та постанову Дніпровського апеляційного суду від 22 вересня 2021 року.

27 листопада 2023 року Велика Палата Верховного Суду розглянула справу за позовом ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8 до АТ "Райффайзен Банк Аваль", ТОВ "ФК "Інвестстандарт", приватного нотаріуса Дніпровського міського нотаріального округу Рички Ю. О., приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу Немм О. В., ОСОБА_9, ОСОБА_10, треті особи: приватний нотаріус Дніпровського міського нотаріального округу Гугель С. Ю., Департамент адміністративних послуг та дозвільних процедур Дніпровської міської ради, про визнання недійсним та скасування договору відступлення прав вимоги за іпотечним договором, визнання недійсним та скасування договору відступлення прав вимоги за кредитним договором, визнання незаконним та скасування рішення нотаріуса щодо реєстрації права власності за договором іпотеки, визнання недійсним договору купівлі-продажу та витребування майна із чужого незаконного володіння (справа № 206/4841/20, провадження № 14-55цс22), за касаційною скаргою ОСОБА_6 і ОСОБА_7, поданою представником ОСОБА_11, на рішення Самарського районного суду м. Дніпропетровська від 22 червня 2021 року та постанову Дніпровського апеляційного суду від 22 вересня 2021 року.

07 грудня 2023 року у зв`язку із обранням до Великої Палата Верховного Суду судді Мартєва С. Ю. та відставкою судді ОСОБА_12 у касаційному провадженні № 61-7506св22, на підставі повідомлення судді Сердюка В. В., здійснено повторний автоматизований розподіл судової справи між суддями. Суддею-доповідачем у справі визначено Сердюка В. В., суддями, які входять до складу колегії: Фаловську І. М., Ігнатенка В. М., Карпенко С. О. та Пророка В. В.

12 грудня 2023 року у зв`язку із перебуванням судді Пророка В. В. у відпустці, у касаційному провадженні № 61-7506св22, на підставі повідомлення судді Сердюка В. В., здійснено повторний автоматизований розподіл судової справи між суддями. Суддею-доповідачем у справі визначено Сердюка В. В., суддями, які входять до складу колегії: Фаловську І. М., Ігнатенка В. М., Карпенко С. О. та Олійник А. С.

13 грудня 2023 року ухвалою Верховного Суду поновлено провадження у справі № 369/12596/19 (провадження № 61-7506св22).

Інші учасники справи не скористалися правом на подання до Верховного Суду відзиву на касаційну скаргу.

Фактичні обставини справи, встановлені судами

14 березня 2014 року між ОСОБА_1 та ПАТ "КБ "Український фінансовий світ" укладений договір № 008/2341Кс про надання споживчого кредиту, за яким банк надав позичальнику споживчий кредит у розмірі 451 820,00 грн для придбання нерухомості - двокімнатної квартири, загальною площею 110,20 кв. м, розташованої в житловому будинку за адресою: АДРЕСА_1 . Строком повернення кредиту визначено 13 вересня 2014 року. Розмір річної процентної ставки за користування кредитом - 3,0 % річних.

Попередньо позивач сплатив частину вартості квартири у розмірі 446 304,36 грн.

На забезпечення зобов`язань позичальника за договором кредиту 14 березня 2014 року між ПАТ "КБ "Український фінансовий світ" та ОСОБА_1 укладено іпотечний договір № 008/2341/Кс/1. Як предмет іпотеки передана квартира, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 .

Надалі Національним банком України прийнято рішення про ліквідацію ПАТ "КБ "Український фінансовий світ". Із 15 серпня 2014 року почала роботу тимчасова адміністрація банку, а 13 листопада 2014 року безпосередньо розпочалася ліквідація банку.

18 серпня 2016 року між ПАТ "Комерційний банк "Український фінансовий світ" та ТОВ "ФК "Інвест Фінанс" укладено договір відступлення права вимоги, за умовами якого банк передав за плату новому кредитору право вимоги до боржника за кредитним договором від 14 березня 2014 року № 008/2341Кс.

За пунктом 2.3 договору відступлення права вимоги ТОВ "ФК "Інвест Фінанс" зобов`язується сплатити первісному кредитору оплату за право вимоги. За вказаним договором кредитні правовідносини між банком і позивачем були припинені. Новим кредитором позивача з цього моменту стало ТОВ "ФК "Інвест Фінанс", при цьому за товариством було також зареєстроване і право іпотекодержателя (відповідно до договорів про відступлення прав за договорами іпотеки).

19 серпня 2016 року між ПАТ "Комерційний банк "Український фінансовий світ" та ТОВ "ФК "Інвест Фінанс" укладено договір відступлення прав за іпотечним договором № 008/2314Кс/І, за умовами якого первісний іпотекодержатель відступає, а новий іпотекодержатель приймає всі права первісного іпотекодержателя за іпотечним договором, посвідченим 14 березня 2014 року приватним нотаріусом Києво-Святошинського нотаріального округу Семчук М. А. та зареєстрованим у реєстрі за № 1482, що укладений між первісним іпотекодержателем та фізичною особою - громадянином Китаю ОСОБА_1 .


................
Перейти до повного тексту